Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Wakka1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 25, 2023 1:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Wakka1 »

Nassos έγραψε: Σάβ Μαρ 25, 2023 6:35 pm Από 1/1/2024 μέχρι 31/12/2014 είσαι 32 ετών. Από 1/1/2025 μέχρι 31/12/2025 είσαι 33. Δεν έχει σημασία ο μήνας που γεννήθηκε, ο Στρατός μετράει με χρονιά.

Αν η αναβολή σου λήγει τέλος του 2024, λογικά θα σου στείλουν σημείωμα κατάταξης με τη Α' ΕΣΣΟ του 2025, άρα για τον Στρατό θα έχεις συμπληρώσει τα 33 για να κάνεις εξαγορά.
Είχα γράψει μια απάντηση κάπου εξαφανίστηκε.

Αρχικά σε ευχαριστώ. Έχω σκαλώσει όμως γιατί
όταν πήρα για το διδακτορικό, ήταν μέχρι τα 31 μου και η ηλικία αυτή προκύπτει από την ημ/νια γέννησης + 30 = 2022 για την περίπτωσή μου. Άρα αν το 2022 δεν με θεωρούσε ο στρατός 31; Επομένως το 23 => 32 και το 2024=> 33;

Ως μεταδιδακτορικός ερευνητής ήταν ημ/νια γέννησης +32 το μέγιστο που δικαιούσαι (33 ετών) που για μενα είναι το 2024. Αλλά εσύ θεωρείς ότι το 2024 θα είμαι 33 (σορυ απλά έχω μπλεχτεί και θέλω κάπως να εξαγοράσω να τελειώσω).

Αν μου δώσουν τόσους μήνες όσους το συμβόλαιό μου ακριβώς θα λήξει η αναβολή 7/24. Άρα ίσως αν δεν είμαι 33, να το τραβήξω με μια τελευταία για κοινωνικούς λόγους μέχρι 2025. Ουφ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Από το παρακάτω PDF της Στρατολογίας για τις προϋποθέσεις εξαγοράς υπολοίπου θητείας αναφέρει ότι
Για τον υπολογισμό της ηλικίας στρατολογικά ως ημερομηνία γέννησης λογίζεται η 1η Ιανουαρίου του έτους εγγραφής στο δημοτολόγιο.
https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... _ent/4.pdf

Επομένως 33 χρονών θα είσαι από 1/1/2025, όχι το 2024.
Wakka1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 25, 2023 1:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Wakka1 »

Nassos έγραψε: Σάβ Μαρ 25, 2023 8:15 pm Από το παρακάτω PDF της Στρατολογίας για τις προϋποθέσεις εξαγοράς υπολοίπου θητείας αναφέρει ότι
Για τον υπολογισμό της ηλικίας στρατολογικά ως ημερομηνία γέννησης λογίζεται η 1η Ιανουαρίου του έτους εγγραφής στο δημοτολόγιο.
https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... _ent/4.pdf

Επομένως 33 χρονών θα είσαι από 1/1/2025, όχι το 2024.
Κατάλαβα ευχαριστώ. Ίσως δεν το διατυπώνουν καλά επομένως γιατί σου δίνουν αναβολή μέχρι τα 32 ή πριν γίνεις 33 έστω.
Wakka1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 25, 2023 1:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Wakka1 »

Και μια ακόμα ερώτηση. Εφόσον υπηρετείς 21 μέρες για να κάνεις εξαγορά, αφαιρείται ο μήνας από την εξαγορά; Δηλαδή (εγώ κάνω 9 μηνο), είναι 9-1=8μήνες για εξαγορά;
Wakka1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 25, 2023 1:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Wakka1 »

Wakka1 έγραψε: Κυρ Μαρ 26, 2023 1:12 pm Και μια ακόμα ερώτηση. Εφόσον υπηρετείς 21 μέρες για να κάνεις εξαγορά, αφαιρείται ο μήνας από την εξαγορά; Δηλαδή (εγώ κάνω 9 μηνο), είναι 9-1=8μήνες για εξαγορά;
Άκυρο, αφαιρείται το αναφέρει στην διάταξη.
Wakka1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 25, 2023 1:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Wakka1 »

Αν στην διάρκεια της θητείας κλείσει κάποιος τα 33 (πχ ξεκινήσει Νοέμβρη και 1/1 θεωρείται 33) μπορεί να εξαγοράσει ή πρέπει εξαρχής να το δηλώσεις (άρα να είσαι ήδη 33) ;
Επισκέπτης

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς για όσους απολυθούν με εξαγορά τι παίζει με το χρώμα του απολυτηρίου και τις περαιτέρω στρατιωτικές υποχρεώσεις; Υπάρχει περίπτωση να κληθεί κάποιος για μετεκπαίδευση εφέδρου έχοντας κάνει μονο τη βασική εκπαίδευση; Φανταζομαι προφανώς δεν παιρνεις καποια ειδικότητα μετά την εξαγορά...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επισκέπτης

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδια αληθευει οτι με εξαγορα θητειας σαν ανυποτακτος εξωτερικου δεν διαγραφεται το προστιμο ανυποταξιας ουτε το ποινικο αδικημα πλεον; Αν ναι, ποια ειναι η λογικη σε αυτο (αν υπαρχει στον ελληνικο στρατο λογικη). Επισης γνωριζει να με παραπεμψει καποιος στις καταλληλες πηγες που υποδεικνυουν οντως τι ισχυει; Μπορω να κανω εξαγορα 1/1/2025 αλλα μεχρι τοτε θα εχω ενα χρονο ανυποταξιας εξωτερικου το 24. Αν ομως αυτο δημιουργει αμετακλητα προβληματα με προστιμο και ποινικο αδικημα, καλυτερα ειλικρινα να οαω για ενα χρονο αναβολη για ψυχολογικους λογους (εχω οντως και καποια θεματακια με το αγχος).

Εν τελει, αν κανω εξαγορα οντως πριν ανυποτακτος μπορει και μετα να καλεσθω δικαστηριο; Και αν ναι τι συμβαινει εφοσον πια θα εχω εκλπηρωσει θητεια; Η λογικη δε λεει οτι το αδικημα αθωωνεται; Εχει κανεις εμπειρια να μας δωσει τα φωτα του;
Επισκέπτης

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Νοέμ 20, 2023 11:19 am Παιδια αληθευει οτι με εξαγορα θητειας σαν ανυποτακτος εξωτερικου δεν διαγραφεται το προστιμο ανυποταξιας ουτε το ποινικο αδικημα πλεον; Αν ναι, ποια ειναι η λογικη σε αυτο (αν υπαρχει στον ελληνικο στρατο λογικη). Επισης γνωριζει να με παραπεμψει καποιος στις καταλληλες πηγες που υποδεικνυουν οντως τι ισχυει; Μπορω να κανω εξαγορα 1/1/2025 αλλα μεχρι τοτε θα εχω ενα χρονο ανυποταξιας εξωτερικου το 24. Αν ομως αυτο δημιουργει αμετακλητα προβληματα με προστιμο και ποινικο αδικημα, καλυτερα ειλικρινα να οαω για ενα χρονο αναβολη για ψυχολογικους λογους (εχω οντως και καποια θεματακια με το αγχος).

Εν τελει, αν κανω εξαγορα οντως πριν ανυποτακτος μπορει και μετα να καλεσθω δικαστηριο; Και αν ναι τι συμβαινει εφοσον πια θα εχω εκλπηρωσει θητεια; Η λογικη δε λεει οτι το αδικημα αθωωνεται; Εχει κανεις εμπειρια να μας δωσει τα φωτα του;

Η λογική ειναι οτι ειναι αυτόφωρο διαρκές. Αν απαγάγεις κάποιον και τον επιστρέψεις μετά, σταματάει η τέλεση του αδικήματος μεν, αλλά δεν παραγράφεται το αδίκημα που έχει ήδη συντελεστεί - ακριβώς ίδια λογική. Ανυποταξία δεν ειναι απλως οτι δεν παρουσιάστηκες γενικά, αλλά οτι δεν παρουσιάστηκες σε συγκεκριμένη πρόσκληση και ημερομηνία. Αν παρουσιαστείς εντέλει, το πολύ πολύ να είναι λίγο πιο επιεικείς στο Στρατοδικείο κι αντί για 10 μήνες με αναστολή να σου ρίξουν 6.

Εάν δεν εξαιρεθείς μεταγενέστερα από την πρόσκληση κατά την οποία δεν παρουσιάστηκες, δε μπορεί να απαλειφθεί το αξιόποινο της συγκεκριμένης ανυποταξίας. Το άρθρο 57 του στρατολογικού νόμου που ρυθμίζει τη δυνατότητα εξαγοράς, δεν εξαλείφει αναδρομικά ανυποταξία παρά μόνο για όσους εξαγόρασαν μέχρι 1 Ιανουαρίου 2016... Κάτι σαν μεταβατική περίοδο φαντάζομαι. Δεν επεκτείνεται χρονικά πέρα απ'αυτό. Καμια φορα βγαινουν ρυθμισεις (κυριως προεκλογικής φύσεως... :D) που τακτοποιούν και μέσω εξαγοράς, αλλά στη βασική νομοθεσία δεν προβλέπεται αυτόματα κάτι τέτοιο.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από apricot99 »

Wakka1 έγραψε: Σάβ Απρ 01, 2023 12:00 pm Αν στην διάρκεια της θητείας κλείσει κάποιος τα 33 (πχ ξεκινήσει Νοέμβρη και 1/1 θεωρείται 33) μπορεί να εξαγοράσει ή πρέπει εξαρχής να το δηλώσεις (άρα να είσαι ήδη 33) ;
Ναι μπορεις, μπορείς επίσης να ξεκινήσεις κανονικά θητεία και μετά ας πουμε 7 μήνες να θες να αποπληρεις τους άλλους 5 και να φυγεις, μπορείς και αυτό να το κάνεις.
Giannhs3

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Giannhs3 »

Καλησπέρα. Σε περίπτωση που πάρω απαλλαγή πως να αποφύγω την εξαγορά θητείας;
theklis

Re: Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από theklis »

Giannhs3 έγραψε: Παρ Φεβ 23, 2024 7:11 pm Καλησπέρα. Σε περίπτωση που πάρω απαλλαγή πως να αποφύγω την εξαγορά θητείας;
εαν παρεις αππαλαγει φιλε πληρωνεις διπλασια λεφτα δυστυχως γιατι εχει ειδικες αναγκες απο οτι φενεται
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες