Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Oliver
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 3:31 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Oliver »

Panagiotis9595 έγραψε: Τετ Μαρ 29, 2023 11:12 pm Μακάρι διότι κρίμα είναι να με βγάλουν ανυπότακτο ενώ ξεκίνησα τη διαδικασία
Γιατί να σε βγάλουν ανυπότακτος; Αφού αυτοί σε ενημέρωσαν.

Στη θέση σου θα καλούσα και την στρατολογία για να ενημερώσω.
111110101
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2023 4:44 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από 111110101 »

Καλησπέρα !
Πρόσφατα πήγα και εγώ στο 401 για να πάρω αναβολη, απλα θα ήθελα να ρώτησω, χρειαζόταν να πάρω κάποιο χαρτί πισω; Ο γιατρός με είδε κυριολεκτικά για 50 δευτερόλεπτα και μου είπε είσαι έτοιμος, έγραψε κάτι στα χαρτιά που είχα ετοιμάσει απο το φρουραρχείο και αυτό ηταν ολο (τα είχαν εκεινοι τα χαρτια).

Αρα εγώ είμαι οκ, Περιμένω να δω στο site για την αναβολή μου;
manstrat

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από manstrat »

Αν πάει κανείς σύντομα για απαλλαγή (3η φορά) δηλαδή, ας γράψει την εμπειρία του.
Dimitris900

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Μαρ 29, 2023 6:40 pm Το πιστοποιητικό τύπου Α' που αναφέρεις είναι το "μη πλήρες" που αναγράφεται στην ιστοσελίδα της στρατολογίας ;
Ή δεν έχει καμία σχέση με το "μη πλήρες" και πρέπει να αιτηθώ συγκεκριμένα για τύπου Α' ;
Γιατί απ' όσο είδα δεν υπάρχει άλλο πιστοποιητικό να επιλέξεις στην αίτηση που κάνεις ηλεκτρονικά εκτός από το "πλήρες" και το "μη πλήρες".
Το πιστοποιητικό τύπου Α΄ είναι το "πλήρες" (και πράγματι αυτό που ζητάει το Δημόσιο). Στην περίπτωση διορισμού στο Δημόσιο, δεν θα χρειαστεί (για τις περισσότερες θέσεις) να προσκομίσεις εσύ το πιστοποιητικό, αλλά θα το αντλήσει αυτεπάγγελτα η υπηρεσία. Ωστόσο, το πόσες ακριβώς πληροφορίες θα αναγράφει το πιστοποιητικό εξερτάται, δυστυχώς, από την Στρατολογική σου Υπηρεσία (της Περιφέρειάς σου). Έχουν υπάρξει αποφάσεις, για πολίτες που προσέφυγαν στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, που ανάγκασαν τις Στρατολογικές Υπηρεσίες να επανεκδώσουν το Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης Α΄ αφού διαγράψουν το "Ι5" και την αιτία αναβολών/απαλλαγής, και να αναφέρουν μόνο ότι ο πολίτης "έχει απαλλαγεί νόμιμα από την υποχρέωση στράτευσης". Όσες Στρατολογικές Υπηρεσίες έχουν "φάει" αρκετές τέτοιες "καμπάνες", έχουν λάβει το μήνυμα κι εκδίδουν πιστοποιητικά με τα άκρως απαραίτητα.
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Mostwanted »

Καλημέρα και από μένα
είχα διορία μέχρι 13 Απριλίου να παρουσιαστώ στη επιτροπη αναβολών
έπαιρνα τηλέφωνο εδώ και μέρες, τελικά σήμερα μπόρεσα να επικοινωνήσω
επειδή όμως δεν υπάρχει ογκολογος στο νοσοκομείο τριπολης, θα πάω αύριο από εκεί να πάρω το παραπεμπτικο μου, και να ανέβω στην Αθήνα που την Παρασκευή στο 401 θα υπάρχει τέτοια ειδικότητα για να με εξετάσει.
βέβαια δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο για ραντεβού
μόνο με ενημέρωσε ότι αν πάω αύριο στην Τρίπολη, τότε προλαβαίνω παρασκευη να πάω στο 401.

έχει να προτείνει κάποιος ή κάποια παρόμοια εμπειρία για το 401 μετά; Φαντάζομαι ογκολογικα περιστατικά δεν θα έχουν πολλά, αλλά τι ώρα π. Χ. Να πάω;
τα χαρτιά που πρέπει να έχω μαζί μου είναι το χαρτί του παθολόγου που είχα πάει στο φρουραρχειο και το σημείωμα κατάταξης με υην ταυτότητα μου και το παραπεμπτικο που θα πάρω αύριο;
Dimitrisd
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 8:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dimitrisd »

111110101 έγραψε: Πέμ Μαρ 30, 2023 4:53 pm Καλησπέρα !
Πρόσφατα πήγα και εγώ στο 401 για να πάρω αναβολη, απλα θα ήθελα να ρώτησω, χρειαζόταν να πάρω κάποιο χαρτί πισω; Ο γιατρός με είδε κυριολεκτικά για 50 δευτερόλεπτα και μου είπε είσαι έτοιμος, έγραψε κάτι στα χαρτιά που είχα ετοιμάσει απο το φρουραρχείο και αυτό ηταν ολο (τα είχαν εκεινοι τα χαρτια).

Αρα εγώ είμαι οκ, Περιμένω να δω στο site για την αναβολή μου;
Δεν χρειαζεται κατι εισαι οκ. Θα το δεις στο σαιτ ναι.
rango
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 06, 2023 10:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από rango »

Καλησπερα παιδια, να ρωτησω κ εγω κατι, το παραπεμπτικο μου ειναι μεχρι τις 18 απριλιου,10 μερες πριν πεφτει μεσα στην μεγαλη εβδομαδα, η επιτροπη στο 401 υποθετω δεχεται ατομα μεγαλη δευτερα και τριτη;
melontikogiotompalo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2023 2:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ιδιωτικός υπάλληλος
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από melontikogiotompalo »

Σήμερα πέρασα απο επιτροπή απαλλαγών στο 401 για την πρώτη ετήσια αναβολή.

Έφτασα κατά τις 8:30 και είχε ουρά 100+ άτομα η οποία όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε. Κατά τις 9:30-10:00 σταματάνε και δεν παίρνουν άλλα άτομα στην είσοδο, σου λένε να έρθεις άλλη μέρα.

Στην αρχή έμπαιναν ένας ένας, παίρναν τα χαρτιά και πηγαίναν στη διπλανή πόρτα που ήταν η επιτροπή αλλά όταν πέρασε λίγο η ώρα βγήκε ένας φαντάρος, μάζεψε τα χαρτιά και μετά φωνάζαν ονόματα.

Η επιτροπή ήταν σε ένα δωμάτιο με 2 γραφεία, στο ένα καθόταν μια γυναίκα και στο άλλο ένας άντρας. Ο άντρας δεν ρώταγε τίποτα, έπαιρνε τα χαρτιά και σε έδιωχνε κατευθείαν. Η γυναίκα μου έκανε 4 ερωτήσεις: Τί έχω, τί φάρμακα παίρνω, αν έχω μαζί μου τα φάρμακα για να τα δει (wtf; ) και απο πότε τα παίρνω.

Όλη διαδικασία πήρε λιγότερο απο 30 δευτερόλεπτα και έφυγα κατευθείαν. Τελείωσα περίπου στις 11:30.
Cel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 07, 2023 5:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Cel »

Καλησπέρα!
Θα παρακολουθούσα οποίος επιθυμεί να μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα το όνομα γιατρού ψυχιάτρου στην Αθήνα που μπορεί να με βοηθήσει με τη διαδικασία της αναβολής και αν είναι δυνατόν και το κόστος της επίσκεψης.
Έχω αγχωθει πολυ με την όλη διαδικασία!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
mstr

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από mstr »

Παιδιά καλή επιτυχία σε όσους πήγατε! Και στα δικά μας! Εγω δεν θα είχε θέμα να παω, ίσα ίσα εχω ατομα στην οικογενεια μου στο σωμα, απλά ειμαι σε φαση που ετοιμαζομαι να μετακομισω.

Το αστείο είναι ό, τι στους περισσότερους η διαδικασία διαρκεί κάτω απο ένα λεπτό! Πολυ πιο γρηγορα απο όσο παίρνει να φορτώσει ενα video στο youtube καποιες ώρες το pc μου, που για κάποιο περίεργο λόγο υπάρχουν ώρες που σέρνεται :P και μένω εντός Αττικής. Φοβαμαι κανενα υιο :mrgreen:
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μεγάλη Τρίτη - Τετάρτη δουλεύει κανονικά η επιτροπή; Έχω καταληκτική ημερομηνία 14/03 και δεν ξέρω αν θα προλάβω να πάω σήμερα λόγω δουλειάς. Ευχαριστώ
ben1theuser
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2023 5:28 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από ben1theuser »

ben1theuser έγραψε: Παρ Μαρ 24, 2023 5:35 pm Να πω και εγω την κακιστη εμπειρία μου:
Πηγα σήμερα στην επιτροπή απαλλαγών στο 401, Κατεχάκη.

Με εξετασε ο ψυχιατρος, εχω αγχωδη διαταραχη απο το 2014, και το 2015 επαιρνα και 1 φαρμακο γ αυτο. Κρατησα ολα τα χαρτια απο ψυχολογους απο το 2014 και πηρα 3 χαρτια απο ψυχολογους και ψυχιατρους στο ενδιαμεσο, οποτε πηρα 2 αναβολες για αγχωδη διαταραχη και καταθλιψη και αυτη ηταν η τελικη απαλλαγη.

Με κοιτουσε απ την αρχη με μισο ματι και μου λεει αλλα φαρμακα τι πηρες; Λεω δοκιμασαμε και ζαναξ αλλα με 1 φαρμακο δοκιμαζαμε ανεβοκατεβαζαμε τη δοση. Και μου απανταει καλα 9 χρονια και δεν εχει φτιαξει η κατασταση σου με αγχωδη διαταραχη και καταθλιψη; Θα σε στειλω στο στρατοπεδο να δουμε τι θα κανεις. Του λεω αληθεια τωρα; Εχω χαρτια 9 χρονια που παω σε ψυχολογους, δεν μπορω να παω στρατο. Αρχισα να φωναζω και σχεδον ηρθαν να με μαζεψουν οι στρατιωτικοι που ηταν εκει περα. Λεω δεν εχω καταλαβει αν θα μπω στρατοπεδο η οχι, μου λεει δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου πω.

Τελικα με τις φωνες εμφανιστηκε ενας αλλος ψυχιατρος (μαλλον ανωτερος), με πηρε στο μεσα δωματιο μου λεει ηρεμησε δεν ειναι εδω να φωναζεις και να κανεις χαμο. Του λεω δεν μπορω να παω στρατο εχω 9 χρονια ψυχιατρους και ψυχολογους και παιρνω αγωγη και δεν μου δινουν το Ι5. Μου λεει 1' να τσεκαρω, παει μεσα και γυρναει και λεει δικιο εχει ο συναδελφος αλλα ηρεμησε, δε θα πας στρατο.

Δεν ειχα πολυκαταλαβει αν μου το λεει οντως αληθινα η για να φυγω, τελικα εφυγα καθησυχασμενος οτι μου το δωσανε και απλα κανανε ενα τελευταιο καψονι, αλλα απ την αλλη ο αρχικος ψυχιατρος ηταν φουλ καθετος οτι θα παω στρατο.

Τι πιστευετε οτι θα γινει τλκ;
Είμαι το παιδί που είχε την παραπάνω εμπειρία, πήρα απαλλαγή Ι5 κανονικά.

Με λίγο ψάξιμο ανακάλυψα το παρακάτω άρθρο:https://athens.indymedia.org/post/1605894/

Όσοι πάτε για απαλλαγή να προσέχετε, να πάτε με φάρμακα και το στόρι σας να μην μπάζει από κάπου.

Εγώ έφαγα 9 χρόνια σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους, έπαιρνα χάπια και η επιτροπή απαλλαγών θεώρησε λογικό να μου κάνει ψυχολογικό bullying. Είχα 2 κρίσεις πανικού λόγω αυτού, ξυπνούσα 3 το πρωί με εφιάλτες και αν πήγαινα στρατόπεδο θα επανερχόντουσαν οι αυτοκτονικές τάσεις. Αυτό είναι ο στρατός, κάτι βγαλμένο απ το 1940, σήμερα.
diterman

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

Φιλε ben1theuser ειναι αυτος που το προφιλ του στο facebook υπαρχει στο αρθρο του indymedia; Τον αναγνωρισες;
denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από denomizw »

denomizw έγραψε: Παρ Φεβ 17, 2023 9:36 pm Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση που δεν σε κρίνουν Ι5 αλλά Ι4, Ι3 κλπ, πότε μπαίνεις; Περνάς σε ένα μήνα επιτροπή και μετά μπαίνεις κατευθείαν; Ή στην επόμενη ΕΣΣΟ; Ευχαριστώ πολύ
κανένας που να ξέρει;sos
Mostwanted
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2023 9:29 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Mostwanted »

Παίδες καλημέρα
2ετη αναβολη λόγω του προβλήματος καρκινο ορχεος το 19
μου είπε η γιατρός στο 401 που ήταν πολύ επεξηγηματικη ότι αν είχα πάει έστω ένα χρόνο νωρίτερα, επειδή και η 2ετης αναβιλη δεν θα κάλυπτε τα 5 χρόνια, θα έπαιρνα απευθείας απαλλαγη
της είπα ότι δεν το γνώριζα αλλά την ρώτησα κιόλας αν και η ίδια σαν γιατρός θεωρεί ότι αυτοί οι 8 9 μήνες παραπάνω παίζουν κάποιο ρόλο, αφού το πρόβλημα δεν είναι μια απλή ίωση;
μου είπε ότι αυτό λέει το πωμρωτοκολλο τους τώρα, αλλά δεν μου διευκρίνισε αν εγώ εμφανίσω ένα χαρτί από τον γιατρό μου, ότι χρειάζομαι και άλλο παρακολούθηση τι θα γίνει
θεωρώ ότι θα με πριξουν τότε η αλήθεια είναι και ίσως πάω ως Ι4
έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες