Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
στρατιωτης

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από στρατιωτης »

Καλησπέρα παιδια. Ειμαι 4 μηνες στρατο. Ο πατερας μου ειναι 72 χρονων με πολλα και σοβαρα προβληματα υγειας και η μητερα μου 62 και ανεργη φυσικα, ειμαι μοναχοπαιδι για την περιπτωση μου ισχυει 8μηνο η υπαρχει τροπος να κυνηγησω 6μηνο με καποιο τροπο λογο αναγκης να δουλεψω για να ζησουμε;
Γιώργος

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την μειωμένη θητεία

Πριν 2 χρονια έχασα την μητέρα μου από προβλήματα υγείας.

Ο πατέρας μου είναι 46 Συνταξιούχος (Ήταν μόνιμος στον στρατό) και έχω και μια αδελφή μεγαλύτερη (23)

Δικαιούμαι μειωμένη θητεία;

Ευχαριστώ πολύ
echris
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 19, 2017 1:15 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από echris »

Καλησπέρα. Να ρωτησω και γω με τη σειρα μου. Εχω δυο παιδια απο τον πρωτο μου γαμο, και ο γιος μου ειναι ο δευτερος. Ο πατερας του εχει πεθανει. Ξαναπαντρευτηκα και απεκτησα αλλο ενα παιδι. Εχει ο γιος μου δικαιωμα για μειωμένη θητεία, είτε ως προστάτης είτε ως τριτεκνία;(παρόλο που το τρίτο παιδί έχει άλλο επίθετο; )

MariaGiwrgos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 07, 2018 12:41 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από MariaGiwrgos »

Μόλις ήρθε χαρτί στρατού στον άντρα μου για μάρτιο, είμαι έγκυος και γεννάω τον μάιο ξέρετε τι δικαιούται ο άντρας μου; Υπάρχει περίπτωση να τον στείλουν κοντά σε μένα, είναι και άνεργος κιόλας
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Μαρια καλησπερα, μπορει να ζητησει κατ`εξαιρεση μεταθεση. Θεωρητικα δεν προβλεπεται κατ`εξαιρεση μεταθεση αλλα
κυνηγηστε το και με το καταλληλο βυσμα εννοειται...

Επισης του ηρθε το χαρτι 2+ μηνες πριν τη καταταξη; Πολυ κουλο μου φαινεται, το χαρτι φτανει κανα 2 βδομαδες πριν...
alex

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από alex »

Γεια σας, ειμαι στρατιωτης εδω και 7 μηνες και δικαιουμαι μειωμενη θητεια(8μηνο). Μολις μπηκα στο κεντρο πηγα να εξεταστω ως ΥΕΑ αλλα κοπηκα λογω δυσχρωματοψιας. Μετα α ππ αυτο πηγα κανονικα και κατεθεσα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να κανω την μειωμενη θητεκα. Μετα απο 7 μηνες χωρις να με εχουν ενημερωσει εμαθα μονος μ οτι δεν μ εχει εγκριθει το 8μηνο και ειδα στο φακελο μου μια δηλωση που ελεγε οτι δηλωνω υπευθηνα οτι δεν δικαιουαι μειωμενη θητεια και εχει την υπογραφη μου. Αυτο λογικα το υπεγραψα οταν ηταν να περασω για ΥΕΑ. Μπορω να το αλλαξω αυτο και να κανω κανονικα τη μειωμενη θητεια που δικαιουμαι; Εχω 17 μερες κανονικα με το 8μηνο ενω 47 αν δν γινει κατι.. παρακαλω βοηθηστε
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Μεγάλο μπλέξιμο, πρέπει τώρα θα τρέξεις από τη Μονάδα στη Στρατολογία και τούμπαλιν για να δεις αν μπορούν να στο αλλάξουν.
Άβαταρ μέλους
alexgallos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2018 10:28 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από alexgallos »

Καλησπερα! ειμαι σμηνιτης και εχω κανει 3 μηνες θητεια μεχρι στιγμης. ειμαι πολυτεκνος με πατερα αναπηρο πανω απο 67%. ειμασταν τριτεκνοι αλλα λογο αναπηριας του γονεα γιναμε πολυτεκνοι. Ο πρωτος αδερφος εχει υπηρετησει κι ειμαι ο δευτερος. μηπως γνωριζεται αν δικαιουμαι μιωμενη θητεια; ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Αν η Στρατολογία σε ενέταξε στη κατηγορία των πολυτέκνων, δικαιούσαι 8μηνη θητεία.

Αν παραμένεις τρίτεκνος, μόνο ο μεγαλύτερος αδελφός δικαιούται και εσύ κάνεις θητεία 9 μήνες.
Γιαννης8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Απρ 25, 2018 7:50 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Γιαννης8 »

Καλησπέρα! Την επόμενη Τετάρτη παρουσιάζομαι με την γ εσσο και όντας 8μηνος λόγο μονογονεικης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται με το καινούριο σύστημα με το κλείσιμο των κέντρων ποτε θα επιστρέψω κοντά στον τόπο κατοικίας μου.. είχα ακούσει μετά από 4 μήνες παραμεθωριο έχω ακούσει 5 .. λόγω του καινούργιου συστήματος δεν ξέρω αν επιστρέψω τέλος Σεπτεμβρίου ή τέλος Οκτωβρίου.. ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Αλεξης

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Αλεξης »

Ειναι σιγουρο αυτο; επειδη στην αεροπορια ειναι 12 μηνες η κανονικη θητεια. νομιζα οτι η αμεσως μειωμενη θητεια 9 μημες και οτι 8 μηνες θητεια ισχυει μονο στον στρατο ξηρας
Γιαννης8
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Απρ 25, 2018 7:50 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Γιαννης8 »

Λάθος συζήτηση.. για στρατό ξηρά ρώτησα.. με συγχωρείτε!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Στους 3 μήνες η μειωμένη θητεία

Tης Αλεξάνδρας Γκίτση

Την επέκταση της οριστικής απόλυσης από τις Ένοπλες Δυνάμεις μετά τη συμπλήρωση πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τουλάχιστον 3 μηνών σε όλους τους γιους και αδελφούς των προσώπων που απεβίωσαν ή τραυματίσθηκαν εξαιτίας τρομοκρατικής ενέργειας, προβλέπει τροπολογία του υπ. Αμύνης που κατατέθηκε στο προς ψήφιση νομοσχέδιο του υπ. Οικονομίας.

Με τη συγκεκριμένη τροπολογία αντικαθίσταται η παρ.1 του άρθρου 58 του ν.3421/2005 η οποία προβλέπει πως: "ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος ή αδελφός προσώπου που απεβίωσε κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του, με οποιαδήποτε ιδιότητα, στις ένοπλες δυνάμεις ή στα σώματα και εξαιτίας αυτής, ή απεβίωσε ή τραυματίσθηκε εξαιτίας τρομοκρατικής ενέργειας, απολύεται οριστικά από τις Ένοπλες Δυνάμεις μετά τη συμπλήρωση χρόνου πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τουλάχιστον 3 μηνών, εφόσον το επιθυμεί. "

Με την προτεινόμενη τροποποίηση η παρ.1 του άρθρου 58 του ν.3421/2005 αντικαθίσταται ως εξής:

"Ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος ή αδελφός προσώπου που απεβίωσε κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του, με οποιαδήποτε ιδιότητα, στις Ένοπλες Δυνάμεις ή στα Σώματα και εξαιτίας αυτής, καθώς και όλοι οι γιοι ή αδελφοί προσώπου που απεβίωσε ή τραυματίσθηκε εξαιτίας τρομοκρατικής ενέργειας, απολύονται οριστικά από τις Ένοπλες Δυνάμεις μετά τη συμπλήρωση χρόνου πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τουλάχιστον τριών μηνών, εφόσον το επιθυμούν. "

Capital.gr

Χρήστος

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Χρήστος »

Ως ομογενής Αλβανίας, γεννημένος εδώ, πολιτογραφήθηκα και εγγράφηκα στο μητρώο αρρένων το 2013. Έχω πάρει αναβολή για σπουδές στο εξωτερικό μέχρι το 2021. Όταν πήρα την αναβολή, μου είπαν ότι δικαιούμαι μειωμένη θητεία 3 μηνών, σύμφωνα με την απόφαση του 2008.

Ωστόσο βλέπω και μια άλλη διάταξη που αναφέρει: "Οι ομογενείς οι οποίοι διακόπτουν τη μόνιμη κατοικία τους σε χώρα του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία και έρχονται στην Ελλάδα απευθείας ή μέσω άλλης χώρας, εφόσον καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις εντός πενταετίας από την εγγραφή τους σε μητρώο αρρένων. Αυτοί απολύονται οριστικά μετά συμπλήρωση πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τριών μηνών εφόσον το επιθυμούν. "

Ισχύει και για μένα αυτή η διάταξη; Δικαιούμαι, εν ολίγοις, μειωμένη θητεία μόνο εφόσον καταταγώ εντός πενταετίας από την εγγραφή μου στο μητρώο αρρένων; Ρωτάω καθώς δεν υπήρξα ποτέ μόνιμος κάτοικος Αλβανίας, εδώ έχω γεννηθεί και έχω μεγαλώσει και ακόμα και τα δικαιολογητικά που ζητάνε σε αυτή την περίπτωση όπως έλευση στην Ελλάδα ή διακοπή μόνιμης κατοικίας δεν μπορώ να τα έχω καθώς η Ελλάδα ήταν η μόνιμη κατοικία μου από όταν γεννήθηκα.

vaggosx
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 22, 2018 4:44 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από vaggosx »

Καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα.

Είμαι ο πρώτος γιος που πάει στρατό από 3 η μάλλον 2 εν ζωή αδέρφια ο ένας αδερφός μου είναι ανάπηρος με 85% αναπηρία (βαρέα νοητική υστέρηση) και ο άλλος πέθανε πριν προλάβει να υπηρέτηση την πατρίδα. Η μητέρα μου δε απεβίωσε πριν σχεδόν 2 χρονιά και ο πατέρας μου διατελεί χηρεία και είναι 70 ετών.

Το ερώτημα μου είναι δικαιούμαι οκτάμηνη Στρατιωτική θητεία;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες