Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Billy_boy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2015 7:42 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Billy_boy »

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτισω εχω κυφωση 70 μοιρες αλλα γυμναζομαι 2 χρονια σχεδον ειμαι 21 και απο οσο μου εχει πει και ο γιατρος δεν εχι μεγαλοση απλα χρειαζεται γυμναστικη, παρουσιαζομε αυλωνα σε 15 μερες και θελω να διλοσω Ε. Δ (ΛΟΚ) θα με κοψουν γι αυτο; Και εαν ναι μπορω να το παρω πανω μου και να πω σε περιπτωση τραυματησμου φτεω εγω (π. Χ να υπογραψω καπιο χαρτη ι κατι τετιο.) Ξεχασα να αναφερω οτι δεν εχω κανενα προβλημα π. Χ να με ποναι ι πλατη ι να κουραζομαι ευκολα λογου της κυφωσης κτλ.

Άβαταρ μέλους
MontanaOf300
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2015 9:19 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MontanaOf300 »

Χαίρεται, Σε ενα χρονο περιπου θα ερθει η ωρα να κανω τη θητεια μου. Πριν απο 2 χρονια ειχα σπασει την κλειδα μου σε 1 σημειο η οποια μετα απο 4 μηνες επουλωθηκε πληρως και συνεχισα τις αθλητικες δραστηριοτητες χωρις κανενα περιορισμο απο τοτε. Σε ακτινογραφια θωρακος ειμαι σιγουρος πως θα φαινεται το σπασιμο (εξωτερικα δεν φαινεται τιποτα οταν στεκομαι φυσιολογικα). Υπαρχει περιπτωση εξ αιτιας αυτου να μην με δεχθουν στην μοναδα των αλεξιπτωτιστων;
cuervo

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

MontanaOf300 έγραψε:Χαίρεται, Σε ενα χρονο περιπου θα ερθει η ωρα να κανω τη θητεια μου. Πριν απο 2 χρονια ειχα σπασει την κλειδα μου σε 1 σημειο η οποια μετα απο 4 μηνες επουλωθηκε πληρως και συνεχισα τις αθλητικες δραστηριοτητες χωρις κανενα περιορισμο απο τοτε. Σε ακτινογραφια θωρακος ειμαι σιγουρος πως θα φαινεται το σπασιμο (εξωτερικα δεν φαινεται τιποτα οταν στεκομαι φυσιολογικα). Υπαρχει περιπτωση εξ αιτιας αυτου να μην με δεχθουν στην μοναδα των αλεξιπτωτιστων;


Εννοείται, στα αλεξίπτωτα με τίποτα δεν θα γίνεις δεκτός.

Στην "έξω" ζωή μπορείς να ασχολείσαι με ο, τι θέλεις, όσο είσαι στρατιώτης ανήκεις στο στρατό.

Άβαταρ μέλους
RyderSku
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2016 1:15 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από RyderSku »

Γεια σας παιδια εχω μια πολυ συγκεκριμενη και αγωνιωδης ερωτηση, η οποια εινε αν μπορω να υπηρετησω στις Ειδικες Δυναμεις με λαμα στο δεξι χερι; Εχοντας υποψιν οτι δεν με εμποδιζει σε τιποτα, και μπορω μαλιστα να παρω 20-25 ελξεις και 30+ καμψεις αφτος εινε και ο λογος που ρωταω και εχω μεγαλη αγωνια...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

RyderSku έγραψε:Γεια σας παιδια εχω μια πολυ συγκεκριμενη και αγωνιωδης ερωτηση, η οποια εινε αν μπορω να υπηρετησω στις Ειδικες Δυναμεις με λαμα στο δεξι χερι; Εχοντας υποψιν οτι δεν με εμποδιζει σε τιποτα, και μπορω μαλιστα να παρω 20-25 ελξεις και 30+ καμψεις αφτος εινε και ο λογος που ρωταω και εχω μεγαλη αγωνια...


Καλώστον φίλο. Προσωπική εκτίμηση, δίχως να είμαι ιατρός, ότι μπορείς να υπηρετήσεις κανονικά. Απο κει και πέρα, εμείς απο εδώ, οφείλουμε να λέμε υπευθυνα πράγματα στα παιδιά, δεν μπορω να σου πώ "τράβα και υπηρέτησε" όταν μιλάμε για παθολογικό/σωματικό πρόβλημα υγείας, έστω και αν εσυ το κρίνεις ότι είναι ξεπερασμένο. Για αυτό λοιπόν θέλοντας να έζω τυπική στάση απεναντι σου, είναι να το αναφέρεις μόλις παρουσιαστείς, και εν ανάγκη πίεσε τους να σε εξετάσουν οσο θέλουν, για να κρίνουν ότι δεν έχεις πρόβλημα. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
RyderSku
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2016 1:15 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από RyderSku »

Δηλαδη θα μπορεσω να παω η οχι; Εχω την δυνατοτητα να τους φερω χαρτι που πιστοποιει πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα οσο να ναι ειναι Ειδικες Δυναμεις.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

RyderSku έγραψε:Δηλαδη θα μπορεσω να παω η οχι; Εχω την δυνατοτητα να τους φερω χαρτι που πιστοποιει πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα οσο να ναι ειναι Ειδικες Δυναμεις.


Δεν είμαι ο αρμόδιος να στο απαντήσω υπεύθυνα και να βγάλω ιατρική γνωμάτευση, και μόνο με προσωπική εκτίμηση μπορώ να σου δώσω απάντηση. Αν ήμουν βιαστικός, θα σου ελεγα ότι γίνεται. Όμως εγώ σου λέω να το πάρεις με την σειρά, και στην πορεία θα δείξει. Θα τους το αναφέρεις όπως και είσαι υποχρεωμένος αλλιώς η απόκρυψη ιατρικού γεγονότος τιμωρείτε με αυστηρότατες ποινές. Αν επιμένεις ωστόσο να κάνω κάποια προσωπική εκτίμιση, είναι ότι τελικά θα υπηρετήσεις στις ειδικές δυνάμεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
RyderSku
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2016 1:15 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από RyderSku »

Σε ευχαριστω πολυ! Το θεμα εινε οτι αμα τους το πω δεν νομιζω να με αφησουν (ουλες, λαμα θα σκεφτουν.) και εινε κριμα γιατι ξερω πως μπορω.
Νικος

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νικος »

Γεια σε ολους αν μπορειτε λυστε μου την εξης απορια, εχω λαμα στο δεξι χερι (μεγαλουτσικη ουλη) αλλα αθλουμαι κανονικοτατα παιρνω αρκετες ελξεις και καμψεις χωρις καμια ενοχληση θα μπορεσω να υπηρετησω στις Ε. Δ.

Δεν επιτρέπονται τα μηνύματα απο διαφορετικά προφίλ ή τα συνεχόμενα μηνύματα. Σου απάντησα παραπάνω:dn24.Eυχαριστώ.

κοσμας μηλ

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από κοσμας μηλ »

Παιδια... Εγω περσυ εσπασα το ποδι μου... Γενικα μπορω να τρεξω και να κανω διαφορες ασκησεις και λιπα... Πριν μπω μεσα θα εχω βγαλει τις λαμες και τα παντα και θα εχω αναρωσει πληρως... Υπαρχει περιπτωση να περασω; Η Ουτε καν ι1;
παρακαλω απαντηστε να ξερω
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

κοσμας μηλ έγραψε:Παιδια... Εγω περσυ εσπασα το ποδι μου... Γενικα μπορω να τρεξω και να κανω διαφορες ασκησεις και λιπα... Πριν μπω μεσα θα εχω βγαλει τις λαμες και τα παντα και θα εχω αναρωσει πληρως... Υπαρχει περιπτωση να περασω; Η Ουτε καν ι1;
παρακαλω απαντηστε να ξερω


Παλιά σπασίματα και λάμες, μόνο στα αλεξίπτωτα δεν δέχονται. Θα σου πω τι θα ακολουθήσει. Θα σου κάνουν ακτινογραφία, στο σημειο που είχες το σπάσιμο. Εαν βγει καθαρή, θα βγείς Ι1 και θα μπορείς να απορροφηθείς σε Μ. Α. Κ/Λ. Ο. Κ/ΠΖΝ. Αλλά όπως προείπα, τα αλεξίπτωτα τα ξεχνάς. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Δημήτρης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Παιδιά καλησπέρα, τον Σεπτέμβρη θα μπω να κάνω την θητεία μου και θέλω να δηλώσω στις Δυνάμεις Αμφιβίων Καταδρομών. Η μυωπία που έχω είναι απαγορευτική; Επίσης γνωρίζει κάποιος τι σωματικές ικανότητες πρέπει να έχω; Ευχαριστώ πολύ!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

Δημήτρης έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, τον Σεπτέμβρη θα μπω να κάνω την θητεία μου και θέλω να δηλώσω στις Δυνάμεις Αμφιβίων Καταδρομών. Η μυωπία που έχω είναι απαγορευτική; Επίσης γνωρίζει κάποιος τι σωματικές ικανότητες πρέπει να έχω; Ευχαριστώ πολύ!


Καλώστον Δημήτρη, σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ για την ενημέρωση σου. Πάμε στις απορίες σου.

Σωματική ικανότητα Ι1, με τον αντίστοιχο ΔΜΣ όπως αυτός καθορίζεται στο ΦΕΚ . Επίσης, θα πρέπει να μπορείς απο πλευράς σωματικής δύναμης να βγάλεις τα αθλήματα , και τέλος, όσον αφορά τα όρια μυωπίας, εαν το επιθυμείς, διάβασε το νήμα που ακολουθεί:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Δημήτρης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Κάτι τελευταίο όταν τελειώσει η εκπαίδευση στο Μεγάλο Πευκο δηλώνουμε εμείς σε ποιο νησί έχουμε προτίμηση ή ανάλογα με τις ανάγκες ή τις επιδόσεις μας στην εκπαίδευση μας στέλνουν;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δημήτρης έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Κάτι τελευταίο όταν τελειώσει η εκπαίδευση στο Μεγάλο Πευκο δηλώνουμε εμείς σε ποιο νησί έχουμε προτίμηση ή ανάλογα με τις ανάγκες ή τις επιδόσεις μας στην εκπαίδευση μας στέλνουν;


Μονάδες επιθυμίας θα δηλώσετε έτσι κ αλλιώς.

Από εκεί και πέρα η κατανομή γίνεται με βάση τις υπηρεσιακές ανάγκες πρωτίστως, την εντοπιότητα και το βύσμα του καθενός.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες