Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Καλησπέρα. Σχετικα με την μειωμένη θητεία 6μηνο μπορώ να το κάνω αφού μπω; Και μπορώ να το κάνω μέσω ΚΕΠ?
Μπααα
Μιχαλης

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Καλησπέρα παιδιά είχα δώσει τα δικαιολογητικά στο πρώτο γραφείο της μονάδας όταν ήρθα πριν από 6μηνες σήμερα μαθαίνω οτο δεν έχουν κάνει τίποτα και έχω υπόλοιπο 32μερες (με το 9μηνο) ξέρετε οτο είναι μεγάλη διαδικασία να βγουν τα χαρτιά κλπ γιατί δεν δέχονται αν είναι παλαιά άνω των 2μηνων και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής 1) προλαβαίνουν να εγκριθούν 2) εάν γίνει έγκριση μετά τους 9μηνες που έχω υπηρετήσει (και καλά εδώ απολυθεί) ο στρατός για αυτές τις μέρες με πληρώνει;

vasilisk04
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2023 2:09 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη Θητεία

Δημοσίευση από vasilisk04 »

Καλημέρα σε όλους, είναι να μπω με την Α'ΕΣΣΟ 2023 και έχω επιλεγεί για Μηχανικό (ΥΕΑ), οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και μένω με την μητέρα μου που θεωρούμαστε μονογονεϊκή οικογένεια. Είδα ότι δεν είναι λόγος μειωμένης θητείας αλλά άκουσα ότι όταν παρουσιαστούμε και το αναφέρουμε με τα κατάλληλα δικαιολογητικά πάντα ότι είναι στην κρίση τους αν θα κάνω 9 μήνο. Υπάρχει κάποιος που είναι σε παρόμοια φάση να μου πει τι γίνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ioannis93
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2023 8:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Ioannis93 »

Είμαι ο δεύτερος γιος χηρου πάτερα άνω των 70. Ο αδερφός μου είναι ανυπότακτος εξωτερικού και θα γίνει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού οποτε όταν θα έρθει να υπηρετήσει θα κάνει 6μηνο. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ εγώ να κάνω χαρτιά μου για μειωμενη θητεία ;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Terminator »

Οχι δυστυχώς μπορείς να κάνει μειωμένη θητεία 6μηνη μόνο εφόσον πάρει οριστική απαλλαγή Ι5 ο αδερφός σου ή αρνηθεί να κάνει μειωμένη θητεία και κάνει κανονικό 12μηνο αλλά πρέπει να έχει ολοκληρώσει την θητεία του κανονικά και να έχει πάρει απολυτήριο με 12μηνη θητεία για να κάνεις εξη 6μηνη. Οι μόνοι που δικαιούται μειωμένη θητεία όλα τα αδέρφια είναι οι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι.
Nickpetridis1255
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2023 2:29 am
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nickpetridis1255 »

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσους μήνες θα κάνω την θητεία μου

Είμαστε τριτεκνοι είμαι ο 3ος στην σειρά και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει πόσους μήνες θα κάνω την θητεία μου

Τι ισχύει με τους 9 και 12 μήνες σε παραμεθόριο πιάνει και εμένα αυτό;
sibemol
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2023 9:34 pm
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από sibemol »

Καλησπερα. Οσοι εχουν γεννηθει εξωτερικο ισχυει η μειωμενη θητεια
Vaggelisvx

Re: Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Vaggelisvx »

Καλησπερα ειμαι μοναχοπαιδι με χωρισμενους γονεις. Η μητερα μου ειναι ανεργη και ο πατερας μου πατρεμενος με αλλη γυναικα και παιδι. Δικαιουμαι μειωση θητειας;
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από apricot99 »

Mitsaras321 έγραψε: Πέμ Μάιος 19, 2022 10:20 am Καλησπέρα. Σχετικα με την μειωμένη θητεία 6μηνο μπορώ να το κάνω αφού μπω; Και μπορώ να το κάνω μέσω ΚΕΠ;
Απλά να έχεις τα δικαιολογητικά όταν παρουσιαστεις.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από apricot99 »

Nickpetridis1255 έγραψε: Πέμ Μάιος 18, 2023 2:52 pm Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσους μήνες θα κάνω την θητεία μου

Είμαστε τριτεκνοι είμαι ο 3ος στην σειρά και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει πόσους μήνες θα κάνω την θητεία μου

Τι ισχύει με τους 9 και 12 μήνες σε παραμεθόριο πιάνει και εμένα αυτό;
Όπου και να πας κάνεις 8 μηνες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης