Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
NickS

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από NickS »

Μπαίνω για εξαγορά ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Μου ήρθε το χαρτί για ΚΕΠΒ θηβας, για την ημερομηνία που ζήτησα στη διακοπή της αναβολής. Αλλά το χαρτί αναγράφει πεζικό - ελδυκ (οπλ). Δεν είναι περίεργο να στείλουν κάποιον για εξαγορά στην ελδυκ;
Cormoran

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Cormoran »

To όπλο που ανήκεις βγαίνει πριν κάνεις την αίτηση για εξαγορά (η οποία γίνεται την πρώτη μέρα της κατάταξής σου, στην στρατολογία του στρατοπέδου)

Μην ανησυχείς, θα κάτσεις περίπου 10 μερούλες Θήβα και θα φύγεις.

sv_p

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από sv_p »

Καλησπέρα, μια απλή ερώτηση για όσους κάνατε εξαγορά ως ανυπότακτοι εξωτερικού μετά το 2021.

Τι κανατε με το πρόστιμο των 6000 ευρώ;

  • Όσοι είχατε φροντίσει να πληρώσετε όταν σας επιβλήθηκε, σας επιστράφηκε κάποια στιγμή αφού εξαγοράσατε;


  • Όσοι δεν το ειχατε εξοφλήσει και πλέον είχε γίνει σχεδόν διπλάσιο με τους τόκους, σας χαρίστηκε επειδή εξαγοράσατε (και ουσιαστικά πάψατε να ειστε ανυποτακτοι επειδη κανατε θητεια) ;
Υπάρχει κίνδυνος να καταλήξει κάποιος να πληρώσει 6000 + 11*810 ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

NickS

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από NickS »

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο μετά την εξαγορά μπορείς να βγάλεις πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης;

Πήρα το χαρτί της απόλυσης εδώ και 2 εβδομάδες, αλλά όταν ζητάω πιστοποιητικό από τη στρατολογια μέσω ταξις, μου λέει πως δεν μπορώ να το βγάλω λόγω της στρατιωτικής μου κατάστασης. Δηλαδή μάλλον δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα;

kostasper

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από kostasper »

Καλησπερα φιλε, θα σε συμβουλευα να εκανες αρχικα μια αιτηση επισπευσης μεσω της στρατολογιας σου, ετσι ωστε να πιεσουν τον ΚΠΣ να τους στειλουν τον φακελο σου. Κανε και ενα τηλεφωνο και θα σε εξυπηρετησουν. Επειτα θα περιμενεις κανα 2-βδομαδο και θα στο βγαλουν.
Panos126
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2022 10:26 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Panos126 »

Καλησπέρα και από μένα

Πολύ χρήσιμο το φόρουμ.

Έχω αναβολή λόγω PhD+Post-Doc μέχρι το τέλος του έτους. Την έκοψα και μπαίνω Γεναρη του 23 να κανω τις 20 μέρες και να εξαγοράσω. Δεν ειμαι ΜΚΕ (μου λείπουν 2 χρόνια). Δήλωσα παραμεθόριο μέσω του https://parousiasi.army.gr/

2 ερωτησούλες έχω αν δεν κάνει κόπο:

- Δηλώνοντας παραμεθόριο η θητεία είναι 9μηνη. Θα πληρώσω 810? x 9 μήνες (μείον τις 20 μέρες) ή κανονικά για 12 μήνες; Άκουσα ότι γίνεται αλλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω εδώ με την ομάδα.

- Για το πώς κανονίζεις το ότι είσαι εξαγοραστέος. Το δηλώνεις την 1η μέρα που μπαίνεις;

Ευχαριστώ

kostasper

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από kostasper »

Καλησπερα φιλε, απο οσο ξερω και να εχεις δηλωσει στο parousiasi παραμεθωριο, αν εισαι για εξαγορα θα σε στειλουν Θηβα το πιο πιθανο. Επισης δεν νομιζω οτι γινεται θα πληρωσεις λιγοτερο ετσι, εξαγορα πληρωνεις το 12μηνο, εκτος αν εχεις απο πριν αλλες μειωσεις, π. Χ. ΜΚΕ, προστατης, κλπ.Με μια επιφυλαξη αν εχει αλλαξει κατι φετος. Με ενα στην στρατολογια θα σου πουν ακριβως και τι ισχυει.

Καλο ειναι να το δηλωσεις στην στρατολογια σου οτι εισαι εξαγορα πριν σου ερθει το χαρτι. Κανε ενα τηλεφωνο να μαθεις ποτε περιπου ειναι να παρουσιαστεις να ξερεις.

Οταν παρουσιαστεις, εφοσον εισαι Θηβα, το λες στην καταταγη (στην εισοδο δεν εχει και νοημα, δεν το πολυξερουν κιολας), στην στρατολογια που θα πας μετα τις φωτογραφιες, και θα σε καθοδηγησουν τα παιδια μια χαρα.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Panos126 έγραψε:Καλησπέρα και από μένα

Πολύ χρήσιμο το φόρουμ.

Έχω αναβολή λόγω PhD+Post-Doc μέχρι το τέλος του έτους. Την έκοψα και μπαίνω Γεναρη του 23 να κανω τις 20 μέρες και να εξαγοράσω. Δεν ειμαι ΜΚΕ (μου λείπουν 2 χρόνια). Δήλωσα παραμεθόριο μέσω του https://parousiasi.army.gr/

2 ερωτησούλες έχω αν δεν κάνει κόπο:

- Δηλώνοντας παραμεθόριο η θητεία είναι 9μηνη. Θα πληρώσω 810? x 9 μήνες (μείον τις 20 μέρες) ή κανονικά για 12 μήνες; Άκουσα ότι γίνεται αλλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω εδώ με την ομάδα.

- Για το πώς κανονίζεις το ότι είσαι εξαγοραστέος. Το δηλώνεις την 1η μέρα που μπαίνεις;

Ευχαριστώ


Καλο κόλπο θα ηταν, αλλα δεν νομίζω πως μπορεις να 'εξαγορασεις παραμεθοριο'. Αν ηταν ετσι δεν θα πληρωνε κανείς 12μηνο, θα πληρωναν ολοι 9μηνο. Δεν το ξερω σιγουρα ομως, οποτε ποτέ δεν ξερεις.

Αυτο που ξερω σιγουρα (δεν ξερω αν το ξερεις και εσυ) ειναι οτι οταν μπαινεις για εξαγορα, μπορεις να παρουσιαστεις οποτε θες (σε συννενοηση με τη στρατολογια). Οποτε μπορεις να πεις οτι μπαινεις με εξαγορα και θες να παρουσιαστεις τωρα (ή σε χ μερες) και θα σου βγαλουν προσκληση για να μπεις οποτε θες (οκ μην πεις αυριο, δωσε τουλαχιστον 5 μερες). Αυτο θα σε διευκολύνει γιατι δεν θα μπεις με την ΕΣΣΟ, με αλλους 200. Επισης νομιζω πως δεν σε καλουν απαραιτητα με την πρωτη ΕΣΣΟ αφου ληξει η αναβολη, αναλογα και με το ποσο κοντα ειναι.

Σιγουρα θα σου ελεγα να το πεις στη στρατολογια οτι θες εξαγορα (ακομα κι αν θες να μπεις με την ΕΣΣΟ) ωστε να σε στειλουν σε στρατοπεδο που γνωριζει καλα απο εξαγορες (συνηθως Θηβα). Ετσι θα σου ρυθμισουν τις μερες που θα κατσεις (μαξ 15) μεχρι να παρεις αδεια, ωστε να κανεις τις διαδικασιες εξαγορας.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Νοέμ 08, 2022 5:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fsasa

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Fsasa »

Πληρώνεις τους μήνες που έχει διάρκεια η κανονική θητεία και όχι της παραμεθορίου, αυτά τα λένε οι νομοθεσίες.
Iliaslp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 12:15 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Iliaslp »

ΧαίρεταιΘα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να εξαγορασω το υπόλοιπο της θητείας που μου απομένει (περίπου 5 μήνες) δεν έχω φτάσει στο 33ο έτος ηλικίας όμως είμαι 30! Γνωριζει κάποιος εάν είναι εφικτό σε τέτοια ηλικία να γίνει εξαγορά! Ευχαριστώ.

ktar
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2023 3:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ktar »

Καλή χρονιά σε όλους.

Μπαίνω 9/1 στο στρατόπεδο στο Πετροχώρι στην Ξάνθη ως 33 ετών, γιατρός για εξαγορά.
Έχω συνεννοηθεί τα πάντα και έχω στείλει στη στρατολογική υπηρεσία στην Κομοτηνή που ανήκω όλα τα έγγραφα.
Χρειάζεται να έχω μαζί μου κάτι συγκεκριμένο για να το καταθέσω και στη στρατολογία του στρατοπέδου; Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο στρατόπεδο;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Μπα, δεν χρειάζεται να έχεις τίποτα. Εμένα μόνο ταυτότητα ζήτησαν αλλά σε άλλο στρατόπεδο. Τους είπα ότι είμαι για εξαγορά, είπαν οκ.

Μετά απλά θα σου πει ο διοικητής πότε θα σε αφήσουν να φύγεις, μέχρι 15 μέρες. Αυτό δεν είναι θέμα της στρατολογιας βέβαια. Μην ξεχάσεις με τίποτα να πάρεις το χαρτί μητρώου σου από τη στρατολογια του στρατοπέδου φεύγοντας (και να γράφει ποινές και άδειες), γιατί αυτό χρειάζεται όταν θα πας να κάνεις την εξαγορά στο στρατολογικό γραφείο που υπάγεσαι.
Wakka1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 25, 2023 1:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Wakka1 »

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
Θέλω να εξαγοράσω την θητεία μου. Είμαι του 1992 και η αναβολή μου λήγει το 2024. Αυτό που δεν βγάζω άκρη είναι αν για τον στρατό θεωρούμαι 32 ή 33. Είχε μια φόρμουλα ότι για να βρεις την μέγιστη αναβολή που συμπληρώνεις τα 33, προσθέτεις ημ/νια γέννησης +32. Αυτό βγάζει 2024. Αλλά έχω την άισθηση ότι 33 θα είμαι από 1/1/2025. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω; Το κλέω γιατί η αναβολή που περιμένω δεν ξέρω αν θα ναι μέχρι 31/12/2024 (το συμβόλαιο μου το οποιό κατέθεσα για να πάρω την αναβολή λήγει 7/2024).

Οπότε το 2024 θα είμαι 33 για να υπηρετήσω 20 μέρες και να εξαγοράσω; Αλλιώς με κάποιον τρόπο να πάρω μια τελευταία για κοινωνικούς λόγους για να χάσω 2 ΕΣΣΟ και να φτάσω στο 2025;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Από 1/1/2024 μέχρι 31/12/2014 είσαι 32 ετών. Από 1/1/2025 μέχρι 31/12/2025 είσαι 33. Δεν έχει σημασία ο μήνας που γεννήθηκε, ο Στρατός μετράει με χρονιά.

Αν η αναβολή σου λήγει τέλος του 2024, λογικά θα σου στείλουν σημείωμα κατάταξης με τη Α' ΕΣΣΟ του 2025, άρα για τον Στρατό θα έχεις συμπληρώσει τα 33 για να κάνεις εξαγορά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης