Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από filipjohn »

Greakfreak έγραψε:Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα είδος θυροειδή που είναι αυτό άνοσο. Θέλω πάρα πολύ να μπω Ε. Δ είναι το όνειρο μου. Αλλά δν ξέρω αν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μήπως γνωρίζει κανείς;
Δυστυχώς φίλε θα κριθείς Ι2. Ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις κάτι τέτοιο είναι να κρύψεις τα φάρμακα σου και να αποκρύψεις την συγκεκριμένη πάθηση όταν σε ρωτήσουν, που όπως φαντάζεσαι δεν επιτρέπεται και αν το ανακαλύψουν θα έχεις προβλήματα με ποινές κλπ.

Γιάννης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιάννης »

Φίλε επειδή είμαι ΑΚΡΙΒΏΣ στην ίδια κατάσταση τελικά σε κόψανε η δεν το ανέφερες καθόλου;
Γιάννης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιάννης »

Φίλε είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση, τελικά τι έγινε μπορείς να μας πεις
Αργυρης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αργυρης »

Ξέρω ότι γενικά δεν είναι εύκολο να βρουμε βασικές απαντήσεις για την ΔΥΚ, ποσό μάλλον να απαντηθεί η παρακάτω απορία μου, αλλά είναι απαραίτητη:Ξέρουμε τι «κόβετε» και τι «περνάει» από θέματα υγείας στην ΔΥΚ;

Εγώ όπως και ένας τεράστιος αριθμός αντρών, έχω έλλειψη ενζύμου.

Κάτι το οποίο δεν επηρεάζει ούτε λίγο την καθημερινότητα μου (εκτός από ότι δεν τρώω κουκιά), αλλά παρόλα αυτά με πολύ ψάξιμο και στα άλλα νήματα, ένας έγραφε ότι δεν γίνεσαι δεκτός.

Άμα κάποιος είναι σίγουρος ας απαντήσει γιατί είναι τουλάχιστον κρίμα να επενδύσω χρόνια σωματικής βελτίωσης και όχι μόνο, για να με κόψουν στην τελική για κάτι τόσο ασήμαντο.

Δημήτρης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Στο πιστοποιητικό στρατιωτικής κατάστασης που ζήτησα όταν ήταν να περάσω για ΥΕΑ με έκοψαν με Ι3 δυσλεξία, Η αρχική ικανότητα ήταν Ι1, δεν ενημερώθηκα για αλλαγή κ συνέχισα. Μπήκα ειδικές δύναμης σαν δεύτερη ειδικότητα καταδρομείς απολύθηκα από αυτήν. Τώρα με την έκδοση του εγγράφου μου αλλάζουν την ειδικότητά σε γραφεα. Εάν ήμουν Ι3 θα είχα μπει Ειδικές δυνάμεις 🤔 κ γιατί ενώ απολύθηκα κ δεν είμαι πλέον στο στρατό με βγάζουν από την ειδικότητά του καταδρομέα;
Mpoutsis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2022 11:23 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mpoutsis »

Καλησπέρα παιδιά είμαι 18 χρόνων και σκέφτομαι να προσπαθήσω στο σχολείο υποβρυχίων καταστροφών απλά επειδή έχω ελειψη ενζύμου g6pd και διαβάζω διαφορα από παλιά φόρουμ ξέρει κάποιος τι ισχύει πλέον και αν σε κόβουν για αυτό ;

Ευχαριστω

Επισκέπτης

Αλεξιπτωτιστές

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Έχω δηλώσει να καταταγώ στις ειδικές δυνάμεις και θέλω να πάω στους αλεξιπτωτιστές αλλά έχω μια δισκοκήλη στη μέση. Λέει ότι σε αποκλείουν αν έχεις οποιαδήποτε πάθηση στη σπονδυλική στήλη που να σου προκαλεί πόνος αυτομάτως ή κατά την άσκηση. Η κήλη δεν είναι μικρή αλλά όταν είμαι σε φόρμα και γυμνάζομαι δεν με ενοχλεί (εκτός αν κάνω καμιά μλκια και την επιβαρύνω). Άλλοι μου λένε να το κρύψω από τον έλεγχο και να μην το πω, άλλοι να το πω οπωσδήποτε. Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα:
-Είναι καλύτερα να το πω; Αν το πω θα με κόψουνε;
-Υπάρχει περίπτωση λόγω κάποιας συγκεκριμένης άσκησης (πχ κάποιος μου είχε πει ότι σε βάζουν να κουβαλάς κάποιον άλλο στους ώμους σου και να τρέχεις) ή λόγω του άλματος (δεν ξέρω πόσο απότομη είναι η προσγείωση, γενικά μπορώ να κάνω άλματα) να με χτυπήσει εκεί;
-Είναι καλύτερα/χειρότερα να κάτσω στους καταδρομείς εφόσον μπω;
-Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Καλύτερά να το πείς γιατί διαφορετικά πας Στρατοδικείο, αν στο μεταξύ δεν πάθεις κάτι χειρότερο λόγω ατυχήματος.

Ναι, έχει και το "fireman's carry", προσομοιάζει μεταφορά τραυματία συμπολεμιστή, όποτε καταλαβαίνεις τι σωματική καταπόνηση θα υποστείς.

Αλεξιπτωτιστής δεν είμαι, ξέρω όμως ότι θέλει πολύ προσοχή στη προσγείωση γιατί καταπονούνται τα γόνατα, ενώ υπάρχει κίνδυνος κατάγματος των κάτω άκρων αν πέσεις άτσαλα ή κτυπήσεις λόγω ταχύτητας ανέμου.
Psym
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2023 6:34 pm
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Psym »

Γειά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την παρουσία συστολικού φυσήματος κατόπιν καρδιολογικής εξέτασης η οποία πραγματοποιήθηκε πριν από περίπου δυο μήνες. Σχετικά με αυτό να σας ενημερώσω ότι δεν γνώριζα για την ύπαρξη του και μετά από την εξέταση ο ιατρός απλά μου είπε ότι η καρδία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση δίχως να αναφερθεί καν σε αυτό. Όντας οικογενειακό μέλος Ε. Σ., το διαπίστωσα από την θεώρηση του βιβλιαρίου.

Όλα αυτά τα αναφέρω καθώς όταν το διαπίστωσα βρισκόμουν (και βρίσκομαι) στη διάρκεια της προετοιμασίας για συμμετοχή στο ΣΥΚ. Σίγουρα θα πραγματοποιηθεί επανεξέταση σε στρατιωτικό ιατρό και αξιολόγηση από τον ίδιο πριν από την έναρξη της θητείας, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό και αν θα είχε νόημα να συνεχίσω καθώς λαμβάνοντας υπόψιν ότι συμμετέχω σε έντονες αθλητικές δραστηριότητες και ότι δεν γνώριζα για την παρουσία του φυσήματος, η αξιολόγηση του ενδεχομένως να είναι ήπιας μορφής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Karnavali

Re: Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Karnavali »

Με φύσημα δεν μπορείς να υπηρετήσεις ως έφεδρος στις ειδικές δυνάμεις.
Επισκέπτης

Re: Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα μαγκες, έχοντας διαβάσει το θρεντ, προβλιματιζομαι τελικά με την πλατυποδια τι παίζει;

Στο ΦΕΚ λεει Ι2-Ι3 αλλα μπορεί να σε αφήσουν και Ι1 αν δεν δημιουργεί προβλημα, αλλοι λενε οτι σε κοβουν 100%, αλλοι λενε οτι αν δεν πεις τίποτα και δεν το προσεξουν πας κανονικα.

Όπως πολλοι εδω μεσα και γω εχω κόλλημα και θελω πολύ να παω Ε. Δ.(αλεξίπτωτα) ειμαι σε αριστη φυσική κατάσταση και δεν μου προκαλει κανενα προβλημα ούτε σε πολλες ωρες τρεξιμο/περπάτημα, αλλα δυστηχως αν δεις τα πόδια μου νομιζω οτι κανει "μπαμ" η πλατυποδια.

Καποιος που μπήκε προσφατα με το ίδιο θέμα αν μπορεί να ξεκαθαρίσει τι ισχύει στην πράξη τωρα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες