Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πτσαλ

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Πτσαλ »

Να σημειωθεί ότι εχω πάρει ήδη 2 αναβολές λόγω σπουδών και τον Ιανουάριο είχα παρουσιαστει Έβρο αλλά έκατσα μονο 2 βδομάδες γιατι μ δώσανε 6μινη αναβολή επειδή πονουσα και δεν μπορούσαν να μου δίνουν καθε μερα ΕΥ
Panagioths
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2022 4:45 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagioths »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, η τελευταία μου αναβολή λήγει 11/11/2022, άρα εγώ μπαίνω από Δευτέρα την επόμενη δηλαδή, η από Ιανουαρίο, για την απαλλαγή μου; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Silk

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Silk »

Καλησπέρα, νομίζω μπαίνεις με την επόμενη ΕΣΣΟ. Θα σου έρθει καινούριο χαρτί κατάταξης, αλλά ένα τηλέφωνο στο στρατολογικό γραφείο που υπάγεσαι δεν βλάπτει.
usermaatre
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 08, 2022 8:49 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από usermaatre »

Καλημέρα. Έχει κανείς καταφέρει να επικοινωνήσει με την επιτροπή απαλλαγών της Αθήνας;

Προσπαθώ να τους πάρω τηλέφωνο αλλά συνέχεια βγαίνει ένας τηλεφωνητής ο οποίος λέει ότι για ραντεβού πρέπει να πατήσω το 0. Εντωμεταξύ είτε πατήσεις το 0 είτε όχι, δεν συμβαίνει τίποτα και απλά παίζει μια μελωδία για κάποια δευτερόλεπτα μέχρις ότου αποσυνδεθεί η κλήση.

Γιώργης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Γιώργης »

Καλησπέρα παιδιά μου είχαν δώσει αναβολή για δύο χρόνια αλλά ο νευρολόγος μου έβαλε την ασθένεια στις δερματικές παθήσεις αλλά αυτό μου προκαλεί διαταραχές στον ύπνο όταν είναι να πάρω την τελική απαλλαγη υπάρχει περίπτωση επειδή δεν το έβαλε στις νευρολογικές παθήσεις να με τραβούν ξανά για αναβολή;
Ορέστης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Ορέστης »

Καλησπέρα, πέρασα σημερα απο επιτροπη απαλλαγων στο 401. Είχα 2 χρονια αναβολες και πηγα για την τελικη αποφαση. Ειχα ολες τις χρονιές γνωμάτευση γιατρου (ιδιωτικο τομεα) και καθε φορά με φαρμακευτική αγωγή. Μπαινω λοιπον σημερα και με ρωταει ο άνθρωπος τι προβλημα εχω. Του λεω για τη διάγνωση και τη φαρμακευτική αγωγη και σχεδον χωρίς να με ρωτησει τιποτα αλλο και χωρις να εχει εξετασει πολυ τα χαρτια μου, μου λέει "ελα σε ενα χρονο". Του λεω "δεν εχω ερθει για αναβολη, για απαλλαγη ήρθα" και μου απαντάει "ναι, Ι5 θα παρεις, παρε τα φαρμακα σου να γίνεις καλυτερα και ελα σε ενα χρονο να σε επανεξετασουμε". Εγω νομιζα οτι περνας απο επιτροπη κανονικα και είτε αποφασιζαν εκείνη τη στιγμή είτε σου έλεγαν θα βγει η αποφαση στο Χ χρονικό διαστημα και ξεμπερδευες. Μπορει καποιος να μου διαλευκανει την κατασταση γιατί ολα έγιναν πολυ γρηγορα και μου φαινεται too good to be true;
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ορέστης έγραψε: Τετ Νοέμ 16, 2022 12:15 pm Καλησπέρα, πέρασα σημερα απο επιτροπη απαλλαγων στο 401. Είχα 2 χρονια αναβολες και πηγα για την τελικη αποφαση. Ειχα ολες τις χρονιές γνωμάτευση γιατρου (ιδιωτικο τομεα) και καθε φορά με φαρμακευτική αγωγή. Μπαινω λοιπον σημερα και με ρωταει ο άνθρωπος τι προβλημα εχω. Του λεω για τη διάγνωση και τη φαρμακευτική αγωγη και σχεδον χωρίς να με ρωτησει τιποτα αλλο και χωρις να εχει εξετασει πολυ τα χαρτια μου, μου λέει "ελα σε ενα χρονο". Του λεω "δεν εχω ερθει για αναβολη, για απαλλαγη ήρθα" και μου απαντάει "ναι, Ι5 θα παρεις, παρε τα φαρμακα σου να γίνεις καλυτερα και ελα σε ενα χρονο να σε επανεξετασουμε". Εγω νομιζα οτι περνας απο επιτροπη κανονικα και είτε αποφασιζαν εκείνη τη στιγμή είτε σου έλεγαν θα βγει η αποφαση στο Χ χρονικό διαστημα και ξεμπερδευες. Μπορει καποιος να μου διαλευκανει την κατασταση γιατί ολα έγιναν πολυ γρηγορα και μου φαινεται too good to be true;
Είναι ακόμα μια προσπάθεια ψαρώματος από τους καραβανάδες εκεί που βαριούνται τη ζωή τους, και βγάζουν ό, τι παραμύθι μπορείς να φανταστείς. Θα σε ξαναφέρουμε του χρόνου, θα σου πάρουμε το δίπλωμα, δε θα μπορείς να ανοίξεις επιχείρηση στο όνομά σου, θα σου σβωλιάζει η μπεσαμέλ κάθε φορά κλπ κλπ

Μπες σε 3-4 εβδομάδες στη στρατολογία και θα δεις την απαλλαγή σου (Ι5). Δε θα σε ξαναενοχλήσουν ποτέ. Όταν δεις το χαρτί με το Ι5, σε παρακαλώ έλα να ξαναγράψεις εδώ για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ότι δε χρειάζεται να ψαρώνουμε!
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Νοέμ 21, 2022 4:18 pm
Ορέστης έγραψε: Τετ Νοέμ 16, 2022 12:15 pm Καλησπέρα, πέρασα σημερα απο επιτροπη απαλλαγων στο 401. Είχα 2 χρονια αναβολες και πηγα για την τελικη αποφαση. Ειχα ολες τις χρονιές γνωμάτευση γιατρου (ιδιωτικο τομεα) και καθε φορά με φαρμακευτική αγωγή. Μπαινω λοιπον σημερα και με ρωταει ο άνθρωπος τι προβλημα εχω. Του λεω για τη διάγνωση και τη φαρμακευτική αγωγη και σχεδον χωρίς να με ρωτησει τιποτα αλλο και χωρις να εχει εξετασει πολυ τα χαρτια μου, μου λέει "ελα σε ενα χρονο". Του λεω "δεν εχω ερθει για αναβολη, για απαλλαγη ήρθα" και μου απαντάει "ναι, Ι5 θα παρεις, παρε τα φαρμακα σου να γίνεις καλυτερα και ελα σε ενα χρονο να σε επανεξετασουμε". Εγω νομιζα οτι περνας απο επιτροπη κανονικα και είτε αποφασιζαν εκείνη τη στιγμή είτε σου έλεγαν θα βγει η αποφαση στο Χ χρονικό διαστημα και ξεμπερδευες. Μπορει καποιος να μου διαλευκανει την κατασταση γιατί ολα έγιναν πολυ γρηγορα και μου φαινεται too good to be true;
Είναι ακόμα μια προσπάθεια ψαρώματος από τους καραβανάδες εκεί που βαριούνται τη ζωή τους, και βγάζουν ό, τι παραμύθι μπορείς να φανταστείς. Θα σε ξαναφέρουμε του χρόνου, θα σου πάρουμε το δίπλωμα, δε θα μπορείς να ανοίξεις επιχείρηση στο όνομά σου, θα σου σβωλιάζει η μπεσαμέλ κάθε φορά κλπ κλπ

Μπες σε 3-4 εβδομάδες στη στρατολογία και θα δεις την απαλλαγή σου (Ι5). Δε θα σε ξαναενοχλήσουν ποτέ. Όταν δεις το χαρτί με το Ι5, σε παρακαλώ έλα να ξαναγράψεις εδώ για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ότι δε χρειάζεται να ψαρώνουμε!
Μπήκα στο site και λέει "απαλλαγή απο υποχρέωση στράτευσης" 😁😁 Πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο εύκολο.
help

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από help »

Παιδιά καλησπέρα δεν θα μακρυγωρησω αλλά θέλω την βοήθεια σας.
Παρουσιαστηκα τον Σεπτέμβριο στην αεροπορία υπηρέτησα 1,5 μήνα αλλά δεν άντεχα, όλη αυτή την διάρκεια είχα καθημερινά κλάματα και άσχημες σκέψεις. Μίλησα με τον ψυχολόγο της μονάδας μου λέγοντας του μόνο αληθειες και με έστειλε σηκωτό στο 251 ΓΝΑ όπου με κράτησαν 1 βράδυ και μετά μου έδωσαν 2 χρόνια απαλλαγη. Αυτο που με αγχώνει πολύ τώρα είναι το τι θα γίνει μετά από αυτά τα 2 χρόνια. Εγω λογικά θα πρέπει να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ αλλά εκεί δεν ξέρω ποια διαδικασία ακολουθείται και δεν θέλω να ξανά γυρίσω πίσω. Σας παρακαλώ πείτε μου κάποιες πληροφορίες γτ πραγματικά είναι άσχημο ακόμα και τώρα 1 μήνα μετά από αυτή την διαδικασία να μην έχω ηρεμήσει από το άγχος.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
diterman

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

Μην αγχωνεσαι θα ερθει το χαρτι θα πας στο φρουραρχειο της περιοχης σου με χαρτι γιατρου και θα ζητησεις αναβολη η οποια θα ειναι και η τελευταια αρα απαλλαγη. Αν το χαρτι λεει αεροπορια θα πας στο 251 αντι για το 401 που περιγραφεται σε διαφορα threads εδω μεσα. Γενικα με χαρτι ψυχιατρου και προηγουμενη αναβολη απο στρατοπεδο δεν υπαρχει καμια περιπτωση να υπηρετησεις
dkl

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από dkl »

diterman έγραψε: Κυρ Δεκ 11, 2022 10:56 pm Μην αγχωνεσαι θα ερθει το χαρτι θα πας στο φρουραρχειο της περιοχης σου με χαρτι γιατρου και θα ζητησεις αναβολη η οποια θα ειναι και η τελευταια αρα απαλλαγη. Αν το χαρτι λεει αεροπορια θα πας στο 251 αντι για το 401 που περιγραφεται σε διαφορα threads εδω μεσα. Γενικα με χαρτι ψυχιατρου και προηγουμενη αναβολη απο στρατοπεδο δεν υπαρχει καμια περιπτωση να υπηρετησεις
άρα δλδ η εξέταση δεν μπορεί να γινει μέσω του φρουραρχειου όπως λένε πολλοί; Επίσης άπαξ και παρουσιαστείς στο ΓΝΑ ξέρουμε ποια ειναι η διαδικασία που ακολουθείται εκεξ;
Nikos1992

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Nikos1992 »

Καλημέρα παιδιά, μόλις μου ήρθε ένα σημείωμα στο mail από τη στρατολογία, και μέσα λέει ότι κρίθηκα ακατάλληλος για στράτευση για λόγους υγείας και ότι μου έχει χορηγηθεί ι/5 απαλλαγή κλπ, και από κάτω λέει ότι είμαι υπόχρεος στράτευσης μέχρι να συμπληρώσω τα 45 έτη μου εφόσον μου ζητήσει η επιτροπή επανεξέταση για σωματική ικανότητα και κριθώ κατάλληλος. Ρε παιδιά σε όλους το ίδιο γράφει αυτό το σημείωμα ή μόνο σε μένα;
Nikos1992
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 14, 2022 11:19 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Nikos1992 »

Καλημέρα παιδιά, μόλις μου ήρθε ένα σημείωμα στο mail που γράφει ότι παίρνω απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης (ι/5) κλπ, και από κάτω αναφέρει ότι είμαι υπόχρεος στράτευσης με τα 45 έτη μου έφοσον με ξανακαλεσει η επιτροπή για εξέταση και κριθώ κατάλληλος. Αυτό είναι κάτι που το γράφει σε όλους ρε παιδιά ή μόνο σε μένα; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Nikos1992
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 14, 2022 11:19 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Nikos1992 »

Nikos1992 έγραψε: Τετ Δεκ 14, 2022 11:25 am Καλημέρα παιδιά, μόλις μου ήρθε ένα σημείωμα στο mail που γράφει ότι παίρνω απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης (ι/5) κλπ, και από κάτω αναφέρει ότι είμαι υπόχρεος στράτευσης μεχρι τα 45 έτη μου έφοσον με ξανακαλεσει η επιτροπή για εξέταση και κριθώ κατάλληλος. Αυτό είναι κάτι που το γράφει σε όλους ρε παιδιά ή μόνο σε μένα; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από mboxre »

Nikos1992 έγραψε: Τετ Δεκ 14, 2022 11:12 am Καλημέρα παιδιά, μόλις μου ήρθε ένα σημείωμα στο mail από τη στρατολογία, και μέσα λέει ότι κρίθηκα ακατάλληλος για στράτευση για λόγους υγείας και ότι μου έχει χορηγηθεί ι/5 απαλλαγή κλπ, και από κάτω λέει ότι είμαι υπόχρεος στράτευσης μέχρι να συμπληρώσω τα 45 έτη μου εφόσον μου ζητήσει η επιτροπή επανεξέταση για σωματική ικανότητα και κριθώ κατάλληλος. Ρε παιδιά σε όλους το ίδιο γράφει αυτό το σημείωμα ή μόνο σε μένα;
Ναι αν δει και το ιστορικό μηνυμάτων μου, το δικό μου γράφει (στο πλήρες πιστοποιητικό) ότι «πιθανολογείται ίαση μέχρι τάδε 2022». Απλά δίνεται η δυνατοτητα εισαγωγής σχολίου και το εκμεταλλεύονται για ένα τελευταίο ψάρωμα. Έχεις Ι5 και δεν πρόκειται ποτέ να σε ξαναενοχλήσει ο στρατός. Φυσικά μπορεί να παραγγελθεί επανεξέταση Ι5 από τον ΥπΑμ, αλλά φέξε μου και γλίστρησα.

Να φανταστώ όταν πέρασες επιτροπή ήταν ένας και μοναδικός καραβανάς γιατρός που θύμιζε σε εμφάνιση και τρόπος τον Μπατσινίλα απ' τους στάβλους; Και προσπαθούσε να σε ψαρώσει;

Τεσπα μην ασχολείσαι άλλο, έχεις απαλλαχθεί οριστικά
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες