Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από dn24 »

Χρήστος έγραψε: [... ] Γίνεται λοιπόν να παραιτηθεί του δικαιώματος του πριν καταταγεί και να τύχω εγώ μειωμένης θητείας που το έχω περισσότερο ανάγκη αυτή τη στιγμή λόγω μεταπτυχιακών σπουδών από Σεπτέμβρη; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Θα πάς με τον αδερφό σου στην στρατολογία, και θα τους εξηγήσετε πληρως την κατάσταση. Θέλω να πιστεύω πως ναι, γινεται να αρνηθεί την μειωμένη του θητεία ο αδερφος σου, όμως αυτό είναι εικασία, ενημερώσου απο υπεύθυνο στόμα.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
pasgiannina
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2016 8:54 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από pasgiannina »



Απο το άρθρο για την μειωμένη θητεία :

Μειωμένη θητεία 6μηνης διάρκειας δικαιούνται
- Όλοι οι αδελφοί σε οικογένειες με έξι ή περισσότερα ζώντα αδέλφια, καθώς oι δυο μεγαλύτεροι αδελφοί σε οικογένειες με πέντε ζώντα αδέλφιαΕρώτηση :

Ο Γιος Μου είναι ο μεγαλύτερος Από Τα 5 συνολικά παιδιά της οικογένειας (τα άλλα 4 είναι κορίτσια).

Υπηρετεί 6 ή 8 μήνες ;

(εγώ με μια πρώτη ανάγνωση θεωρώ οτι υπηρετεί 6 χωρίς όμως να είμαι βέβαιος).

Ευχαριστώ πολύ.

thannonis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 3:10 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από thannonis »

Καλησπέρα σας! Θέλω τα φώτα σας. Θέλω να περάσω Αστυφυλάκων. Στην περίπτωση που συμβεί αυτό πρέπει να πάω και στρατό; Αν όχι θα στείλω εγώ τα χαρτιά της εγγραφής στην Αστυνομία ή η Σχολή θα ενημερώσει; Αν δεν καταλάβατε ζητήστε μου διευκρίνηση.
eneagkikondi@hotmail
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2016 5:41 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από eneagkikondi@hotmail »

Ατομο αλβανικης ομογενειας που εχει ελληνικη ταυτοτητα απ οσο γνωριζω διακιουται 3μηνη θητεια. μας λενε ομως οτι επειδη εχει περασει το περας των αναβολων θα κανω 9μηνο. πως γινεται αυτο ; συν το οτι ειμαι ο μεγαλυτερος γιος και εχω δυο γονεις ανεργους, βοηθηστε με δεν ξερω πως να το χειριστω Εικόνα
Jason Giovanni
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Αύγ 22, 2016 4:42 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Jason Giovanni »

Χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια, διεκοψα την αναβολη μου αλλα στην αίτηση κατι ελεγε για μειωμενη θητεια εκει προς το τελος που ειχε διαφορες ετεσεις.

Εγω δεν εβαλα τιποτα καθως μου ειπαν να τα αφησω κενα, οταν το εδωσα το χαρτι ομως δεν ρωτηθηκα αν εχω δικαιωμα μειωμενης θητειας και ξεχαστικα και να το αναφερω. Τι γινεται τωρα;

Εχω δικαιωμα 8μηνης θητειας.

CompSci

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από CompSci »

Δικαιούμαι 8μήνη θητεία, πότε το δηλώνω; Όταν κόψω την αναβολή ή αφού πάω μπω στρατό;

GRARMY_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 4:33 pm
Τοποθεσία: ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛ
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από GRARMY_ »

Jason Giovanni έγραψε:Χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια, διεκοψα την αναβολη μου αλλα στην αίτηση κατι ελεγε για μειωμενη θητεια εκει προς το τελος που ειχε διαφορες ετεσεις.

Εγω δεν εβαλα τιποτα καθως μου ειπαν να τα αφησω κενα, οταν το εδωσα το χαρτι ομως δεν ρωτηθηκα αν εχω δικαιωμα μειωμενης θητειας και ξεχαστικα και να το αναφερω. Τι γινεται τωρα;

Εχω δικαιωμα 8μηνης θητειας.

Ούτως ή άλλως, η διαδικασία αυτή θα τρέξει μετά την κατάταξή σας, ενώ θα υπηρετείτε.
GRARMY_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 4:33 pm
Τοποθεσία: ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛ
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από GRARMY_ »

CompSci έγραψε:Δικαιούμαι 8μήνη θητεία, πότε το δηλώνω;Όταν κόψω την αναβολή ή αφού πάω μπω στρατό;

Μετά την κατάταξή σας.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από gimitrop »

Jason Giovanni έγραψε:Χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια, διεκοψα την αναβολη μου αλλα στην αίτηση κατι ελεγε για μειωμενη θητεια εκει προς το τελος που ειχε διαφορες ετεσεις.

Εγω δεν εβαλα τιποτα καθως μου ειπαν να τα αφησω κενα, οταν το εδωσα το χαρτι ομως δεν ρωτηθηκα αν εχω δικαιωμα μειωμενης θητειας και ξεχαστικα και να το αναφερω. Τι γινεται τωρα;

Εχω δικαιωμα 8μηνης θητειας.



Όταν με το καλό παρουσιαστείς στο κέντρο, θα σε ρωτήσουν αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία. ΟΜΩΣ καλό είναι να κάνεις τα χαρτιά σου σε ένα ΚΕΠ και να σου σταλούν στη μονάδα που θα πας μετά, ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ! Ή θα χαθούν κάπου ή δεν θα ασχοληθούν καν!

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
Pao....
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 1:41 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Pao.... »

Καλησπέρα, ενας φιλος μου θα μπει τωρα το γεναρη στρατο ξηράς κ ειναι 4 αδέρφια (3κοριτσια κ 1 αγορι) συνολικα. Ποσους μηνες θα κάνει?Εγω ηξερα οτι θα κανει 6 ισχύει ή εχει αλλάξει?

Ευχαριστώ.

ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Πααρουσιάστηκα πέρυσι στο ΚΕΕΜ και μου ειπαν ότι δικαιούμαι 6μηνη θητεία. Η μητέρα μου έχουν χωρισει με το φυσικο μου πατέρα όταν ήμοουν 1 ετων. Ο φυσικός μου πατέρας ξαναπαντρεύτηκε και έκανε 3 παιδια εγώ είμαι ο μεγαλύτερος γιος του. Μετά το δεύτερο γάμο της μητέρας μου απέκτησα και δεύτερο αδερφό. Στην Σπάρτη μου είπαν ότι δικαιούμαι μειωμένη θητεία και μου δίναν ρούχα για έξι μήνες. Τώρα που παρουσιάζομαι πάλι στην Αυλώνα, πηρα τηλεφωνο στη στρατολογία και μου είπαν ότι δικαιούμαι 8 μηνη θητεία. Μπορεί να με κατατοπίσει κανείς;8μηνη ή εξάμηνη θητεία.
gr_ar

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από gr_ar »

ps_chalkidiki έγραψε:Πααρουσιάστηκα πέρυσι στο ΚΕΕΜ και μου ειπαν ότι δικαιούμαι 6μηνη θητεία. Η μητέρα μου έχουν χωρισει με το φυσικο μου πατέρα όταν ήμοουν 1 ετων. Ο φυσικός μου πατέρας ξαναπαντρεύτηκε και έκανε 3 παιδια εγώ είμαι ο μεγαλύτερος γιος του. Μετά το δεύτερο γάμο της μητέρας μου απέκτησα και δεύτερο αδερφό. Στην Σπάρτη μου είπαν ότι δικαιούμαι μειωμένη θητεία και μου δίναν ρούχα για έξι μήνες. Τώρα που παρουσιάζομαι πάλι στην Αυλώνα, πηρα τηλεφωνο στη στρατολογία και μου είπαν ότι δικαιούμαι 8 μηνη θητεία. Μπορεί να με κατατοπίσει κανείς;8μηνη ή εξάμηνη θητεία.


8 μήνες θα κάνεις, το λέει και το άρθρο στο φόρουμ, με λίγο ψάξιμο θα το βρεις.

ps_chalkidiki

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Και γω αυτό πιστεύω. Το ρωτάω γιατί περύσι πριν μου δώσουν αναβολή υγείας μου γράψαν εξάμηνο και μου ειπαν ότι θεωρούμαστε πεντε ετεροθαλή αδέρφια.gr_ar Αυτό που λες και συ και η στρατολογία που επικοινώνησα μου φαίνεται λογικό θα φανεί σε λίγες μέρες. Κάτι άλλο το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάσταση αληθεύει ότι μπορεί να κατατεθεί και ένα μήνα πριν την απόλυση;
Gr_Ar

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Gr_Ar »

ps_chalkidiki έγραψε:Και γω αυτό πιστεύω. Το ρωτάω γιατί περύσι πριν μου δώσουν αναβολή υγείας μου γράψαν εξάμηνο και μου ειπαν ότι θεωρούμαστε πεντε ετεροθαλή αδέρφια.gr_ar Αυτό που λες και συ και η στρατολογία που επικοινώνησα μου φαίνεται λογικό θα φανεί σε λίγες μέρες. Κάτι άλλο το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάσταση αληθεύει ότι μπορεί να κατατεθεί και ένα μήνα πριν την απόλυση;


Και μέχρι να σταλεί από την στρατολογία ή από το στρατόπεδο στο ΓΕΣ. Και να εγκριθεί η μειωμένη θητεία θα έχεις απολυθεί σαν 9μηνος Εικόνα

ΘΩΜΑΣ

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ΘΩΜΑΣ »

Ενα παιδι που δεν εχει πατερα (εχει πεθανει εδω και 5 χρονια), ειναι μοναχοπαίδι αλλα η μητερα εχει ξαναπαντρευτει δικαιουται το 8μηνο?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες