Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tastas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2022 11:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από tastas »

Ευχαριστώ, επειδή υπάρχουν κάποια σχόλια για κάποιους που πήγαν στο φρουραρχείο και τους είπαν ότι η διαδικασία θα γίνει κατευθείαν από το στρατόπεδο.

Η επιτροπή θα είναι σίγουρα διαφορετική.

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Πήγα σήμερα στο τοπικο Φρουραρχειο (επαρχιακή πολη). Ο δικός μου γιατρός έγραψε ένα μακροσκελές κείμενο που αναφέρει παθηση κ συμπτωματα καθώς και την αγωγή και ο γιατρός τ Φρουραρχειο έγραψε απλά άτυπη συναισθηματική διαταραχή κ ότι θα διαρκέσει πανω απο 4 μήνες. Ρωτάω κ μ είπαν αυτό είναι τυπικο κ ότι θα περασω από γιατρό και Επιτροπή στο 424 (Θεσσαλονίκη), στην στρατολογια κατέθεσα τ χαρτι του γιατρου μου και του γιατρου του Φρουραρχειου. Τώρα έμεινε να δω γιστρο στο 424 να προτείνει αναβολή κ μετα Επιτροπή απαλλαγών. Εσεις είχατε παρει ποτε αντίστοιχο χαρτί απο το Φρουραρχειο; Στην πρώτη αναβολή είχα κάνει την ίδια διαδικασία και είχα πάρει το αντίστοιχο χαρτί ωστόσο δεν μετράει πουθενά από ότι κατάλαβα είναι τυπικο απλά έγραψε ότι θα διαρκέσει πανω απο 4 μήνες και αυτό με προβληματίζει
kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kital »

Devilangel έγραψε:Πήγα σήμερα στο τοπικο Φρουραρχειο (επαρχιακή πολη). Ο δικός μου γιατρός έγραψε ένα μακροσκελές κείμενο που αναφέρει παθηση κ συμπτωματα καθώς και την αγωγή και ο γιατρός τ Φρουραρχειο έγραψε απλά άτυπη συναισθηματική διαταραχή κ ότι θα διαρκέσει πανω απο 4 μήνες. Ρωτάω κ μ είπαν αυτό είναι τυπικο κ ότι θα περασω από γιατρό και Επιτροπή στο 424 (Θεσσαλονίκη), στην στρατολογια κατέθεσα τ χαρτι του γιατρου μου και του γιατρου του Φρουραρχειου. Τώρα έμεινε να δω γιστρο στο 424 να προτείνει αναβολή κ μετα Επιτροπή απαλλαγών. Εσεις είχατε παρει ποτε αντίστοιχο χαρτί απο το Φρουραρχειο; Στην πρώτη αναβολή είχα κάνει την ίδια διαδικασία και είχα πάρει το αντίστοιχο χαρτί ωστόσο δεν μετράει πουθενά από ότι κατάλαβα είναι τυπικο απλά έγραψε ότι θα διαρκέσει πανω απο 4 μήνες και αυτό με προβληματίζει


Μην ανησηχείς, αυτό απλά σημαίνει ότι πας για αναβολή. Αν η πάθηση κρατούσε για λιγότερο από 4 μήνες παίρνεις μετατόπιση ημερομηνίας κατάταξης.(δηλαδή θα σου έλεγαν να πας σε 2-3 μήνες, όταν θα είσαι καλά)
Savvas Kavvadas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα θέμα και αύριο θα πάρω χαρτί από δημόσιο ψυχίατρο. Έχω ήδη 2 χρόνια αναβολών λόγω υγείας. Με αυτό το χαρτί μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους γιατί παρουσιάζομαι Ιούλιο και δουλεύω; Μπορώ μετά με το χαρτί από δημόσιο να πάρω απαλλαγή?
no_army

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από no_army »

Απ'οτι έχω καταλάβει αναβολή για κοινωνικούς λόγους μπορείς να πάρεις πιο εύκολα (Δεν γνωρίζω ωστόσο τι χρειάζεται να πεις/δείξεις, απλώς ένα παιδί που είχε πάρει μου είπε πως το δίνουν εύκολα αν πχ αναφέρεις ακόμα και πρόβλημα υγείας κοντινού προσώπου, οικονομικά-οικογενειακά ζητήματα κ. Α, και συχνά μπορεί να είναι εξάμηνη). Το θέμα είναι πως αυτή η αναβολή δεν μετράει στον χρόνο αναβολών που χρειάζεσαι για τελική απαλλαγή (2ετη) ... Αφού έχεις ήδη δυο αναβολές για λόγους υγείας γιατί δεν συνεχίζεις με το χαρτί απ τον ψυχίατρο κανονικά για απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους; Είναι καλύτερο.

Επίσης μπορείς να κλείσεις στον ίδιο γιατρό ή σε κάποιον άλλο σε δημόσια δομη (ΙΚΑ, κέντρα υγείας κτλ), να πεις τα συμπτωματα σου αληθινα ή μη και να ζητήσεις να σου γράψει κάποια αγωγή (δεν χρειάζεται να πεις πως την θες για τον στρατό), αυτό θα βοηθήσει στην απαλλαγή.

Δεν ξέρω αν βοηθώ, πάντως σίγουρα μπορείς να πάρεις την αναβολή για κοινωνικούς λόγους αλλά δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα σου είναι.
Σάββας Καββαδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Σάββας Καββαδας »

Σε ευχαριστώ πολύ. Μου είναι χρήσιμη λόγω εργασίας και τον Νοέμβριο θα μπορώ άνετα να πάω να κινήσω την απαλλαγή μου. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για την απάντηση σου
Savvas Kavvadas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Γεια σας πάσχω από αγχώδεις διαταραχές και γενικά δεν μπορώ να μπω στρατό, έχω σοβαρό θέμα. Έχω πάρει ήδη 2 χρόνια αναβολών λόγω ψυχολογικών χωρίς χαρτιά απλά με έβλεπαν τι άγχος είχα όταν μου μίλαγαν. Παίρνω αγωγή εδώ και 1 μήνα zoloft 50mg. Πήρα σήμερα χαρτί από τον ψυχίατρο μου από δημόσιο νοσοκομείο που μου γράφει άλλες αγχώδεις διαταραχές κατά ICD-10 (F41) . Γράφει ότι είμαι σε φαρμακοθεραπεία και την αγωγή το zoloft. Υπάρχει περίπτωση να βγω Ι5 με αυτό; Για Νοεμβρίο που παρουσιάζομαι πρέπει να έχω καινούριο χαρτί ή κάνει κι αυτό?
Σωκρατης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Σωκρατης »

Πηγα και εγω σημερα για να παρω απαλλαγη λογω Ιφνε. Ειχα παρει 2 χρονια αναβολη και πηγα σημερα να περασω. Το σημειωμα ελεγε να παω στο 251, εγω ομως πηγα να κανω το ιδιο με το φρουραρχειο Ο κυριος εκει μου ειπε επειδη εχεις παρε ηδη αναβολη λογω υγειας, θα πρεπει να πας κατευθεαιν στο νοσοκομειο την ημερα καταταξης σου, για αυτο και σε εστειλαν αθηνα και οχι τριπολη.

Οποτε σε οποιο σημειωμα γραφει να πατε στο νοσοκομειο της περιοχη σας, μην περασετε φρουραχειο, τσαμπα θα πατε, πρεπει να το κανεττε την ημερα καταταξης σας

ΥΓ Δεν ειχε καθολου κοσμο σημερα στις 11 η ωρα,3 ατομα να ειμασταν

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

Savvas Kavvadas έγραψε:Γεια σας πάσχω από αγχώδεις διαταραχές και γενικά δεν μπορώ να μπω στρατό, έχω σοβαρό θέμα. Έχω πάρει ήδη 2 χρόνια αναβολών λόγω ψυχολογικών χωρίς χαρτιά απλά με έβλεπαν τι άγχος είχα όταν μου μίλαγαν. Παίρνω αγωγή εδώ και 1 μήνα zoloft 50mg. Πήρα σήμερα χαρτί από τον ψυχίατρο μου από δημόσιο νοσοκομείο που μου γράφει άλλες αγχώδεις διαταραχές κατά ICD-10 (F41) . Γράφει ότι είμαι σε φαρμακοθεραπεία και την αγωγή το zoloft. Υπάρχει περίπτωση να βγω Ι5 με αυτό; Για Νοεμβρίο που παρουσιάζομαι πρέπει να έχω καινούριο χαρτί ή κάνει κι αυτό;


Πρεπει το χαρτι να ειναι μεχρι 2 μηνες πριν απο την ημερομηνια καταταξης. Δηλαδη αν παρουσιαζεσαι Νοεμβριο το χαρτι θα πρεπει να το εχεις βγαλει Σεπτεμβριο-Οκτωβριο. Αν θες καλου κακου πες στον γιατρο που θα σου δωσει Το χαρτι να γραψει οτι προκειται για στρατολογικη χρηση και οτι με βαση το προβλημα που εχεις δεν δυναται η προσαρμογη σε στρατιωτικο περιβαλλον και οτι η καταταξη θα επιδεινωση την ασθενεια κλπ...

Savvas Kavvadas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Γεια σας πάσχω από αγχώδεις διαταραχές κατά ICD-10 (F41) και παίρνω αγωγή zoloft 50mg. Επίσης έχω ΔΜΣ γύρω στα 41. Τον Νοέμβριο παρουσιάζομαι. Αν έχω χαρτιά από δημόσιο νοσοκομείο και για τα δύο θέματα θα μπορέσω να πάρω απαλλαγή; Έχω ήδη 2 χρόνια αναβολών. Σας παρακαλώ αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος. Έχω τρελό άγχος! Σας ευχαριστώ πολύ!
Crustie
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2020 9:27 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Crustie »

Επειδη στην επιτροπη απαλλαγων δεν το σηκωνουν με τιποτα, μπορουμε να παμε στο 401 χωρις να εχουμε επικοινωνησει πρωτα τηλεφωνικα με την επιτροπη; Και να περιμενουμε σε καποια ουρα οπως στο φρουραρχειο
papaparaskevas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από papaparaskevas »

Παιδιά είχα πάει πριν λίγες μέρες φρουραρχείο και μου είπαν να πάω κατευθείαν 251 για αναβολή την μέρα που παρουσιαζομαι. Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα; Είναι ίδια η διαδικασία με το φρουραρχείο;
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Έχει πάει καποιος με ραντεβου στο 401 να μας πει πως είναι και τι γίνεται σαν διαδικασία ;
papaparaskevas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από papaparaskevas »

Εχθές περάσαμε 251 ΓΝΑ για την αναβολή τη δεύτερη. Μέρα παρουσίασης γινόταν ο χαμός, τελείως ανοργάνωτα και μας πήρε κυριολεκτικά 7 ώρες όσοι είχαμε πάει από νωρίς τουλάχιστον. Όλοι πήραμε την αναβολή εντέλει.
Σωκρατης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Σωκρατης »

Οχι και 7. Απο τις 8.30 ημουν εγω και εφυγα 6.20 απο εκει, σχεδον δηλαδη 10 ωρεςΑν και λογικα μιλας για απαλλαγη αναβολη μεσω στρατοπαιδου, οχι φρουραρχειου

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες