Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
manstrat

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από manstrat »

Δεν θα έχεις πρόβλημα... Κατα 99.99%
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dimitrisd »

Panagiotis9595 έγραψε: Κυρ Μαρ 26, 2023 12:18 am Καλησπέρα έχω μια ερώτηση.
Μου ήρθε παραπεμπτικό για να κλείσω ραντεβού στο 424 έως τις 20 Απριλίου. Πήρα χθες τηλ για ραντεβού και μου έκλεισε στις 3 μαϊου του λέω έχω διορία ως τις 20-04 και μου λέει δεν υπάρχει θέμα.
Έχει τύχει σε κανέναν άλλον;
σε εμενα που πηγα χωρις ραντεβου 20 μερες πριν την ληξη καθως ολοι εδω γραφουν οτι τα τηλ δεν τα σηκωνουν, μου πε ελα μερικες μερες πριν την τελικη ημερομηνια παλι ο φανταρος στο νοσοκομειο... Οποτε δεν υπαρχει θεμα με την ημερονηνια απο οτι φαινεται...
BladeRunner
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 3:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από BladeRunner »

Ξέρει κανένας τι γίνεται αν δεν παρουσιαστεί κάποιος στην επιτροπή απαλλαγών μετά το παραπεμπτικό;

Ήλπιζα ότι θα έκλειναν τα ραντεβού στα κοντά, αλλά απ'ότι φαίνεται καθυστερούν πολύ, και εγώ πρέπει να φύγω στο εξωτερικό.
Edwwww

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Edwwww »

Μη ολοκλήρωση διαδικασίας οπότε πρέπει να παρουσιαστείς για να υπηρετήσεις, μάλλον δεν το έψαξες πολύ καλά το θέμα.
BladeRunner
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 3:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από BladeRunner »

Υπάρχουν κάπου πληροφορίες για αυτό το σενάριο; Αν ναι, πολύ ευχαρίστως να το ψάξω.

Η ερώτηση είναι αν κάποιος γνωρίζει αν βγαίνει νέο χαρτί κατάταξης, ή αν υπάρχει κάποια διαδικασία για νέα αναβολή. Στο εξωτερικό θα είμαι για δουλειά, οπότε στο 6μηνο θα μπορώ να δηλώσω ανυπόκτατος εξωτερικού σε κάθε περίπτωση.
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dimitrisd »

BladeRunner έγραψε: Τρί Μαρ 28, 2023 10:18 am Υπάρχουν κάπου πληροφορίες για αυτό το σενάριο; Αν ναι, πολύ ευχαρίστως να το ψάξω.

Η ερώτηση είναι αν κάποιος γνωρίζει αν βγαίνει νέο χαρτί κατάταξης, ή αν υπάρχει κάποια διαδικασία για νέα αναβολή. Στο εξωτερικό θα είμαι για δουλειά, οπότε στο 6μηνο θα μπορώ να δηλώσω ανυπόκτατος εξωτερικού σε κάθε περίπτωση.
Καλυτερα να πας στο νοσοκομειο κι να κανεις την διαδικασια εξηγωντας την κατασταση. Ειναι κριμα να βγεις ανυποκτατος αφου ξεκινησες την διαδικασια.
Irakleas

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Irakleas »

Παιδιά καλημέρα, μην χάνετε τον χρόνο σας άδικα να παίρνετε τηλέφωνα, δεν λειτουργούν εδώ και 2 χρόνια! Αναγκάστηκα να πάρω στο 401 να ρωτήσω, νωρίτερα σήμερα και μου είπαν ότι δεν λειτουργούν έδω και 2 και χρόνια και κακώς τα βάζουν. Αθάνατο Ελληνικό κράτος. Εμένα λήγει η προθεσμία στις 18 Απριλίου και μου είπαν να παω 10 μέρες πριν (8 Απριλίου και μετά) με το χαρτί γιατρού, το σημείωμα και την ταυτότητα χωρίς ραντεβού.
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Εμένα το σήκωσαν πάντως το τηλ για Θεσσαλονίκη απλώς με έκλεισαν ραντεβού μετά την ημερομηνία που κανονικά θα έπρεπε να πάω έχω όριο ως τις 20-04 και με έβαλε στις 3-05
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Εμένα το σήκωσαν πάντως το τηλ για Θεσσαλονίκη απλώς με έκλεισαν ραντεβού μετά την ημερομηνία που κανονικά θα έπρεπε να πάω έχω όριο ως τις 20-04 και με έβαλε στις 3-05
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σε όλους.
Αφού πήρα την απαλλαγή από την επιτροπή απαλλαγών, διαπίστωσα μετά από 12 μέρες πως στην ιστοσελίδα της στρατολογίας (στην αντίστοιχη ενότητα για τις πληροφορίες απαλλαγής) ανέγραφε "Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης" και από κάτω είχε ένα pdf με την ονομασία "Πληροφοριακό έντυπο" το οποίο εμπεριείχε γενικές πληροφορίες για το ποιοι δικαιούνται απαλλαγή κλπ.

Διαβάζοντας το παρόν θέμα για την επιτροπή απαλλαγών, έλεγαν κάποια άτομα ότι μετά από το μήνυμα που προανέφερα πρέπει να αιτηθούμε στη στρατολογία πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης (ένα πλήρες και ένα μη πλήρες).
Αφού έκανα αίτηση και για τα δύο πιστοποιητικά και αφού τα παρέλαβα, αντιλήφθηκα πως δεν έχουν και μεγάλες διαφορές.
Το πλήρες αναγράφει τις παθήσεις που έγραφαν οι γιατροί ανά τα χρόνια καθώς και το τελικό Ι σου (οπότε και τους λόγους για τους οποίους έπαιρνες αναβολή έως και απαλλαγή) και το μη πλήρες αναγράφει ξανά τις στρατιωτικές μεταβολές (πότε πήρες πρώτη αναβολή, δεύτερη και ότι απαλλάχθηκες από την υποχρέωση στράτευσης).

Η ερώτηση μου ενδεχομένως να είναι κάπως ανόητη αλλά θα την κάνω παρόλα αυτά.
Αν ένας οποιοσδήποτε φορέας, συμπεριλαμβανομένου του δημοσίου ή μελλοντικός εργοδότης, ζητήσει πιστοποιητικό που να αποδεικνύει την επιτυχή ολοκλήρωση των στρατιωτικών σου υποχρεώσεων και του δώσεις (φαντάζομαι) το μη πλήρες πιστοποιητικό, πάλι δεν είναι εμφανές ότι απαλλάχθηκες από τον στρατό (ανεξαρτήτως λόγου) ;
Φαντάζομαι πως στο μη πλήρες πιστοποιητικό θα έπρεπε να αναγράφεται μόνο το γεγονός ότι ο τάδε στρατεύσιμος δεν υπέχει στρατιωτικές υποχρεώσεις και ως εκεί.
Όλοι εσείς που απαλλαχθήκατε και λάβατε μη πλήρες πιστοποιητικό έγραφε τα ίδια πράγματα ή ενδεχομένως να έχω κάνει κάποιο λάθος στην αίτηση και υπάρχει κάποιο άλλο είδος πιστοποιητικού που θα έπρεπε να ζητήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και απολογούμαι αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα στο φόρουμ που είναι πιο αρμόδιο για να απαντήσει στην ερώτηση.
BladeRunner
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 3:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από BladeRunner »

Dimitrisd έγραψε: Τρί Μαρ 28, 2023 2:22 pm
Καλυτερα να πας στο νοσοκομειο κι να κανεις την διαδικασια εξηγωντας την κατασταση. Ειναι κριμα να βγεις ανυποκτατος αφου ξεκινησες την διαδικασια.
Τελικά κατάφερα να κλείσω ραντεβού. Ευχαριστώ για την απάντηση!
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Σου έκλεισαν πριν ή μετά τη διορία;
edwww

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από edwww »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Μαρ 29, 2023 2:11 pm Καλησπέρα σε όλους.
Αφού πήρα την απαλλαγή από την επιτροπή απαλλαγών, διαπίστωσα μετά από 12 μέρες πως στην ιστοσελίδα της στρατολογίας (στην αντίστοιχη ενότητα για τις πληροφορίες απαλλαγής) ανέγραφε "Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης" και από κάτω είχε ένα pdf με την ονομασία "Πληροφοριακό έντυπο" το οποίο εμπεριείχε γενικές πληροφορίες για το ποιοι δικαιούνται απαλλαγή κλπ.

Διαβάζοντας το παρόν θέμα για την επιτροπή απαλλαγών, έλεγαν κάποια άτομα ότι μετά από το μήνυμα που προανέφερα πρέπει να αιτηθούμε στη στρατολογία πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης (ένα πλήρες και ένα μη πλήρες).
Αφού έκανα αίτηση και για τα δύο πιστοποιητικά και αφού τα παρέλαβα, αντιλήφθηκα πως δεν έχουν και μεγάλες διαφορές.
Το πλήρες αναγράφει τις παθήσεις που έγραφαν οι γιατροί ανά τα χρόνια καθώς και το τελικό Ι σου (οπότε και τους λόγους για τους οποίους έπαιρνες αναβολή έως και απαλλαγή) και το μη πλήρες αναγράφει ξανά τις στρατιωτικές μεταβολές (πότε πήρες πρώτη αναβολή, δεύτερη και ότι απαλλάχθηκες από την υποχρέωση στράτευσης).

Η ερώτηση μου ενδεχομένως να είναι κάπως ανόητη αλλά θα την κάνω παρόλα αυτά.
Αν ένας οποιοσδήποτε φορέας, συμπεριλαμβανομένου του δημοσίου ή μελλοντικός εργοδότης, ζητήσει πιστοποιητικό που να αποδεικνύει την επιτυχή ολοκλήρωση των στρατιωτικών σου υποχρεώσεων και του δώσεις (φαντάζομαι) το μη πλήρες πιστοποιητικό, πάλι δεν είναι εμφανές ότι απαλλάχθηκες από τον στρατό (ανεξαρτήτως λόγου) ;
Φαντάζομαι πως στο μη πλήρες πιστοποιητικό θα έπρεπε να αναγράφεται μόνο το γεγονός ότι ο τάδε στρατεύσιμος δεν υπέχει στρατιωτικές υποχρεώσεις και ως εκεί.
Όλοι εσείς που απαλλαχθήκατε και λάβατε μη πλήρες πιστοποιητικό έγραφε τα ίδια πράγματα ή ενδεχομένως να έχω κάνει κάποιο λάθος στην αίτηση και υπάρχει κάποιο άλλο είδος πιστοποιητικού που θα έπρεπε να ζητήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και απολογούμαι αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα στο φόρουμ που είναι πιο αρμόδιο για να απαντήσει στην ερώτηση.
Το δημόσιο ζητάει πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α', οποιοδήποτε άλλο δεν αναγνωρίζεται και δεν το δέχεται σαν πιστοποιητικό.

Για τον ιδιωτικό τομέα δεν γνωρίζω.
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

edwww έγραψε: Τετ Μαρ 29, 2023 4:32 pm Το δημόσιο ζητάει πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α', οποιοδήποτε άλλο δεν αναγνωρίζεται και δεν το δέχεται σαν πιστοποιητικό.

Για τον ιδιωτικό τομέα δεν γνωρίζω.
Το πιστοποιητικό τύπου Α' που αναφέρεις είναι το "μη πλήρες" που αναγράφεται στην ιστοσελίδα της στρατολογίας ;
Ή δεν έχει καμία σχέση με το "μη πλήρες" και πρέπει να αιτηθώ συγκεκριμένα για τύπου Α' ;
Γιατί απ' όσο είδα δεν υπάρχει άλλο πιστοποιητικό να επιλέξεις στην αίτηση που κάνεις ηλεκτρονικά εκτός από το "πλήρες" και το "μη πλήρες".
Panagiotis9595
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:12 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Panagiotis9595 »

Μακάρι διότι κρίμα είναι να με βγάλουν ανυπότακτο ενώ ξεκίνησα τη διαδικασία
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες