Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Deathdiver »

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Αδερφε κανεις τεραστιο ΛΑΘΟΣ


Aν αναφερεσαι σε μενα σε συμβουλευω να ψαχτεις λιγο περισσοτερο...

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Deathdiver έγραψε: ... Αν καποιος εχει ως στοχο ζωης τις ειδικες δυναμεις και εχει σκοπο να μπει σε μια μαχιμη μοναδα, οπως αλλοστε κι εγω...
Ψωναρα... ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα σωστος κ για το παγκρατιο και για το κραβ μα γκα
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Deathdiver »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Deathdiver έγραψε: ... Αν καποιος εχει ως στοχο ζωης τις ειδικες δυναμεις και εχει σκοπο να μπει σε μια μαχιμη μοναδα, οπως αλλοστε κι εγω...
Ψωναρα... ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα σωστος κ για το παγκρατιο και για το κραβ μα γκα


Το κατα δυναμην... ΕικόναΕικόνα

nick92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 2:12 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nick92 »

Σας ευχαριστω greekarmy και politi. Και κατι ακομη γαιτι ακουω διαφορα μαθαινουν στα ΛΟΚ πολεμικες τεχνες και αν ναι ειναι καλες μαθαινουν πραγματα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι μαθαίνεις απίστευτες κινήσεις πολέμου με την σκούπα.
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Hyper »

Deathdiver έγραψε:

Φιλε μου με ολο τον σεβασμο το παγκρατιο ειναι μια παπατζα και μιση... Μην πουλατε παραμυθι στον κοσμο οτι ειναι αρχαιο και ελληνικο... Εμφανιστηκε αρχικα στην Αθηνα στις αρχες του '90 και ειχε βαση το judo. Επισης σε αυτες τις τεχνες που ειπες το jujitsu χρησιμοποιειται σε τετοιες αποστολες καθως περιλαμβανει κατα 90 % θανασιμες λαβες... Κατα τα αλλα για ειδικες δυναμεις η καλυτερη τεχνικη ειναι το krav maga το οποιο κανω εδω και μισο χρονο, και μετα ακολουθει το systema η αλλιως combat sambo των spetsnaz... Αν καποιος εχει ως στοχο ζωης τις ειδικες δυναμεις και εχει σκοπο να μπει σε μια μαχιμη μοναδα, οπως αλλοστε κι εγω, καλο ειναι να παρακολουθει μια τεχνικη καθως εκτος απο την τεχικη αυτη καθεαυτη μαθαινει γενικα και να κινειται και να ελισεται και να σκεφτεται και να αντιδρα γρηγοροτερα...

εχω κανει παγκρατιο σε πιο μικρη ηλικια εφτασα καφε ζωνη οι τεχνικες του σε πληροφορω οτι δεν ειναι καθολου παπατζα κ ειναι δοκιμασμενο αυτο που σου λεω τα κατας (σετ ασκησεων) Θα συμφωνησω οτι ειναι παπατζα διοτι ειναι επιδεικτηκα πιο πολυ για θεαμα.
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Hyper »

nick92 έγραψε:Σας ευχαριστω greekarmy και politi. Και κατι ακομη γαιτι ακουω διαφορα μαθαινουν στα ΛΟΚ πολεμικες τεχνες και αν ναι ειναι καλες μαθαινουν πραγματα;
να ξερεις ενα πραγμα.. Ο στρατος ειναι το φαινεστε κ οχι το ειναι, οποιος καταλαβε καταλαβε Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Deathdiver »

Hyper έγραψε:
Deathdiver έγραψε:

Φιλε μου με ολο τον σεβασμο το παγκρατιο ειναι μια παπατζα και μιση... Μην πουλατε παραμυθι στον κοσμο οτι ειναι αρχαιο και ελληνικο... Εμφανιστηκε αρχικα στην Αθηνα στις αρχες του '90 και ειχε βαση το judo. Επισης σε αυτες τις τεχνες που ειπες το jujitsu χρησιμοποιειται σε τετοιες αποστολες καθως περιλαμβανει κατα 90 % θανασιμες λαβες... Κατα τα αλλα για ειδικες δυναμεις η καλυτερη τεχνικη ειναι το krav maga το οποιο κανω εδω και μισο χρονο, και μετα ακολουθει το systema η αλλιως combat sambo των spetsnaz... Αν καποιος εχει ως στοχο ζωης τις ειδικες δυναμεις και εχει σκοπο να μπει σε μια μαχιμη μοναδα, οπως αλλοστε κι εγω, καλο ειναι να παρακολουθει μια τεχνικη καθως εκτος απο την τεχικη αυτη καθεαυτη μαθαινει γενικα και να κινειται και να ελισεται και να σκεφτεται και να αντιδρα γρηγοροτερα...

εχω κανει παγκρατιο σε πιο μικρη ηλικια εφτασα καφε ζωνη οι τεχνικες του σε πληροφορω οτι δεν ειναι καθολου παπατζα κ ειναι δοκιμασμενο αυτο που σου λεω τα κατας (σετ ασκησεων) Θα συμφωνησω οτι ειναι παπατζα διοτι ειναι επιδεικτηκα πιο πολυ για θεαμα.


Δεν πιανει μια μπροστα στο krav maga φιλε μου και σε καμια περιπτωση δεν το εκαναν αρχαιοι Ελληνες...

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Hyper έγραψε:
Deathdiver έγραψε:

Φιλε μου με ολο τον σεβασμο το παγκρατιο ειναι μια παπατζα και μιση... Μην πουλατε παραμυθι στον κοσμο οτι ειναι αρχαιο και ελληνικο... Εμφανιστηκε αρχικα στην Αθηνα στις αρχες του '90 και ειχε βαση το judo. Επισης σε αυτες τις τεχνες που ειπες το jujitsu χρησιμοποιειται σε τετοιες αποστολες καθως περιλαμβανει κατα 90 % θανασιμες λαβες... Κατα τα αλλα για ειδικες δυναμεις η καλυτερη τεχνικη ειναι το krav maga το οποιο κανω εδω και μισο χρονο, και μετα ακολουθει το systema η αλλιως combat sambo των spetsnaz... Αν καποιος εχει ως στοχο ζωης τις ειδικες δυναμεις και εχει σκοπο να μπει σε μια μαχιμη μοναδα, οπως αλλοστε κι εγω, καλο ειναι να παρακολουθει μια τεχνικη καθως εκτος απο την τεχικη αυτη καθεαυτη μαθαινει γενικα και να κινειται και να ελισεται και να σκεφτεται και να αντιδρα γρηγοροτερα...

εχω κανει παγκρατιο σε πιο μικρη ηλικια εφτασα καφε ζωνη οι τεχνικες του σε πληροφορω οτι δεν ειναι καθολου παπατζα κ ειναι δοκιμασμενο αυτο που σου λεω τα κατας (σετ ασκησεων) Θα συμφωνησω οτι ειναι παπατζα διοτι ειναι επιδεικτηκα πιο πολυ για θεαμα.
Κατ' αρχας η ορολογια που χρησιμοποιεις ειναι ιαπωνικη αρα εαν εχει φτασει σε σημειο να χρησιμοποιει ιαπωνικη ορολογια φαντασου τι γινεται με τις τεχνικες... προφανως δεν εχει καμια σχεση με το Αρχαιοελληνικο Παγκρατιο. Ειναι ενα εμπορικο συστημα καποιων αρχαιολατρων που καλυπτουν κενα δανειζομενοι στοιχεια απο αλλου. Απλα δεν ξερω απο που αντλησαν τις κυριες πηγες (μιας και το παγκρατιο εσβησε το πολυ στους Ελληνιστικους χρονους), και ποσο μπαλωμα εχει πεσει...
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Hyper »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Hyper έγραψε:
Deathdiver έγραψε:

Φιλε μου με ολο τον σεβασμο το παγκρατιο ειναι μια παπατζα και μιση... Μην πουλατε παραμυθι στον κοσμο οτι ειναι αρχαιο και ελληνικο... Εμφανιστηκε αρχικα στην Αθηνα στις αρχες του '90 και ειχε βαση το judo. Επισης σε αυτες τις τεχνες που ειπες το jujitsu χρησιμοποιειται σε τετοιες αποστολες καθως περιλαμβανει κατα 90 % θανασιμες λαβες... Κατα τα αλλα για ειδικες δυναμεις η καλυτερη τεχνικη ειναι το krav maga το οποιο κανω εδω και μισο χρονο, και μετα ακολουθει το systema η αλλιως combat sambo των spetsnaz... Αν καποιος εχει ως στοχο ζωης τις ειδικες δυναμεις και εχει σκοπο να μπει σε μια μαχιμη μοναδα, οπως αλλοστε κι εγω, καλο ειναι να παρακολουθει μια τεχνικη καθως εκτος απο την τεχικη αυτη καθεαυτη μαθαινει γενικα και να κινειται και να ελισεται και να σκεφτεται και να αντιδρα γρηγοροτερα...

εχω κανει παγκρατιο σε πιο μικρη ηλικια εφτασα καφε ζωνη οι τεχνικες του σε πληροφορω οτι δεν ειναι καθολου παπατζα κ ειναι δοκιμασμενο αυτο που σου λεω τα κατας (σετ ασκησεων) Θα συμφωνησω οτι ειναι παπατζα διοτι ειναι επιδεικτηκα πιο πολυ για θεαμα.
Κατ' αρχας η ορολογια που χρησιμοποιεις ειναι ιαπωνικη αρα εαν εχει φτασει σε σημειο να χρησιμοποιει ιαπωνικη ορολογια φαντασου τι γινεται με τις τεχνικες... Προφανως δεν εχει καμια σχεση με το Αρχαιοελληνικο Παγκρατιο. Ειναι ενα εμπορικο συστημα καποιων αρχαιολατρων που καλυπτουν κενα δανειζομενοι στοιχεια απο αλλου. Απλα δεν ξερω απο που αντλησαν τις κυριες πηγες (μιας και το παγκρατιο εσβησε το πολυ στους Ελληνιστικους χρονους), και ποσο μπαλωμα εχει πεσει...
ολες οι πολεμικες τεχνες εχουν αλλοιωθει κ εχουν παρει στοιχεια και ορολογιες η μια απο την αλλη
Giouli
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 11:36 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giouli »

krav maga πιστευω ειναι το καλυτερο... Ξερω οτι υπαρχει σχολη στο οακα και θελω να παω το θεμα ειναι ποσο θα κοστιζει. Παμε 3-4 παιδια μαζι να μας βγει και φθηνοΕικόνα
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Hyper έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:Κατ' αρχας η ορολογια που χρησιμοποιεις ειναι ιαπωνικη αρα εαν εχει φτασει σε σημειο να χρησιμοποιει ιαπωνικη ορολογια φαντασου τι γινεται με τις τεχνικες... Προφανως δεν εχει καμια σχεση με το Αρχαιοελληνικο Παγκρατιο. Ειναι ενα εμπορικο συστημα καποιων αρχαιολατρων που καλυπτουν κενα δανειζομενοι στοιχεια απο αλλου. Απλα δεν ξερω απο που αντλησαν τις κυριες πηγες (μιας και το παγκρατιο εσβησε το πολυ στους Ελληνιστικους χρονους), και ποσο μπαλωμα εχει πεσει...
ολες οι πολεμικες τεχνες εχουν αλλοιωθει κ εχουν παρει στοιχεια και ορολογιες η μια απο την αλλη
Ε... οχι... εισαι λαθος! Οι Ιαπωνικες πολεμικες τεχνες και μιλαω για το κλειστα οικογενειακα συστηματα δεν εχουν αλλιωθει και οσο για το θεμα τις ορολογιας... οι τεχνικες στην ιαπωνια ειναι πανω κατω ιδιες, ο τροπος εκτελεσης διαφερει. Απο την αλλη το να δανειζεται ενα ντεμεκ ελληνικο συστημα Ιαπωνικη ορολογια το κανει ακομα πιο ντεμεκ...
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Giouli έγραψε:krav maga πιστευω ειναι το καλυτερο... Ξερω οτι υπαρχει σχολη στο οακα και θελω να παω το θεμα ειναι ποσο θα κοστιζει. Παμε 3-4 παιδια μαζι να μας βγει και φθηνοΕικόνα


Όντως είναι εξαιρετικό... Σχολές πάντως έχει σε πολλές περιοχές της Αθήνας

Δες εδω http://www.kravmaga.gr/main/content/view/82/85/lang,el/
AGGELOS

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από AGGELOS »

Επισης υπαρχει και η www.kravmagahellas.com και η http://www.athlitikossillogoszeys.gr/profile.html που einai πιο φτηνη απο αυτη που αναγραφετε απο πανω!
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Μιας και συζηταμε για το ποια πολεμικη τεχνη θα ηταν η ιδανικοτερη για τους ελληνες φανταρους σαν πρωτη εικονα στο μυαλο μου φανταζομαι μια πολεμικη τεχνη με λαβες... Οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο ειναι το τζουντο και το ζιου ζιτσου... Εβλεπα μια εκπομπη τις προαλλες συμφωνα με την οποια το 1886 η Ιαπωνικη κυβερνηση διοργανωσε ενα διαγωνισμο αναμεσα σε αθλητες judo και ζιου ζιτσου... Ο λογος που διοργανωθηκε αυτος ο αγωνας ηταν για να αποφασισουν τη πολεμικη τεχνη πανω στην οποια θα προπουνουνται η αστυνομικοι της ιαπωνιας!15 αθλητες απο την κορυφαια ζιου ζιτσου σχολη Κοντρα σε 15 κορυφαιους τζουντοκα...12 νικες για τους τζουντουκα,2 για τους αθλητες του ζιου ζιτσου και 1 ισοπαλια... Οι αθλητες που ασχολουνται με το mma δουλευουν πολυ τις τεχνικες του bjj ωστοσο ο fedor emilianenko, ο κορυφαιος του συγκεκριμενου αθληματος δουλευει παννω σε τεχνικες judo... Για μενα δεν υπαρχει συγκρηση. Το ζιου ζιτσου εχει περισσοτερη ταχυτητα αλλα το τζουντο καλυτερη τεχνικη... Και η τεχνικη ειναι το σημαντικοτερο πραγμα σε μια πολεμικη τεχνη... Επισης νομιζω πως και το krav maga θα ηταν μια πολυ καλη λυση για τους φανταρους μας. Δηλαδη οι ισραηλινοι που το μαθαινουν στα κομαντα τους ηλιθιοι ειναι; ... κατι θα ξερουν...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες