Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ben1theuser
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2023 5:28 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από ben1theuser »

diterman έγραψε: Δευ Απρ 10, 2023 7:48 pm Φιλε ben1theuser ειναι αυτος που το προφιλ του στο facebook υπαρχει στο αρθρο του indymedia; Τον αναγνωρισες;
ναι
diterman

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

denomizw έγραψε: Δευ Απρ 10, 2023 10:47 pm
denomizw έγραψε: Παρ Φεβ 17, 2023 9:36 pm Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση που δεν σε κρίνουν Ι5 αλλά Ι4, Ι3 κλπ, πότε μπαίνεις; Περνάς σε ένα μήνα επιτροπή και μετά μπαίνεις κατευθείαν; Ή στην επόμενη ΕΣΣΟ; Ευχαριστώ πολύ
κανένας που να ξέρει;sos
Μπαινεις στην ιδια ΕΣΣΟ καθυστερημενα. Σου δινουν ενα μικρο περιθωριο. Εκει ισως να μπορεις να κανεις και χρηση της αναβολης για κοινωνικους λογους. Εναλλακτικα προσπαθεις να παρεις την απαλλαγη μεσω στρατοπεδου
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Ronaldo »

Καλημερα, ηθελα να ρωτησω αν εχετε γνωστο καποιον ψυχιατρο που να σας εδωσε στην πρωτη συνεδρια γνωματευση για το στρατο και φαρμακα. Και ποσο κοστισε; Οποιος ξερει, να στειλει προσωπικο μηνυμα ή και εδω στο forum. Ευχαριστω εκ των προτερων.
denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από denomizw »

diterman έγραψε: Τρί Απρ 11, 2023 5:23 pm
denomizw έγραψε: Δευ Απρ 10, 2023 10:47 pm
denomizw έγραψε: Παρ Φεβ 17, 2023 9:36 pm Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση που δεν σε κρίνουν Ι5 αλλά Ι4, Ι3 κλπ, πότε μπαίνεις; Περνάς σε ένα μήνα επιτροπή και μετά μπαίνεις κατευθείαν; Ή στην επόμενη ΕΣΣΟ; Ευχαριστώ πολύ
κανένας που να ξέρει;sos
Μπαινεις στην ιδια ΕΣΣΟ καθυστερημενα. Σου δινουν ενα μικρο περιθωριο. Εκει ισως να μπορεις να κανεις και χρηση της αναβολης για κοινωνικους λογους. Εναλλακτικα προσπαθεις να παρεις την απαλλαγη μεσω στρατοπεδου
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γνωρίζεις αν τη σωματική κατηγορία κρίνει ο ιατρός που σε εξετάζει ή περνάς επιτροπή;
diterman

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

denomizw έγραψε: Τετ Απρ 12, 2023 9:32 pm Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γνωρίζεις αν τη σωματική κατηγορία κρίνει ο ιατρός που σε εξετάζει ή περνάς επιτροπή;
Αν εννοεις στο στρατοπεδο ξερω οτι αναβολη σου δινει απευθειας ο ψυχιατρος του στρατοπεδου αν την ζητησεις. Για την περιπτωση της οριστικης απαλλαγης δεν γνωριζω.
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από tnshatzo »

Μια τελευταία ερ'ωτηση γτ εχω 3 μέρες λυγίσει απο το αγχος. Εφόσον εχω απο τον ιδιο ψυχίατρο χαρτί για την ίδια πάθηση εδω και 2 χρόνια, οταν πήγαινα 401 επαίρνα τις αναβολές χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα που πάω για απαλλάγη με την ίδια ΠΑθηση, μήπως αντίμετωπισω κάποιο πρόβλημα (δεν έννοω να με ψαρέψουν έννοω οτι η πάθηση μου έιναι αρκέτα σοβαρή για αναβόλη αλλα όχι για απαλλαγη) ;
Dimitris900

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dimitris900 »

tnshatzo έγραψε: Παρ Μάιος 19, 2023 1:13 pm Μια τελευταία ερ'ωτηση γτ εχω 3 μέρες λυγίσει απο το αγχος. Εφόσον εχω απο τον ιδιο ψυχίατρο χαρτί για την ίδια πάθηση εδω και 2 χρόνια, οταν πήγαινα 401 επαίρνα τις αναβολές χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα που πάω για απαλλάγη με την ίδια ΠΑθηση, μήπως αντίμετωπισω κάποιο πρόβλημα (δεν έννοω να με ψαρέψουν έννοω οτι η πάθηση μου έιναι αρκέτα σοβαρή για αναβόλη αλλα όχι για απαλλαγη) ;
Εφόσον το χαρτί σου είναι πρόσφατο και λέει πάθηση που δίνει Ι5 και την αγωγή που παίρνεις, θα είσαι 100% ΟΚ. Για να σου δώσουν Ι2 έως Ι4, σύμφωνα με το ΦΕΚ, πρέπει η πάθησή σου (π. Χ. Κατάθλιψη/άγχος) να είναι σε ύφεση, με καλή συμμόρφωση στην αγωγή και καλή λειτουργικότητά σου. Εάν το χαρτί σου λέει ξεκάθαρα (με οποιαδήποτε λεκτική διατύπωση) πως αυτά ΔΕΝ ισχύουν, αλλά ισχύουν τα αντίθετα, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα, πέραν (πιθανώς) από ηλίθια καψόνια του τύπου "θα σε ξαναδούμε στα 45" ή "θα σου πάρουμε το δίπλωμα" κλπ.(Δεν αντιδράς σε αυτά, εννοείται.) Στη χείριστη των περιπτώσεων που η διαδικασία μέσω Φρουραρχίου αποβεί σε Ι4 και σε στείλουν να υπηρετήσεις, πολύ απλά θα πας στο στρατόπεδο και θα στο δώσουν εκεί το Ι5 αμέσως (αν έχεις κληθεί στη Θήβα, υπάρχει επιτροπή απαλλαγών εκεί τις ημέρες κατάταξης). Όλα θα πάνε καλά φίλε μου, είσαι πιο δυνατός από μια γραφειοκρατική μπαρούφα, πραγματικά :)
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από tnshatzo »

Dimitris900 έγραψε: Παρ Μάιος 19, 2023 1:57 pm
tnshatzo έγραψε: Παρ Μάιος 19, 2023 1:13 pm Μια τελευταία ερ'ωτηση γτ εχω 3 μέρες λυγίσει απο το αγχος. Εφόσον εχω απο τον ιδιο ψυχίατρο χαρτί για την ίδια πάθηση εδω και 2 χρόνια, οταν πήγαινα 401 επαίρνα τις αναβολές χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα, τώρα που πάω για απαλλάγη με την ίδια ΠΑθηση, μήπως αντίμετωπισω κάποιο πρόβλημα (δεν έννοω να με ψαρέψουν έννοω οτι η πάθηση μου έιναι αρκέτα σοβαρή για αναβόλη αλλα όχι για απαλλαγη) ;
Εφόσον το χαρτί σου είναι πρόσφατο και λέει πάθηση που δίνει Ι5 και την αγωγή που παίρνεις, θα είσαι 100% ΟΚ. Για να σου δώσουν Ι2 έως Ι4, σύμφωνα με το ΦΕΚ, πρέπει η πάθησή σου (π. Χ. Κατάθλιψη/άγχος) να είναι σε ύφεση, με καλή συμμόρφωση στην αγωγή και καλή λειτουργικότητά σου. Εάν το χαρτί σου λέει ξεκάθαρα (με οποιαδήποτε λεκτική διατύπωση) πως αυτά ΔΕΝ ισχύουν, αλλά ισχύουν τα αντίθετα, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα, πέραν (πιθανώς) από ηλίθια καψόνια του τύπου "θα σε ξαναδούμε στα 45" ή "θα σου πάρουμε το δίπλωμα" κλπ.(Δεν αντιδράς σε αυτά, εννοείται.) Στη χείριστη των περιπτώσεων που η διαδικασία μέσω Φρουραρχίου αποβεί σε Ι4 και σε στείλουν να υπηρετήσεις, πολύ απλά θα πας στο στρατόπεδο και θα στο δώσουν εκεί το Ι5 αμέσως (αν έχεις κληθεί στη Θήβα, υπάρχει επιτροπή απαλλαγών εκεί τις ημέρες κατάταξης). Όλα θα πάνε καλά φίλε μου, είσαι πιο δυνατός από μια γραφειοκρατική μπαρούφα, πραγματικά :)
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.401 Κατευθείαν πάω την Τετάρτη, δεν εχω εμπλακεί ποτέ με Φρουράρχείο μέχρι στιγμής. Δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο βέβαια, αλλα ειλικρίνα θέλω πάρα πολύ να τελείωνω και να ηρέμησω. Υπηρετησα Τρίπολη 3 μέρες και ήταν οτι χείροτερο
xeerxis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 19, 2023 10:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από xeerxis »

Ξέρει κανείς που ακριβώς αναγράφεται το αποτέλεσμα της επιτροπής απαλλαγών στο stratologia.gr; Είχα πάει 10 Απριλίου και μου είπαν σε 45 μέρες θα ανέβει η απόφαση αλλά πραγματικά δεν βλέπω τίποτα στο site. Λέει δεν έχω ουτε αιτήσεις ούτε τίποτα.
diterman

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

Αν δεν εχει περαστει ακομα η αναβολη σου τοτε στις "Πληροφοριες για την καταταξη" θα πρεπει να βλεπεις το μηνυμα "Δεν εχετε προγραμματιστει για καταταξη σε επομενη ΕΣΣΟ" και στην ενοτητα "Πληροφοριες για την αναβολη μου" θα γραφει πως δεν υπαρχει αναβολη.
Μόλις την περασουν θα δεις σε αυτη την ενοτητα να γραφει οτι εχεις αναβολη μεχρι 31-04-2024 ή κατι παρομοιο.
squidhs
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 25, 2023 9:18 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από squidhs »

Καλημερα. Μου έχει έρθει χαρτί για επιτροπή απαλλαγών στο 401 (εκδόθηκε 16/05, έχω προθεσμία μέχρι 17/06). Παίρνω τηλέφωνο από χτες και λέει συνεχώς "το τηλέφωνο του συνδρομητή που καλέσατε είναι κατειλημμένο".

Αν πάω μέσα επόμενης εβδομάδας πχ χωρίς ραντεβού υπάρχει περίπτωση να μη με δεχτούν; Διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα ότι το ραντεβού δεν είναι αναγκαίο πλέον. Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κατι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
tnshatzo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 2:32 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από tnshatzo »

Καλησπέρα. Να ενήμερωσω πως χτές στο 251 πήρα την πολυπόθητη απάλλαγη και ξεμπέρδεψα επιτέλους. Η μόνη ερώτηση που μου έκανε ο ψυχίατρος ήταν όταν ολοκλήρωσε την ανάγνωση της γνώματευσης του ιδιώτη γιατρού, ΄΄και από εμας τι θέλετε΄΄, απαντώτας την απαλλαγή την οποία και έγραψε. Όλη η διαδικάσια διήρκησε 5 ώρες, πολύ άνετα και εύκολα. Εύχαριστώ για την βοήθεια της ομάδας, και καλές απαλλάγες
Vego1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2023 10:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Vego1234 »

Bas έγραψε: Τετ Οκτ 19, 2011 3:26 pm Και ομως η επιτροπη με εκρινε Ι4 και παρουσιαζομαι Μεσολλογι τη δευτερα, αλλα το φυλο πορειας γραφει επανω εισαγωγη και επανεξεταση στο 401. Τι σημαινει αυτο; Θα περασω απο επιτροπη και γιατρους ξανα ; Βοηθηστε καποιος


Τελικά τι έγινε ;
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα εγώ πέρασα 5/4 από την επιτροπή αναβολών και μου είπαν σε περίπου 40 ημέρες να δω την απάντηση αλλά ακόμα τίποτα υπάρχει κανείς που να πέρασε πάνω κάτω την ίδια ημερομηνία;
tomgk13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 26, 2023 2:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από tomgk13 »

Καλησπέρα,

Σήμερα πέρασα 401 επιτροπή απαλλαγών. Έπαιρνα τηλέφωνο χωρίς επιτυχία όλη την εβδομάδα, οπότε πήγα έτσι. Δεν είμαι σίγουρος ότι λειτουργούν τα ραντεβού οπότε όσοι είστε για απαλλαγή πηγαίντε κατευθείαν.

Είχα πάρει 2ετή αναβολή με χαρτί απο ψυχίατρο, και η διαδικασία για μένα σήμερα ήταν απλή, ο γιατρός απλά είδε και υπέγραψε τα χαρτιά χωρίς καμία ερώτηση. Μου είπε σε ένα μήνα να μπω να εκτυπώσω την απόφαση.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες