Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
cuervo

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

Animus έγραψε:Θέλω να παραιτηθώ από τις Ε. Δ. Για προσωπικούς λόγους (όχι ιατρικούς) και αναρωτιόμουν πόσο περίπου κάνει να έρθει η μετάθεση και τι παίζεται με τις άδειες. Άκουσα ότι μόλις έρθει η μετάθεση και πας πεζικό, παίρνεις κανονικά και τις 30 μέρες άδεια και αν παραδώσεις τον πράσινο μπερέ παίρνεις 15 μέρες ακόμα σαν τιμητική. Αυτό αληθεύει; Επίσης, αν θελήσω να δώσω δοκιμασίες για ΕΠΟΠ μετά την θητεία (σε περίπτωση που βγει προκήρυξη), θα μπορέσω να το κάνω; Εννοείται ότι μιλάω για ΕΠΟΠ στο Πεζικό, όχι σε Ε. Δ.


Δεν ξέρω από που τα άκουσες αυτά, αλλά κάποιος σε βρήκε αγαθό και σου πούλησε παπατζιλίκια Εικόνα Ούτε 30 ημέρες άδεια και εννοείται πως δεν παίρνεις τιμητική 15 ημέρες επειδή θα παραδώσεις τον μπερέ, αυτά δεν γίνονται Εικόνα

Και προκήρυξη ΕΠΟΠ δεν πρόκειται να βγει, αν έβγαινε θα μπορούσες ναι.

Κάτσε τώρα 1 με 2 μήνες μέχρι να κοπείς από Ε. Δ και μετά σε περιμένει ο Έβρος.

Καλή δύναμη και καλά μυαλά.

Άβαταρ μέλους
Animus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2015 4:57 pm
Τοποθεσία: Καταδρομέας
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Animus »

cuervo έγραψε:
Animus έγραψε:Θέλω να παραιτηθώ από τις Ε. Δ. Για προσωπικούς λόγους (όχι ιατρικούς) και αναρωτιόμουν πόσο περίπου κάνει να έρθει η μετάθεση και τι παίζεται με τις άδειες. Άκουσα ότι μόλις έρθει η μετάθεση και πας πεζικό, παίρνεις κανονικά και τις 30 μέρες άδεια και αν παραδώσεις τον πράσινο μπερέ παίρνεις 15 μέρες ακόμα σαν τιμητική. Αυτό αληθεύει; Επίσης, αν θελήσω να δώσω δοκιμασίες για ΕΠΟΠ μετά την θητεία (σε περίπτωση που βγει προκήρυξη), θα μπορέσω να το κάνω; Εννοείται ότι μιλάω για ΕΠΟΠ στο Πεζικό, όχι σε Ε. Δ.


Δεν ξέρω από που τα άκουσες αυτά, αλλά κάποιος σε βρήκε αγαθό και σου πούλησε παπατζιλίκια Εικόνα Ούτε 30 ημέρες άδεια και εννοείται πως δεν παίρνεις τιμητική 15 ημέρες επειδή θα παραδώσεις τον μπερέ, αυτά δεν γίνονται Εικόνα

Και προκήρυξη ΕΠΟΠ δεν πρόκειται να βγει, αν έβγαινε θα μπορούσες ναι.

Κάτσε τώρα 1 με 2 μήνες μέχρι να κοπείς από Ε. Δ και μετά σε περιμένει ο Έβρος.

Καλή δύναμη και καλά μυαλά.



Πρώτον, δεν έχω κοπεί ακόμα. Ούτε καν δήλωσα παραίτηση. Όσον αφορά το θέμα, από την στιγμή που πας πεζικό, δεν δικαιούσαι αυτόματα και τις 30 μέρες όπως όλοι; Τις 15 ήδη της έχω, άρα δεν θα πάρω άλλες 15 που αφαιρέθηκαν όταν μπήκα Ε. Δ. Ίσως είναι όντως παπατζιλίκια, αλλά τα ακούω από όλους, και γι΄ αυτό ρωτάω.

Επίσης, αν υπάρχει ιατρικό πρόβλημα το οποίο δημιουργείται λόγω των άθλιων (είτε λόγω έλλειψης υγιεινής στο στρατόπεδο, είτε λόγω άλλων παραγόντων που συσχετίζονται με τις Ε. Δ.), δεν γίνεται η μετάθεση να βγει γρηγορότερα; Δεν μπορεί κάποιος που έχει γεμίσει σπυριά και φαγουρίζεται όλη μέρα λόγω της σκόνης ή άλλων παραγόντων (π. Χ. Επίπονη εκπαίδευση) να παραμείνει εκεί. Αυτό το ρωτάω διότι μια σειρούλα έχει αυτό το πρόβλημα και θέλει να φύγει.

cuervo

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από cuervo »

Ποιες 30 ημέρες;15 Ημέρες είναι η κανονική άδεια είτε είσαι Ειδικές Δυνάμεις είτε Πεζικό, η άδεια δεν αλλάζει είτε φύγεις από τις Ε. Δ είτε όχι.

Η μετάθεση δεν βγαίνει γρηγορότερα, όπως επίσης στις Ε. Δ κανείς δεν τον έβαλε με το ζόρι, το επέλεξε και πήγε, τώρα ας φάει και το λούκι μέχρι να φύγει.

Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από zlatan »

Animus έγραψε:Πρώτον, δεν έχω κοπεί ακόμα. Ούτε καν δήλωσα παραίτηση. Όσον αφορά το θέμα, από την στιγμή που πας πεζικό, δεν δικαιούσαι αυτόματα και τις 30 μέρες όπως όλοι; Τις 15 ήδη της έχω, άρα δεν θα πάρω άλλες 15 που αφαιρέθηκαν όταν μπήκα Ε. Δ. Ίσως είναι όντως παπατζιλίκια, αλλά τα ακούω από όλους, και γι΄ αυτό ρωτάω.

Επίσης, αν υπάρχει ιατρικό πρόβλημα το οποίο δημιουργείται λόγω των άθλιων (είτε λόγω έλλειψης υγιεινής στο στρατόπεδο, είτε λόγω άλλων παραγόντων που συσχετίζονται με τις Ε. Δ.), δεν γίνεται η μετάθεση να βγει γρηγορότερα; Δεν μπορεί κάποιος που έχει γεμίσει σπυριά και φαγουρίζεται όλη μέρα λόγω της σκόνης ή άλλων παραγόντων (π. Χ. Επίπονη εκπαίδευση) να παραμείνει εκεί. Αυτό το ρωτάω διότι μια σειρούλα έχει αυτό το πρόβλημα και θέλει να φύγει.


Μήπως αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι οι τιμητικές άδειες παραμεθορίου (ΤΑΠ) ; Παίρνεις μία ημέρα ΤΑΠ για κάθε 2 εβδομάδες στην παραμεθόριο. Αυτοί που υπηρετούνε στη Θράκη και στα νησιά παίρνουν ΤΑΠ.
λοκ

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από λοκ »

Καλησπερα παιδια... Αντιμετωπιζω προβλημα υγειας και νοσηλευομαι αρκετο καιρο... Γινεται να με διωξουν απο τους καταδρομεις;
λοκ

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από λοκ »

Φοβαμαι μν με στειλουν σε καμια επιτροπη και μ αλλαξουν το Ι... Εχω αιματολογικη παθηση κ ισως να μεινω αρκετους μηνες 401... Αλλα το θεμα ειναι οτι το επαθα εφοσον ημουν ηδη καταδρομεας... Καλημεραα
neskscripta
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2016 5:28 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από neskscripta »

Καλησπερα κ απο μενα. Ηρθε η μεταθεση μου χθες απο διαβιβασεις Αυλωνα με πηραν καταδρομεα στην Κυπρο αφου περασω εκπαιδευση πρωτα απο μεγαλο πευκο(τυχαια μεταθεση, εγω δεν ειχα δηλωσει κατι) Δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχισω ουτε μια στο εκατομυριο. Σε περιπτωση που κοπω εφοσον εχω γινει δεκτος για Κυπρο συνεχιζω κανονικα σε καποιο στρατοπεδο εκει η εχω αλλη μεταθεση; Γνωριζει καποιος?

Άβαταρ μέλους
DimiKy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2016 3:08 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DimiKy »

Καλησπέρα σας.. έχω μια απορία.. θέλω να δηλώσω Ειδικες δυναμεις και μετέπειτα να πάω στη 35ΜΚ... σε περίπτωση που θέλω να τα παρατησω από τη 35ΜΚ(αν είναι έτσι όπως περιγραφονται) με στέλνουν Ελλάδα πάλι?; και όχι σε κάποια άλλη μοναδα της Ελδυκ?; γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να χάσω τα χρήματα για να μην επιβάρυνω τους δικούς μου στη θητεία.. Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος..
Χαρης

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χαρης »

Καλησπερα απο μενα. Εγω κοπηκα απο ειδικες δυναμεις για λογους υγειας. Απο την στιγμη π τ προβλημα μου λυθηκε και δεν εχει ερθει η μεταθεση μου στην μοναδα, πως μπορω να παραμεινω στις ειδικες δυναμεις;
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ziaba »

Χαρης έγραψε:Καλησπερα απο μενα. Εγω κοπηκα απο ειδικες δυναμεις για λογους υγειας. Απο την στιγμη π τ προβλημα μου λυθηκε και δεν εχει ερθει η μεταθεση μου στην μοναδα, πως μπορω να παραμεινω στις ειδικες δυναμεις;


Πάει έφυγε το πλοίο

Πολίτης !!!336 !!!
slalom

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από slalom »

Χαρης έγραψε:Καλησπερα απο μενα. Εγω κοπηκα απο ειδικες δυναμεις για λογους υγειας. Απο την στιγμη π τ προβλημα μου λυθηκε και δεν εχει ερθει η μεταθεση μου στην μοναδα, πως μπορω να παραμεινω στις ειδικες δυναμεις;


Με βότανα λύθηκε ρε μεγάλε; Δεν μπορείς πλέον, να έπαιρνες νωρίτερα τα βότανα για να μην κοβόσουν Εικόνα

λοκ

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από λοκ »

Θελω να παω ειδικες δυναμεις αλλα εχω υποθυροιειδυσμο και πρεπει να παιρνω ενα χαπι την ημερα πριν φαω αλλα το εχω αποπολυ μικρος Και εχω κανει πολυ σκληρο και πετυχημενο αθλητισμο εαν παω με χαρτια που το αποδυκνειουν και πω στον γιατρο οτι θελω να παω λοκ και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα μπορει να μου δωσουν ι1; αν οχι ειναι ευκολο να το κρυψω;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να υπηρετήσεις κανονικά στις Ειδικές Δυνάμεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: XarisMX11 και 3 επισκέπτες