Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mostwanted »

Καλημέρα σε όλους
χρειάζομαι την απάντηση σας σε όποιον γνωρίζει γιατί αύριο θα πάω στο φρουραρχειο
έχω κάνει ορχεοκτομη λόγω κακοηθειας πριν 3μιση χρόνια και χημειοθεραπεια
μαζί μου θα έχω
την ταυτότητα μου
το χαρτί κατάταξης
το ιστορικό μου από το νοσοκομείο, που περιγράφει ακριβώς τι είχα, τι χειρουργεία έκανα αναλυτικά
μια ιστολογικη εξέταση
καθώς και το χαρτί που βεβαιώνει τον κύκλο χηνειοθεραπειας μου

είμαι οκ με αυτά;
DaniTheMonster
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2022 2:09 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από DaniTheMonster »

Καλημερα σε ολους,

Πηγα χθες για να παρω την πρωτη μου αναβολη για Ψυχολογικους λογους.
Η διαδικασια ειναι η παρακατω;

Ερχεται στο email μηνυμα για το χαρτι καταταξης:
Παμε βγαζουμε φωτοτυπια το χαρτι καταταξης και το παιρνουμε μαζι μας.
Παιρνουμε επιπλεον μαζι μας: Γνωματευση Ψυχιατρου, συνταγογραφησεις για τα φαρμακα που παιρνουμε, ταυτοτητα.

1. Παμε 5 μερες πριν την καταταξη μας στο Φρουραρχειο Αθηνων https://frourarxeioathinon.army.gr/¨
2. Καθομαστε στην πρωτη ουρα και περιμενουμε να μπουμε.
3. Οταν ερχεται η σειρα μας, ελεγχει ενας στρατιωτικος (φιλικοτατος, μας εκανε και χαβαλε και με τεραστιο σεβασμο προς το προσωπο μας) τα στοιχεα μας. Κοιταει δηλαδη αν στο χαρτι καταταξης γραφει διευθυνση που εξυπηρετει το συγκεκρημενο φρουραρχειο και την ταυτοτητα μας οτι ειμαστε εμεις που ηρθαμε.
4. Μπαινουμε μεσα στο φρουραρχειο και παμε στην δευτερη ουρα.
5. Στην δευτερη ουρα εχει εναν στρατιωτικο που θα μας ρωτησει αν ειμαστε για ψυχολογικο η για παθολογικο.
6α. Οσοι ειναι παθολογικο μπαινουν μεσα και πανε στην αριστερη ακρη του φρουραρχειου ωστε να σταλθουν στο Στρατιωτικο Νοσκομοειο για εξετασεις.
6β. Οσοι ειναι ψυχολογικο, μπαινουν μεσα σε μια ακομη ουρα.
7. Οταν ερθει η σειρα μας παμε και παιρνουμε ενα χαρτακι με νουμερακι (σαν παραμεπμτικο για τον ψυχιατρο του στρατοπεδου). Οι στρατιωτες εκει, αντιγραφουν καποια στοιχεια μας με βαση το χαρτι της καταταξης μας.
8. Με βαση αυτο το χαρτακι περιμενουμε την σειρα μας.
9. Οταν ερχεται η σειρα μας μπαινουμε στο κοντεινερ της ψυχιατρου.
10. Προσωπικα δεν με κοιταξε και δεν με ρωτησε τιποτα. Αντεγραψε την γνωματευση μου πανω στο χαρτακι που πηραμε πριν.
11. Βγηκα εξω και δινω το χαρτακι στην διπλανη σκηνη που ειχε. Εκει ο φανταρος εγραψε ενα μεγαλυτερο χαρτι τι εχω και τα στοιχεια μου.
12. Στο διπλανο τραπεζι καταγραφτηκε το πρωτοκολο οτι ηρθα και επεγρεψα στ τελος.
13. Σε μια σκηνη 5 μετρα πιο κατω, ηταν η στρατολογια που επρεπε να καταθεσω ολα αυτα τα χαρτια που μαζεψα πριν.
14. Συμπληρωνω μια φορμα για την στρατολογια (ολα τα στοιχεια ειναι πανω στο χαρτι καταταξης και στο χαρτι με το νουμερακι που εγραψε την προταση της η ψυχιατρος). Να ξερετε την ΔΟΥ που ανηκετε. Εκανα ενα τεταρτο να την βρω στο κινητο με χαλια ιντερνετ.
15. Δινω ολα αυτα τα χαρτια σε εναν στρατιωτικο που ειχε ερθει απο την στρατολογια.\
Αυτα τα χαρτια θα σταλθουν στην στρατολογια.
16. Η στρατολογια μεσα σε 10 μερες θα επικοινωνησει μαζι μου μεσω email η κινητου για να με ενημερωσει να ερθω στο Στρατιωτικο νοσοκομειο να με δει η επιτροπη απαλλαγων - αναβολων. Ολος ο φακελος μου θα εχει σταλθει σε αυτους.

Αυτα :)
Γενικα το μονο προβληματικο ηταη η ουρα, ολοι κανουν την δουλεια τους. Ηρεμα ομορφα και ωραια. Κανενα αγχος κανενα καψωνι κανενα προβλημα. Μεχρι και χαβαλε εκανα με τους φανταρους που ηταν εκει. Να θυμαστε οτι ολα τα παιδια εκει ειναι στην ηλικια μας και επομενως θα ειναι σχετικα ευκολο να συνενοηθεις. Μπραβο που ειναι ετσι!
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Έχει έρθει σε κανέναν το μέιλ για την επιτροπή απαλλαγων; Σε όποιον έκανε την διαδικασία την προηγούμενο εβδομάδα. Ή είναι νωρίς ακόμα;
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Chris58 έγραψε: Τετ Μαρ 08, 2023 1:48 pm Έχει έρθει σε κανέναν το μέιλ για την επιτροπή απαλλαγων; Σε όποιον έκανε την διαδικασία την προηγούμενο εβδομάδα. Ή είναι νωρίς ακόμα;
Σε εμένα ήρθε σήμερα το πρωί. Είχα πάει φρουραρχείο 3/3.
Παρεμπιπτόντως, γνωρίζει κανείς πόσος καιρός χρειάζεται για τα έγγραφα από στρατολογία να πάνε στην επιτροπή απαλλαγών;
Αφού μου ήρθε το παραπεμπτικό σήμερα θα μπορέσω να κλείσω ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα ή θα πάρει περισσότερος καιρός για τα έγγραφα να παραληφθούν από την επιτροπή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mostwanted »

Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία
αύριο πρωί πάω φρουραρχειο Καλαμάτας
15 πρέπει να παρουσιαστώ μυτιληνη
θα πάω κανονικά στις 15 και θα περιμένω από εκεί;
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από w95chris »

Mostwanted έγραψε: Τετ Μαρ 08, 2023 10:07 pm Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία
αύριο πρωί πάω φρουραρχειο Καλαμάτας
15 πρέπει να παρουσιαστώ μυτιληνη
θα πάω κανονικά στις 15 και θα περιμένω από εκεί;
Πήγαινε Φρουραρχείο με όλα τα χαρτιά σου (ταυτότητα, σημείωμα κατάταξης, γνωμάτευση) και θα κάνεις την διαδικασία εκεί. Δε χρειάζεται να πας στο στρατόπεδο εφόσον πας Φρουραρχείο.

Εγώ μόλις εχθές πήγα Φρουραρχείο και έκανα την διαδικασία (Κρήτη μένω). Δες τι είχα γράψει για να καταλάβεις πόσο απλό είναι. Η διαδικασία είναι ίδια πάνω κάτω για αναβολή/απαλλαγή με Φρουραρχείο
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Μαρ 08, 2023 3:48 pm
Chris58 έγραψε: Τετ Μαρ 08, 2023 1:48 pm Έχει έρθει σε κανέναν το μέιλ για την επιτροπή απαλλαγων; Σε όποιον έκανε την διαδικασία την προηγούμενο εβδομάδα. Ή είναι νωρίς ακόμα;
Σε εμένα ήρθε σήμερα το πρωί. Είχα πάει φρουραρχείο 3/3.
Παρεμπιπτόντως, γνωρίζει κανείς πόσος καιρός χρειάζεται για τα έγγραφα από στρατολογία να πάνε στην επιτροπή απαλλαγών;
Αφού μου ήρθε το παραπεμπτικό σήμερα θα μπορέσω να κλείσω ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα ή θα πάρει περισσότερος καιρός για τα έγγραφα να παραληφθούν από την επιτροπή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Μίλησα σήμερα με την στρατολογια που ανήκω και μου είπαν ότι για την Επιτροπή Απαλλαγων στο 401 δεν χρειάζεται ραντεβού και τα χαρτιά κάνουν λίγες μέρες να πάνε. Λιγότερο από εβδομάδα. Δέχονται 10 με 1. Μου είπαν να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω αν έχουν πάει τα χαρτιά αλλά επειδή μπορεί και να μην απαντήσουν να πάω την ερχόμενη εβδομάδα. Εγώ πήγα 1/3 φρουραρχειο και έλαβα σήμερα το παραπεμπτικο για την επιτροπή. Βέβαια το είχαν βγάλει από 2/3 αλλά δεν μου το είχαν στείλει στο μειλ και τους πήρα τηλέφωνο και το έστειλαν επιτόπου. Αν έχουν περάσει 5 μέρες από την ημερομηνία που εκδόθηκε το παραπεμπτικο σου πήγαινε. Εγώ λέω να πάω αύριο ή Δευτέρα το αργότερο.
chris9597
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2023 11:10 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από chris9597 »

Καλησπερα προσφατα εκανα την διαδικασια μεσω φρουραρχειου πηγα 404 και απο εκει στρατολογικη υπηρεσια κατοικω λαρισα. αλλα ανοικω στην πατρα! μου ειπαν για μειλ η χαρτι στο σπιτι σε δεκα μερες για να περασω απο απαλλαγη ωστε να παρω αναβολη! ωστοσο απο οσο γνωριζω απο την μερα που πας φρουραρχειο εχεις ενα μηνα να περασεις απο επιτροπη. αν καθυστερησουν και δεν βρω ραντεβου αμεσα (παιζει αυτο; ) τι φαση θα χαθει ολη η διαδικασια και πρεπει να παρουσιαστω?
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Καλησπέρα σε όλους!
Γνωρίζει κάποιος αφότου λάβουμε μειλ για να κλείσουμε ραντεβού με την επιτροπή απαλλαγών πόσο καιρό έχουμε; Κάπου έχω διαβάσει για ένα μήνα
george78

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από george78 »

Καλησπέρα, περασα απο φρουραρχειο 6 Μαρτιου μου ηρθε το μειλ απο στρατολογια να κλεισω ραντεβου με επιτροπη απαλλαγων του 401 μεχρι 8 Απριλιου, στο 401 δεν το σηκωνουν ουτε με αιτηση το τηλεφωνο. Υπαρχει προβλημα αν παω την αλλη εβδομαδα χωρις ραντεβου; Επισης αυτο που λενε και καλα οτι ο φακελος κανει 10 μερες να παει στο 401 τι σημαινει αφου αυτον τον φακελο τον εχουμε και εμεις, γιατι δεν τους τον δινουμε εμεις απλα να τελειωνουμε.
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitrisd »

george78 έγραψε: Παρ Μαρ 10, 2023 7:09 pm Καλησπέρα, περασα απο φρουραρχειο 6 Μαρτιου μου ηρθε το μειλ απο στρατολογια να κλεισω ραντεβου με επιτροπη απαλλαγων του 401 μεχρι 8 Απριλιου, στο 401 δεν το σηκωνουν ουτε με αιτηση το τηλεφωνο. Υπαρχει προβλημα αν παω την αλλη εβδομαδα χωρις ραντεβου; Επισης αυτο που λενε και καλα οτι ο φακελος κανει 10 μερες να παει στο 401 τι σημαινει αφου αυτον τον φακελο τον εχουμε και εμεις, γιατι δεν τους τον δινουμε εμεις απλα να τελειωνουμε.
Δεν τον εχουμε. Η γνωματευση και η αιτηση μενει φρουραρχειο δεν παιρνουμε κατι. Δεν χρειαζεται ραντεβου, πηγαινεις μια μερα μετα απο λιγο καιρο αφου ερθει το παραπεμπτικο.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από w95chris »

Panagiotis9595 έγραψε: Παρ Μαρ 10, 2023 4:45 pm Καλησπέρα σε όλους!
Γνωρίζει κάποιος αφότου λάβουμε μειλ για να κλείσουμε ραντεβού με την επιτροπή απαλλαγών πόσο καιρό έχουμε; Κάπου έχω διαβάσει για ένα μήνα
Από την στιγμή που σου έρθει το Email, έχεις ένα μήνα να κλείσεις ραντεβού. Αν πχ σου ήρθε 10/03, έχεις προθεσμία μέχρι τις 10/04 να κλείσεις ραντεβού.
Τώρα για το αν όντως χρειάζεται ραντεβού ή όχι δε γνωρίζω.
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Chris58 έγραψε: Πέμ Μαρ 09, 2023 11:08 am Μίλησα σήμερα με την στρατολογια που ανήκω και μου είπαν ότι για την Επιτροπή Απαλλαγων στο 401 δεν χρειάζεται ραντεβού και τα χαρτιά κάνουν λίγες μέρες να πάνε. Λιγότερο από εβδομάδα. Δέχονται 10 με 1. Μου είπαν να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω αν έχουν πάει τα χαρτιά αλλά επειδή μπορεί και να μην απαντήσουν να πάω την ερχόμενη εβδομάδα. Εγώ πήγα 1/3 φρουραρχειο και έλαβα σήμερα το παραπεμπτικο για την επιτροπή. Βέβαια το είχαν βγάλει από 2/3 αλλά δεν μου το είχαν στείλει στο μειλ και τους πήρα τηλέφωνο και το έστειλαν επιτόπου. Αν έχουν περάσει 5 μέρες από την ημερομηνία που εκδόθηκε το παραπεμπτικο σου πήγαινε. Εγώ λέω να πάω αύριο ή Δευτέρα το αργότερο.
Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αφού πας την ερχόμενη εβδομάδα στην επιτροπή, ενημέρωσέ μας αν μπορείς για την όλη εμπειρία. Πως το βίωσες γενικότερα. Να έχουμε κι εμείς μια εικόνα πριν πάμε γιατί θα μας φάει το άγχος και θέλω να εύχομαι ότι θα είναι χωρίς λόγο.
Chris58

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris58 »

Πήγα στην επιτροπή την Παρασκευή. Είναι 3 λεπτά υπόθεση. Με ρωτήσανε τι έχω και αν παίρνω θεραπεία. Και μετά μου είπαν μπες σε ένα μήνα να δεις την απόφαση. Τους ρώτησα αν θα απαλλαχτω όπως μου είπε ο γιατρός στο 401 και μου είπαν θα εξεταστεί και μάλλον ναι. Γενικά λίγο αδιάφοροι και ψυχροί ήταν. Απλά μάζευαν τα χαρτιά, σημείωσαν κάτι από πίσω και γειά σας, ο επόμενος. Δεν θέλει ραντεβού πάτε έτσι. Πήγα 10 και έφυγα σε 3 λεπτά. Εγώ παρόλο που έχω πραγματικό πρόβλημα και είναι για απαλλαγή ψιλοφοβηθηκα αλλά άδικα νομίζω. Περιμένω τώρα την αποφαση. Βγαίνει πιο νωρίς από μήνα από ότι ακούω.
GeoMa

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από GeoMa »

Φίλε Chris58 να σε ρωτήσω κάτι, για απαλλαγή πήγες ή αναβολή.

Είχες και φάρμακα μαζί σου, δηλαδή πόσες ρωτήσεις σου έκαναν; Σε ρώτησαν λεπτομέρεις κλπ;

Ευχαριστω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης