Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασίλης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπέρα παιδιά, θα το εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσε κάποιος στην εξής ερώτηση: Την άλλη εβδομάδα θα περασω από Φρουραρχείο για την πρώτη μου αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Αν όλα πάνε καλά, μετά από πόσο καιρό θα μου έρθει το e mail για να περάσω Επιτροπή απαλλαγών; Επίσης, μέχρι πότε θα μπορώ να πάω; Τι διορία δίνουν; Ρωτάω γιατί έχω κλείσει διακοπές 28/7 - 2-8 και Φρουραρχειο θα παω αυτήν την εβδομάδα. Θα έχω θέμα με την Επιτροπή απαλλαγών; Ευχαριστώ εκ των πρωτερων
Iliaslp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 12:15 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Iliaslp »

Χαίρεται Έχω πάει στο φρουραρχειο και έχω πάρει το χαρτί για να περάσω επιτροπή απαλλαγων.

Σε μερικές μέρες θα περάσω επιτροπή... Θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα με δει κάποιος γιατρός στην επιτροπή η απλά θα μ δώσουν αναβολή με βάση το χαρτί από τον γιατρό του φρουραρχειου το οποίο γράφει πάνω από 4 μήνες ότι χρειάζεται η πάθηση μου...

Και επίσης πότε θα έχω την απόφαση της επιτροπής εάν γνωρίζει κάποιος. Ευχαριστώ πολύ!

gpd77

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από gpd77 »

Σε όλους γράφει πως η η πάθηση θα διαρκέσει πάνω απο 4 μήνες, ώστε να μην καταταγείς την ημερομήνια που γράφει το σημείωμα κατάταξης. Θα περάσεις επιτροπή απαλλαγών, θα δούνε τις γνωματεύσεις και θα σου δώσουνε την αναβολή. Εκεί θα σου πούνε πως θα βγει σε 1 μηνα η απόφαση, βγαίνει πιο γρήγορα όμως συνήθως.
Iliaslp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 12:15 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Iliaslp »

Ευχαριστώ! Εάν δεν μου δώσουν αναβολή θα μου το πουν εκείνη την ώρα η θα περιμένω πάλι σε 1 μήνα να δω το αποτέλεσμα;
diterman

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

Θα σου πουν με το κλασσικα αυστηρο υφακι "Μπες στρατολογια σε νεα μηνα να δεις την αποφαση". Αν εχεις χαρτι απο ψυχιατρο και στο φρουραρχειο σου εχουν γραψει 341 για τα πρωτα 2 χρονια αναβολων ή 340 για την απαλλαγη τοτε η επιτροπη δεν μπορει να μην σου δωσει απαλλαγη. Θα πρεπει να παει κοντρα στις υπογραφες 2 ψυχιατρων.

Αυτο που μπορει να κανει η επιτροπη ειναι να σε ζορισει. Εχει συμβει κατα καιρους και εχει γραφτει σε αυτο το forum και στο reddit. Υπαρχει στο 401 ενας συγκεκριμενος γιατρος, παθολογος οχι ψυχιατρος, που απειλει οτι θα σου παρει το διπλωμα και δεν θα μπορεις να βρεις δουλεια και αλλες κενες απειλες για να σε ψαρωσει. Με τον φορτο που εχουν ομως δεν εχουν και το χρονο να το προσπαθησουν για να κρατησουν ενα φανταρο στο στρατο. Οποτε μην ανησυχεις.

Iliaslp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 12:15 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Iliaslp »

Όχι εγώ περνάω επιτροπή στα Γιάννενα στο 406 πήρα τηλ να κλείσω ραντεβού και μου είπαν να έχεις μαζί σου την προτοτυπη γνωμάτευση του γιατρού εάν υπάρχει και την ταυτότητα σου. Για ορθοπαιδικο πρόβλημα πάω δεύτερη αναβολή...
Βασίλης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπέρα! Πέρασα επιτροπή απαλλαγών την περασμένη Τετάρτη για την τελική απαλλαγή. Η απόφαση θα αναρτηθεί στην στρατολογία εκεί που λέει «πληροφορίες για την αναβολή μου»; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Kaizoku »

Καλησπερα βασιλη.

πως και είσαι για απαλλαγή αφού σε προηγουμενο μηνυμα έγραφες ότι ειναι η πρωτη σου αναβολη.

Spartakos

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Spartakos »

Καλησπέρα. Έχω 2ετη αναβολή για (παθολογικούς) λόγους υγείας. Το ΦΕΚ αναφέρει πως αν παίρνω φαρμακευτική αγωγή παίρνω Ι5. Ωστόσο αν ΔΕΝ παίρνω φαρμακευτική αγωγή παίρνω Ι4. Εγώ αυτή την στιγμή ΔΕΝ παίρνω κάποια φαρμακευτική αγωγή και προσωπικά θα ήθελα να πάρω Ι5. Έχεις κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
fopanos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 23, 2022 9:12 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από fopanos »

Γνωρίζει κανείς γιατί η επιτροπή απαλλαγών του 406 στα Ιωάννινα απαιτεί να σε στείλει στην Θεσσαλονίκη ώστε να σε εξετάσει εκεί γιατρός γιατί στο 406 δεν έχουν γιατρό της ειδικότητάς που χρειάζεται;

Μου ζητήθηκε στην πρώτη αναβολή πριν 2 χρόνια, και θα μου ζητηθει ξανά σε λίγες μέρες να πάω Θεσσαλονίκη εφόσον παρουσιάστηκα κανονικά στο 406.

Γνωρίζετε αν ειναι νορμαλ αυτό;

dimi21

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από dimi21 »

Παιδιά πέρασε κανείς απο 401 για απαλλαγη για ψυχολογικους λόγους;

θέλει ραντεβού; Επίσης πώς ηταν η φάση; Είχε ερωτήσεις ή εντελως τυπικά αφηνείς χαρτιά και φεύγεις;

Ευάγγελος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Ευάγγελος »

Φίλε είναι καθυστερημένοι πολύ απλά πράγματα και μετά λένε ότι ο στρατός της Ελλάδας είναι σοβαρός θα έλεγα κάτι άσχημο έχει χάρη ξεφτίλες απαλλαγές αντί να κρατάτε ελληνικό αίμα στο στρατό για την ασφάλεια και την προστασία της χώρας ξεφτίλες αυτό είστε.
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Kaizoku »

Α
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kaizoku την Κυρ Ιούλ 31, 2022 1:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Iliaslp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 12:15 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Iliaslp »

Σήμερα πέρασα επιτροπή στο 406... Με ζόρισε πάρα πολύ ο κύριος εκεί πήγα να τσακωθω μαζί του χάρη σ κάνω μ είπε π σ δίνω 6 μήνες αναβολή... Δεν πειράζει του λέω δώσε μ 6 μήνες να πάρω και άλλους 6 την επόμενη... Έχω χιαστό κομμένο μινισκο κομμένο και κυστες στο γόνατο... Πέρυσι άντεξα 3 μήνες και είμαι και ι4 με σκότωνε να πηγαίνω φρουρά και να πηγαίνω στα εστιατόρια κλπ κλπ μάζεψε υγρό το γόνατο και πρηστηκε 15 μέρες ΕΥ με έστειλαν στο 424 και εκεί ο γιατρός με έδειωξε κατευθείαν με αναβολή 1 χρόνο έχω πολλές εξετάσεις χαρτιά κλπ κλπ... Αποτι φαίνεται καλύτερα να παρουσιαζομουν και να επαιρνα από μέσα αναβολή...

Γιώργος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα! Πέρασα επιτροπή απαλλαγών πριν περίπου 2 εβδομάδες για την τελική απαλλαγή. Οι άνθρωποι στην επιτροπή στο 424 ήταν πολύ ευγενικοί και έδειχναν να καταλαβαίνουν το πρόβλημα μου. Δεν πίεσαν καθόλου, όπως λέτε πως συνέβη σε εσάς εδώ, καθώς είδαν την γνωμάτευση αλλά και την φαρμακευτική αγωγή που παίρνω. Μου είπαν πως πήρα την απαλλαγή. Παρολαυτα έχουν περάσει 11-12 εργάσιμες ημέρες και δεν έχει αναρτηθεί στο σάιτ η απόφαση. Ξέρει κανείς πόσες ημέρες κάνει να αναρτηθεί; Ευχαριστώ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες