Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jkal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:14 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Jkal »

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να πάρουμε 2 περιπτώσεις:

Α) Αν το 2024 βρίσκομαι στην Ελλάδα και δεν έχω ολοκληρώσει το διδακτορικό μου, υπάρχει κάποια πιθανότητα να παρω επιπλέον αναβολές για διάφορους λόγους για 2 επιπλέον έτη ; Δηλαδή από ηλικία 31 (το 2024) έως 33 (το 2026) όπου θα είναι εξαγοράσιμη η θητεία ;

Β) Αν το 2024 βρίσκομαι εξωτερικό και πάλι δεν έχω ολοκληρώσει το διδακτορικό, θα χρειαστεί να μείνω 2 ακόμα χρόνια εκτός Ελλάδας και να πλήρως περίπου 15.000? για ανυποταξία + εξαγορά ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

1) Όπως προανέφερα, παραπάνω αναβολή μπορείς να πάρεις μόνο ως διαπρέπων επιστήμονας εξωτερικού, δηλαδή θα περάσεις συνέντευξη από ειδική επιτροπή. Διαφορετικά μόνο με αναβολές λόγω ψυχολογικών/οικονομικών ή προβλημάτων υγείας, αλλά και αυτές πεπερασμένες.

2) Ναι, πλέον ο νόμος άλλαξε και δεν απαλλάσεσαι από το πρόστιμο της ανυποταξίας όταν καταταγείς και εξαγοράσεις το υπόλοιπο.

Με άλλα λόγια θα πρέπει να κλείσεις 7 χρόνια συνεχόμενα στο εξωτερικό για βιοποριστικούς λόγους -εργάζεσαι και πληρώνεσαι δηλαδή- ή 11 χρόνια κύρια και μόνιμη εγκατάσταση, για να βγείς Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού και να διαγραφεί το πρόστιμο σου.

BigDee
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 2:01 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από BigDee »

Καλισπερα,

εχω μια ερωτηση για το επομενο θεμα.

Ειμαι κατηκος εξωτερικου,35 ετων, εχω γενηθει στην Ελλαδα, και δεν εχω ξεκινησει την στρατιοτικη θητεια, επειδη μενω στο εξωτερικο και εχω το χαρτι της αναβολης.

Οπος εχω διαβασει στην Βικιπαιδεια, αλλα και αλλες σεληδες, μπορω να εκπληρωσω την θητεια σε 20 ημερες και να εχω δικαιωμα εξαγορας της ειπολοιπης θητειας.

Σημαινει αυτο ατο πρεπει να ειμαι 20 ημερες παρων στο στρατο (Ενοπλες Δυναμεις) ;

Δεν ειμαι σηγουρος αμμα τα τμηματα κανουνε τον κοπο και την διαδικασια γαι αυτο το μικρο το διαστημα.

(Η εναλακτικη θητεια δεν πεζει ρολο για την δικια μου περιπτωση).

Μπορω να κανω μια ζητηση στο Ελληνικο Προξενειο της χωρας που μενω;

Ευχαριστω πολυ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, εισαι υποχρεωμενος να υπηρετησεις λιγες ημερες για να εξαγορασεις το υπολοιπο των μηνων θητειας που εχεις. Η εξαγορα καθε μηνα κοστιζει 810 Ευρω.
BigDee
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 2:01 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από BigDee »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Επειδη θα ηθελα πολυ να παω στο στρατο για την θητεια (το εχω μετανιωσει λιγο για νο πω την αληθεια, που δεν εχω παει),20 μερες στρατο πιστευω θα ειναι μει ομορφη αδεια στην ομορφη Ελλαδα για εμενα :).

Ωποτε το καλοκαιρι θα επικοινωνησω με την στρατολογια.

Διαβασα το pdf που ειχες γραψει στο Link το παραπανο μηνυμα.

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/4.pdf

Ειπαρχει και περιπτωση (ροταω απο ενδιαφερον) να υπηρετω και 2 μηνες στο στρατο και να εξαγορασω 4 μηνες, η ειμαι υποχρεωμενος για 20 μερες και εξαγορα τον υπολοιπο καιρο;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigDee την Παρ Μαρ 25, 2022 4:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν γνωριζω αν μπορεις να το κανεις, καλυτερα ρωτα τη Στρατολογια.
BigDee
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 2:01 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από BigDee »

Οκ. Αμα θα εχω μαθει νεα, μπορω να το γραψω εδω.
Mike

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Καλημέρα. Κι εγώ σε κάπως αντίστοιχη περίπτωση είμαι.42 χρόνων, ΜΚΕ εδώ και 10 χρόνια (17 σύνολο).

Σκέφτομαι μια πρόταση επιστροφής στην Ελλάδα. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να μπω με μια ΕΣΣΟ για 20 ημέρες και να εξαγορασω την υπόλοιπη θητεία μου.

1) Μου φαίνεται περίεργο που ο στρατός θέλει να μπει στη διαδικασία και το κόστος να με έχει εκεί για 20 μέρες, αλλά οκ, έτσι είναι. Φαντάζομαι οι 20 είναι 20 και όλες είναι μέσα, σωστά;

2) πως γίνεται η διαδικασία πρακτικά; Πάω στη στρατολογια και λέω γειά σας, θέλω να διακόψω αναβολή ΜΚΕ και να μπω στην επόμενη σειρά και να εξαγορασω την υπόλοιπη; Και μου λένε οκ περίμενε σε 2 μήνες μπαίνεις;

3) ως ΜΚΕ νομίζω έχω 6μηνη θητεία. Αυτό σημαίνει ότι έχω περίπου 5 μήνες να εξαγορασω προς ?810 /μηνα = 4050 + κάτι για τις 10 μέρες, σωστά;

Ευχαριστώ πολύ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Στη σελίδα 19 διάβασε τα 3 συνεχόμενα μηνύματα του χρήστη που αναφέρει λεπτομερώς τη διαδικασία. Αυτός βέβαια πήγε στο ΚΕΠΒ της Θήβας, αλλά πάνω-κάτω τα ίδια ισχύουν.

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82_topic3504_post577033.html#577033

Mike

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Πολύ αναλυτική καταγραφή.
Mike

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Καλησπέρα. Το στρατολογικό γραφείο μου απάντησε ότι θα μπω σε τουλάχιστον 5 ημέρες από την διακοπή της αναβολής. Εννοουν ότι μπορώ να διακόψω την αναβολή και να πω θέλω να μπω σε 20 μερες; Ή αυτοί θα μου πουν μπαίνεις σε Χ μέρες;

Επίσης πρέπει να πάω ο ίδιος για διακοπή αναβολής ή μπορεί να το κάνει και ο πατέρας μου;

Ly Sandros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 9:59 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Ly Sandros »

Γεια σε όλους,

είμαι 33 χρονών και πρόκειται να πραγματοποιήσω την θητεία των 20 ή 30 ημερών με εξαγορά της υπόλοιπης διάρκειας, όπως προβλέπει ο κανονισμός.

Ενδέχεται για διάφορους λόγους να αρχίσω εκτός ΕΣΣΟ, δηλαδή κάπου μέσα του μήνα, Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη, στην Ξηρά.

Μήπως γνωρίζει κάποιος:

1) Ποιά θα είναι τα στάδια αυτής της σύντομης θητείας;
2) Υπάρχει ορκομωσία / απόλυση;
3) Η τοποθεσία/μονάδα, αλλάζει ή θα είναι όλες τις ημέρες στην ίδια;
4) Πώς είναι οργανωμένη η εκπαίδευση εφόσον ξεκινάει κόσμος εκτός ΕΣΣΟ (όπως εγώ) ;

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ly Sandros την Κυρ Ιουν 12, 2022 10:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο forum.

Στη σελίδα 19 διάβασε τα 3 συνεχόμενα μηνύματα του χρήστη που αναφέρει λεπτομερώς τη διαδικασία. Αυτός βέβαια πήγε στο ΚΕΠΒ της Θήβας, αλλά πάνω-κάτω τα ίδια ισχύουν και στα άλλα Κέντρα Κατάταξης για όσους πρόκειται να κάνουν ολιγοήμερη θητεία και εξαγορά.

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82_topic3504_post577033.html#577033

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Κι εγω μια απο τα ιδια, ετοιμαζομαι να μπω κοντα στις 15-20 Αυγουστου (ελπιζω δηλαδη γιατι δεν εχω καταλαβει πως αποφασιζεται το ποτε μπαινεις. Εγω ειμαι και 10 χρονια μεγαλυτερος :)

Απο αυτα που διαβασα, μαλλον δεν προβλεπεται εκπαιδευση και απλα θα εχουν εκει να περιφερεσαι για 2-3 εβδομαδες, και να κανεις και καμμια αγγαρεια. Δεν νομιζω πως προλαβαινεις ορκομωσια, απο αυτα που γραφουν εδω τα παιδια, μαλλον κανεις 2-3 εβδομαδες, παιρνεις αδεια εξαγορας και πας να πληρωσεις.

Το τι σε κανουν οταν εσυ μπεις στα μεσα της ΕΣΣΟ και οι αλλοι εχουν ξεκινησει εκπαιδευση, δεν το εχω καταλαβει. Εχω την εντυπωση οτι αχρηστος εισαι και δεν ξερουν ουτε αυτοι τι να σε κανουν

Ly Sandros έγραψε:Γεια σε όλους,

είμαι 33 χρονών και πρόκειται να πραγματοποιήσω την θητεία των 20 ή 30 ημερών με εξαγορά της υπόλοιπης διάρκειας, όπως προβλέπει ο κανονισμός.

Ενδέχεται για διάφορους λόγους να αρχίσω εκτός ΕΣΣΟ, δηλαδή κάπου μέσα του μήνα, Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη, στην Ξηρά.

Μήπως γνωρίζει κάποιος:

1) Ποιά θα είναι τα στάδια αυτής της σύντομης θητείας;
2) Υπάρχει ορκομωσία / απόλυση;
3) Η τοποθεσία/μονάδα, αλλάζει ή θα είναι όλες τις ημέρες στην ίδια;
4) Πώς είναι οργανωμένη η εκπαίδευση εφόσον ξεκινάει κόσμος εκτός ΕΣΣΟ (όπως εγώ) ;

Ευχαριστώ

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Μια και μου απαντησε η στροτολογια, να το μοιραστω και εδω.

Μου ειπαν οτι πρεπει να τους στειλω αιτηση για τη διακοπη της αναβολης και υπευθυνη δηλωση που να Αναφερω την ημερομηνια που θελω να καταταγω (η οποια ημερομηνια καταταξης να ειναι τουλαχιστον 5 μερες αργοτερα).

(επισης μου ειπαν να στειλω και φρεσκια βεβαιωση μονιμου κατοικου εξωτερικου, μεχρι 6 μηνων)

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες