Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Charitos

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Charitos »

Καλημέρα παιδιά,

Υπάρχει κάποιος που πέρασε την διαδικασία μέσω φρουραρχειου αθηνων το τελευταίο διάστημα; Αν ναι για αυτούς που πάνε για ψυχολογικούς λόγους, υπάρχει γιατρός εκεί ή σε στελνουν να πας Πεντέλη και ξανά γυρνάς εκεί και μετά από 1 μήνα επιτροπή; Είχα περάσει περισυ και ήταν εκεί και ο ψυχολόγος/ψυχίατρος και μετά από 1 μήνα περίπου πέρναγες επιτροπή από 401. Είναι η ίδια διαδικασία ή το ξανά έχουν γυρίσει σε σε προ covid όπου χρειαζοταν να πας και στη Πεντέλη;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Panagiotis96

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagiotis96 »

Καλησπέρα, την επόμενη εβδομάδα την Δευτέρα, επρόκειτο να πάρω την τελική μου απαλλαγή μέσω στρατοπέδου και 401 μετά. Έχω διαβάσει και αλλά posts και σχόλια, απλά θα ήθελα, αν γινόταν κάποιος να μου δώσει μια τελευταία συμβουλή, στο πως να φερθώ, αγχωμενος η όχι, που είναι ήδη δηλαδή άμα είναι να το κρύψω, να πάρω μαζί μου τα φάρμακα μου; Η κάτι άλλο, το οποίο θα μπορούσε να με βοηθήσει να ξεμπερδεψω, γιατί πραγματικά, όλο το άγχος φαντάζομαι είναι μέχρι να μπεις εκείνη την ημέρα... Ευχαριστώ.
Geo23

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Geo23 »

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά καλή χρονιά εύχομαι!

Για να μπω και εγώ στο θέμα. Έληξε η αναβολή μου για λόγους σπουδών 18 Μαΐου 2021 και έπειτα πέρασα από την επιτροπή όπου μου δόθηκε αναβολή 2 ετών για παθολογικό λόγο υγείας μέχρι και 18 Μαΐου 2023. Όταν λήξει η αναβολή μου φέτος το Μάιο 2023, θα με καλέσουν με ΕΣΣΟ για Ιούλιο 2023, σωστά; Επομένως θα πρέπει τότε να ξάνα παρουσιαστώ ή κάνω λάθος;

Επίσης κάτι ακόμη που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι εγώ έκανα την διαδικασία μέσω φρουραρχείου τη πρώτη φορά, αυτή τη φορά θα πρέπει να κάνω πάλι το ίδιο; Ή έρχεται σημείωμα να πάω κατευθείαν στο νοσοκομείο; Χωρίς δηλαδή να πρέπει πρώτα να πάω από φρουραρχείο μιας και το έκανα πριν 2 χρόνια.(Το ρωτάω μιας και σε προηγούμενα post είχα διαβάσει ότι σε μερικά παιδιά που είχαν συμπληρώσει τα 2 έτη αναβολών ουσιαστικά το σημείωμα που τους έρχονταν ήταν να περάσουν από το νοσοκομείο κατευθείαν για να δουν την επιτροπή απαλλαγών χωρίς να πρέπει να πάνε πρώτα από το φρουραρχείο)

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Panagioths90

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagioths90 »

Καλησπέρα, μου ήρθε το χαρτί για την επιτροπή απαλλαγών και γράφει αυτό εδώ ακριβώς. Έχω συμπληρώσει 2 έτη αναβολών και κατευθύνομαι για ολική απαλλαγή, Άρθρο 37 του Ν.3421/05 «Στρατολογία των Ελλήνων και Άλλες
Διατάξεις» (ΦΕΚ 302/13-12-2005 τ. Α)
β. Άρθρο 22 της Φ.429.1/5/150045/04 Ιαν 2006/Απόφ. ΥΦΕΘΑ (ΦΕΚ 34
τ. Β’)
γ. Η από 09/01/ Αυτό σημαίνει ότι επρόκειτο να πάρω Ι5 με βάση τον ΦΕΚ; Είμαι πάρα πολύ αγχωμενος γιατί δεν ξέρω πως δουλεύουν αυτά... Αν κάποιος που γνωρίζει μπορεί να διαφωτίσει... Ευχαριστώ.
Panagioths99

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagioths99 »

Εγώ παιδιά σήμερα πήγα για την απαλλαγή μου και είδε τα χαρτιά μου λέγοντας σε έναν χρόνο θα σε ξανά φωνάξουμε. Τι παίζει, πως, δεν με ρώτησε τίποτα μόνο τα χαρτιά είδε τα πήρε και με έδιωξε. Για απαλλαγή πήγαινα 
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Oliver »

Panagioths99 έγραψε: Παρ Ιαν 27, 2023 11:41 am Εγώ παιδιά σήμερα πήγα για την απαλλαγή μου και είδε τα χαρτιά μου λέγοντας σε έναν χρόνο θα σε ξανά φωνάξουμε. Τι παίζει, πως, δεν με ρώτησε τίποτα μόνο τα χαρτιά είδε τα πήρε και με έδιωξε. Για απαλλαγή πήγαινα 
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθώς αν έχεις πάρει 2 χρόνια αναβολή για ψυχολογικούς, τώρα θα πάρεις και την τελική απαλλαγή.

Θα δεις ότι έχουν πολλά παιδιά αυτή την εμπειρία να τους λένε έτσι και μετά παίρνουν κανονικά απαλλαγή

Το λέμε για να σε ψαρωσουν ή να διαιωνίζεται ότι η επιτροπή είναι σκληρή και αυστηρή.
Panagioths96
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2023 1:51 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagioths96 »

Και εγώ αυτό νομίζω φίλε μου γιατί έδωσα τα χαρτιά μου, τα χτύπησε με το συραπτικο, έγραψε κάτι από πίσω, και είπε έλα πάλι σε έναν χρόνο. Ένας χοντρός στα 44-55 ήταν όπως λέγανε τα παιδιά από πίσω. Καραφλος, ναι, γιατί δεν έχω αλλά περιθώρια, οι αναβολές μου ήταν 2, έναν χρόνο η κάθε μία. Θα γράψω όταν πάρω και την τελική απαλλαγή, γιατί αυτό νομίζω και εγώ, για να ξέρουν τα παιδιά που πάνε τα επόμενα. Ευχαριστώ πολύ φίλε.
Deus8gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2022 1:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Deus8gr »

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι, περασα 3/2 για την πρώτη μου αναβολή από την επιτροπή απαλλαγών και ο ψυχίατρος που ήταν φουλ μπλαζε και κακοτροπος, μου κοπανησε το γυαλί που μας διαχώριζε να μπω σε ένα μήνα να δω την απόφαση. Η ερώτηση μου είναι, μπαίνω κάθε μέρα ούτως ώστε να δω μήπως ανέβει, όντως ανεβαίνει σε 1 μήνα ή μπορεί να πάρει και λιγότερο/περισσότερο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από mboxre »

Deus8gr έγραψε: Δευ Φεβ 13, 2023 8:24 pm Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι, περασα 3/2 για την πρώτη μου αναβολή από την επιτροπή απαλλαγών και ο ψυχίατρος που ήταν φουλ μπλαζε και κακοτροπος, μου κοπανησε το γυαλί που μας διαχώριζε να μπω σε ένα μήνα να δω την απόφαση. Η ερώτηση μου είναι, μπαίνω κάθε μέρα ούτως ώστε να δω μήπως ανέβει, όντως ανεβαίνει σε 1 μήνα ή μπορεί να πάρει και λιγότερο/περισσότερο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
Μάλλον λιγότερο θα πάρει. Μην σε απασχολεί ο καραβανάς εκεί. Δεν έχει ουσιαστική δικαιοδοσία, απλά προσπαθεί να ψαρώσει κόσμο. Θλιβερή ύπαρξη
Giorgis77

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Giorgis77 »

Καλησπέρα παιδιά μου είχαν δώσει αναβολή για δύο χρόνια αλλά ο νευρολόγος μου έβαλε την ασθένεια στις δερματικές παθήσεις αλλά αυτό μου προκαλεί διαταραχές στον ύπνο όταν είναι να πάρω την τελική απαλλαγη υπάρχει περίπτωση επειδή δεν το έβαλε στις νευρολογικές παθήσεις να με τραβούν ξανά για αναβολή;
denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από denomizw »

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση που δεν σε κρίνουν Ι5 αλλά Ι4, Ι3 κλπ, πότε μπαίνεις; Περνάς σε ένα μήνα επιτροπή και μετά μπαίνεις κατευθείαν; Ή στην επόμενη ΕΣΣΟ; Ευχαριστώ πολύ
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλημέρα σε όλους,

Όσο καλή και αν μπορεί να είναι η μέρα...

Είμαι 28 ετών και μόλις μου έληξε η αναβολή λόγω σπουδών. Έχοντας ψυχολογικά προβλήματα τα τελευταία χρόνια έχω περάσει από 2 ψυχολόγους παλαιότερα και 1 ψυχίατρο που κάνουμε συνεδρίες τους τελευταίους 6 μήνες. Με πιέζει πάρα πολύ το θέμα του στρατού γιατί έκανα το λάθος και δεν πήγα όταν ήμουν 18. Πλέον έχω παντρευτεί η γυναίκα μου είναι έγκυος στο πρώτο μας παιδί και έχω επίσης μια επιχείρηση που έχω δημιουργήσει πάρα πολλά χρέη τα τελευταία χρόνια και είναι ένας λόγος που με πιέζει και με κρατάει ξύπνιο τα βράδια. Τους τελευταίους μήνες μπόρεσα λίγο να ορθοποδήσω και μπήκα στον εξωδικαστικό μηχανισμό για χρέη στην εφορία δηλαδή έβαλα τα χρέη μου σε 240 δόσεις τις οποίες πληρώνω κανονικά και έχω λίγο ηρεμίσει ότι μπορώ κάποια στιγμή σε βάθος 20 ετίας πληρώνοντας όλες τις δόσεις να ξεχρεώσω.

Όταν μου ήρθε το χαρτί κατάταξης πήγα στο φρουραρχείο και με την γνωμάτευση που μου είχε δώσει η ψυχίατρος μου ζήτησα αναβολή. Εχθές λοιπόν (18/2/2023) μετά από 10 μέρες περίπου με κάλεσαν στην επιτροπή απαλλαγών. Εκεί πήγα με εξέτασε ο ψυχίατρος χωρίς όμως να μπορέσω να του εξηγήσω τι προβλήματα έχω και τι γενικά περνάει από το μυαλό μου σε 2 λεπτά έβγαλε την απόφαση ότι πρέπει να καταταγώ και δεν δικαιούμαι αναβολή. Είχα μείνει άφωνος και δεν είπα τίποτα γιατί δεν είχα συνειδητοποιήσει τι έγινε. Βγαίνοντας από το 212 ΚΙΧΝΕ στην Ξάνθη ήμουν έτοιμος να βουτήξω από καμιά γέφυρα. Γυρίζοντας Καβάλα που μένω μου περνούσαν διάφορα από το μυαλό μου ο μόνος λόγος που με κράτησε να μην βάλω τέλος στην ζωή μου είναι ότι περιμένω παιδί.

Εάν μπω στον στρατό φέτος ειδικά τώρα που γεννάει η γυναίκα μου θα κλείσω την επιχήρηση μου και θα χάσω τον διακανονισμό που έχω κάνει με την εφορία με αποτέλεσμα να βουτήξω στα χρέη για όλο το υπόλοιπο της ζωής μου. Αυτό το σενάριο δεν θα το αντέξω και θα βάλω τέλος στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση. Μπόρεσα να κοιμηθώ πολύ λίγες ώρες το βράδυ από χθες και γενικά έχω πιεστεί γιατί προσπαθώ να το κρύψω και από την γυναίκα μου. Υπάρχει περίπτωση να με ακούσουν καθόλου όταν πάω να παρουσιαστώ; Η πάλι θα είναι 2 λεπτά εξέταση; Την Δευτέρα το πρωί επίσης θα πάω στον ψυχίατρο του Νοσοκομείου της Καβάλας γιατί χρειάζομαι άμεση βοήθεια. Πρώτη φορά νιώθω τόσο χάλια στην ζωή μου.
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από vangelis »

Για τον Επισκέπτη: Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ακόμα την αναβολή για κοινωνικούς λόγους, μπορείς να το κάνεις τώρα. Θα χρειαστείς έγγραφα που πιστοποιούν την εγκυμοσύνη της συζύγου σου και το ότι έχεις χρέη. Επειδή όμως αυτή η αναβολή είναι δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη (παρουσιάζεσαι τη μεθεπόμενη της ΕΣΣΟ με την οποία κλήθηκες), καλό θα ήταν σε κάθε περίπτωση να μιλήσεις με έναν στρατιωτικό ψυχίατρο.
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Oliver »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Φεβ 18, 2023 12:00 pm Καλημέρα σε όλους,

Όσο καλή και αν μπορεί να είναι η μέρα...

Είμαι 28 ετών και μόλις μου έληξε η αναβολή λόγω σπουδών. Έχοντας ψυχολογικά προβλήματα τα τελευταία χρόνια έχω περάσει από 2 ψυχολόγους παλαιότερα και 1 ψυχίατρο που κάνουμε συνεδρίες τους τελευταίους 6 μήνες. Με πιέζει πάρα πολύ το θέμα του στρατού γιατί έκανα το λάθος και δεν πήγα όταν ήμουν 18. Πλέον έχω παντρευτεί η γυναίκα μου είναι έγκυος στο πρώτο μας παιδί και έχω επίσης μια επιχείρηση που έχω δημιουργήσει πάρα πολλά χρέη τα τελευταία χρόνια και είναι ένας λόγος που με πιέζει και με κρατάει ξύπνιο τα βράδια. Τους τελευταίους μήνες μπόρεσα λίγο να ορθοποδήσω και μπήκα στον εξωδικαστικό μηχανισμό για χρέη στην εφορία δηλαδή έβαλα τα χρέη μου σε 240 δόσεις τις οποίες πληρώνω κανονικά και έχω λίγο ηρεμίσει ότι μπορώ κάποια στιγμή σε βάθος 20 ετίας πληρώνοντας όλες τις δόσεις να ξεχρεώσω.

Όταν μου ήρθε το χαρτί κατάταξης πήγα στο φρουραρχείο και με την γνωμάτευση που μου είχε δώσει η ψυχίατρος μου ζήτησα αναβολή. Εχθές λοιπόν (18/2/2023) μετά από 10 μέρες περίπου με κάλεσαν στην επιτροπή απαλλαγών. Εκεί πήγα με εξέτασε ο ψυχίατρος χωρίς όμως να μπορέσω να του εξηγήσω τι προβλήματα έχω και τι γενικά περνάει από το μυαλό μου σε 2 λεπτά έβγαλε την απόφαση ότι πρέπει να καταταγώ και δεν δικαιούμαι αναβολή. Είχα μείνει άφωνος και δεν είπα τίποτα γιατί δεν είχα συνειδητοποιήσει τι έγινε. Βγαίνοντας από το 212 ΚΙΧΝΕ στην Ξάνθη ήμουν έτοιμος να βουτήξω από καμιά γέφυρα. Γυρίζοντας Καβάλα που μένω μου περνούσαν διάφορα από το μυαλό μου ο μόνος λόγος που με κράτησε να μην βάλω τέλος στην ζωή μου είναι ότι περιμένω παιδί.

Εάν μπω στον στρατό φέτος ειδικά τώρα που γεννάει η γυναίκα μου θα κλείσω την επιχήρηση μου και θα χάσω τον διακανονισμό που έχω κάνει με την εφορία με αποτέλεσμα να βουτήξω στα χρέη για όλο το υπόλοιπο της ζωής μου. Αυτό το σενάριο δεν θα το αντέξω και θα βάλω τέλος στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση. Μπόρεσα να κοιμηθώ πολύ λίγες ώρες το βράδυ από χθες και γενικά έχω πιεστεί γιατί προσπαθώ να το κρύψω και από την γυναίκα μου. Υπάρχει περίπτωση να με ακούσουν καθόλου όταν πάω να παρουσιαστώ; Η πάλι θα είναι 2 λεπτά εξέταση; Την Δευτέρα το πρωί επίσης θα πάω στον ψυχίατρο του Νοσοκομείου της Καβάλας γιατί χρειάζομαι άμεση βοήθεια. Πρώτη φορά νιώθω τόσο χάλια στην ζωή μου.
Καλησπέρα φιλε,

Αρχικά δεν αξίζει να αγχώνεσαι για το στρατό καθώς και που σου είπε να καταταγείς ο γιατρός της επιτροπής δεν σημαίνει κάτι.

Θα πας κανονικά στο στρατόπεδο αν είναι εφικτό και με γνωμάτευση, θα πεις την αλήθεια δηλαδή ότι είσαι πιεσμένος ψυχολογικά και σκέφτεσαι να κάνεις κακό στο εαυτό σου και το λιγότερο να σου δώσουν 6 μήνες αναβολή, πιστεύω θα σου δώσουν 1 χρόνο.

Ξανά κάνεις την διαδικασία και μετά παίρνεις απαλλαγή.

Σίγουρα είναι στρεσογόνα η διαδικασία, αλλά την έχουν κάνει τόσοι άνθρωποι και όλοι εύκολα ή δύσκολα πηραν Ι5 στο τέλος.

Οπότε μην στεναχωριέσαι άδικα!

Μίλα και με την στρατολογία.
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αφού έγραψα το παραπάνω δεν άντεχα άλλο είχα πιεστεί πολύ και πήγα στο Νοσοκομείο στα έκτακτα μπας και μου δώσουν κάτι να ηρεμήσω. Τελικά μου έκαναν εισαγωγή στην ψυχιατρική και μάλλον θα κάτσω καμία εβδομάδα μέσα στην κλινική. Με καθησύχασαν οι ψυχίατροι του νοσοκομείου ότι θα εισηγηθούν και αυτοί ώστε να μπορέσω να πάρω τελικά έστω και μια αναβολή.

Απλά ήθελα να ξέρω πως ένας ψυχίατρος του στρατού δεν με εξέτασε κανονικά και απλά έκρινε μέσα σε 2 λεπτά ότι εγώ είμαι κατάλληλος να υπηρετήσω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες