Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
deltoni
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 7:48 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από deltoni »

Οτι το καπαπ ταιριαζει στον στρατο
Άβαταρ μέλους
kompra
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 5:47 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kompra »

deltoni έγραψε:Οτι το καπαπ ταιριαζει στον στρατο
Kαι το κραβ μαγκα ταιριαζει υπερβολικα στο στρατο το οτι το κανουν και πολιτες σεν αλλαζει κατι
ΖΗΤΩ Η 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Dea_Lok »

Δεν πιστεύω ότι το κραβ μαγκα με το καπαπ έχουν μεγάλες διαφορές. Επειδή κάνω κραβ μαγκα και απο όσο το έχω ψάξει για το καπαπ δε βρήκα μεγάλες διαφορες.
Θελω και μπορώ !
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Akis_7 »

Το κραβ μάγκα είναι καθαρά στρατιωτική πολεμική τέχνη.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
τ

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από τ »

Αρχαριο τζουτζου τζου, κακια αντιγραφη και ειδικα εδω στην ελλαδα χαμηλοτατο επιπεδο σεμηναριακων! Δασκαλων, οτι ναναι.

Ραφαηλ-Χανια

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ραφαηλ-Χανια »

Φιλε μου σωστο αυτο που λες για το ζιου ζιτσου οτι θελει καιρο για να δουλεψει αλλα οι παλαιστες που αναφερεις ειναι επαγγελματιες παλαιστες (pro wrestlers), δηλαδη κατσερς οπως λεγανε κ παλια (βλεπε Hulk Hogan,John Cena) αυτοι που πεθαναν δεν θεωρουνται γνωστες πολεμικων τεχνων αλλα αθλητες-ψυχαγωγητες που δουλευουν με ενα σεναριο προαποφασισμενων κινησεων σε συνεργασια με τον/τους
"αντιπαλο/αντιπαλους", το πως δεν παθαινουν ιδιετερα σοβαρες ζημιες ειναι αλλη ιστορια πυ αν θες σου αναλυω απλα αυτη ηταν η παρατηρηση μου.
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από aris 1943 »

Το καρατε δεν κανει για το στρατο που λετε μερικοι θελει τουλαχιστον μια 10ετια για να μπορεις να ανταπεξελθεις σε πραγματικη μαχη. Καταληλη θεωρο το τζουντο που εχει λαβες oχι ομως bjj που ειναι το ποιο πολυ στο εδαφος αλλα και παλι το τζουντο θελει χρονια εκμαθησης. Μονο το κραβ μαγκα αξιζει που μαθενετε γρηγορα αλλα εγω ειμαι τις αποψης γρηγορα δε μαθαινεις ποτε τιποτα και καλα ειναι δυσκολα οι πολεμικες τεχνες για το στρατο γενικα
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
nikytheguy
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 31, 2013 12:31 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikytheguy »

Εχω ασχοληθεί και με kapap και με krav maga δεν υπάρχουν διαφορές στις τεχνικές.
Απλώς το kapap είναι ο πρόγονος του krav maga. Είναι πολύ αποτελεσματικά συστήματα ειδικά για τις ειδικές δυνάμεις. Με λίγο κόπο και χρόνο θα μπορούσαν τα καταδρόμια να μαθαίνουν τη στάση,8-10 βασικά χτυπήματα, ένα 4άρι choke, μια γκιλοτίνα και 2-3 αφοπλισμούς σε μαχαίρι και όπλο.
Απλά έυκολα και γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από aris 1943 »

nikytheguy έγραψε:Εχω ασχοληθεί και με kapap και με krav maga δεν υπάρχουν διαφορές στις τεχνικές.
Απλώς το kapap είναι ο πρόγονος του krav maga. Είναι πολύ αποτελεσματικά συστήματα ειδικά για τις ειδικές δυνάμεις. Με λίγο κόπο και χρόνο θα μπορούσαν τα καταδρόμια να μαθαίνουν τη στάση,8-10 βασικά χτυπήματα, ένα 4άρι choke, μια γκιλοτίνα και 2-3 αφοπλισμούς σε μαχαίρι και όπλο.
Απλά έυκολα και γρήγορα.
ναι και το καπαπ ειναι φοβερο οπως και το Καλι ειναι φοβερο σαν κραβ μαγκα ειναι αν το ξερεις καθαρα αυτοαμυνα βασικα ολα αυτα του ειδους στυλ μοιαζουν
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
nikytheguy
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 31, 2013 12:31 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikytheguy »

Αν δε κάνω λάθος αυτό που λές είναι φιλιππινέζικο.
Θεωρώ οτι τα kapap/krav maga είναι πιο αξιόπιστα καθώς είναι πιο κοντά στο δυτικό κόσμο, είναι στρατιωτικά και μαθαίνονται γρήγορα. Δυστυχώς πλέον στις καταδρομές ελάχιστοι μαθαίνουν πολεμικές τέχνες, μόνο αν είσαι σε καμιά ομάδα επιδείξεων μάχης σώμα με σώμα.
Εμένα στη δική μου μοίρα κάναμε τεχνικές μόνο όσοι ήμασταν για την επίδειξη απονομής μπερέ και οι περισσότεροι είχαμε ξανασχοληθεί με κάποιο σύστημα ήδη.
Το καλό είναι οτι οι περισσότεροι που υπηρετούν ψάχνονται και ασχολούνται έξω σαν πολίτες πριν ή μετά τη θητεία.
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από aris 1943 »

Φιλλιπινεζικο ειναι ναι και πολυ αξιοπιστο στο λεω εγγυημεναΕικόνα Κοιτ στο στρατο σαν απλη θητεια δεν μαθαινεις τιποταΕικόνα Αυτο εχεις δικιο πολλοι ασχολουνται σαν πολιτες οσο για το καπαπ και κραβ μαγκα συμφωνω σε ολα οσα ειπες τωρα για τους πολιτες σκετο κραβ μαγκα οι κατι παρομοιο δεν καλυπτει ολα τα δεδομενα που μπορουν να συμβουν οχι οτι και απο μονα τους δεν ειναι αποτελεσματικα! Εσυ με τι ασχολεισε συγκεκριμενα αδερφε?
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
nikytheguy
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 31, 2013 12:31 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikytheguy »

Φιλαράκι θεωρώ οτι τα συγκεκριμένα συστήματα καλύπτουν τα περισσότερα πιθανά σενάρια που μπορεί να σου τύχουν (τα σενάρια είναι άπειρα και ποτέ δε μπορείς να ξέρεις τι και πως ακριβώς θα τύχει) είτε για το στρατό είτε για το δρόμο.
Εγώ ασχολούμαι με το krav maga τώρα, όπως είπα όμως έχω ασχοληθεί και με το kapap.
Έχω ασχοληθεί επίσης με πυγμαχία και kick boxing (ερασιτεχνικά χωρίς αγώνες) Εικόνα

Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από blood »

Το καλυτερο θα ηταν μουαι ται και τζουντο σε συνδυασμο μουι ται γιατι εχεις αγκωνες γονατα χερια ποδια και τζουντο γτ ειναι παλαιστικο σε ορθια μαχη κυριος αλλα εχει και εδαφος αν και σε περιπτωσεις εμπολεμης ζωνη δε χρειααζεται το εδαφος αλλα αυτες οι δυο πολεμικες τεχνες τα καλυπτουν ολα και εδαφος και ορθια μαχη τωρα το ταεκβοντο που ακουστηκε οτι καναν η ΜΥΚ (δεν ξερω αν ισχυει) ειναι αχρηστο γιατι ειναι και χρονοβορο και μονο ποδι ακατιου δεν ειναι οτι καλυτερο...
Άβαταρ μέλους
mayhem
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 26, 2017 1:20 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mayhem »

Παρουσιαζομαι μεγαλο πευκο ξερει κανεις αν στις ΕΔ μαθαινουν πολεμικες τεχνες αλλα θα βοηθουσε να απαντησει καποιος που εχει παει γιατι εχω ψαξει αλλα λεει ο καθενας οτι θελει και δεν υπαρχει μια ξεκαθαρη απνατηση στο αν μαθαινουν καποια πολεμικη τεχνη και ποια
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PRODEATOR »

mayhem έγραψε:Παρουσιαζομαι μεγαλο πευκο ξερει κανεις αν στις ΕΔ μαθαινουν πολεμικες τεχνες αλλα θα βοηθουσε να απαντησει καποιος που εχει παει γιατι εχω ψαξει αλλα λεει ο καθενας οτι θελει και δεν υπαρχει μια ξεκαθαρη απνατηση στο αν μαθαινουν καποια πολεμικη τεχνη και ποια


Δεν μαθαίνεις πολεμικές τέχνες στις Ε. Δ. Μόνο αν ζητηθεί στα πεν για επίδειξη στην τελετή απονομή μπερέ. Εγώ τουλάχιστον που παρουσιάστηκα πεύκο και πήγα αυλώνα πεζοναύτες δεν μάθαμε κάπου πολεμικές τέχνες.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες