ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Μερικές πληροφορίες για ΛΟΚ:

Κύπρο σε πάνε με το ζόρι (ανεξάρτητα από πότε θα μπείς) μόνο όταν δεν υπάρχουν αρκετοί εθελοντές.

Πράγματι υπηρετείς 9 μήνες εκεί. Για την απόσταση που λές πάντως, είναι μακρυά αλλά στην ουσία είναι ''πιό κοντά'' από όλα τα άλλα μέρη που μπορεί να πάς. Μπορεί να φαίνεται παράλογο αλλά από την Κύπρο για να έρθεις Ελλάδα σου δίνουνε δωρεάν αεροπορικά εισητήρια (μέχρι 6 φορές) και επίσης εκτός της κανονικής άδειας που έχεις, παίρνεις επιπλέον και 18 ημέρες ΤΑΜΔ (τιμιτική άδεια μικράς διαρκείας - 2 ημέρες ανα μήνα στην Κύπρο). Αν σε αυτό προσθέσεις και τις 20 ημέρες τιμιτικής που παίρνεις (10 ημέρες πρίν πάς Κύπρο και 10 όταν γυρίσεις) τότε έχει κάποια πλεονεκτήματα.

Η Δράμα ξέρω οτι είναι σχετικά δύσκολη μονάδα, για τη Νάουσα δεν ξέρω. Εξαρτάται πάντα από τα στελέχη που θα βρείς.

Τέλος, από το κέντρο φεύγεις Μετά από ένα μήνα και κάτι για τις μονάδες Στην Ελλάδα και μετά από δύο σχεδόν μήνες για Κύπρο.

Θοδωρής

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να υπηρετήσω στα ΛΟΚ και θέλω να ρωτήσω τι παίζει με την ευκολία του να σε πάρουν. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω ακούσει ότι χωρίς βύσμα πας ΜΑΚ και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια επειδή εδώ τα πάντα ακούγονται. Θα ήθελα να μου πει λοιπόν κάποιος που ξέρει, αν δηλώσει κανείς ΛΟΚ χωρίς βύσμα έχει σοβαρές πιθανότητες να καταλήξει εκεί; Το βουνό είναι το στοιχείο μου και θέλω πολύ να υπηρετήσω στα ΛΟκ χωρίς να σημαίνει ότι υποβιβάζω τις άλλες μονάδες.Τέλος, αν κάποιος ξέρει θα ήθελα να πει που είναι καλύτερα (από ότι άποψη θέλει) στην Ρεντίνα, Νάουσα, Δράμα. Ευχαριστώ παιδία, καλή θητεία σε όλους μας.

sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Η μοναδα της δραμας εχει την φημη της πιο μαχιμης μοναδας καταδρομων ενω η μοναδα της ρεντινας εχει τη φημη της πιο βυσματικης μοναδας... Οσον αφορα το αν πας μονο με βυσμα λοκ και αν δεν εχεις βυσμα πας μακ εν μερει ισχυει... Ενα μελος του φορουμ που γνωριζει το στρατο και τις ειδικες δυναμεις μου ειπε πως υπαρχει η συνηθεια να στελνουν αθηναιους και νησιωτες στις ΜΑΚ και τους υπολοιπους στα ΛΟΚ
teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από teolok »

Μπορεί κανείς να πει τι γνωρίζει σε σύγκριση Νάουσα, Δράμα, Ρεντίνα; Είναι το ίδιο παντού, υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα;
g7

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από g7 »

Ποια μ/κ πιστευεται οτι αξιζει περισσοτερο (δραμα, ναουσα, ρεντινα, κυπρο) ; Απο αποψη εκπαιδευσης, χρηματων, εγκαταστασεων, εξοδων κλπ. Και κατι ακομα λιγο ποιο γενικο, οι μερες που τρωει καποιος φυλακη προσμετρουντε στη συνολικη θητεια; Δηλαδη αντι για 9 μηνες απο φυλακες να φτασει 10+; Η παιζουν καποιον αλλο ρολο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

g7 έγραψε: Και κατι ακομα λιγο ποιο γενικο, οι μερες που τρωει καποιος φυλακη προσμετρουντε στη συνολικη θητεια; Δηλαδη αντι για 9 μηνες απο φυλακες να φτασει 10+; Η παιζουν καποιον αλλο ρολο;


Φυλακή στο στρατό

Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

g7 έγραψε:Ποια μ/κ πιστευεται οτι αξιζει περισσοτερο (δραμα, ναουσα, ρεντινα, κυπρο) ; Απο αποψη εκπαιδευσης, χρηματων, εγκαταστασεων, εξοδων κλπ. Και κατι ακομα λιγο ποιο γενικο, οι μερες που τρωει καποιος φυλακη προσμετρουντε στη συνολικη θητεια; Δηλαδη αντι για 9 μηνες απο φυλακες να φτασει 10+; Η παιζουν καποιον αλλο ρολο


Κυπρος 35μκ
KostasK93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 3:32 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από KostasK93 »

Καλημερα παιδια... Ακουσα χθες πως αν καποιος θελει να επιλεξει τα ΛΟΚ για τη θητεια του καλο θα ηταν να αποφυγεινα τον πανε κυπρο; Γιατι αυτο;

λογο των τουρκων που βρισκονται στο αλλο ημισφαιριο του νησιου; Ξερει κανεις να μου πει;

teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από teolok »

Ποιος το λεει αυτο; Ισα ισα που η εκπαιδευση εκει θεωρειται η αρτιοτερη που μπορεις να λαβεις ως εφεδρος εκτος αν στο ειπαν με την εννοια οτι εχει πολυ πηξιμο και για να τη βγαλεις πιο χαλαρα. Αν θες τουμπανο εκπαιδευση νομιζω οτι πολλοι εδω μεσα θα στο προτειναν.(επισης φιλε οι τουρκοι δεν ειναι στο αλλο "ημισφαιριο" αλλα στην αλλη πλευρα. Αν αλλαξεις ημισφαιριο θα βρεθεις Αυστραλια... )
KostasK93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 3:32 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από KostasK93 »

Οταν λεμε ημισφαιριο του νησιου λεμε του νησιου οχι του πλανητη Εικόνακαι κατι τελευταιο; Αν δεν δηλωσω για κυπρο δεν με πανε λογικα ε;

michael-nrg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 6:57 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από michael-nrg »

Γεια σας παιδια, εχω παρουσιαστει αυλωνα υγεονομικο εχω ορκιστει και ειμαι με αδεια, εχω δηλωσει ΕΔ - ορεινος στην ναουσα αλλα μου ηρθε και ενδειξη ΕΛΔΥκ. Οταν πηγα για να συμπληρωσω την υπευθυνη δηλωση (οτι δεν επιθυμω να παω κυπρο) μου ειπαν οτι δεν ειμαι στρατιωτης υγ πλεον αλλα καταδρομεας στην Β ΜΚ (αρα με δεχτηκαν) ποιες οι πιθανοτιτες για να με στειλουν κυπρο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν σου είπανε ότι πας στην Β'ΜΚ, δεν πας κύπρο απλό είναι
michael-nrg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 6:57 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από michael-nrg »

Κι ας μου εχει ερθει ενδειξη ΕΛΔΥΚ δηλαδη?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από την στιγμή που σου είπανε ότι παίρνεις μετάθεση στην Β ΜΚ θα καλύφθηκαν οι θέσεις για Κύπρο!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης