Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ypodiopos19

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

milosr88 έγραψε:Καλησπερα παιδια με λενε Μιλος, ειμαι Σερβοελληνας, ζω στο Βελιγραδι αλλα τωρα θα ξαναγυρισω Ελλαδα, θα μπορουσατε να με βοηθεσετε με το εξης θεμα. Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου απο το 2012, εβγαλα το χαρτι το ανυποταξιας τον νοεμβρη του 2019, μετα απο αυτο αρχισα να δουλευω ως φριλανσερ και δεν μπορω να το ξαναβγαλω γιατι ουσιαστικα πληρωνομαι μαυρα. Τεσπα, μου ηρθε χαρτι καταταγης στην Γ εσσο 17/5/21, δεν θα παρουσιαστω τοτε αλλα θελω να ερθω και εγω Ιουλιο και να εξαγορασω την θητεια μου, απεκτησα ενα τεκνο τον Γεναρη του 21 αρα δικαιουμαι πιο μικρη θητεια αλλα με τους 12 μηνες τωρα δεν ξερω ποσο ακριβως; Και εφαγα το προστιμο των 6000? και μου εχουν μεινει τα 4000? το εχω σε δοσεις, λοιπον τωρα οταν εξαγορασω το υπολοιπο της θητεις μου ξερετε τι γινεται με το προστιμο; Ζηταω συγγνωμη αν δεν εβαλα σωστα την αναρτηση μου αλλα δυσκολευομαι στο πως δουλευει το φορουμ.


Η εξαγορά με το πρόστιμο δε σχετίζονται και δεν συμψηφίζονται. Συνεχιζεις να χρωστάς το πρόστιμο άσχετα από την εξαγορά (άλλα 6-7 χιλιάρικα, ανάλογα με τη διάρκεια υποχρέωσης). Εκτός και αν βγεις Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου στα 11 χρονια διαμονης, το λεω γιατι ειπες οτι ησουν ανυποτακτος εξωτερικου ηδη απο το 2012, οποτε διαγραφεται το υπολοιπο προστιμο και μαλλον παιρνεις πισω και οσα εχεις δωσει... Αλλα πληρωνεις κανονικα για την εξαγορά.

lstm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2021 3:17 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από lstm »

Γεια σας,

Ηθελα να ρωτησω για την διακοπή την ανυποταξία εξωτερικού και εξαγορά θητείας. Επειδή έχω κλείσει τα 33 σκέφτομαι αν ειναι να κάνω 20 μέρες και μετά καπάκι εξαγορά θητείας. Υπαρχει καποιος που απο ανυποτακτος εξωτερικου ή εσωτερικού να εκανε διακοπη ανυποταξιας και μετα εξαγορα θητείας; Ηταν ευκολή διαδικασία; Καποιο περιέργο χαρτί ή κόλλημα;

Ειλικρινά εκτιμώ την οποιαδήποτε απάντηση.

lstm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2021 3:17 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από lstm »

Ερωτηση για οσους εχουν κανει εξαγορα θητειας προσφατα:

Τελη Αυγουστου του 21 κλεινω τα 33 ετη. Ποτε ομως τα κλεινω για το στρατο; Ειναι απο 1 Ιανουαριου 2021 ή απο τα γεννεθλια μου το 2021 (τελη Αυγουστου);

Σκεφτομαι να παρω το στρατολογικο γραφειο αλλα δεν απαντανε και σχετικα ευκολα. Εχει καποιος κανει τη διαδικασια προσφατα και να ξερει;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Η Στρατολογία υπολογίζει το έτος ηλικίας από την 1/1 του εκάστοτε χρόνου, άρα είσαι ήδη 33.
lstm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2021 3:17 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από lstm »

Να σαι καλά για την απάντηση. Υπάρχει κάποιο link που να το έχει γραμμένο αυτό; Πιο πολύ να δω τι στο καλό γράφει η νομοθεσία τους.
Τάσος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Τάσος »

Καλησπέρα σε όλους, ύστερα από πολύ μελέτη και ψάξιμο επειδή δεν βρήκα σαφή απάντηση ρωτάω εδώ μήπως ξέρει κάποιος, είμαι Γ μηχανικός εμπορικού ναυτικού 27 χρόνων, τον Ιούλιο του 21 λήγει η αναβολή μου και πρέπει να παρουσιαστώ ; Μπορώ να πάρω αναβολή που είμαι ναυτολογημενος αυτή τη στιγμή ; Ξέρεις κάνεις αν γίνεται να εξαγοράσω τη θητεία μου ; Έχω υπηρετήσει 575 τάγμα πεζοναυτών 5 μήνες όταν ήμουν 18. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Var »

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην στρατολογια για σίγουρα αλλά νομίζω για εξαγορά θητείας πρέπει να συμπληρώσεις το 33ο έτος της ηλικίας σου
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

lstm έγραψε:Να σαι καλά για την απάντηση. Υπάρχει κάποιο link που να το έχει γραμμένο αυτό; Πιο πολύ να δω τι στο καλό γράφει η νομοθεσία τους.


https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/4.pdf



4.Για τον υπολογισμό της ηλικίας στρατολογικά ως ημερομηνία γέννησης λογίζεται η 1η Ιανουαρίου του έτους εγγραφής στα μητρώα αρρένων.

Τάσος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Τάσος »

Μόλις εκδοθεί το δελτίο κατάταξης με τη δ εσσο Ιουλίου θα πάω στο φρουραρχείο Θεσσαλονίκης καθώς το καράβι που είμαι ναυτολογημενος πιάνει Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) 2 μέρες το δίμηνο περίπου, θα αναφέρω ότι δεν θα μπορώ να παρουσιαστώ την ημέρα καταταξης μου, θα είναι πάνω από τις δυνάμεις μου, τι λέτε να γίνει ; Δεν θέλω να κηρυχτω Ανυπότακτος ούτε να αποφύγω τη στράτευση, απλά θέλω να λήξει η σύμβαση μου και να παρουσιαστω έπειτα, να έχω και την οικονομική δυνατότητα.
Steph2112

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Steph2112 »

Καλησπερα, υπαρχουν συγκεκριμενες ημερομηνιες καταταξης για εξαγορα; Ευχαριστω
ypodiopos19

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Καλησπερα παιδια,

Υπαρχει καποιος απο Αθηνα/Νοτια Ελλαδα (εκτος νησιων/Κρητης) που εξαγορασε για Πολεμικο Ναυτικο να μας πει στο περιπου τη διαδικασια, που παρουσιαζεσαι, τι παιζει, ποσο μενεις μεσα κλπ. Κατι σαν την αναλυτικοτατη περιγραφη που εκανε ο φιλος πιο πανω για ΣΞ/Θηβα, θα βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω.

fsafsa

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από fsafsa »

ypodiopos19 έγραψε:Καλησπερα παιδια,

Υπαρχει καποιος απο Αθηνα/Νοτια Ελλαδα (εκτος νησιων/Κρητης) που εξαγορασε για Πολεμικο Ναυτικο να μας πει στο περιπου τη διαδικασια, που παρουσιαζεσαι, τι παιζει, ποσο μενεις μεσα κλπ. Κατι σαν την αναλυτικοτατη περιγραφη που εκανε ο φιλος πιο πανω για ΣΞ/Θηβα, θα βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω.



Υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες σε μορφή Pdf στην επίσημη σελίδα της στρατολογίας.

Πάτα στο google Εξαγορα θητειας στρατος και θα σου βγάλει.

Πολύ δύσκολο ε;

ypodiopos19

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

fsafsa έγραψε:Υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες σε μορφή Pdf στην επίσημη σελίδα της στρατολογίας.

Πάτα στο google Εξαγορα θητειας στρατος και θα σου βγάλει.

Πολύ δύσκολο ε;


Μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβως ζηταω φιλε μου. Γυρνα πισω καναδυο σελιδες να δεις την περιγραφη που αναφερομαι... Τη θεωρια τη γνωριζω καλα, το πως εφαρμοζεται στο Κεντρο αυτη την περιοδο ζηταω να μαθω, που ειναι θεμα διοικησης.

Μπορεις να μας βοηθησεις; Αν οχι, προσπερασε το θεμα κι ασε το υφος αυτο... Εικόνα

Καλη σου μερα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Φεβ 09, 2022 4:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Jkal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:14 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Jkal »

Καλησπέρα. Ειμαι γεννημένος 1994 (28 ετών) και έχω αναβολή μέχρι 31.12.2024 λόγω διδακτορικών σπουδών όπου θα ειμαι 31 ετών.

θα μπορούσατε να μου πείτε τι επιλογές έχω για να εξαγορασω τη θητεία (νομίζω στα 33 έτη) ; Για παράδειγμα, τι γίνεται αν φύγω στο εξωτερικό ; Ή με Ι5;

Επίσης, αν δεν καταφέρω να ολοκληρώσω το διδακτορικό υπάρχει κάποια επίπτωση στην χρονική διάρκεια της αναβολής; Ευχαριστώ πολύ !

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ένα-ένα

Αν φύγεις στο εξωτερικό και κληθείς να παρουσιαστείς αλλά δεν πας θεωρείσαι ανυπότακτος εξωτερικού και σου επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο 6.000 Ευρώ. Επίσης ορίζεται δικάσιμο σε Στρατοδικείο και μπορεί να καταδικαστείς ερήμην σου. Αν μείνεις έξω 11 χρόνια συνεχούς διαμονής λόγω βιοπορισμού+σπουδών, κηρύσσεσαι Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού, διαγράφεται το πρόστιμο της ανυποταξίας, και υπάρχει πιθανότητα να σου επιστραφούν τα λεφτά από την Εφορία.

Αν μέχρι εκείνη την ημερομηνία δεν έχεις τελειώσει το διδακτορικό σου, η μόνη περίπτωση να σου δώσουν παράταση είναι να είσαι διαπρέπων επιστήμονας εξωτερικού, όπου περνάς συνέντευξη. Αν τα καταφέρεις, παίρνεις παράταση.

Διαφορετικά, στα 33 παρουσιάζεσαι κανονικά για να υπηρετήσεις 20 ημέρες και εξαγοράζεις το υπόλοιπο της θητείας προς 810 Ευρώ το μήνα.

810x12 = 9.720 ή αν κάνεις 9μηνο 810x9 = 7.920.

Να ξέρεις ότι αν πας να υπηρετήσεις ενώ είσαι ανυπότακτος και σου έχει επιβληθεί το πρόστιμο των 6.000, αυτό δεν διαγράφεται, άρα θα πληρώσεις πάνω από 13.000 Ευρώ αν πρόκειται να κάνεις και εξαγορά.

Μπορείς να βρείς περισσότερες πληροφορίες στα παρακάτω

https://epapadopoulos.com/exagora-stratiotikis-thiteias-apalagi-monimoi-katoikoi-exoterikou-anipotaxia/

Ανυπότακτοι Εξωτερικού

Μη Διαπρέποντες Επιστήμονες Εξωτερικού

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες