Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜακΣτεφ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2021 2:59 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΜακΣτεφ »

Γνωρίζει κάποιος που μπήκε για 20ήμερο πρόσφατα το αν έχει αλλάξει η κατάσταση με τις άδειες (τα ΣΚ και την "τελική" στο 15ήμερο) λόγω του covid; Ευχαριστώ!
THOMAS

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από THOMAS »

Καλησπέρα,

Μπαίνω τη Δευτέρα 22/02 στο 251, εκτός ΕΣΣΟ και εξαγορά απο ανυποταξία εξωτερικού και με αλλεργικό ιστορικό.

Γενικά, απ' ότι διαβαζώ κι εδώ, είναι καλά οπουδήποτε και να είσαι για αυτές τις 20 μέρες. Τα εμβόλια, επειδή εμείς δεν κάνουμε εκπαίδευση και είμαστε αόπλοι, θεωρώ ότι δεν στα κάνουν. Ειδικά εαν έχεις θέματα υγείας.

Να έχεις μαζί σου όλα τα χαρτιά με το πρόβλημα σου και νομίζω ότι, όλα θα πάνε καλά.

Θα σου πω νεότερα την επόμενη εβδομάδα, όταν δω τι έχει γίνει με την περίπτωσή μου :)

ΤΟΜ

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΤΟΜ »

Γιάννης έγραψε:Καλησπέρα σας,

είμαι 33 και σκοπεύω να μπω τον Απρίλη με σκοπό την της εξαγορά της θητείας (20 μέρες). Έχω δύο αναβολές για αγχωδεις διαταραχες και ακολουθούσα και αγωγή. Ο λόγος που θέλω να κάνω την εξαγορά είναι ότι θέλω να κλείσω το θέμα στρατός γιατί όσο παραμένει ανοιχτό η κατάσταση είναι δυσκολότερη. Πιστεύετε ότι θα με κρατήσουν να υπηρετήσω το 20ημερο αν τους πω την αλήθεια για το πρόβλημά μου; Επίσης επειδή θα μπω εκτός ΕΣΣΟ θα περάσω τη διαδικασία των ιατρικών εξετάσεων/εμβολίων κτλπ; Βάσει της κατάστασης με τον ιο υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία της εξαγοράς;

Ευχαριστώ



Καλημέρα,

Μπαίνω τη Δευτέρα 22/02 στο 251, εκτός ΕΣΣΟ και εξαγορά απο ανυποταξία εξωτερικού και με αλλεργικό ιστορικό.

Γενικά, απ' ότι διαβαζώ κι εδώ, είναι καλά οπουδήποτε και να είσαι για αυτές τις 20 μέρες. Τα εμβόλια, επειδή εμείς δεν κάνουμε εκπαίδευση και είμαστε αόπλοι, θεωρώ ότι δεν στα κάνουν. Ειδικά εαν έχεις θέματα υγείας.

Να έχεις μαζί σου όλα τα χαρτιά με το πρόβλημα σου και νομίζω ότι, όλα θα πάνε καλά.

Θα σου πω νεότερα την επόμενη εβδομάδα, όταν δω τι έχει γίνει με την περίπτωσή μου :)

marios

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από marios »

Καλησπέρα,

Τώρα με τον κορονοιο ξέρετε τι παίζει με τις 20 μέρες; Γιατί απότι ακούω πλέον δεν πολυ δίνουν αδειες και είναι επιφυλακτικοί ποιοί μπαίνουν στρατόπεδο. Έχει κάποιος εμπειρια πρόσφατα;

Αναστάσης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Μια ερώτηση σε αυτούς που θα μπουν τώρα για εξαγορά από ανυπότακτους εξωτερικού: - χρειάστηκαν εκ νέου κάποια χαρτιά από πρεσβείες κλπ. Ή τους αρκεί που στο σύστημα ήσαστε στην κατηγορία ανυπότακτοι εξωτερικού;

- πόσο διαρκεί περίπου η διαδικασία από την πρώτη επίσκεψη στη στρατολογία και αίτηση για κατάταξη εκτός εσσο;

ΜακΣτεφ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2021 2:59 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΜακΣτεφ »

marios έγραψε:Καλησπέρα,

Τώρα με τον κορονοιο ξέρετε τι παίζει με τις 20 μέρες; Γιατί απότι ακούω πλέον δεν πολυ δίνουν αδειες και είναι επιφυλακτικοί ποιοί μπαίνουν στρατόπεδο. Έχει κάποιος εμπειρια πρόσφατα;



Μόλις βγήκα σε άδεια εξαγοράς μετά από 7 μέρες στο ΚΕΠΒ θηβας. Θα γυρίσω την 21η μέρα για να πάρω την ταυτότητα μου και να απολύθω, αφού πρώτα έχω τακτοποιήσει την πληρωμή την 15η μέρα με την στρατολογία (γίνεται πλέον ηλεκτρονικά).

Οι 7 ημέρες που έμεινα εγώ ήταν ευχάριστη έκπληξη. Ο διοικητής της μοίρας μου μάλλον εκτίμησε το ότι δεν τον έπρηξα (όπως έκαναν άλλοι εξαγορήτες), ή απλά τον πέτυχα σε καλή ημέρα. Εαν έχεις σοβαρό λόγο (πχ επαγγελματικό ή οικογενειακό) να φύγεις τόσο νωρίς κατά πάσα πιθανότητα θα σε φτιάξει, εκτός και αν πέσεις σε κανέναν μαλακά.

Το πιο συνηθισμένο είναι να φύγεις σε άδεια εξαγοράς γύρω στις 12-15 μερες. Παραπάνω απο 15 μερες αποκλείεται να κάτσεις γιατί πρέπει να τακτοποιήσεις τη πληρωμή. Άδειες μέσα σε αυτό το 15ημερο πλέον δίνονται πολύ δύσκολα λόγω covid, εκτός από πολύ συγκεκριμενους λόγους, όπως πχ αν εχεις μικρό παιδάκι.

marios

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από marios »

ΜακΣτεφ έγραψε:Μόλις βγήκα σε άδεια εξαγοράς μετά από 7 μέρες στο ΚΕΠΒ θηβας. Θα γυρίσω την 21η μέρα για να πάρω την ταυτότητα μου και να απολύθω, αφού πρώτα έχω τακτοποιήσει την πληρωμή την 15η μέρα με την στρατολογία (γίνεται πλέον ηλεκτρονικά).

Οι 7 ημέρες που έμεινα εγώ ήταν ευχάριστη έκπληξη. Ο διοικητής της μοίρας μου μάλλον εκτίμησε το ότι δεν τον έπρηξα (όπως έκαναν άλλοι εξαγορήτες), ή απλά τον πέτυχα σε καλή ημέρα. Εαν έχεις σοβαρό λόγο (πχ επαγγελματικό ή οικογενειακό) να φύγεις τόσο νωρίς κατά πάσα πιθανότητα θα σε φτιάξει, εκτός και αν πέσεις σε κανέναν μαλακά.

Το πιο συνηθισμένο είναι να φύγεις σε άδεια εξαγοράς γύρω στις 12-15 μερες. Παραπάνω απο 15 μερες αποκλείεται να κάτσεις γιατί πρέπει να τακτοποιήσεις τη πληρωμή. Άδειες μέσα σε αυτό το 15ημερο πλέον δίνονται πολύ δύσκολα λόγω covid, εκτός από πολύ συγκεκριμενους λόγους, όπως πχ αν εχεις μικρό παιδάκι.


ωραία. Μια ερώτηση, τι εννοείς για ηλεκτρονική τακτοποίηση της πληρωμής; Για την αίτηση γενικά ή απλά την πληρωμή του ποσού; Φαντάζομαι η πληρωμη να γίνετε και σε τράπεζα, σωστα; Γιατι προσωπικά δεν έχω λογαριασμό στην Ελλάδα και απόσο γνωρίζω δεν μπορείς να πληρώσεις με ξένη κάρτα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 28, 2021 5:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

marios έγραψε:Καλησπέρα,

Τώρα με τον κορονοιο ξέρετε τι παίζει με τις 20 μέρες; Γιατί απότι ακούω πλέον δεν πολυ δίνουν αδειες και είναι επιφυλακτικοί ποιοί μπαίνουν στρατόπεδο. Έχει κάποιος εμπειρια πρόσφατα;



Δηλαδή αγχώνεσαι για το αν θα πάρεις άδεια για 20 μέρες;

George

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από George »

Σε λίγους μήνες θα κάνω την εξαγορά μου. Δεν θα καταταγώ καθόλου, διότι πριν μερικά χρόνια ειχα υπηρετήσει μερικούς μήνες απλά στο ενδιάμεσο πήρα αναβολή και μετα προέκυψαν σπουδές και έμεινε η θητεία στην μέση. Πλέον με την αύξηση θητείας στους 12 μηνες θα εξαγοράσω με βαση τους 9 μήνες επειδή έχω ήδη καταταγεί πριν την ημερομηνία έναρξης του νεου νόμου ή θα εξαγοράσω με βάση τους 12 μήνες;

Airman

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Airman »

Καλημέρα,

θα σου πω τη δική μου εμπειρία που ήμουν κι εγώ ανυπότακτος εξωτερικού με κατατάξη στην Π. Α. Μπήκα στις 22/02 εκτος ΕΣΣΟ στο ΓΝΑ λόγο παλαιότερης αναβολής για λόγους υγείας (αλλεργικά κλπ). Έμεινα μια μέρα μέσα και πέρασα από τους γιατρούς όπως προβλέπεται για όλους, ώστε να βγει το Ι. Την επόμενη με πήγαν Τρίπολη στην 124 όπου και έκανα τις δύο εβδομάδες, όπως λένε και άλλα παιδιά παραπάνω. Όποτε 15 μέρες μέσα και μετά άδεια απόλυσης και τακτοποίησης της εξαγοράς.

Εντωμεταξύ για όποιον ενδιαφέρεται, στη τρίπολη περνάς τέλεια και η αντιμετώπιση πολύ καλή. Το στρατόπεδο ήταν άδειο και είχε μόνο τους οργανικούς φαντάρους. Για να μην μακρυγορώ πέρασα σούπερ. Μου έκαναν μια fast track εκπαίδευση εμένα και ενός άλλου παιδιού που ήρθε δυο μέρες μετά από εμένα για εξαγορά και αυτός.

Δεν χρειάζεται κανένα παραπάνω χαρτί, μόνο τον στρατιωτικό σου αριθμό και όπου διακόψεις την ανυποταξία θα τα κάνεις όλα εκει.

Από την ημέρα διακόπης διαλέγεις ημέρα κατάταξης εσύ στην στρατολογία σου και σε καλούν σε μια εβδομάδα μαξ.

Jack1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2021 1:26 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Jack1999 »


Γράφω κι εγώ εδώ την εμπειρία μου της εξαγοράς απο το ΚΕΠΒ Θήβας (Στρατόπεδο Υποστρατήγου Ψαρρού). Πήρα αναβολή μέχρι τα 31 για διδακτορικό και μετά 2 χρόνια για λόγους υγείας. Δεν χρειάζεται να έχετε κλείσει τα 33 για εξαγορά.1/1 του 2022, ας πούμε, όλοι που γεννήθηκαν το 1989 θεωρούνται 33 για το στρατό και μπορούν να εξαγοράσουν.

Για αρχή να ξέρετε ότι αν έχετε αναβολή για λόγους υγείας δεν μπορείτε να σπάσετε την αναβολή απλώς μέσω στρατολογίας (αν θέλετε να την σπάσετε). Πρέπει να πάτε στρατολογία, να κάνετε αίτηση για επανεξέταση, να σας έρθει χαρτί για να πάτε στο νοσοκομείο, να πείτε ότι είστε καλά και ότι θέλετε να υπηρετήσετε, και έτσι να σας κόψουν την αναβολή. Διαδικαστικό είναι σχεδόν, τίποτα το ιδιαίτερο. Αν έχετε πει στη στρατολογία να μπείτε εκτός ΕΣΣΟ, μετά 15 μέρες θα σας έρθει το χαρτί κατάταξης. Όλες τις αναβολές τις στέλνουν Θήβα συνήθως.

Λοιπόν, όσον αφορά τη Θήβα. Πείτε ότι είστε για εξαγορά στην στρατολογία όταν θα σας καταγράψουν.Rapid test Με το που μπαίνεις. Θες 3-4 φωτογραφίες έγχρωμες. Αν δεν τις έχεις τις βγάζεις εκεί με χρέωση δική σου (γύρω στα 3 ευρώ). Ακτινογραφία θώρακος δεν πήγα εγώ ως εξαγορά και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε, μη βγάλετε καν. Τα εμβόλια με ρώτησαν αν θέλω να τα κάνω, είπα όχι και δε μου τα έκαναν. Κινητά με κάμερα κ. Λπ. Επιτρέπονται, τα ρούχα δε μας τα έψαξαν. Σήμα ιντερνετικό αισχρό παντού στο στρατόπεδο.

Μπήκα Δευτέρα, ρούχα όλοι πήραμε Τετάρτη (εξαγορές και μη). Μου δώσανε παλιές αρβύλες που οι πάτοι ήταν φθαρμένοι και ήταν αρκετά σκληρές. Για τέτοιες περιπτώσεις, καλό είναι να έχετε πάτους μαζί σας γιατί δε θα σας δώσουν έξτρα και το ΚΨΜ δεν πουλάει. Δεν ασχολήθηκε ποτέ κανείς με τις αρβύλες μου (ή κάποιου άλλου νέου μέσα στο στρατόπεδο) αν ήταν γυαλισμένες κ. Λπ. Το ξύρισμα σας επιτρέπουν να το κάνετε και από το βράδυ αν θέλετε, αλλά το μισό στρατόπεδο ξυρίζεται κάθε 2-3 μέρες. Ειδικά τώρα με τις μάσκες που δε φαίνεσαι. Κανείς από τους ανώτερους δεν πολυασχολείται με το ξύρισμά σας. Αφρό και ξυραφάκια δεν δίνουν. Πρέπει να πάρετε μαζί σας. Κάποια ξυριστικά έχει και το ΚΨΜ. Εκεί έχει και χαρτιά υγείας και υγρά μαντηλάκια. Ραπτικά δεν χρειάζεστε. Τη σημαία στο αριστερό μπράτσο τη ράβουν όλοι αργά, εσείς θα φεύγετε τότε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jack1999 την Τρί Ιούλ 20, 2021 7:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Jack1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2021 1:26 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Jack1999 »


(συνέχεια) Θάλαμος 10 άτομα (αντι για 20) και εναλλάξ στα κρεβάτια. Πάνω ο ένας, κάτω ο άλλος στο επόμενο κρεβάτι, κ. Λπ. Παίρνετε σακουλάκι με 10 μάσκες, αντισηπτικό και γάντια λαστιχένια όταν ντυθείτε. Το 95% του στρατοπέδου είτε δε φοράει μάσκα, είτε τη μισοφοράει. Ευτυχώς κρούσμα δεν υπήρξε όσο ήμουνα μέσα. Πρίζες για να φορτίσετε μόνο σε ένα σημείο σε κάθε πυροβολαρχία (= εκεί που είναι όλοι οι θάλαμοι), και θα πρέπει να είστε σχετικά κοντά για να μη σας κλέψουν το κινητό (έχει άλλη μία πρίζα που δεν την ξέρουν πολλοί στη Β' πυροβολαρχία στο κυλικείο, στο καλοριφέρ). Υπνόσακοι επιτρέπονται. Κυρίως θα γλιτώσετε τα στρωσίματα του κρεβατιού. Τα κρεβάτια δεν είναι τόσο βρόμικα όσο περιγράφονται. Παίρνετε (ως εξαγορές) 3 πετσέτες (μικρή, μεσαία, μεγάλη),1 εσώρουχο,3 ζευγάρια κάλτσες,1 φανελάκι αμάνικο,2 μπλουζάκια κοντομάνικα, ένα φούτερ, ένα πουλόβερ και μία παραλλαγή (παντελόνι, χιτώνιο, τζάκετ, τζόκεϊ, μπερές).

Φαγητό γευστικά αρκετά καλό. Πολύ κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο. Κατά τα άλλα, φακές την Τετάρτη, φασολάδα την Παρασκευή. Καμιά φορά λουκάνικα, μακαρόνια με κιμά, πίτσα. Κυριακή μοσχάρι με ρύζι πολύ καλό. Σάββατο χοιρινή τηγανιά. Πρωινό σχεδόν πάντα ψωμί (πολύ καλό) με μέλι (ζαχαρωμένο που δεν αλειφόταν) και μαργαρίνη στόκος. Κανένα Σάββατο είχε και κορν φλέιξ με γάλα και βραστό αβγό και ζαμπόν. Άμα μείνετε λιγάκι μετά το φαγητό σας το βράδυ, πολύ πιθανό να φωνάξουν και για δεύτερη μερίδα. Μην πηγαίνετε να φάτε πρώτοι αν μπορέσετε, θα πάρετε μικρές μερίδες. Βίγκαν επιλογές ούτε καν. Επειδή το νερό από τις τουαλέτες δεν πολυπίνεται, έχετε 2 επιλογές. Ή ΚΨΜ 20 λεπτά το μπουκαλάκι, ή γεμίζετε στη βρύση της κουζίνας που έχει στα μαγειρεία.

Αν πάρετε κάπου μόνιμη υπηρεσία, πιθανότατα να γλιτώσετε το θαλαμοφυλίκι. Αν πάτε και πείτε ότι θέλετε να σας βάλουν στη στρατολογία ή στο λαβύρινθο (υπηρεσία ιματισμού), ίσως τα καταφέρετε. Οι 2 κυρίες στη στρατολογία είναι εξαιρετικές.

Δεν παίρνεις όπλο, δεν ορκίζεσαι, δεν κάνεις εκπαίδευση. Αυτό που κάνεις ουσιαστικά είναι η λεγόμενη εβδομάδα προσαρμογής που κάνουν όλοι οι νεοσύλλεκτοι. Σ/Κ που δεν έχεις υπηρεσία δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Βαριέσαι που ζεις. Άδειες σπανίως και κυρίως σε αθλητές, αλλά δεν το πολυέψαξα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jack1999 την Κυρ Μαρ 28, 2021 4:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Jack1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2021 1:26 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Jack1999 »

(συνεχεια) Μπήκα Δευτέρα, την επόμενη Παρασκευή που βγαίνανε οι μεταθέσεις για όσους θα υπηρετούσανε κανονικά εγώ πήρα άδεια (μετά από 12 μέρες θητείας). Την 16η μέρα (πρέπει να έχεις συμπληρώσει 15) πήγα στη στρατολογία στον τόπο διαμονής μου. Αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία, πέρα από την στρατιωτική σου ταυτότητα και το φύλλο μητρώου που θα πάρεις από τη μονάδα σου όταν φύγεις με άδεια, χρειάζεσαι και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για στρατολογική χρήση. Μπαίνεις στις ονλάιν υπηρεσίες του δήμου σου, το παραγγέλνεις και στο στέλνουν με ιμέιλ μία δύο μέρες μετά (άμα πιέσεις, ίσως και γρηγορότερα). Στη στρατολογία μου κόψανε 2 παράβολα, ένα 5940 ευρώ (8μηνο μείον τις μέρες που υπηρέτησα) και ένα 90 ευρώ (πρόσθετη στρ. Υποχρέωση επειδή δεν τους πήγα το διδακτορικό στην ώρα του). Πας σπίτι σου, τα πληρώνεις ηλεκτρονικά είτε από εδώ https://www.gsis.gr/polites-epiheiriseis/pliromes-kai-eispraxeis/e-paravolo είτε μέσω IBAN Της τράπεζάς σου, τυπώνεις το αποδεικτικό πληρωμής (αν δεν υπάρχει, απλώς τύπωσε την οθόνη που λέει ότι πλήρωσες), πας ξανά στη στρατολογία της περιοχής σου το καταθέτεις. Παίρνεις τηλ. Στη Θήβα ενημερώνεις ότι πλήρωσες (τηλ. Στρατολογίας Θήβας 2262021725). Την ημέρα που απολύεσαι (20 μέρες αφότου παρουσιάστηκες), και σε προσυνεννόηση με την εκεί στρατολογία, στέλνεις κούριερ στη Θήβα 9:00-13:00 το μεσημέρι να πάει στη στρατολογία να πάρει το απολυτήριό σου και την αστυνομική σου ταυτότητα. Αν θες μπορείς να πας και ο ίδιος. Τη στρατιωτική σου ταυτότητα δε χρειάζεται να την στείλεις πίσω, σου λένε απλώς να την καταστρέψεις. Αν την στείλεις με το κούριερ που θα σου πάρει την αστυνομική ταυτότητα κανονικά θα πληρώσεις διπλή ταρίφα. Σπίντεξ εμένα μου πήρε 8 ευρώ μόνο για να μου φέρει την αστυνομική και το απολυτήριο. Το απολυτήριο δε γράφει τι Ι ήσουνα, ούτε ότι εξαγόρασες. Λέει εκπλήρωσε τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις (π. Χ.) στο στρατό ξηράς. Κατατάχθηκε τότε, απολύθηκε τότε (20 μέρες μετά την κατάταξη).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jack1999 την Πέμ Απρ 01, 2021 4:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
panagiotis88

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από panagiotis88 »

Καλησπέρα,

Είμαι υπόχρεος κατάταξης τον Ιούλιο. Εχω πάρει 2 αναβολές υγείας και εχω κλείσει τα 33 οπότε μπορώ να εξαγοράσω. Τωρα με την αύξηση της θητείας, διαβάζω πως μπορώ να επιλέξω και 9μηνο για παραμεθώριο. Μπορώ να επιλέω το 9μηνο και να εξαγοράσω μετά από 15-20 μέρες έτσι ώστε να εξαγοράσω λιγότερους μήνες;

milosr88
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2021 12:42 am
Επάγγελμα: Ελευθερος επαγγελματιας
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από milosr88 »

Καλησπερα παιδια με λενε Μιλος, ειμαι Σερβοελληνας, ζω στο Βελιγραδι αλλα τωρα θα ξαναγυρισω Ελλαδα, θα μπορουσατε να με βοηθεσετε με το εξης θεμα. Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου απο το 2012, εβγαλα το χαρτι το ανυποταξιας τον νοεμβρη του 2019, μετα απο αυτο αρχισα να δουλευω ως φριλανσερ και δεν μπορω να το ξαναβγαλω γιατι ουσιαστικα πληρωνομαι μαυρα. Τεσπα, μου ηρθε χαρτι καταταγης στην Γ εσσο 17/5/21, δεν θα παρουσιαστω τοτε αλλα θελω να ερθω και εγω Ιουλιο και να εξαγορασω την θητεια μου, απεκτησα ενα τεκνο τον Γεναρη του 21 αρα δικαιουμαι πιο μικρη θητεια αλλα με τους 12 μηνες τωρα δεν ξερω ποσο ακριβως; Και εφαγα το προστιμο των 6000? και μου εχουν μεινει τα 4000? το εχω σε δοσεις, λοιπον τωρα οταν εξαγορασω το υπολοιπο της θητεις μου ξερετε τι γινεται με το προστιμο; Ζηταω συγγνωμη αν δεν εβαλα σωστα την αναρτηση μου αλλα δυσκολευομαι στο πως δουλευει το φορουμ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες