ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Βασίλης έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κάτι που έχω προσέξει, γιατί συνήθως αποφεύγουν τις Μ. Α. Κ. Πέρα απτην περίπτωση των αλεξιπτωτων που έχουν χρήμα στις πτώσεις, σχεδόν κανένας δεν δηλώνει Μ. Α. Κ. Γιατί αυτό ;


Διότι πολύ απλά δεν θέλουν να "περιοριστούν" στα νησιά στις εξόδους τους πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (εξαιρούνται επίσης οι μόνιμα διαμένοντες σε παραμεθώριες περιοχές και κυρίως στα νησιά).

Συνήθως οι υπηρετούντες επιλέγουν να υπηρετήσουν κοντά σε μεγάλα αστικά κέντρα γι'αυτό και επιλέγουν κυρίως τις ορεινές μοίρες και τις μοίρες αλεξιπτωτιστών. Κατά την γνώμη μου (ανάλογα και την περίπτωση φυσικά) κάποιος που δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα κοινωνικά / οικονομικά προβλήματα κακώς δεν επιλέγει να υπηρετήσει κάπου πιο μακρυά έτσι για την εμπειρία. Ο Στρατός σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις διακοπές και σε κάποιες περιπτώσεις με το αζημίωτο (βλέπε 1η ΜΑΛ στην Κρήτη).

nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από nikospe »

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως είναι η κατάσταση σήμερα στις 3 μοίρες λοκ (νάουσα, δράμα, ρεντίνα). Που θεωρείται πιο δύσκολη η εκπαίδευση; Σε ποιο από τα 3 είναι καλύτερες οι συνθήκες και σε ποιο χειρότερες; Γενικά θα ήθελα να ξέρω η εκπαίδευση σε αυτές τις μονάδες περιλαμβάνει πολλές ασκήσεις, πορείες, βολές, γυμναστική, κλπ ή είναι μόνο αγγαρείες και σκοπιές; Αξίζει τον κόπο για κάποιον που θέλει να είναι πιο δραστήριος;
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από greenalexyo »

nikospe έγραψε:Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως είναι η κατάσταση σήμερα στις 3 μοίρες λοκ (νάουσα, δράμα, ρεντίνα). Που θεωρείται πιο δύσκολη η εκπαίδευση; Σε ποιο από τα 3 είναι καλύτερες οι συνθήκες και σε ποιο χειρότερες; Γενικά θα ήθελα να ξέρω η εκπαίδευση σε αυτές τις μονάδες περιλαμβάνει πολλές ασκήσεις, πορείες, βολές, γυμναστική, κλπ ή είναι μόνο αγγαρείες και σκοπιές; Αξίζει τον κόπο για κάποιον που θέλει να είναι πιο δραστήριος;


Από ασκήσεις πάνε τις ίδιες και οι 3 μοίρες ,

Η Ρεντίνα διαφέρει στην καθημερινή εκπαίδευση , μπορεί δηλαδή σαν στρ εσύ να κάνεις ανάποδο ραππελ, καταρρίχηση από ελικόπτερο, βμτα , και άλλα που δεν κάνουν οι στρατιώτες στις άλλες μονάδες.

Και οι 3 μοίρες είναι αρκετά καλές για επιλογή .. οπότε θα σου έλεγα να πας όπου είσαι πιο κοντά . Για δικιά σου διευκόλυνση (πλύσιμο ρούχων, κλπ)

nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από nikospe »

greenalexyo έγραψε:
nikospe έγραψε:Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως είναι η κατάσταση σήμερα στις 3 μοίρες λοκ (νάουσα, δράμα, ρεντίνα). Που θεωρείται πιο δύσκολη η εκπαίδευση; Σε ποιο από τα 3 είναι καλύτερες οι συνθήκες και σε ποιο χειρότερες; Γενικά θα ήθελα να ξέρω η εκπαίδευση σε αυτές τις μονάδες περιλαμβάνει πολλές ασκήσεις, πορείες, βολές, γυμναστική, κλπ ή είναι μόνο αγγαρείες και σκοπιές; Αξίζει τον κόπο για κάποιον που θέλει να είναι πιο δραστήριος;


Από ασκήσεις πάνε τις ίδιες και οι 3 μοίρες,

Η Ρεντίνα διαφέρει στην καθημερινή εκπαίδευση, μπορεί δηλαδή σαν στρ εσύ να κάνεις ανάποδο ραππελ, καταρρίχηση από ελικόπτερο, βμτα, και άλλα που δεν κάνουν οι στρατιώτες στις άλλες μονάδες.

Και οι 3 μοίρες είναι αρκετά καλές για επιλογή. Οπότε θα σου έλεγα να πας όπου είσαι πιο κοντά. Για δικιά σου διευκόλυνση (πλύσιμο ρούχων, κλπ)



Ευχαριστω και κατι ακομα. Εχω ακουσει πολλους που λενε οτι στις ειδικες δυναμεις σε στελνουν οπου ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου. Ισχυει αυτο; Εγω ειμαι απο λαρισα και θελω να παω λοκ γι αυτο φοβαμαι μη με στειλουν πεζοναυτες που ειναι στο βολο διπλα μου.
john1995
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2020 11:40 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από john1995 »

Καλημέρα γεια σας. Είμαι νέο μέλος κ έχω κάποιες απορίες! Μόλις έκοψα αναβολή και δήλωσα ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα ν υπηρετήσω αν τα καταφέρω σε ορεινή μοίρα, όσο πιο κοντά γίνεται και για οικονομικούς λόγους (καταγωγή απο νησί) αλλά και για άδειες λόγο εξεταστικής. Γίνονται οι προβλεπόμενες ασκήσεις; Όλες οι μοίρες είναι σε ίδιο επίπεδο δυσκολίας; Σας ευχαριστώ πολύ για την χρόνο σας.
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από oldsoldier »

Οι τρείς ΜΚ έχουν συγκεκριμένες περιοχές ευθύνης; Ποιές οι διαφορές τους γενικά σε εκπαίδευση;
aoc

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από aoc »

Εέχουν μονάδες καταδρομων σε Κομοτηνή, Ξάνθη, Θάσο
fsafsa

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από fsafsa »

aoc έγραψε:Εέχουν μονάδες καταδρομων σε Κομοτηνή, Ξάνθη, Θάσο


Δεν είναι Μονάδες, διαβάζετε μηνύματα από άλλα θέματα που γράφουν ορισμένοι και μετά έρχεστε και το παίζετε έξυπνοι, κόψτε τα ληγμένα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από greenalexyo »

aoc έγραψε:Εέχουν μονάδες καταδρομων σε Κομοτηνή, Ξάνθη, Θάσο
Υπομονάδες μπορεί. Μονάδες όχι.

aoc

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από aoc »

greenalexyo έγραψε:
aoc έγραψε:Εέχουν μονάδες καταδρομων σε Κομοτηνή, Ξάνθη, Θάσο
Υπομονάδες μπορεί. Μονάδες όχι.



και πως λεγονται;

Γιατρός

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Γιατρός »

Ροδόπη:1ος λ/βεΚΕΕΔ
ξάνθη:2ος λ/βεΚΕΕΔθάσο: δεν έχει

Houdini
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:00 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Houdini »

Οι τρείς ΜΚ έχουν συγκεκριμένες περιοχές ευθύνης;

kos13k
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 10, 2021 3:30 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από kos13k »

Θα ηθελα να ρωτησω Μπαινω στην εσσο του νοεμβρη θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις οπουδηποτε ειτε ειναι Ρεντινα, Δραμα, Ναουσα, Βολο πεζοναυτες αλλα δεν θελω να με ριξουν σε νησι πχ Στα ΜΑΚ ειμαι απο Αθηνα και παρουσιαζομαι σε νησι με βαση αυτα που διαβασα θα χρειαζτει δηλαδη βυσμα για να με παρουν σε αυτες τις επιλογες μου αλλιως θα με ριξουν ΜΑΚ.αν με ριξουν ΜΑΚ μπορω να μην παω και να ριξουν παλι σε μοναδα του πεζικου ;
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από Var »

Αν επιλέξεις ειδικές δυνάμεις ορεινών καταδρομών δεν θα πας σε νησί αλλά κάπου όπως δράμα Νάουσα κτλπ, αν διαλέξεις αμφιβιους τότε υπάρχει πιθανότητα να πας σε νησί. Το συμπέρασμα είναι διάλεξε ΛΟΚ
kos13k
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 10, 2021 3:30 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ: Μοίρες Καταδρομών (ΜΚ)

Δημοσίευση από kos13k »

Δηλαδη να δηλωσω οταν θα περασει επιτροπη Πεζοναυτες και ΛΟΚ σορρυ που ρωταω ξανα γιατι δεν εχω περασει ξανα απο την διαδικασια δεν ξερω τι επιλογες σου δινονται οταν εισαι στο κεντρο με την επιτροπη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: XarisMX11 και 4 επισκέπτες