Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από apricot99 »

denomizw έγραψε: Πέμ Απρ 13, 2023 11:36 am
apricot99 έγραψε: Πέμ Απρ 13, 2023 11:32 am
Palitaidia έγραψε: Δευ Απρ 10, 2023 2:31 pm Σε περίπτωση απόρριψης πας με την εσσο που ήταν να πας ή με την αμέσως επόμενη;
Πας με την ΕΣΣΟ που ηταν να πας αλλα σου δινουν καποιοες μερες περιθωριο να παρουσιαστεις.
Περνάς από επιτροπή ή το απορρίπτει ο ιατρός που θα σε εξετάσει την μέρα που πας Φρουραρχείο;
Κοιτα πρακτικα ο στρατιωτικος ιατρος μπορει να σου πει οτι δεν εισαι για αναβολη αρα δεν θα παραπεμτει στην επιτροπη και παρουσιαζεσαι κανονικα, αλλα τωρα μπορει και η επιτροπη (συμφωνα με την νομοθεσια) να μην σου δωσει αναβολη στην περιπτωση που ο ιατρος σου ειπε οτι πας για αναβολη αλλα αυτο πρακτικα δεν γινεται (αρα πιο λογικο θα στο πει ο ιατρος στο φρουραρχειο).
Petros111123

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Petros111123 »

Καλημερα σε ολους.
Εχω παρει ενα χρονο αναβολη και παρουσιάζομαι παλι τον Μαιο του 2023, τον επομενο μηνα δηλαδη αλλα ακομα δεν μου εχει βγει σημειωμα καταταξης.

Θα μου βγει ή επειδη εχω παρει αναβολη δεν βγαινει και πρεπει να παρω τηλεφωνο;
anton998

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από anton998 »

Περυσι πηρα αναβολη 1 χρονο αλλα στο πληροφοριες για την αναβολη σου μου βγαζει :
"Δεν υπάρχουν πληροφορίες αναβολής για τα υποβληθέντα στοιχεία. "

Ειναι λογικο αυτο;
StratMan

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από StratMan »

Ναι, λογικά είσαι στην επόμενη ΕΣΣΟ, άρα η Αναβολη έληξε... Τυπικό ειναι!
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

Πήρα σήμερα το Φρουραρχείο (Αθηνών) και μου είπαν ότι μπορώ να έρθω δέκα εργάσιμες αντί για πέντε πριν την ημερομηνία κατάταξης για να αιτηθω αναβολή με την επόμενη ΕΣΣΟ (Β', Μαΐου, για αεροπορία). Το τόνισα επίτηδες αν εννοούμε και οι δύο εργάσιμες και μου το επιβεβαίωσαν.

Δεν το λέει αυτό στο σαιτ του Φρουραρχείου οπότε είπα να το αναφέρω σε όποιον δύσμοιρο ενδιαφέρεται.

Επίσης ρώτησα αν θέλουν και φωτοτυπίες για τα χαρτιά που θα πάμε εκεί και είπε να υπάρχουν μια-δύο για να μην υπάρχει ταλαιπωρία.

Καλή μας τύχη
pbs87
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 01, 2023 4:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από pbs87 »

Καλησπέρα σε όλους!
Για 2η αναβολή χρειάζεται πάλι Φρουραρχείο ή πάω κανονικά στο νοσοκομείο την ημερομηνία κατάταξης;
Ευχαριστώ
denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από denomizw »

pbs87 έγραψε: Δευ Μάιος 01, 2023 4:58 pm Καλησπέρα σε όλους!
Για 2η αναβολή χρειάζεται πάλι Φρουραρχείο ή πάω κανονικά στο νοσοκομείο την ημερομηνία κατάταξης;
Ευχαριστώ
Πάλι Φρουραρχείο !
thanos34
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2023 1:25 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από thanos34 »

Παιδιά καλησπέρα. Το χαρτί μου λέει ότι παρουσιάζομαι στις 23/5. Μπορώ να πάω 10 εργάσιμες πριν; Δηλαδή για παράδειγμα στις 11/05;
Ευχαριστώ πολύ
Vego1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2023 10:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Vego1234 »

Καλησπέρα παιδιά τη βοήθεια σας οποίος ξέρει.

Παρακολουθούνε από ψυχίατρο από το 2016 με κατάθλιψη κρίσεις πανικους παίρνω αντικαταθλιπτικά και μικρες ποσότητες νευροληπτικών.

Πριν 2 χρόνια πήγα και πήρα αναβολή με το χαρτί του γιατρού μου και μου δώσανε 2 χρόνια με τη μια.
Αύριο παω φρουραρχείο να καταθέσω ξανά το καινούριο χαρτί του γιατρού. Έχω 10 μέρες να κοιμηθώ παιδιά νιώθω ότι θα με βάλουν μέσα με το ζόρι και δε θα μπορέσω να διαχειριστώ νιώθω ότι θα πεθάνω. Πείτε μ κάποιος κάποια συμβουλή
denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από denomizw »

thanos34 έγραψε: Δευ Μάιος 08, 2023 6:14 pm Παιδιά καλησπέρα. Το χαρτί μου λέει ότι παρουσιάζομαι στις 23/5. Μπορώ να πάω 10 εργάσιμες πριν; Δηλαδή για παράδειγμα στις 11/05;
Ευχαριστώ πολύ
ναι 10 λέει το χαρτί και είναι εργάσιμες. Δηλαδή από 09/05 μπορείς να πας
denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από denomizw »

Vego1234 έγραψε: Δευ Μάιος 08, 2023 10:33 pm Καλησπέρα παιδιά τη βοήθεια σας οποίος ξέρει.

Παρακολουθούνε από ψυχίατρο από το 2016 με κατάθλιψη κρίσεις πανικους παίρνω αντικαταθλιπτικά και μικρες ποσότητες νευροληπτικών.

Πριν 2 χρόνια πήγα και πήρα αναβολή με το χαρτί του γιατρού μου και μου δώσανε 2 χρόνια με τη μια.
Αύριο παω φρουραρχείο να καταθέσω ξανά το καινούριο χαρτί του γιατρού. Έχω 10 μέρες να κοιμηθώ παιδιά νιώθω ότι θα με βάλουν μέσα με το ζόρι και δε θα μπορέσω να διαχειριστώ νιώθω ότι θα πεθάνω. Πείτε μ κάποιος κάποια συμβουλή
Νομίζω πως και μόνο που σε έδωσαν 2 χρόνια με τη μια, θα την πάρεις εύκολα. Δεν έχω περάσει ακόμα για απαλλαγή αλλά δεν έχω δει ούτε ένα ποστ να λένε πως αρνήθηκαν κ. Λπ. Το πολύ πολύ να προσπαθήσουν να σε ψαρώσουν. Στη χειρότερη των περιπτώσεων και να σε στείλουν, με το που παρουσιαστείς θα ζητήσεις κατευθείαν να εξεταστείς και θα στη δώσουν εκεί.
Να έχεις μαζί χαρτιά, φάρμακα κ. Λπ. Και θα είσαι κομπλέ
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

Πήγα σήμερα στο Φρουραρχειο Αθηνών, δέκα εργάσιμες πριν την ημερομηνία κατάταξης (24 Μαΐου) για Πολεμική Αεροπορία.

Έφτασα εκεί κατά τις 7:45 με μια ουρά περίπου 40-50 ατόμων. Στις 8:00 περίπου ξεκίνησαν να δέχονται κόσμο στην πύλη (ένας στρατιώτης κοιτούσε ταυτότητα και χαρτί κατάταξης και σε άφηνε μέσα). Μπήκα μετά από τρία λεπτάκια.

Φτάσαμε μετά στο κίτρινο κτιριάκι στο κέντρο του χώρου και εκεί ένας φιλικότατος στρατιωτικός μάς καθοδήγησε και χώρισε ανά σώμα και αίτημα. Εμάς της αεροπορίας μας είπε να πάμε πρώτα στο ιατρείο που ήταν εντός του κτιρίου να δώσουμε ταυτότητα και χαρτί κατάταξης για να λάβουμε παραπεμπτικό για το νοσοκομείο 251. Αντίθετα με αυτούς της ξηράς, έπρεπε να πάμε εμείς εκείνη τη στιγμή στο 251 (φαντάζομαι της ξηράς περίμεναν τους γιατρούς για να εξεταστούν εκεί κοντά). Ρωτήστε οδηγίες για το πως να πάτε, επειδή εγώ έκανα βλακεία και κοιτούσα τους χάρτες του κινητού και έκανα σε 25 λεπτά μια διαδρομή 12 λεπτών.

Μετά πήγα ποδαράτο στο 251, έδειξα το παραπεμπτικό στην πύλη, και μπηκα μέσα στον πρώτο όροφο όπου ο ψυχίατρος ούτε που με κοίταξε ούτε που μου μίλησε, πάρα συμπλήρωσε το αίτημα για Α' ετήσια αναβολή. Μετά περίμενα τη γραμματέα του να υπογράψει και να βάλει αριθμό πρωτοκόλλου, και ύστερα πάλι ποδαράτο στο Φρουραρχείο.

Με καθοδηγεί εκεί πάλι ο φιλικός στρατιωτικός στο ιατρείο του κτιρίου όπου δίνω το παραπεμπτικό από πριν με το αίτημα που έγραψε ο γιατρός του νοσοκομείου 251, και αφού υπογράφω σε ένα μεγάλο ροζ βιβλίο με τα στοιχεία της αίτησης μου, με καθοδηγούν να πάω σε μια σκηνή κοντά στην είσοδο όπου συμπλήρωσα τα στοιχεία επικοινωνίας μου, δίνοντας μου ένα χαρτάκι που ενημερώνει ότι πρέπει να αναμένω εντός λίγων ημερών να πάω στην επιτροπή απαλλαγών στο 401. Τελείωσα με τα πολλά στις 10:00.

Επισης πλιζ, παιδιά, μην έρχεστε με τη μαμά που έρχεται να μιλήσει για εσάς και λοιπά τέτοια ξεφτιλίκια. Άνθρωποι είναι και αυτοί που δουλεύουν στο Φρουραρχείο, δεν χρειάζεται να ακούνε το ψιλό και το κοντό της κάθε πονεμένης Ελληνίδας μαμάκας.
Vego1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2023 10:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Vego1234 »

Καλησπέρα παιδιά.


πηγα σήμερα φρουραρχείο κ από ότι είδα η γιατρός έγραψε με Ένδειξη Ι5.


τωρα δηλαδή πήρα το ι5 η η επιτροπή μπορεί να αλλάξει αυτό.;
Pavlos93

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Pavlos93 »

Εχει κανεις προσφατη εμπειρια απο το φρουραρχειο πατρων?
Paris111
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2023 7:05 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Paris111 »

Καλησπέρα παιδιά!
Έχω πάρει ήδη μια αναβολή και την Δευτέρα πάω για την δεύτερη λόγω ψυχολογικών.

Είμαι λίγο αγχωμενος διότι το χαρτί του γιατρού μου είναι γραμμένο από τον Φεβρουάριο και παρουσιαζομαι τον Μάιο το γράψαμε τότε γιατί Μάρτιο θα έληγε η αναβολή μου.
Πέρυσι είχα πάει επίσης με χαρτί γραμμένο 3 μήνες πριν λέτε να υπάρχει πρόβλημα φέτος;

Ευχαριστώ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης