Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giannis

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από giannis »

Την γ εσσο παει πολυς κοσμος για αλεξιπτωτα?
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ »

Η ς. β. ε. α ειναι 5 εβδομαδεσ
Nikos

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nikos »

Ρε παιδιά, τελικά πόσα λεφτά παίρνεις για τα άλματα ως έφεδρος; Ένας φίλος μου μου είπε ότι είναι 3.150? στο τέλος της θητείας.
Βασιλης

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Βασιλης »

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να δηλώσω μόλις παρουσιαστώ Αλεξίπτωτα αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις οι οποίες απαντώνται εν μέρη από προηγούμενα ποστ αλλά είναι αρκετά παλαιές και δεν γνωρίζω αν είναι έτσι τα πράγματα ακόμα :

  • Αν δεν περάσω τα αθλήματα της πρώτης φάσης ή περάσω τα αθλήματα και κοπό μέσα στο ΣΒΕΑ που θα με στείλουν μετά
  • Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει ακόμα η συντήρηση που έπαιρναν παλαιά οι αλεξιπτωτιστές μετά τα άλματα, αν ναι πόσο είναι πλέον;
  • Αφού τελειώσεις με τα άλματα σε ποία στρατόπεδα έχεις δυνατότητα να πάρεις μετάθεση (1 ΜΑΛ, Ασπρόπυργο κτλ) ;
  • Δεν θέλω να παω σε κάποια άλλη μονάδα ειδικών δυνάμεων σε περίπτωση που κοπώ στα αθλήματα των αλεξίπτωτων γίνεται αυτό ή αυτόματα σε στέλνουν αυτοί;
  • Υπάρχει περίπτωση να περάσω αλεξίπτωτα και να μην κάνω άλματα (π. Χ. Να με στείλουν σε γραφείο;);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

iron man

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από iron man »

υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος παραπάνω άλματα από τα προβλεπόμενα; υπήρχε αυτή η δυνατότητα παλιά;
iron man

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από iron man »

iron man έγραψε:υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος παραπάνω άλματα από τα προβλεπόμενα; υπήρχε αυτή η δυνατότητα παλιά;


οποίος ξέρει κάτι παραπάνω ας γράψει

στα αλεξίπτωτα τα στελέχη φοράνε μπλε και κόκκινο μπερε η πηλίκιο?

Γιώργος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ποσό είναι το ποσό που περνει κάποιος όταν κάνει πτώση ; Και πόσες κάνει ;
Πάνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Πάνος »

όσα στελέχη περνάνε το σχολείο κάνουν και εκεί υπηρεσίες;
Βασίλης

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Βασίλης »

Ποσα πληρωνοντε μεσα στην θητεια τους οι αλεξιπτωτιστες , ποσες φορες και καθε ποτε ;
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos24 »

Καλημέρα σε όλουςΣκεφτομαι να παρουσιαστω το Νοέμβριο, αρχες Νοεμβρίου παίρνω πτυχίο ΑΕΙ. Δεν χρωστάω κανένα μάθημα.

Σκέφτομαι να δηλώσω ΥΕΑ και απο εκεί να δηλώσω για αλεξίπτωτα.

Τι πιθανότητες έχω να με δεχτούν ΥΕΑ και αν κοπώ μπορώ πάλι να πάω στα αλεξίπτωτα, όχι σαν ΥΕΑ;

Τι πιθανότητες έχω να με πάρουν αλεξίπτωτα;

Αν με πάρουν αλεξίπτωτα θα κάνω τις ρίψεις, δηλαδή τις κάνουν ακόμα κανονικά;

Θέλει βύσμα για να μπώ σε τέτοια μέρη;

Αν γινω ΥΕΑ και δεν με πάρουν ελεξίπτωτα πηγαίνω σε άλλη μονάδα των ειδικών δυνάμεων; Μπορώ να πάω και 35ΜΚ;

Ευχαριστω

Κωνσταντίνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Οι πιθανότητες να σε δεχθούν σαν ΥΕΑ είναι μεγάλες (εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας και περάσεις όλες τις εξετάσεις, ψυχοτεχνικες και αθλητικες). Τώρα, για να υπηρετησεις αλεξίπτωτα σαν ΔΕΑ θα πρέπει α) να τα πας άριστα (στους 3 πρώτους σίγουρα) στα αθληματα μέσα στη ΣΕΑΠ, τη συνέντευξη και κυρίως να πιστεύουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι σου πως είσαι κατάλληλος για ειδικές δυνάμεις (πίστεψέ με είναι κρίσιμο σημείο γιατί θα γίνει εσωτερική αξιολόγηση μεταξύ σας) β) να επιλέξεις πρώτα να υπηρετησεις αλεξίπτωτα (1η και 2η ΜΑΛ) και φυσικά γ) να υπάρχουν οι αναλογες υπηρεσιακές ανάγκες. Τώρα, αν κοπείς και δεν πας για ΥΕΑ μπορείς πριν ακόμη αξιολογήθεις για ΥΕΑ να δώσεις τα αθλήματα για αλεξίπτωτα αλλά θα πας σαν στρατιώτης. Οι πιθανότητες να μπεις ΔΕΑ στα αλεξίπτωτα να ξέρεις πέφτουν θεαματικά. Πρέπει να είσαι στους πρώτους και να έχεις τύχη. Το βύσμα δεν παίζει ρόλο αν είσαι στους πρώτους, μην ακούς τι λένε οι άλλοι. Θα σε βοηθήσει μονάχα αν είσαι μεση-τελος. Αν μπεις αλεξίπτωτα, είτε στρατιώτης είτε αξιωματικός θα κάνεις κανονικά τα άλματα σου, εφόσον φυσικά περάσεις την προβλεπόμενη εκπαίδευση. Τέλος, αν μπεις ΥΕΑ, περάσεις τα αθλήματα για καταδρομές και δεν σε πάρουν αλεξίπτωτα (γιατί ο πρώτος στα αθλήματα για παράδειγμα, επέλεξε τη ΜΑΛ, οπότε καλύφθηκε η θέση) θα πας σε άλλη αλλού (αμφιβιοι ή ορεινοί). Σε κάθε περίπτωση θα περάσεις το ΣΒΕΚ στη Ρεντίνα. Ελπίζω να σε καλυψα, Εφ. Ανθλγος (ΠΖ),2η ΜΑΛ

Κωνσταντίνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Υπάρχει δυνατότητα κάποιος στρατιώτης -εκπαιδευτής να κάνει παραπάνω άλματα. Για να γίνεις εκπαιδευτής όμως πρέπει να είσαι άριστος (στο σχολείο σου και φυσικά σαν στρατιώτης) και η μονάδα σου να είναι η ΣΧ. ΑΛ. Τα στελέχη στα αλεξίπτωτα θεωρούνται καταδρομείς. Συνεπώς φέρουν πράσινο μπερέ. Πηλικιο δε φοράει κάνεις, μονάχα οι εκπαιδευόμενοι του ΣΒΕΑ.

Κωνσταντίνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Οι στρατιώτες αλεξιπτωτιστές θα πάρουν το επίδομα επικινδυνότητας (τη συντήρηση) που είναι γύρω στα 1200? αν δεν κάνω λάθος. Κατά τ'αλλα παίρνουν όσα και οι υπόλοιποι στρατιώτες των λοιπόν κλάδων των Ε. Δ.
Κωνσταντίνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Έφεδρος θεωρείται κάθε στρατιώτης/υπαξιωματικός/αξιωματικός που κάνει τη θητεία του, απολύεται και μπαίνει στην εφεδρεία. Οι έφεδροι αξιωματικοί παίρνουν 1650? για τα 2 άλματα της συντήρησης. Οι στρατιώτες 1200?. Τα 3150? δεν ξέρω τι είναι.
Κωνσταντίνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Μετά το κεντρο όπου γίνεται η διαλογή, όσοι θα υπηρετήσουν αλεξίπτωτα περνούν πρώτα ΤΠΕΝ με την επιτυχή ολοκλήρωση του οποίου τους απονέμεται ο πράσινος μπερες. Μετά θα κληθούν στη ΣΧΑΛ να περάσουν το ΣΒΕΑ. Η σειρά σου είναι σωστή. Η ερώτησή σου, αρνητική.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες