Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Φιλε μου νομιζω οι δικαιουσαι 6μηνη θητεια αν το ψαξεις και το πιεσεις. Απλα εισαι μπλεγμενη περιπτωση:

1) Θεωρητικα εισαι ο μονος η μεγαλυτερος γιος αναμεσα σε τρια αδερφια. Οχι ακριβως βεβαια πρωτος αλλα εφοσον

οι αλλοι δυο αντικειμενικα δεν προκειται να υπηρετησουν μπορεις να πιεσεις να αναγνωριστεις ως τετοιος.

2) Θεωρητικα παλι εισαι ο μονος η μεγαλυτερος γιος γονεα που τελει σε χηρεια.

3) Ο γονεας δε αυτος ειναι ανω των 70 η θα γινει ανω των 70 οσο θα εισαι φανταρος (71).

Θελει καλο ψαξιμο αλλα νομιζω αν το ψαξεις και πιεσεις θα κανεις 6μηνο. Παρε κανα τηλ στα κεντρικα του γες.

vaggosx
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 22, 2018 4:44 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από vaggosx »

Το 6μηνο το έχω χάσει βαδίζω στο 7ο μήνα και θέλω λίγες μέρες να τελειώσω και μόλις έμαθα Οτι κάνω 9μηνο γιατί στο 1ο γραφείο της πρώην μονάδας μου μου έλεγαν οτι Είσαι 8μηνος το λέει ξεκάθαρα και τώρα μου τα γύρισαν μόλις άλλαξα μονάδα και μου λένε οτι είμαι 9μηνος και τρέχω σαν τρελός να καταθέσω τα χαρτιά, τουλάχιστον να μάθω αν δικαιούμαι το 8μηνο γιατί θα με φάει το άγχος.
Guest

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα σας έχω αναβολή ως τον Μάρτιο. Η γυναίκα μου είναι έγκυος θα γεννήσει τον Νοέμβριο. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία έχοντας μωρό παιδί και γυναίκα που θα έχει άδεια λοχίας και δεν θα μπορεί να εργαστεί; κάπως θα πρέπει κάποιος να δουλεύει για να υπάρχει εισόδημα στην οικογένεια.
Σπυρος

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Σπυρος »

Μια ερώτηση με το καινούριο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε για τη μειωμένη θητεία όλων των αδερφών σε μια τρίτεκνη οικογένεια πιάνει και αυτούς που είναι ήδη στρατό;
giwrgisHard
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 7:36 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από giwrgisHard »

Τον Φεβρουάριο πήρα μετάθεση απο μια μονάδα σε άλλη. Στην παλιά μου μονάδα είχα φτιάξει τα χαρτιά μου για 8μηνο το οποίο εγκρίθηκε. Τώρα στην καινούργια μου μονάδα θα πρέπει να φτιάξω πάλι χαρτιά; Οταν πήρα μετάθεση μου έδωσαν απο την παλιά μονάδα μονο το φύλλο πορείας. Τίποτα άλλο
fsafa

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από fsafa »

giwrgisHard έγραψε:Τον Φεβρουάριο πήρα μετάθεση απο μια μονάδα σε άλλη. Στην παλιά μου μονάδα είχα φτιάξει τα χαρτιά μου για 8μηνο το οποίο εγκρίθηκε. Τώρα στην καινούργια μου μονάδα θα πρέπει να φτιάξω πάλι χαρτιά; Οταν πήρα μετάθεση μου έδωσαν απο την παλιά μονάδα μονο το φύλλο πορείας. Τίποτα άλλο


Όχι δεν χρειάζεται τα χαρτιά αυτά βρίσκονται μέσα στον ΑΦΟ (Ατομικός Φάκελος Οπλίτη).

359

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από 359 »

Καποιος να μας πει υπευθυνα τι ισχυει για οσους υπηρετουν ηδη και αν απο 8μηνο πανε στο 6μηνο(πολυτεκνοι) ή αντιστοιχα απο 9μηνο σε 8μηνο (τριτεκνοι)
Άβαταρ μέλους
Boss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 26, 2019 11:54 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Boss4 »

Μπορεί να μου πει κάποιος αν δικαιούμαι 8μηνο έχοντας χάσει τον πατέρα μου πριν 1 χρόνο; Ειμαι ο μεγαλύτερος γιος και ο αδελφός μου είναι 2 χρόνια μικρότερος 19..

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Μειωμένη θητεία 8μηνης διάρκειας δικαιούνται
  • Ο μόνος ή μεγαλύτερος αδερφός από 3 ζώντα αδέρφια
  • Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από 4 ζώντα αδέλφια
  • Ο πατέρας ενός ζώντος τέκνου
  • Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία
  • Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας, εφόσον δεν έχουν άλλο ικανό για κάθε εργασία ενήλικο τέκνο
Άβαταρ μέλους
Boss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 26, 2019 11:54 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Boss4 »

Οπότε δικαιούμαι?; γτ δεν τα πολύ καταλαβαίνω αυτά
Sakatsiki

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Sakatsiki »

Το bold κομματι ειναι που αφορά εσενα. Εισαι ο μεγαλυτερος γιος Εχεις γονεα που διατελει σε χηρεια. Το δικαιουσαι
Άβαταρ μέλους
Boss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 26, 2019 11:54 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Boss4 »

Αυτό εδώ δικαιούμαι;
- Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας, εφόσον δεν έχουν άλλο ικανό για κάθε εργασία ενήλικο τέκνο

alex

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από alex »

Καλησπέρα, μπαίνω με εσσο μαίου και ο πατέρας μου ειναι άνω των 70 ετών. Καταθέτω τα χαρτιά μου πριν παρουσιαστώ στο στρατόπεδο ή μετά, επίσης αυτό μπορεί να γίνει και σε ΚΕΠ ή υποχρεωτικά στην στρατολογική υπηρεσία;
Seiroula

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Seiroula »

Καλησπέρα παιδιά.Μπορείτε να μου πείτε ποια η διαδικασία έκδοσης πιστοποιητικού για μειωμένη (8μηνη) θητεία;

Δεδομένης της κατάστασης μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά και αν ναι με ποιον τρόπο;

Επίσης πόσο καιρό θέλει να εγκριθεί η μειωμένη θητεία; Επειδή έχω καθυστερήσει αρκετά να το κάνω λέτε να παίζει θέμα;

Άβαταρ μέλους
Βασιλης47
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2020 11:54 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Βασιλης47 »

Απο gov.gr εκτύπωση πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες