Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Devil13

Θητεία και πρόβλημα στους πνεύμονες

Δημοσίευση από Devil13 »

Καλησπέρα παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις. Έχω κόψει αναβολή για να μπω με Β ΕΣΣΟ Μάρτιο του 23.3 Φεβρουαρίου πήγα στο ΓΝΑ (λόγω συγγένειας από αεροπορία) στα επείγοντα καθως όπως φάνηκε είχα υγρο στον πνεύμονα (πλευριτικη συλλογή) και μια μινι πνευμονική εμβολή σε παρακλάδια του πνεύμονα όχι κεντρική αρτηρία. Έκατσα 7 μέρες και βγήκα 9 Φεβρουαρίου. Η αγωγή που ακολουθώ είναι για 1 μήνα αποφυγή κόπωσης χωρίς υπερβολές και 3 μηνες αντιπηκτικά. Η ερώτηση μου είναι τι πιστεύετε είναι πιο πιθανό να πάρω αναβολη να με βγάλουν Ι3 πχ ή κάτι άλλο ; Να συμπληρώσω ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω αναβολή γιατί θα με πάει πολύ πίσω και θεωρητικά δεν βλέπω και τον λόγο αφού θα έχει περασει ο μήνας και εστω με μια αποφυγή των ασκήσεων (αν υπάρχουν και είναι βαριές) θα μπορώ να υπηρετήσω.
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα παιδιά.
Υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει πρόσφατα από την επιτροπή απαλλαγών για απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους;
Θα μπορούσατε να περιγράψετε τι ακριβώς αντιμετωπίσατε εκεί καθώς και αν υπάρχει πιθανότητα κατόπιν σύστασης του ψυχιάτρου του φρουραρχείου για Ι5 η επιτροπή να αποφασίσει απρόσμενα να καταταγείς στον στρατό;
Έχω διαγνωστεί από ψυχίατρο με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, λαμβάνω και αγωγή αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησα τη διαδικασία του φρουραρχείου έως και τώρα που πρέπει να παρευρεθώ ενώπιον της επιτροπής, με έχει κυριεύσει το άγχος.
Γνωρίζω ότι ίδιες ερωτήσεις έχουν απαντηθεί και στο παρελθόν πολλές φορές απλά θα ήθελα να διαβάσω μια παρόμοια εμπειρία για να καθησυχαστώ κάπως.
Λογικά αύριο θα πάω στην επιτροπή απαλλαγών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
251

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από 251 »

Επισκέπτης έγραψε: Τρί Μαρ 14, 2023 6:00 pm Καλησπέρα παιδιά.
Υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει πρόσφατα από την επιτροπή απαλλαγών για απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους;
Θα μπορούσατε να περιγράψετε τι ακριβώς αντιμετωπίσατε εκεί καθώς και αν υπάρχει πιθανότητα κατόπιν σύστασης του ψυχιάτρου του φρουραρχείου για Ι5 η επιτροπή να αποφασίσει απρόσμενα να καταταγείς στον στρατό;
Έχω διαγνωστεί από ψυχίατρο με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, λαμβάνω και αγωγή αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησα τη διαδικασία του φρουραρχείου έως και τώρα που πρέπει να παρευρεθώ ενώπιον της επιτροπής, με έχει κυριεύσει το άγχος.
Γνωρίζω ότι ίδιες ερωτήσεις έχουν απαντηθεί και στο παρελθόν πολλές φορές απλά θα ήθελα να διαβάσω μια παρόμοια εμπειρία για να καθησυχαστώ κάπως.
Λογικά αύριο θα πάω στην επιτροπή απαλλαγών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Και να απορρίψει η επιτροπή (που 99% απλά επικυρώνει ό, τι εισηγηθεί ο γιατρός του φρουραρχείου), απλά πας και παίρνεις την απαλλαγή από το στρατόπεδο. Ειδικά με ΓΑΔ και αγωγή δεν θα σε αφήσουν να υπηρετήσεις
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Oliver »

Επισκέπτης έγραψε: Τρί Μαρ 14, 2023 6:00 pm Καλησπέρα παιδιά.
Υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει πρόσφατα από την επιτροπή απαλλαγών για απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους;
Θα μπορούσατε να περιγράψετε τι ακριβώς αντιμετωπίσατε εκεί καθώς και αν υπάρχει πιθανότητα κατόπιν σύστασης του ψυχιάτρου του φρουραρχείου για Ι5 η επιτροπή να αποφασίσει απρόσμενα να καταταγείς στον στρατό;
Έχω διαγνωστεί από ψυχίατρο με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, λαμβάνω και αγωγή αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησα τη διαδικασία του φρουραρχείου έως και τώρα που πρέπει να παρευρεθώ ενώπιον της επιτροπής, με έχει κυριεύσει το άγχος.
Γνωρίζω ότι ίδιες ερωτήσεις έχουν απαντηθεί και στο παρελθόν πολλές φορές απλά θα ήθελα να διαβάσω μια παρόμοια εμπειρία για να καθησυχαστώ κάπως.
Λογικά αύριο θα πάω στην επιτροπή απαλλαγών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


Την διαδικασία που θα περάσεις θα την κάνω και εγώ τον Μάιο, καθώς έχω κλείσει δύο χρόνια αναβολών για ψυχολογικούς λόγους.

Καθώς και εμένα με αφορά αυτο, μπορώ να σου πω ότι από όσα έχω διαβάσει θα πάρεις κανονικά το Ι5 και δεν θα χρειαστείς να καταταγείς το στρατόπεδο.

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να σου πουν στην επιτροπή καμία από τις γνωστές ψαρωτικες τους απαντήσεις.

Τύπου θα σε ξανά δούμε σε 1,2,3,4 χρόνια, θα σε καλέσουμε για να σου πάρουμε το δίπλωμα κτλ.

Κάτι παραπάνω δεν θα γίνει και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.

Αν πας αύριο πες μας και την εμπειρία σου για να μας επιβεβαιώσεις την αλήθεια δηλαδή ότι με την διάγνωση και αγωγή σίγουρα παίρνεις Ι5, χωρίς ταλαιπωρία κατάταξης στο στρατόπεδο!

Όλα καλά θα πάνε!
mastrat2

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από mastrat2 »

Ας μας γράψει κανεις την εμπειρια του που πηγε προσφατα για απαλλαγη (δηλαδη 3η φορα). Όλα ΟΚ;
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Oliver έγραψε: Τρί Μαρ 14, 2023 6:48 pm Την διαδικασία που θα περάσεις θα την κάνω και εγώ τον Μάιο, καθώς έχω κλείσει δύο χρόνια αναβολών για ψυχολογικούς λόγους.

Καθώς και εμένα με αφορά αυτο, μπορώ να σου πω ότι από όσα έχω διαβάσει θα πάρεις κανονικά το Ι5 και δεν θα χρειαστείς να καταταγείς το στρατόπεδο.

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να σου πουν στην επιτροπή καμία από τις γνωστές ψαρωτικες τους απαντήσεις.

Τύπου θα σε ξανά δούμε σε 1,2,3,4 χρόνια, θα σε καλέσουμε για να σου πάρουμε το δίπλωμα κτλ.

Κάτι παραπάνω δεν θα γίνει και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.

Αν πας αύριο πες μας και την εμπειρία σου για να μας επιβεβαιώσεις την αλήθεια δηλαδή ότι με την διάγνωση και αγωγή σίγουρα παίρνεις Ι5, χωρίς ταλαιπωρία κατάταξης στο στρατόπεδο!

Όλα καλά θα πάνε!
Πήγα σήμερα τελικά στην επιτροπή απαλλαγών με αρκετό άγχος.
Έφτασα στις 10.
Μόνο ένα άτομο υπήρχε μπροστά μου.
Έδωσα το παραπεμπτικό σε έναν στρατιώτη και εκείνος έψαξε για τα χαρτιά μου.
Αφού μου τα έδωσε, μετά από 3 λεπτά μου είπε ότι μπορώ να μπω.
Μπήκα, έδωσα τα χαρτιά μου στον γιατρό μαζί με την ταυτότητα και εκείνος μου ζήτησε το χαρτί του γιατρού μου.
Αφού το κοίταξε, άρχισε να γράφει πίσω από το παραπεμπτικό Ι5 και κάποια άλλα πράγματα τα οποία δεν μπορούσα να διακρίνω καθαρά.
Μόλις τελείωσε, μου είπε να μπω στην ιστοσελίδα της στρατολογίας σε έναν μήνα να εκτυπώσω την απαλλαγή μου.
Οπότε όλα καλά, κανείς δε με άγχωσε και ούτε ψαρωτικές εκφράσεις δέχτηκα.
Η διαδικασία όλη, όπως έχει προαναφερθεί, κράτησε περίπου 2 λεπτά.
Αφότου βγήκα από το 401 ένιωσα όλο το άγχος να φεύγει μονομιάς.
Εννοείται πως αυτή είναι προσωπική εμπειρία, φαντάζομαι είναι και το που θα πέσει ο καθένας αλλά εγώ δε βίωσα καμία είδους προσβολή ή υποτίμηση.
Μην αγχώνεστε καθόλου, αφού έχετε γνωματεύσεις από τους γιατρούς σας και το φρουραρχείο έχει εισηγηθεί για εσάς, η επιτροπή φαίνεται πως απλώς επικυρώνει τα προαναφερθέντα.
Καλή δύναμη σε όλους παιδιά.
Και ευχαριστώ όσα παιδιά από το φόρουμ έγραψαν τις εμπειρίες τους και βοήθησαν τους υπόλοιπους.
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitrisd »

Παιδια να ενημερωσω κι γω οτι πηγα σημερα ΓΝΑ με ημερομηνια παραπεμτικου 6/4 τελικη. Μου ειπανε να ερθω πεντε μερες πριν την τελικη ημερομηνια οποτε δεν υπαρχει λογος να τρεξετε ολοι αμεσα. Πιθανολογω οτι δεν εχουν παει απλα οι φακελοι μας.
Mastrat

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mastrat »

Dimitrisg

Φιλε να σε ρωτήσω, εσύ είσαι αεροπορία; Πας για τελική απαλλαγή (δηλαδή 3η φορά) ;
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitrisd »

Mastrat έγραψε: Σάβ Μαρ 18, 2023 3:02 am Dimitrisg

Φιλε να σε ρωτήσω, εσύ είσαι αεροπορία; Πας για τελική απαλλαγή (δηλαδή 3η φορά) ;
Σε μενα απαντας φιλε;
Mastrat

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Mastrat »

Ναι, αεροπορία είσαι για 3η αναβολη; Την πήρες όλα οκ?
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dimitrisd »

Mastrat έγραψε: Σάβ Μαρ 18, 2023 7:39 pm Ναι, αεροπορία είσαι για 3η αναβολη; Την πήρες όλα οκ;
οχι οχι παω για πρωτη... 3η αναβολη αλλωστε δεν γντ.
Stapless
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2023 8:39 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Stapless »

Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια, έχω περάσει από φρουραρχείο 424 κλπ, τους περνώ τηλέφωνο αφού μου έχει έρθει email για να κλείσω ραντεβού για να περάσω από επιτροπή και δεν το σηκώνουν με τίποτα. Τι μπορώ να κάνω έχω απελπιστεί
JohnyQ

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από JohnyQ »

Καλημέρα, μετά από 5 εργάσιμες μου ήρθε το email για να περάσω από την επιτροπή απαλλαγών στο 401 (1η αναβολή). Προσπαθώ από το πρωί να τους παρω τηλ όπως προτείνει και το έγγραφο, αλλά είναι συνέχεια κατειλημμένο. Άμα πάω χωρίς ραντεβού θα έχω θέμα; Θα έχει ουρά όπως στο φρουραρχείο;
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Oliver »

Stapless έγραψε: Τρί Μαρ 21, 2023 8:43 am Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια, έχω περάσει από φρουραρχείο 424 κλπ, τους περνώ τηλέφωνο αφού μου έχει έρθει email για να κλείσω ραντεβού για να περάσω από επιτροπή και δεν το σηκώνουν με τίποτα. Τι μπορώ να κάνω έχω απελπιστεί
Περνά από εκεί, αφού δεν το σηκώνουν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Στα δεινά να σου πουν να έρθεις μία άλλη ημέρα, αν δεν έχουν τα έγγραφα σου ακόμα
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Oliver »

JohnyQ έγραψε: Τρί Μαρ 21, 2023 11:48 am Καλημέρα, μετά από 5 εργάσιμες μου ήρθε το email για να περάσω από την επιτροπή απαλλαγών στο 401 (1η αναβολή). Προσπαθώ από το πρωί να τους παρω τηλ όπως προτείνει και το έγγραφο, αλλά είναι συνέχεια κατειλημμένο. Άμα πάω χωρίς ραντεβού θα έχω θέμα; Θα έχει ουρά όπως στο φρουραρχείο;
2 άτομα που διάβασα πήγαν χωρίς ραντεβού.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης