Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kital »

Όχι, πέρνει κάποιον καιρό να πάνε τα χαρτιά σου στην επιτροπή (Ο φάκελος που έφτιαξες και άφησες εκεί στο φρουραρχείο.

Περιμένεις να σου έρθει με εμαιλ το παραπεμπτικό περίπου 10-15 μέρες μετά το φρουραρχείο, και μετά πρέπει να πας στην επιτροπή μέσα σε 1 μήνα από τότε που σου ήρθε το παραπεμπτικό.
AggelosNik
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2022 5:13 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από AggelosNik »

Καλησπέρα σας έχω μια ερώτηση σχετικά με την αναβολή μου μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω. Ειμαι 26 χρονών και είχα πάρει αναβολή από προηγούμενο κολέγιο που ήμουν η οποία έληξε τον Δεκέμβριο του 2021, με βάλανε τον Ιανουάριο να πάω και πήρα μια αναβολή για κοινωνικούς λόγους γιατί ήμουν στο μεταπτυχιακό μου σε άλλο κολέγιο. Αυτή την στιγμή απομένουν μόνο 2 μήνες για να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου αλλά με βάλανε να καταταγώ στην Κω στις 20/7 Δ ΕΣΣΟ. Εχω στείλει μια αίτηση αναβολής για το μεταπτυχιακό μου αλλά όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπανε ότι δεν θα την δεχτούν λογικά επειδή έχω ίδη πάρει μια αναβολή. Αυτο που μου πρότειναν ήτανε να πάω στο φρουραρχείο αθηνών και να πάρω μια μετατόπιση κατάταξης για λόγους υγείας. Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μην πάω τώρα αλλά να πάω σε 2-3 μήνες όταν τελειώσω το μεταπτυχιακό μου?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AggelosNik την Τετ Ιούλ 06, 2022 5:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fsafsa

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από fsafsa »

AggelosNik έγραψε:Καλησπέρα σας έχω μια ερώτηση σχετικά με την αναβολή μου μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω. Ειμαι 26 χρονών και είχα πάρει αναβολή από προηγούμενο κολέγιο που ήμουν η οποία έληξε τον Δεκέμβριο του 2021, με βάλανε τον Ιανουάριο να πάω και πήρα μια αναβολή για κοινωνικούς λόγους γιατί ήμουν στο μεταπτυχιακό μου σε άλλο κολέγιο. Αυτή την στιγμή απομένουν μόνο 2 μήνες για να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου αλλά με βάλανε να καταταγώ στην Κω στις 20/7 Δ ΕΣΣΟ. Εχω στείλει μια αίτηση αναβολής για το μεταπτυχιακό μου αλλά όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπανε ότι δεν θα την δεχτούν λογικά επειδή έχω ίδη πάρει μια αναβολή. Αυτο που μου πρότειναν ήτανε να πάω στο φρουραρχείο αθηνών και να πάρω μια μετατόπιση κατάταξης για λόγους υγείας. Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μην πάω τώρα αλλά να πάω σε 2-3 μήνες όταν τελειώσω το μεταπτυχιακό μου;


https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/48.pdf

giorgosbigger
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2022 2:22 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από giorgosbigger »

Αυτη η αναβολη δεν ειναι η ιδια και για πανω απο 4 μηνες;Απλα πας φρουραρχειο και σου καταθετουν αυτοι τον φακελο αντι για κεπ που λεει το pdf;

Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Kaizoku »

MΠορεί η επιτροπή να δει πόσα φάρμακα έχω αγοράσει μεσω του αμκα;

ο ιατρος μου είπε να πω οτι τα παιρνω 6 μήνες παρολο που μου τα γράφει πρώτη φορά.

Τι θα γινει αν δουν οτι εχω αγορασει τα συγκεκριμενα μονο μια φορα;

Ν. Ρ.

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Ν. Ρ. »

Kaizoku έγραψε:MΠορεί η επιτροπή να δει πόσα φάρμακα έχω αγοράσει μεσω του αμκα;

ο ιατρος μου είπε να πω οτι τα παιρνω 6 μήνες παρολο που μου τα γράφει πρώτη φορά.

Τι θα γινει αν δουν οτι εχω αγορασει τα συγκεκριμενα μονο μια φορα;

Επισήμως όχι, δεν βλέπουν τι έχει γραφτεί στο ΑΜΚΑ σου, επομένως αποκλείεται να ερωτηθείς για κάτι που -υποτίθεται- δεν γνωρίζουν.
theos_22
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2022 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από theos_22 »

Καλησπερα παιδια Απο προσφατη αναζητηση μου στο stratologia.gr ανακαλυψα πως η αναβολη μου ληγει μεσα ιουλιου ενω εγω ειχα υπολογισει να λαβω το χαρτι καταταξης ιουνιο ειχα ηδη απευθυνθει στον γιατρο μου για την τελικη γνωματευση την οποια ελαβα αρχες ιουνιου Η ανησυχια μου τωρα προκυπτει απ το χασμα των ημερομηνιων αφου απο την γνωματευση εως την πιθανη καταταξη που υπολογιζω τελη ιουλιου-αρχες αυγουστου απεχει 2 μηνες Θα εχω θεμα?
Man25

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Man25 »

Καλησπερα παιδια, αυριο κλεινω ακριβως 1 μηνα απο την ημερα που πηγα στην επιτροπη απαλλαγων στο 401... Μου ειπαν να μπω να δω την αποφαση σε 1 μηνα... Μπαινω καθε μερα και δεν βλεπω τιποτα, υπαρχει καποιος που να ξερει αν πρεπει να περιμενη η να παρω τηλεφωνο να ρωτησω?
Χρήστος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν απαιτείται τεστ ράπιντ για την είσοδο μας στο φρουραρχείο;
Γκουρπρίτ

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Γκουρπρίτ »

Γειά σου φίλε, Παίρνεις εύκολα σχετικά την δεύτερη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους στο ΓΝΑ 251?
Άβαταρ μέλους
Killersingh007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Killersingh007 »

Γειά σου φίλε, Πέρνεις σχετικά εύκολα Την δεύτερη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους στο ΓΝΑ 251;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Killersingh007 την Τετ Αύγ 31, 2022 2:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Man

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Man »

Καλησπέρα σας έχω πάρει ήδη αναβολή για δύο χρόνια (παθολογικο) μπορώ μετά από αυτήν να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ή θα πάω για απαλλαγη;
Help

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Help »

Παιδιά καλησπέρα θέλω την βοήθεια σας γτ ειναι κρίμα να βασανίζεται ένας άνθρωπος άδικα.
Εγώ παρουσιάστηκα τριπολημε πάρα πολύ άγχος και άσχημη ψυχολογία μετά από ένα μήνα ήρθα Αθήνα όπου μιλώντας λίγο καιρό μετά με τκν ψυχολόγο της μονάδας με έστειλε στο 251 γνα όπου νοσηλευτικά για ένα βράδυ και μετά μπυ δώσανε 2ετη αναβολή. Οι ερωτήσεις ειναξ κατά πόσο θα μπορέσω να πάρω την οριστική απαλλαγη μετά από αυτά τα 2 χρόνια, αν εφόσον μου έρθει τκ χαρτί και λέει να παρουσιαστώ στο γνα και παρουσιαστώ εκεί ποια διαδικασία ακολουθείται (πχ θα πρέπει να νοσηλευτω; Κτλ κτλ) και αν παρόλο που λέει το χαρτί να παρουσιαστώ στο γνα μπορώ να κάνω την διαδικασία του φρουραρχειου. Σας παρακαλώ παιδιά βοηθήστε με φτ πραγματικά δεν την παλεύω. Τέλος αν έχει κάποιος κάποιον ψυχίατρο που να μπορεί να συντάξει ένα χαρτί για τότε ας πει παρακαλώ
help

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από help »

papaparaskevas έγραψε: Σάβ Μάιος 14, 2022 8:39 pm Παιδιά είχα πάει πριν λίγες μέρες φρουραρχείο και μου είπαν να πάω κατευθείαν 251 για αναβολή την μέρα που παρουσιαζομαι. Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα; Είναι ίδια η διαδικασία με το φρουραρχείο;
Φίλε καλησπέρα είχες πάει για απαλλαγη για ψυχολογικούς λόγους; Σε κράτησαν εκεί να νοσηλευτεις μια μέρα; Πως ακριβώς έγινε η διαδικασία πες λίγο σε παρακαλώ
Mark94
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 23, 2021 12:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mark94 »

Καλημέρα στην ομάδα, την άνοιξη που μας πέρασε πέρασα για πρώτη φορά την διαδικασία της αναβολής για ψυχολογικούς λόγους μέσω φρουραρχείου όπου μου χορηγήθηκε αναβολή ενός έτους μεχρι 8/3/2023. Θα ήθελα να ρωτήσω για την δεύτερη αναβολή η διαδικασία ειναι η ίδια και επίσης είναι πιο εύκολη; Να σημειώσω οτι παρακολουθούμαι από τον ίδιο ψυχίατρο που μου είχε φτιάξει τη γνωμάτευση για την πρώτη αναβολή. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες