Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
phsyborg
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 12:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από phsyborg »

Καλημέρα,

το ερώτημα μου είναι το εξής :

Ειμαι ομογεννης απο Κων/πολη (γεννημενος στην Τουρκια) αλλα διαμένω στην Ελλαδα 25 χρονια.(τουρκικη υπηκοοτητα. Ελληνικν εθνικοτητα και ειμαι με αδεια παραμονης στην Ελλαδα)

Ειμαι 30 χρονων πλεον παντρεμένος με Ελληνίδα και εχω κ ενα παδακι ανηλικο.

Θέλώ να παρω την Ελληνικη υπηκοοτητα.

Με την στρ. Θητεια ομως τι γίνεται;

Μπορω να κάνω εξαγορά; Αν ναι, Κανω Την βασικη εκπαιδευση η οχι; Ποια ειναι η διαδικασια, το κόστος κτλπ;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εικόνα

Anonymous

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι 29 χρονων και εχω υπηρετησει 5 μηνες. Υπαρχει καποιο παραθυρακι να εξαγορασω το υπολοιπο της θητειας μου; Εχω μαθει οτι εχει ψηφιστει να εξαγοραζεται στα 28 αλλα δεν εχει μπει στην εφημεριδα της κυβερνησης ακομα. Ευχαριστω
iwannis88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 11:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από iwannis88 »

Παιδια εγω που εχω παιδι 1.5 ετων τι θητεια κανω τελικα;
Ενα μηνα που εχω προσθετο το πληρωνω 1000ευρω;
Και γινετε να εξαγωρασω την θητεια μου, και ποσο;
army2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μαρ 01, 2010 2:17 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από army2 »

Θα ηθελα να με ενημερωσετε αν ξερετε πως μπορει να εξαγοράσει τη θητεια του καποιος που ειναι 28 χρονων. Ξερω οτι πρεπει να ειναι 35, αλλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος αλλος κανονισμος ή καποιο παραθυρακι.
army2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μαρ 01, 2010 2:17 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από army2 »

Αν εξαγοραζεται οντως στα 28 ειναι πολυ καλο! Ξερεις ομως κανεις Λεπτομερειες.

Επισκέπτης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα ήθελα να κάνω μια συγκεκριμένη ερώτηση.

Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και συμπληρώνω 35 χρόνια τον Ιούνιο του 2011. Είναι σωστό ότι αν παρουσιαστώ με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου 2010. Θα έχω το δικαίωμα εξαγοράς του υπολοίπου της θητείας μου από την 1η Ιανουαρίου 2011, εφόσον σύμφωνα με το νόμο θα θεωρούμαι ως έχων συμπληρώσει 35 χρόνια και έχοντας κάνει θητεία 2 μήνων;

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει ας με βοηθήσει!

ΤΑΣΟΣ

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ »

Ειμαι 35 ετων τριτης γενιας βορειοηπειρωτης ο παππους μου ηρθε στην Ελλάδα το 45 ο πατερας μου εχει ελληνικη ταυτοτητα και θελω να βγαλω και εγω με το θεμα στρατευσης τι γινεται αν υπηρετω ποσο χρονο αν μπορω να εξαγορασω τι θητεια και βαση ποιου νομου
MixalisRockMetal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 01, 2010 11:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από MixalisRockMetal »

ΤΑΣΟΣ έγραψε:Ειμαι 35 ετων τριτης γενιας βορειοηπειρωτης ο παππους μου ηρθε στην Ελλάδα το 45 ο πατερας μου εχει ελληνικη ταυτοτητα και θελω να βγαλω και εγω με το θεμα στρατευσης τι γινεται αν υπηρετω ποσο χρονο αν μπορω να εξαγορασω τι θητεια και βαση ποιου νομου

αφου εισαι 35 χρονων μπορεις να την εξαγορασεις. Νομιζω καθεσαι μονο καποιο μικρο διαστημα στο κεντρο περιπου ενα μιση μηνα και μετα απολυεσαι...
ενα κειμενακι που βρηκα στην σελιδα του ελλινηκου στρατου στο κανο copy να δεις.

Ορισμένες κατηγορίες στρατευσίμων μπορούν να ζητήσουν την εξαγορά της θητείας τους, αρκεί να έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας τους. Σε αυτές εντάσσονται όσοι τελούν σε ανυποταξία, όσοι βρίσκονται νόμιμα έξω από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, οι υπηρετούντες στις Ένοπλες Δυνάμεις και οι λιποτάκτες μετά την διακοπή της λιποταξίας τους. Οι παραπάνω μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της στρατιωτικής τους υποχρέωσης, αφού προηγουμένως εκπληρώσουν χρόνο πραγματικές στρατιωτικής υπηρεσίας σαράντα πέντε (45) ημερών.

Το ποσό που καταβάλλεται για κάθε μήνα θητείας έχει καθοριστεί σε οκτακόσια δέκα (810) ευρώ, δηλαδή ίσο με τις καθαρές αποδοχές νεοκατατασσόμενουΕΠ. ΟΠ. Οι τυχόν πρόσθετες στρατιωτικές υποχρεώσεις εξαγοράζονται εφάπαξ, πριν ή ταυτόχρονα με την καταβολή της πρώτης δόσης εφόσον πρόκειται για τμηματική εξαγορά ή ολόκληρου του ποσού, εφόσον εξαγοράζουν εφάπαξ και με το χρηματικό ποσό που καθορίζεται κάθε φορά από τις σχετικές διατάξεις.

Δεν υπάγονται στις παραπάνω διατάξεις περί εξαγοράς των στρατιωτικών υποχρεώσεων όσοι προκάλεσαν ή προκαλούν την έκδοση παράνομων διοικητικών πράξεων προκειμένου να παρατείνουν την παραμονή τους εκτός των τάξεων των Ενόπλων Δυνάμεων ή να αποφύγουν την υποχρέωση στράτευσής τους.
Αύξηση αντιτίμου εξαγοράς

Τον Φεβρουάριο του 2009 ανακοινώθηκε η αύξηση κατά 1.100% (!) του αντιτίμου εξαγοράς της επιπλέον εξάμηνης στρατιωτικής θητείας με την οποία φορτώνονται όσοι παρανόμως δεν κατατάχτηκαν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Συγκεκριμένα, το χρηματικό ποσό εξαγοράς από 90 ευρώ τον μήνα με τη νέα ρύθμιση ανήλθε στα 1.000 ευρώ. Παράλληλα, τα συναρμόδια υπουργεία χρεώνουν αναδρομικά με το ίδιο ποσόν και τους ανυπότακτους που έχουν ήδη καταταγεί και οι οποίοι έκαναν το κουμάντο τους υπολογίζοντας ότι το αδίκημά τους θα τους κόστιζε 90 x 6 = 540 ευρώ συνολικά. Έτσι, όσοι στρατευμένοι πήγαν μετά την Πρωτοχρονιά να τακτοποιήσουν την οφειλή τους δέχθηκαν νέο χαράτσι ύψους 1.000 x 6= 6.000 ευρώ συνολικά!

Tο υπουργείο Άμυνας προσανατολίζεται στην έκδοση διορθωτικής απόφασης που προβλέπει και μεταβατική διάταξη: Πιο συγκεκριμένα, το ποσό εξαγοράς των 90 ευρώ θα ισχύσει όχι μόνο για όσους έχουν καταταγεί μέχρι 2-1-2009 αλλά και για όσους καταταγούν τους επόμενους 3-4 μήνες. «Το τελευταίο θα ισχύσει για να λειτουργήσει ως κίνητρο και να σπεύσουν να καταταγούν προκειμένου να γλιτώσουν τα επιπλέον 5.500 ευρώ» λένε τώρα αρμόδιοι επιτελείς. Σήμερα οι ανυπότακτοι ανέρχονται σε 33.534- περίπου 17.000 εξωτερικού και 16.000 εσωτερικού. "

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τετ Απρ 07, 2010 1:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Υπενθυμίζω για μία ακόμη φορά ότι υπάρχει άρθρο για την εξαγορά θητείας .
foititis

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από foititis »

Μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου στα 28; Νομιζα πως πρεπει να εισαι 35 και πανω...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Rafale »

foititis έγραψε:Μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου στα 28; Νομιζα πως πρεπει να εισαι 35 και πανω...
νομιζω οτι θα σου λυθουν οι αποριες αν ενημερωθεις απο το λινγκ που εδωσε ο διαχειριστης του φορουμ

foititis

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από foititis »

Το αρθρο το διαβασα και λεει για 35! Αρα γιατι λεει ο φιλος για 28; ! Μηπως μου ξεφυγε κατι?
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από TOPOL-M »

ΤΑΣΟΣ έγραψε:Ειμαι 35 ετων τριτης γενιας βορειοηπειρωτης ο παππους μου ηρθε στην Ελλάδα το 45 ο πατερας μου εχει ελληνικη ταυτοτητα και θελω να βγαλω και εγω με το θεμα στρατευσης τι γινεται αν υπηρετω ποσο χρονο αν μπορω να εξαγορασω τι θητεια και βαση ποιου νομου
H θητεία δεν είναι ούτε Laptop, ούτε παντελόνι ούτε εταιρεία να την εξαγοράσεις.

Πήγαινε όσο πιο γρήγορα να ξεμπερδεύεις και ασε τις κουταμάρες!

comagents
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2010 4:01 pm
Τοποθεσία: ΙΔ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από comagents »

Αξιοτιμοι κυριοι λογω διπλης υπηκοοτητας ο ανηψιος μου παρουσιασθηκε 01/07/2010 στον αυστριακο στρατο, οπου ισχυει 6μηνη θητεια.

επειδη στην Ελλάδα η θητεια ειναι εννιαμηνη

μπορει να εξαγορασει το υπολοιπο τριμηνο;

αν ναι ποιο ειναι το κοστος;

σε ποια επισημη σταρτιωτικη διευθυνση πρπει να απευθυνθω;

ευχαριστω για τις συστασεις σας.

νικος λεμονησ

αθηνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης