Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

ggiwrgos έγραψε:Αρχικά οφείλω να σε ευχαριστήσω για την αμεσότητα της απάντησης.
Έχω διάβασει το μήνυμα στο οποίο με παραπέμπεις, όπως και άρκετές συζητήσεις σχετικά με Ε. Δ. Και με προβλήματα όρασης στο στρατό γενικότερα... Η απορία μου, που δεν είδα να απαντιέται κάπου (ίσως επειδή είναι αβάσιμη) ήταν αν παίρνεις κάποιο χαρτί από το στρατιωτικό νοσοκομείο, έστω κι αν είσαι εντός οριού, το οποίο θα πρεπει να επιδείξεις μετά σε κάποιον ανώτερό σου. Ή για παράδειγμα γίνεται εγώ να κάθομαι στο θάλαμό μου και να με βλέπουν οι ανώτεροί μου να φοράω γυαλιά (γιατί δεν σκοπεύω να υπηρετήσω με φακούς εξαιτίας των κινδύνων που τόνισαν τα παιδιά παραπάνω) την ίδια στιγμή που οι υπόλοιποι φαντάροι με μυωπία (έστω και εντός ορίων) φεύγουν για κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο προς εξέταση;
Δεν θα δώσει κανένας σημασία στο αν έχεις εξεταστεί, και ούτε επισης στο αν λόγω των γυαλιών θα έπρεπε νς υπηρετείς εκεί ή όχι. Και ειδικά στο κέντρο. Τώρα γις κάποιον που εξετάζεται, δεν παίρνει χαρτί ο ίδιος, ενημερώνεται όμως η μονάδα/κέντρο και ο ατομικός του φάκελος ότι μπορεί να υπηρετήσει κανονικά.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
ggiwrgos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 3:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ggiwrgos »

Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου.
upopsifios

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από upopsifios »

Παιδια για να ενημερωσω τους υποψηφιους αλεξιπτωτιστες θα σας πω αυτο.Εξεταστηκα προσφατα απο γιατρο πριν 1 βδομαδα για την ακριβεια.

Με μειωπια 1.25 και 2.00 εχω οπτικη οξυτητα 5/10 και 3/10 αντιστοιχα.

Ρωτησα για το 8/10 και μου απαντησε οτι η μειωπια στο καθε ματι για 8/10 δεν πρεπει να υπερβαινει του 0.75 βαθμους και σε πολλες περιπτωσεις και τους 0.50.

Τα συμπερασματα δικα σας.

upopsifios

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από upopsifios »

Παιδια καλησπέρα εξετάστηκα προσφατα απο οφθαλμιατρο για την ακριβεια πριν απο μια εβδομαδα.

Εγω προσωπικα εχω 1.25 και 2.00 βαθμους μειοπιας αντιστοιχα και οπτικη οξυτητα 4/10 και 3/10 αντιστοιχα.

Οπτικη οξυτητα συμφωνα με τον γιατρο 8/10 σε καθε ματι εχουν οι μειωπες κατω των 0.75 βαθμων, οριακα καποιοι και με 0.75 (πολυ σπανιο)

Τα συμπερασματα δικα σας

ΝΕΟΣ

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Καλησπέρα σας παιδιά! Παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ τον Ιούλιο και επιθυμώ να εξεταστώ για τις Ειδικές Δυνάμεις. Το πρόβλημα είναι ότι αν και δεν έχω κανένα άλλο θέμα υγείας, έχω ωστόσο μυωπία. Για την ακρίβεια 4,75 βαθμούς στο κάθε μάτι. Φοράω και γυαλιά και φακούς επαφής, με βολεύουν και τα δύο. Υπάρχουν ελπίδες να με περάσουν ή κόβομαι και πάω σε άλλη σωματική ικανότητα; Υπάρχουν ελπίδες ή να σταματήσω απλά να το σκέφτομαι; Από σωματικής άποψης, γυμνάζομαι κανονικά καθημερινά.
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Soap »

ΝΕΟΣ έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά! Παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ τον Ιούλιο και επιθυμώ να εξεταστώ για τις Ειδικές Δυνάμεις. Το πρόβλημα είναι ότι αν και δεν έχω κανένα άλλο θέμα υγείας, έχω ωστόσο μυωπία. Για την ακρίβεια 4,75 βαθμούς στο κάθε μάτι. Φοράω και γυαλιά και φακούς επαφής, με βολεύουν και τα δύο. Υπάρχουν ελπίδες να με περάσουν ή κόβομαι και πάω σε άλλη σωματική ικανότητα; Υπάρχουν ελπίδες ή να σταματήσω απλά να το σκέφτομαι; Από σωματικής άποψης, γυμνάζομαι κανονικά καθημερινά.


Θα σου πω κατι απο προσωπικη εμπειρια. Ειχα στο νου μου παντοτε οτι το οριο για ειδικες δυναμεις ειναι 4,25 σε καθε ματι. Εκτος απο αλεξιπτωτα εκει ειναι νομιζω γυρω στο 1,25. Παρολα αυτα μολις παρουσιαστηκα στο ΚΕΕΔ δε μας κανανε εξεταση στα ματια. Μονο μας ρωτησανε αν καποιος εχει πανω απο 3 ή 3,50, ακριβως δε θυμαμαι. Αλλα χωρις να μας εξετασουν. Οποτε οπως καταλαβαινεις απο τη στιγμη που δεν εγινε εξεταση αρκετοι κρυψανε την πραγματικη τους μυωπια οποτε συνεχισαν κανονικα στις ειδικες δυναμεις. Παρολα αυτα εχου ακυσει αλλες μαρτυριες παιδιων που στα Κεντρα Εκπαιδευσης που παρουσιαστηκαν τους μετρησανε κανονικα για μυωπια.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Εσυ με το 4,75 ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ κοβεσαι απο Ειδικες Δυναμεις.ΠΡΑΚΤΙΚΑ πρεπει να ελπιζεις, καθως δεν ειναι στανταρ οτι θα σας εξετασουν οπως προκυπτει απο τα παραπανω.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
ΝΕΟΣ

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Ευχαριστώ πολύ φίλε Soap! Θα το δω εκείνη την ώρα πως θα πάει!
Γιαννης

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Γειά σας. Το Σεπτεμβρη παρουσιαζομαι και εχω μια απορια. Εχω κανει επεμβαση λειζερ για την μυωπια πριν 3 χρονια και απο τοτε δεν μου εχει ξαναεμφανιστει. Σκεφτομαι να δηλωσω ειδικες δυναμεις. Υπαρχει καποιος περιορισμος στις επιλογες μου λογο επεμβασης;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Μπορείς να υπηρετήσεις κανονικά στις Ειδικές Δυνάμεις.
spartiatis

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από spartiatis »

Καλησπερα παιδια εγω που εχω 1.75 μειωπεια θα μπορω να μπω ειδικες δυναμεις και να κανω την εκπαιδευση με φακους?
Άβαταρ μέλους
Spetsnaz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2016 9:54 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Spetsnaz »

Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν από ειδικές δυνάμεις επειδή έχω μυωπία μόνο Στο αριστερό μάτι με 4.7 το δεξί είναι φυσιολογικά. Και επίσης θα το ελέγξουν άμα το δηλώσω η αν δεν το δηλώσω; Ευχαριστώ για την προσοχή!
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από anaktas »

Spetsnaz έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν από ειδικές δυνάμεις επειδή έχω μυωπία μόνο Στο αριστερό μάτι με 4.7 το δεξί είναι φυσιολογικά. Και επίσης θα το ελέγξουν άμα το δηλώσω η αν δεν το δηλώσω; Ευχαριστώ για την προσοχή!


εκτος από αλεξίπτωτα, που σε στέλνουν για εξετάσεις στα μάτια, στα υπόλοιπα (λοκ μακ) άν δεν πεις τίποτα, μπορείς να το κρύψεις, δεν θα σε ελέγξουνε.
Amat victoria curam
slalom

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από slalom »

Και άμα τους καυλώσει και σε στείλουν για εξετάσεις σε άσχετο χρονικό διάστημα κατά τη διάρκεια της θητείας θα σε κόψουν, διαλέγεις και παίρνεις.
mourgos

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mourgos »

Καλησπερα,'Εχω 3,75 βαθμους μυωπίας σε κάθε ματι...

Μπορώ να μπω σε κάποιο σώμα στις Ε. Δ. Για ΛΟΚ ενδιαφερομαι...

Ειναι πολλοι οι βαθμοί Και απο φίλους και φόρουμ στο ιντερνετ παιρνω αναμεικτες απαντήσεις...

Μερικοί μου λένε ναι, άλλοι οχι.

Φακούς επαφής φοραω απο αρχες γυμνασίου και ειμαι 23 άρα μπορω να πω πως τους εχω συνηθίσει κάπως...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες