Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
H2HCombat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 7:27 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H2HCombat »

Ξέρει κανείς τι γίνεται με την εκπαίδευση σε πολεμικές τέχνες και αυτοάμυνα στις ΕΔ; Υποθέτω ότι στη ΜΥΚ η εκπαίδευση είναι κατά πολύ καλύτερη, αλλά τι γίνεται και με τα άλλα σώματα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Πρώτα απ'όλα καλώς ήρθες στο forum!

Τώρα, ΜΥΚ και ΛΟΚ εκπαιδεύονται στο Tae Kwon Do και λίγο Hapkido (από όσα μου έχουν πεί, αν και γνώση Karate,Thai Box ή κάτι άλλο επαρκεί κατ' εμέ)

Για τα άλλα σώματα δυστυχώς (και κακώς) δεν υπάρχει τέτοιου είδους εκπαίδευση. Και αν υπάρχει, μόνο στα πολύ βασικά (δεν έχω πάει Στρατό ακόμη, αλλά όσους έχω ρωτήσει, μόνο στο Πεζικό υπαρχει...Εικόνα)

H2HCombat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 7:27 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H2HCombat »

Νομίζω ότι είναι απόλυτα καλή ιδέα να υπάρχει εκπαίδευση σε πολεμικές τέχνες, ειδικά στις ΕΔ, αν και το TKD δεν μου φαίνεται πολύ πρακτικό για τις ανάγκες αυτών των σωμάτων. Ίσως το BJJ να αποτελούσε καλύτερη επιλογή.

Από όσο ξέρω, στις ΕΔ άλλων χωρών διδάσκονται ένα μίγμα πολεμικών τεχνών και τεχνικών που βασίζονται περισσότερο στη δύναμη και στην ταχύτητα ώστε να ξαφνιάσουν τον εχθρό, παρά στην τεχνική που απαιτούν ορισμένες παραδοσιακές πολεμικές τέχνες.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Στην Σουηδία όλα τα Σώματα εκπαιδεύονται στο Ισραηλινο Krav Maga, στη ουσία την πολεμική τέχνη των σωματοφυλάκων.

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Σε καποιες περιπτωσεις εχω δει να κανουν λαβες απο Ye Sau Κung FU και Capoeira. Το τελευταιο ηταν εντελως ασκοπο...

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

AGAPITOI FILOI KALISPERA SAS.KATARXAS THELO NA TONISO OTI STIS EIDIKES DINAMEIS DEN DIDASKONTAI POLEMIKES TEXNES PLIN DYK STIN OPOIA DIDASKONTAI KATI ANOUSIES TEXNIKES.KRAV MAGA DEN MPOREI NA DIDAXTI GIATI DEN IPARXI EPISIMOS FOREAS STIN ELLADA KAI GIATI EINAI MIAS KAKIS POIOTITAS JIU JITSU.BRAZILIAN EKANA KAPOTE TO OPOIO EINAI THAUMASI SAN ATHLIMA ALLA SXEDON AXRISTO GIA TIS EIDIKES.KATA TI TAPEINI MOU APOPSI TA KALITERA GIA AMES AYTOAMINA KAI EKSOLOTHREYSI EINAI TO PAGRATIO KAI TO DAS STREETFIGHTING TOY KIRIOU LAIMODETI
Stefan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 4:18 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Stefan »

Φυσικά και υπάρχει επίσημος φορέας για το krav Maga στην Ελλάδα εδώ και 2 χρόνια. Ελληνική Ομοσπονδία Krav Maga www.kravmagahellas.gr

Εκτός του ότι ο εκπαιδευτής είναι και στην σχολή αξιωματικών της Ε. Α. στην σχολή λειτουγεί και ειδικό τμήμα για χρήση μαχαιριού μόνο για σώματα ασφαλείας.

MAXITIS

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MAXITIS »

ομοσπονδια με μια σχολη και 80 ευρω το μηνα κατι μου βρομαει. οσο για τη τεχνη αυτη στην ελλαδα υπαρουν τοσοι δασκαλοι απο διαφορετικεσ ομοσπονδιεσ που δεν μπορουν να προσφερουν τιποτα αξιοπιστο
Stefan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 4:18 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Stefan »

Για να γίνει ομοσπονδία χρειάζονται 32 σχολές. Άσχετα με το ότι δεν διδάσκεται κάπου αλλού επειδή δεν υπάρχουν ακόμη εκπαιδευτές είναι η μόνη Ομοσπονδία με έγκριση από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας του Ισραήλ. Σε δύο χρόνια τι περίμενες, να διδάσκεται παντού; Όσο για τους άλλους εκπαιδευτές που αναφέρεις αν εννοείς αυτούς με κάτι σεμινάρια έχεις δίκαιο. Βρίσκονται στην πραγματικότητα δεύτερο level και αν. Ένα level κατώτερο από μένα. Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής δεν έχει σχέση μ' αυτά που λες. Καλό θα ήταν να το έξαχνες λίγο και να ερχόσουν στην σχολή έστω για να δεις. Θα καταλάβαινες πολλά, χωρίς λόγια...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Επειδή έλειπα το Σαββατοκύριακο η συζήτηση παρεκτράπηκε από την πορεία της και δεν είχα την ευκαιρία να επέμβω.

Τελικά άφησα τα μηνύματα γιατί δεν είμαι υπέρ της λογοκρισίας, αλλά δεν θα επιτραπούν άλλα περί ξύλου και καλσόν.

Εντάξει, υπάρχει διαφωνία απόψεων. Εάν θέλετε μπορείτε να αναφέρετε συγκεκριμένα επιχειρήματα που θα ενδιέφεραν και τους υπόλοιπους.
288 xalkida

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 288 xalkida »

εχεισ δικιο. θελω να ζητησω συγνωμη απ τον στεφαν. εδω ειμαστε για να παραθετουμε εμπειριεσ και αποψεισ και οχι να τσακωνομαστε.
288 xalkida

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 288 xalkida »

Κανενα πτυχιο πολεμικων τεχνων δε μετραει στις ειδικες δυναμεισ
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Πάντως να σας πω παιδιά ότι έχω δει αρκετά από Κραβ Μαγκά και δεν είναι κακή απομίμηση όπως είπανε μερικοί. Όπως και οι περισσότερες πολεμικές τέχνες άλλωστε έχει πάρει στοιχεία από πολλές άλλες αλλά ταυτόχρονα έχει έναν εντελώς δικό του χαρακτήρα. Είναι μια τέχνη που σκοπός της δεν είναι να ακινητοποιήσει ή να διδάξει την αυτοάμυνα αλλά πολύ απλά για να σκοτώσει. Σε κάποιον αρέσει μια πολεμική τέχνη αυτού του είδους, σε κάποιον άλλον όχι. Εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το Σάμπο.
Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

γεια σας παιδες. εμενα η αποψη μου γιαυτο το θεμα, επειδη ασχολουμαι με πολεμικες τεχνες, ειναι εξης: οι ειδικες δυναμεις επειδη κανουν ουσιαστικα μυστικες αποστολες το κυριο μελημα τους ειναι να μην ερθουν σε επαφη με τον εχθρο συνεπως πρεπει να διακατεχονται απο ευστροφια ωστε να πετυχουν τη αποστολη τους αθορυβα και απο καλη φυσικη κατασταση για να μπορουν να αντιμετωπισουν δυσκολες συνθηκες. οι πολεμικη τεχνη θα χρειαστει στην περιπτωση που γινει καποιος αντιληπτος και θα πρεπει να παλεψει με καποιον για σωθει, ομως τοτε η αποστολη του θα εχει αποτυχει
Σταύρος

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Σταύρος »

Φίλε μου MAXITI σε όλες τις ΕΔ διδάσκονται πολεμικές τέχνες ιδιαίτερα στη ΔΥΚ και στα ΛΟΚ. Συμφωνώ απόλυτα για το DAS και παγράτιο. Επίσης φοβερές τεχνικές είναι το Κραβ Μαγκα και το Σάμπο που διδάσκεται αυστηρά και μόνο στη Ρωσία στους Spetsnaz.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες