Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Γιώργος »

VENTO έγραψε:Καλημερα κ χρονια πολλα,

1. εχω παρει 2 χρονια αναβολη για ψυχολογικους λογους κ τωρα μου ηρθε χαρτι για 12 Γεναρη θηβα, υπαρχει περιπτωση να μην δεχτουν το χαρτι γιατρου Στο φρουραρχειο Αθηνων για την απαλλαγη;

2. ειδα σε καπιους οτι τα σημειωματα καταταξης λεει δεν δικαιοιυτε αλλη αναβολη, που το γραφει αυτο

ευχαριστω πολυ

1. Στο φρουραρχείο απλά θα δείξεις το χαρτί του γιατρού σου, στη συνέχεια θα γράψει ο ψυχίατρος του φρουραρχείου αν προτείνει Ι5 ή όχι και μετά από κάποιες μέρες/εβδομάδες θα πας στην Επιτροπή Απαλλαγών, προκειμένου να παρθεί οριστική απόφαση για την περίπτωσή σου.

2. Έτσι κι αλλιώς εσύ δεν δικαιούσαι άλλη αναβολή, αφού συμπλήρωσες ήδη 2 έτη αναβολών. Συνεπώς, στο στάδιο που είσαι τώρα, ή θα υπηρετήσεις ή θα απαλλαχθείς οριστικά, δεν υπάρχει τρίτος δρόμος.

VENTO

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από VENTO »

Καλημερα, αν αρνηθει στο φρουραρχειο μπορω να παω στο στρατοπεδο να παρω απαλλαγη?
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

VENTO έγραψε:Καλημερα, αν αρνηθει στο φρουραρχειο μπορω να παω στο στρατοπεδο να παρω απαλλαγη;
Εννοεις αν αρνηθει η επιτροπη απαλλαγων μεσω φρουραρχειου; Ή το ιδιο το φρουραρχειο... Το φρουραρχειο δεν νομιζω να αρνηθει... Εφοσον του πας τα καταλληλα εγγραφα προτεινει απαλλαγη... Απο εκει και περα πας τα ιατρικα εγγραφα στην επιτροπη απαλλαγων και εκεινη κρινει... Απλα αν σου αρνηθει την απαλλαγη η επιτροπη απαλλαγων μπορεις μεσω στρατοπεδου να κινηθεις και να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες.

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Τώρα με covid περνάμε από Επιτροπή απαλλαγών; Μπαίνω με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου (πρώτη αναβολή γ ψυχολογικούς λόγους) . Αγχώνομαι μην μας πουν να παρουσιαστουμε στο στρατόπεδο για να να κάνουμε την διαδικασία από εκεί.

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Πήρα τηλέφωνο στο φρουραρχειο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω covid και ότι πάμε στο 401. Έχει τυχει σε κάποιον να μην τον δεχτούν και να τον στείλουν να κάνει την διαδικασία απο το στρατόπεδο λόγω covid;
Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Devilangel έγραψε:Πήρα τηλέφωνο στο φρουραρχειο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω covid και ότι πάμε στο 401. Έχει τυχει σε κάποιον να μην τον δεχτούν και να τον στείλουν να κάνει την διαδικασία απο το στρατόπεδο λόγω covid;


Τι εννοείς σου είπαν στο 401; Αφου πρώτα στο φρουραρχειο πάμε

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Ναι πάμε πρώτα φρουραρχειο απλά επειδή έχω ακουσει διαφορα ότι δεν τους δέχθηκαν στο 401 λόγω covid κ τους έστειλαν στην μονάδα που παρουσιαζοντουσαν για να κάνουν την διαδικασία. Για τον παραπανω λόγο πήρα τηλέφωνο σήμερα και στο Φρουραρχειο κ στο 401 και μου είπαν πως η διαδικασία γίνεται όπως γινόταν πάντα.

Αν έκανε κανένας την διαδικασία για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους τώρα με covid ας μας πει τι παίζει

akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Καλησπερα σας παρουσιαστηκα πρωτη φορα περυσι τον ιανουαριο στον εβρο αντεξα 10 μερες ημουν ι3 αοπλο πηρα αναβολη για 1 χρονο για ψυχολογικους λογους, η αναβολη ληγει τελος του ιανουαριου και πηρα τηλ στη στρατολογια και μου ειπαν οτι θα με φωναξουν τον μαρτιο στη θηβα, μπορω να παω στο φρουραρχειο αθηνων αφου παρω το χαρτι μεχρι 5 μερες πριν την ημερομηνια της παρουσιαση; Εφοσον εχω χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο αλλα και απο δημοσιο μοναδα ψυχικης υγειας υπαρχει πιθανοτητα να παρω ι5 η θα μου δωσουν παλι αναβολη?
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

akhs24 έγραψε:Καλησπερα σας παρουσιαστηκα πρωτη φορα περυσι τον ιανουαριο στον εβρο αντεξα 10 μερες ημουν ι3 αοπλο πηρα αναβολη για 1 χρονο για ψυχολογικους λογους, η αναβολη ληγει τελος του ιανουαριου και πηρα τηλ στη στρατολογια και μου ειπαν οτι θα με φωναξουν τον μαρτιο στη θηβα, μπορω να παω στο φρουραρχειο αθηνων αφου παρω το χαρτι μεχρι 5 μερες πριν την ημερομηνια της παρουσιαση; Εφοσον εχω χαρτι απο ιδιωτη ψυχιατρο αλλα και απο δημοσιο μοναδα ψυχικης υγειας υπαρχει πιθανοτητα να παρω ι5 η θα μου δωσουν παλι αναβολη;


Απαλλαγη για ψυχολογικους λογους πρεπει υποχρεωτικα να εχεις 2 χρονια αναβολων. Δεν μπορεις να παρεις πιο νωρις να παρεις απαλλαγη... Θα σου δωσουν αναγκαστικα αναβολη τωρα... Ναι μπορεις μεχρι 5 μερες πριν με το σημειωμα καταταξης να κανεις την διαδικασια μεσω φρουραρχειου για αναβολη.

akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Σιγουρα μπορω μεσω φρουραρχειου; Γιατι πηρα τηλεφωνο στη στρατολογια και μου ειπαν οτι θα καταταγω στη θηβα και οτι δεν υπαρχει κεντρο εκπαιδευσης στην αθηνα οτι θα περασω εκει απο επιτροπη απαλλαγων,
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

akhs24 έγραψε:Σιγουρα μπορω μεσω φρουραρχειου; Γιατι πηρα τηλεφωνο στη στρατολογια και μου ειπαν οτι θα καταταγω στη θηβα και οτι δεν υπαρχει κεντρο εκπαιδευσης στην αθηνα οτι θα περασω εκει απο επιτροπη απαλλαγων,


μηπως δεν καταλαβαν κατι αυτοι στην στρατολογια; Κανονικα οταν σου ερθει το σημειωμα καταταξης μπορεις μεχρι 5 μερες πριν την ημερομηνια καταταξης να πας φρουραρχειο και να ξεκινησεις την διαδικασια αναβολης/απαλλαγης και να περασεις απο την επιτροπη απαλλαγων. Θηβα θα πας μονο αν η επιτροπη απαλλαγων βγαλει απορριπτικη αποφαση αλλα μετα και απο την Θηβα μπορεις να κανεις παλι διαδικασια για αναβολη/απαλλαγη.

Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Αύριο που θα πρέπει να παραστω στο Φρουραρχειο Αθηνών το χαρτί κατάταξης θα είναι αρκετό ως βεβαίωση μετακίνησης;
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Καλησπέρα παιδια έχω διαγνωστεί με μεικτή αγχωδης και καταθλιπτική διαταραχή από ιδιώτη γιατρό.

Ο συγκεκριμένος μου συνταγογράφησε cipralex 10mg/μερα για ένα μήνα και μετά βλέπουμε. Λογικά θα τα συνεχίσω.

Στο ζουμί, είναι να παρουσιαστω και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα κάνω την διαδικασία μέσω φρουραρχειου ή μέσω της μονάδας.Είμαι στη πρώτη αναβολή για λόγους υγείας. Που θεωρείτε οτι ειναι πιο άμεσο;

Έχω κάποιες απορίες

1) μπορουν να δουν αν εργάζεται κάποιος ή όχι; Η λογική λέει όχι γιατί μπαίνεις με τους κωδικους σου στο taxis net.

2) υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν αναβολή και να με κρατήσουν παρα το ότι έχω δώσει γνωμάτευση και έχω δηλώσει ότι λαμβάνω αγωγή;

3) εγώ δεν έχω πλεον την συνταγή διότι την έδωσα στο φαρμακείο για να παρω τα φάρμακα, όταν δηλώσω ότι λαμβάνω αγωγή αρκεί να έχω μόνο τα φάρμακα μαζί μου; Εφόσον την συνταγή την έδωσα στο φαρμακείο.

4) έχει κάνει κανένας είτε την διαδικασία του φρουραρχειου είτε της μονάδας; Αν ναι ας πει την εμπειρία τώρα που υπάρχει covid.

Ευχαριστώ!

Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Devilangel έγραψε:Καλησπέρα παιδια έχω διαγνωστεί με μεικτή αγχωδης και καταθλιπτική διαταραχή από ιδιώτη γιατρό.

Ο συγκεκριμένος μου συνταγογράφησε cipralex 10mg/μερα για ένα μήνα και μετά βλέπουμε. Λογικά θα τα συνεχίσω.

Στο ζουμί, είναι να παρουσιαστω και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα κάνω την διαδικασία μέσω φρουραρχειου ή μέσω της μονάδας.Είμαι στη πρώτη αναβολή για λόγους υγείας. Που θεωρείτε οτι ειναι πιο άμεσο;

Έχω κάποιες απορίες

1) μπορουν να δουν αν εργάζεται κάποιος ή όχι; Η λογική λέει όχι γιατί μπαίνεις με τους κωδικους σου στο taxis net.

2) υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν αναβολή και να με κρατήσουν παρα το ότι έχω δώσει γνωμάτευση και έχω δηλώσει ότι λαμβάνω αγωγή;

3) εγώ δεν έχω πλεον την συνταγή διότι την έδωσα στο φαρμακείο για να παρω τα φάρμακα, όταν δηλώσω ότι λαμβάνω αγωγή αρκεί να έχω μόνο τα φάρμακα μαζί μου; Εφόσον την συνταγή την έδωσα στο φαρμακείο.

4) έχει κάνει κανένας είτε την διαδικασία του φρουραρχειου είτε της μονάδας; Αν ναι ας πει την εμπειρία τώρα που υπάρχει covid.

Ευχαριστώ!



Αν δεν έχεις πρόβλημα να μετακινηθείς στο στρατόπεδο πήγαινε εκεί με σύνοδο και θα έχεις τελειώσει την ίδια μέρα αλλιώς φρουραρχειο

1) Δεν μπορούν να το δουν ούτε να το συμπεράνουν γιατί και οι άνεργοι ασφαλιζονται ώστε να παίρνουν φάρμακα.

2) Εξαιρετικά δύσκολο, στην Αθήνα που έχω πάρει 3 αναβολές δεν είχα κάποιο θέμα.

3) Συνήθως σε ρωτάνε τι φάρμακα παίρνεις. Πολλές φορές ο γιατρός στη γνωμάτευση γράφει τι φάρμακα παίρνεις. Τα φάρμακα να τα έχεις μαζί σου μόνο αν πας μέσω στρατοπέδου, στο φρουραρχειο απλώς θα σε ρωτήσουν.

4) Είχα κάνει το Μάιο μέσω φρουραρχειου, είχε λίγο κόσμο και ξεμπέρδεψα σε μια ώρα. Επίσης πήγα και στις 11 του μήνα φρουραρχειο για την απαλλαγή. Είχε απειροελαχιστο κόσμο, στις 7.30 είχε γύρω στα 15 άτομα. Πιο πολύ περιμέναμε να έρθει ο γιατρός και μόλις ήρθε είχα τελειώσει μέσα σε 5 λεπτά. Επίσης ήρθε ακριβώς την επόμενη μέρα το χαρτί απτην στρατολογια που με καλεί για παρουσίαση στην επιτροπή απαλλαγών μέχρι τις 12 Φεβρουαρίου. Απλώς περιμένω να περάσουν κάποιες μέρες για να κλείσω ραντεβού

paul

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από paul »

Devilangel έγραψε:Καλησπέρα παιδια έχω διαγνωστεί με μεικτή αγχωδης και καταθλιπτική διαταραχή από ιδιώτη γιατρό.

Ο συγκεκριμένος μου συνταγογράφησε cipralex 10mg/μερα για ένα μήνα και μετά βλέπουμε. Λογικά θα τα συνεχίσω.

Στο ζουμί, είναι να παρουσιαστω και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα κάνω την διαδικασία μέσω φρουραρχειου ή μέσω της μονάδας.Είμαι στη πρώτη αναβολή για λόγους υγείας. Που θεωρείτε οτι ειναι πιο άμεσο;

Έχω κάποιες απορίες

1) μπορουν να δουν αν εργάζεται κάποιος ή όχι; Η λογική λέει όχι γιατί μπαίνεις με τους κωδικους σου στο taxis net.

2) υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν αναβολή και να με κρατήσουν παρα το ότι έχω δώσει γνωμάτευση και έχω δηλώσει ότι λαμβάνω αγωγή;

3) εγώ δεν έχω πλεον την συνταγή διότι την έδωσα στο φαρμακείο για να παρω τα φάρμακα, όταν δηλώσω ότι λαμβάνω αγωγή αρκεί να έχω μόνο τα φάρμακα μαζί μου; Εφόσον την συνταγή την έδωσα στο φαρμακείο.

4) έχει κάνει κανένας είτε την διαδικασία του φρουραρχειου είτε της μονάδας; Αν ναι ας πει την εμπειρία τώρα που υπάρχει covid.

Ευχαριστώ!



Θα απαντήσω στο πρώτο. Το ότι κάποιος έχει κατάθλιψη ή αγχώδη διαταραχή δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να δουλεύει. Δηλαδή τι περιμένεις, ότι θα μείνεις εσώκλειστος στο σπίτι; Αυτά είναι ελληνικές ηλιθιότητες. Προφανώς και μπορείς να δουλεύεις κανονικότατα και με θεραπεία και φάρμακα προσπαθείς να βελτιώσεις την κατάστασή σου. Τώρα για πολύ συγγεκριμένες δουλειές, ίσως υπάρχει πρόβλημα. Πχ αν είσαι ειδικός επί εκρηκτικών ή δουλεύειες με ανατινάξεις, ίσως να μην είναι απόλυτα ασφαλές. Αλλά μην τα εκμηδενίζουμε όλα.

Πάντα υπάρχει περίπτωση να μην σου δώσουν αναβολή, αν και ελάχιστη. Αν πας φρουραρχείο και φας άκυρο κάνεις την διαδικασία μέσω στρατοπέδου που πιθανότατα θα την πάρεις. Από την στιγμή που έχεις πρόβλημα, αδυνατο να σε κρατήσουν για θητεία. Το χειρότερο είνια να σε ταλαιπωρήσουν λίγο παραπάνω.

Ζήτα να γράψει ο γιατρός στην γνωμάτευση τι φάρμακα παίρνεις. Νομίζω θα είναι οκ. Πάρε και τα φάρμακα μαζί καλού κακου βέβαια.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες