Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Τι ισχύει για τη μειωμένη θητεία; Πόσο υπηρετεί κάποιος που ο πατέρας του είναι πάνω από 70 ετών;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Καλή ερώτηση.

Σύμφωνα με το νόμο μειωμένη θητεία 12μηνης διάρκειας δικαιούνται μεταξύ άλλων και ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία, εφόσον ο γονέας αυτός δεν έχει άλλο ικανό για εργασία ενήλικο τέκνο

Με τη μείωση της θητείας όμως, όλες οι μειωμένες διάρκειες θα πρέπει να έχουν αναπροσαρμοσθεί. Δυστυχώς, μου είναι λίγο δύσκολο να ενημερώνω συνεχώς το site με όλες τις καινούριες πληροφορίες, οπότε θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο στρατολογικό σου γραφείο και μετά να μας πεις και εμάς τι έγινε ;-)

Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Στην περίπτωση που ο γονέας έχει ενήλικα κορίτσια τέκνα (αλλά κανένα άλλο αγόρι), ίσχυε η μειωμένη θητεία;

Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Eimai o proigoumenos pou apantise.

Opws egrapse kai o filos yandr,isxuei oti kai prin:

Σύμφωνα με το νόμο μειωμένη θητεία 12μηνης διάρκειας δικαιούνται μεταξύ άλλων και ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία, εφόσον ο γονέας αυτός δεν έχει άλλο ικανό για εργασία ενήλικο τέκνο

An o pateras sou exei enilika tekna (kai ta koritsia einai tekna),tote upireteis 12mino kanonika gia to strato 3iras (n meiwmeni theitia einai 9mino).

Oti xartia apaitounte gia meiwmeni theitia tha ta breis stin poreia afou mpeis sto strato.

Des kai to omhroi

(polu boithitiko)

Kali theitia file.

Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

παρουσιαζομαι στις 7 μαιου, η μητερα μου απεβιωσε πριν 1 χρονο περιπου!
καποιος μου ειπε πως εχει βγει ενας νομος που αν υποβαλλεις χαρτι οικογενειακης καταστασης υπηρετεις 9 μηνες αντι για 12. Μπορειτε να με ενημερωσετε σχετικα με το ολο θεμα;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Στο άρθρο για την μειωμένη θητεία θα βρεις ορισμένες διατάξεις που ίσως σε αφορούν, όμως καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το στρατολογικό σου γραφείο για περισσότερες διευκρυνίσεις.

Λέω να επικοινωνήσεις, γιατί οι διατάξεις αυτές αλλάζουν αρκετά συχνά και όσο και αν προσπαθώ να τις διατηρώ ενημερωμένες στο site, πολλές φορές δεν τα καταφέρνω.
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι μειωση της θητειας. Ο πατερας μου ειναι αναπηρος με 85% ποσοστο ανπηριας και η μητερα μου με 67%. Εχω 2 αδελφια μεγαλυτερα παντρεμενα και διοριζμενα σε μερη πολυ μακρια απο τον τοπο διαμονης των γονιων μου.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

  • Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος του οποίου και οι δυο γονείς είναι ανίκανοι για εργασία ή έχουν πεθάνει.

Αν τα αδέλφια σου δεν είναι αγόρια τότε σύμφωνα με την παραπάνω διάταξη σίγουρα δικαιούσαι. Αν είναι αγόρια, τότε καλύτερα κάνε μια ερώτηση στο στρατολογικό σου γραφείο .
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας

Θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. Αυτή τη στιγμή η γυναίκα μου είναι έγκυος (και στο εξωτερικό). Στρατό παρουσιάζομαι τον Μάιο. Οπότε η ερώτηση μου είναι αν θα μπορέσω αργότερα να πάρω 10ήμερη άδεια τουλάχιστον για να πάω στο εξωτερικό (λόγω της γέννας).

2. Αφού πλέον, κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας θα έχω ένα παιδί. Κι όπως έχω διαβάσει δικαιούμαι 9μηνη θητεία. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Εικόνα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Θα είσαι υπόχρεoς 9-μηνης θητείας, αλλά θα πρέπει να προσκομίσεις τα σχετικά έγγραφα όταν γεννηθεί το παιδί σου. Να σου ζήσει. Εικόνα

Δεν προβλέπεται επίσημα άδεια για τοκετό, αλλά δε νομίζω να στην αρνηθεί κανένας την άδεια. Φρόντισε να ενημερώσεις εγκαίρως γιατί η άδεια για εξωτερικό απαιτεί επιπλέον εγκρίσεις.
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να σε ευχαριστίσω για την απάντηση σου.

Όταν εννοείς σχετικά έγγραφα όταν γεννηθεί το παιδί, εννοείς πιστοποιητικό γεννήσεως; Αν γνωρίζεις βέβαια.

Πιστεύω αν ενημερώσω 2 μήνες πριν είναι καλά. Όταν εννοείς επιπλέον εγκρίσεις;

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός Εικόνα

P.S. Ευχαριστώ να 'σαι καλά Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Προφανώς χρειάζονται πιστοποιητικό γεννήσεως αλλά μπορεί να το θέλουν μεταφρασμένο (υπουργείο εξωτερικών).

Γενικά ρώτα στο στρατολογικό γραφείο σου για να είσαι σίγουρος τι χρειάζεσαι.

Οι άδειες για εξωτερικό (από τα λίγα που γνωρίζω) δεν δίνονται έτσι απλά από έναν λοχαγό. Πρέπει να περάσουν από το 1ο Επιτελικό Γραφείο (μπορεί και να λέω μπούρδες).

Γενικά μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή. Φρόντισέ το όσο το δυνατόν νωρίτερα.
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παιδιά.
Να ρωτήσω: όταν λένε ότι δικαιούσαι 9μηνη θητεία όταν ο πατέρας έχει συμπληρώσει τα 70 χρόνια, τί εννοούν ακριβώς; Ημερολογιακά ή ημερομηνιακά; Θέλω να πω: Αν ο πατέρας γεννήθηκε 1 Νοεμβρίου 1938 (1938 - 2008 = 70 χρόνια) κι εγώ έχω καταταγεί το Νοέμβριο του 2007, δικαιούμαι μειωμένη θητεία;
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Ο νόμος λέει να έχει συμπληρώσει το 70ο έτος της ηλικίας του, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και την στρατολογία γιατί 3 μήνες είναι αυτοί.
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Αυτό το ήξερα. Απλά έλεγα, αν υπήρχε αυτό το... παραθυράκι!3 μήνες είναι μεγάλη διαφορά!!!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες