Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dpplnrds

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dpplnrds »

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κάτι;

Πήγα πριν 1 εβδομάδα στο φρουραρχείο για τη δεύτερη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με τη γνωμάτευση του γιατρού μου κτλπ. Πέρασα απο το ναυτικό νοσοκομείο ολα εντάξει, κατέθεσα τα χαρτιά μου στο φρουραρχείο και το γνωστό τροπάρειο οτι θα σου στείλουμε email σε 10 μέρες για την επιτροπή. Το θέμα μου είναι οτι δεν κράτησαν την γνωμάτευση του γιατρού μου (πέρσι την είχαν κρατήσει μαζί με όλα τα χαρτιά), αυτό πρόκειτε για λάθος, ή απλά να την πάρω μαζί μου όταν παω για την επιτροπή;

Σορρυ αν το έχει ξαναρωτήσει κάποιος αλλά με έχει αγχώσει παρα πολυ όλο αυτό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.


Ευχαριστώ
Clopy

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Clopy »

Αφιέρωσε λίγο χρόνο στο να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα , αν γίνονται συνεχώς οι ίδιες ερωτήσεις χάνεται η ουσία που έχει δημιουργηθεί το φόρουμ. Αντί να γράφεις μάθε να ψάχνεις, πολλά παιδιά έχουν πάρει απαλλαγή, δεν είσαι ο πρώτος που περνάει όλη αυτή την διαδικασία.
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Clopy έγραψε: Σάβ Μάιος 27, 2023 4:46 am Αφιέρωσε λίγο χρόνο στο να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα, αν γίνονται συνεχώς οι ίδιες ερωτήσεις χάνεται η ουσία που έχει δημιουργηθεί το φόρουμ. Αντί να γράφεις μάθε να ψάχνεις, πολλά παιδιά έχουν πάρει απαλλαγή, δεν είσαι ο πρώτος που περνάει όλη αυτή την διαδικασία.
Καλα αδερφέ, προφανως για να κανω την συγκεκριμένη ερώτηση δεν βρήκα την ίδια ερώτηση και κάπου αλλού. Υπάρχει μια παρόμοια ερωτηση πριν 2-3 σελίδες αλλα χωρίς κάποια απάντηση. Ελπίζω να σε κάλυψα και να μην "χάνεται η ουσία" για αυτό το φόρουμ...
nesapouliataV2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2023 8:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από nesapouliataV2 »

Καλησπερα, εχω διαβασει τις περισσοτερες ερωτησεις-απαντησεις εδω, αλλα ειναι κυριως για ψυχολογικους λογους. Προσωπικα ειχα παρει αναβολη 2ετη λογω καρκινου θυρεοειδους και θεραπειας με ραδιενεργο ιωδιο.

Γνωριζει καποιος να μας πει τι διαδικασια πρεπει να ακολουθήσουμε εγώ και άλλα άτομα με παρόμοια περιστατικά αφού πλέον το Ι5 δεν βγαίνει κατευθείαν;

Θα πάω ξανά φρουραρχείο και θα περιμένω να περάσω από επιτροπή και πάλι;

Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Suggondese
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2023 10:05 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Suggondese »

Ξέρουμε ώρες λειτουργίας της επίτροπης στο 401; Στις 7-8 έχει?
Suggondese
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2023 10:05 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Suggondese »

Nvm βρήκα την απαντηση, σελίδα 56 του θρεντ.
diterman

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

Dpplnrds έγραψε: Σάβ Μάιος 27, 2023 12:10 am Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κάτι;

Πήγα πριν 1 εβδομάδα στο φρουραρχείο για τη δεύτερη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με τη γνωμάτευση του γιατρού μου κτλπ. Πέρασα απο το ναυτικό νοσοκομείο ολα εντάξει, κατέθεσα τα χαρτιά μου στο φρουραρχείο και το γνωστό τροπάρειο οτι θα σου στείλουμε email σε 10 μέρες για την επιτροπή. Το θέμα μου είναι οτι δεν κράτησαν την γνωμάτευση του γιατρού μου (πέρσι την είχαν κρατήσει μαζί με όλα τα χαρτιά), αυτό πρόκειτε για λάθος, ή απλά να την πάρω μαζί μου όταν παω για την επιτροπή;

Σορρυ αν το έχει ξαναρωτήσει κάποιος αλλά με έχει αγχώσει παρα πολυ όλο αυτό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.


Ευχαριστώ
Την γνωματευση δεν την κρατανε. Αλλα καλο ειναι να την εχεις μαζι σου οταν πας στην επιτροπη
ddplrnds
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 27, 2023 2:15 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από ddplrnds »

diterman έγραψε: Πέμ Ιουν 01, 2023 7:03 pm
Dpplnrds έγραψε: Σάβ Μάιος 27, 2023 12:10 am Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κάτι;

Πήγα πριν 1 εβδομάδα στο φρουραρχείο για τη δεύτερη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους με τη γνωμάτευση του γιατρού μου κτλπ. Πέρασα απο το ναυτικό νοσοκομείο ολα εντάξει, κατέθεσα τα χαρτιά μου στο φρουραρχείο και το γνωστό τροπάρειο οτι θα σου στείλουμε email σε 10 μέρες για την επιτροπή. Το θέμα μου είναι οτι δεν κράτησαν την γνωμάτευση του γιατρού μου (πέρσι την είχαν κρατήσει μαζί με όλα τα χαρτιά), αυτό πρόκειτε για λάθος, ή απλά να την πάρω μαζί μου όταν παω για την επιτροπή;

Σορρυ αν το έχει ξαναρωτήσει κάποιος αλλά με έχει αγχώσει παρα πολυ όλο αυτό και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.


Ευχαριστώ
Την γνωματευση δεν την κρατανε. Αλλα καλο ειναι να την εχεις μαζι σου οταν πας στην επιτροπη
Ευχαριστώ πολυ!
antoni

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από antoni »

Εμενα περυσι δεν την ειχαν κρατησει ενω φετος την κρατησαν την ιατρικη γνωματευση. Οποτε μην αγχωνεσαι ειναι ρανδομ.
ddplrnds
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 27, 2023 2:15 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από ddplrnds »

Απλα ενημερωτικά, πέρασα απο επιτροπή απαλλαγών στο ΝΝΠ, απο τις 9 το πρωι που ημουν εκει, μπηκα μεσα στην επιτροπη κατα τις 12:45 για 2 λεπτα και αυτο ηταν... Γενικα πολυ ευκολο, αλλα απιστευτα πολλες ωρες. Δεν ειχε πολλα παιδια για αναβολες, αλλα είχε πολους μονιμους που περναγαν ΑΝΥΕ.
FTNJ

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από FTNJ »

Πέρασα και εγω από εκεί, προσπάθησα να παω νωρίς και 7:30 ήμουν εκεί, μόλις 3 άτομα πριν από εμένα.

Κατά τις 8:30 πλάκωσε κόσμος και άρχισαν να μας παίρνουν μέσα.

Η διαδικασία κρατάει 2 λεπτά και απλα διαβάζει τα χαρτιά σου, τελικά δεν είπε ξεκάθαρα αν πήρα και μου είπε ότι θα το μάθω από το σάιτ σε 45 ημέρες. Είχα και χαρτί και φάρμακα μαζί οποτε θεωρώ πως είμαι οκ.
diterman

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

Καλησπερα παιδια

Πηγα στην επιτροπη για τη 2η αναβολη. Στο χαρτι απο το φρουραρχειο εγραφε 340 - Μικτη αγχωδης καταθλιπτικη διαταραχη και ο γιατρος στο 401 απλα το αντεγραψε, τον ειδα να το γραφει.

Στην πρωτη αναβολη εγραφε 341. Η διαφορα στο ΦΕΚ ειναι πως το 340 δεν ανταποκρινεται σε φαρμακευτικη αγωγη και γραφει διπλα Ι/5 ενω στο 341 εγραφε Ι2-Ι4. Υπαρχει περιπτωση να μπω σε λιγες μερες και να δω απαλλαγη αντι για ετησια αναβολη;
bulletfire

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από bulletfire »

Καλησπέρα, πέρασα από 401 με σκοπό να πάρω τη δεύτερη αναβολή και συνειδητοποίησα ότι δεν κράτησαν το σημείωμα που είχα εκτυπώσει και με το οποίο πήγα. Αντιλαμβάνομαι ότι μου το έστειλε η ίδια η στρατολογία οπότε λογικά το έχουν αλλά μιλάμε για ελληνικό δημόσιο.

Προφανώς τηλέφωνα δεν λειτουργούν και επειδή δεν είχα πολύ ευχάριστη εμπειρία, δεν θα ήθελα να ξαναεμφανιστώ εκεί απλά για να κάνω αυτή την ερώτηση. Μπορεί κάποι@ που πέρασε από το 401 για Ψ λόγους πρόσφατα αν του το κράτησαν;
traveller
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 1:01 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από traveller »

Καλημερα! Όσοι πήρατε απαλλαγή, στην επιτροπή τι σας ρωτούσαν; Ήταν δύσκολη η διαδικασία μέσω φρουραρχείου;

Και κάτι ακόμη, φάρμακα σας είχαν ζητήσει να τα δουν από κοντά; Όσοι δείξατε φάρμακα, τα είχατε κλειστά συσκευασμένα ή πχ έλειπαν χάπια για δείξετε ότι παίρνετε την αγωγή;

Ευχαριστώ, περιμένω απαντήσεις σας γιατί με έχει κυριεύσει το άγχος
gmoniou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 2:03 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από gmoniou »

Καλησπέρα σε όλους. Έχω συμπληρώσει ήδη 2 χρόνια αναβολών και πριν λίγο καιρό μου ήρθε το χαρτί για να πάω Θήβα στις 17 Ιουλίου συγκεκριμένα. Οι λόγοι των αναβολών ήταν πάντα ψυχολογικοί, η τελευταία μάλιστα και με χαρτί ψυχιάτρου. Εννοείται πως και τώρα που θα μεταβώ στη Θήβα για την απαλλαγή μου θα έχω μαζί μου χαρτί ψυχιάτρου.

Η ερώτηση μου μιας και με καταβάλλει απίστευτα το άγχος, ιδίως όσο περνούν οι μέρες, έχει να κάνει καθαρά με την όλη διαδικασία. Πιο συγκεκριμένα με απασχολούν πράγματα όπως: Θα πρέπει να το αναφέρω κάπου ότι θέλω να παραστώ στην επιτροπή; Θα με πάνε αυτόματα μόλις δουν τα δύο χρόνια αναβολών; Η διαδικασία κατάλαβα ότι δεν είναι κάτι το σπουδαίο, αναμονή στην ουρά να τελειώσουν οι προηγούμενοι, δείχνεις ότι χαρτί έχεις, σε ρωτάνε και μερικά πράγματα και αυτό είναι όλο.

Ουσιαστικά με ενδιαφέρει να μάθω την όλη φάση μέσα στο στρατόπεδο πριν τη διαδικασία της επιτροπής. Αυτά από μένα, καλή συνέχεια και δύναμη σε όλους και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες