Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Παναγιώτης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλημέρα, Ονομάζομαι Παναγιώτης και είμαι 19 χρόνων μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και φοιτώ σε πανεπιστήμιο στην Γαλλία. Έλαβα το χαρτί της στρατολόγησης μου στις αρχές μαΐου και ετοιμάζω τα πιστοποιητικά για την αναβολή που δικαιούμαι.

Διαβάζοντας την ιστιοσελίδα σας θα ήθελα μερικές πληροφορίες για την στρατολόγηση μου.

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

1- ποσο χρόνο θα υπηρετήσω.

2- εάν δικαιούμαι σπαστή θητεία και πια πιστοποιητικά θα μου χρειαστούν.

3- που θα υπηρετήσω;

Ευχάριστώ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

1. /plirofories/anavoli_3.asp

Σύμφωνα με τον Νόμο υπ' αριθ.2510 (Φ. Ε. Κ.136Α΄/27 Ιουνίου 1997) περί "Ρύθμισης στρατιωτικών υποχρεώσεων ορισμένων κατηγοριών στρατευσίμων, ανυποτάκτων και οπλιτών, τροποποίηση διατάξεων της στρατολογικής νομοθεσίας, καθιέρωση εναλλακτικής υπηρεσίας και άλλες διατάξεις", προβλέπονται τα εξής

Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων οι οποίοι κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται να καταταγούν έχουν την ιδιότητα του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού. Για την εφαρμογή των διατάξεων του νόμου αυτού, μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού θεωρούνται όσοι έχουν την κατοικία του στο εξωτερικό για 12 χρόνια ή εργάζονται και κατοικούν εκεί επί μια 7ετία. Παλαιότερα, η νομοθεσία χαρακτήριζε μόνιμο κάτοικο όποιον είχε γεννηθεί ή κατοικούσε στο εξωτερικό μέχρι το 11ο έτος της ηλικίας του.

Η θητεία σήμερα είναι 12 μήνες, αλλά μετά την αναβολή το ξανασυζητάμε.
Ωστόσο, εσύ ως κάτοικος εξωτερικού και δικαιούσαι μειωμένη θητεία 6μηνης διάρκειας.

2. Θα σπάσεις του 6 μήνες που μπορεί να γίνουν και λιγότεροι μέχρι να κληθείς ξανά; Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά δεν σε αφορά και άμεσα.

3. Αυτό δεν το γνωρίζει κανείς. Θα σου έρθει χαρτί (μετά από χρόνια) και θα σου λέει.
Alex

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Alex »

Γεια σε ολους!!!
Θελω να μάθω αν εγώ ως ομογενείς θα κάνω θητέια;

Ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

Μάλλον για τρίμηνη θητεία πας.

Δες το άρθρο για την μειωμένη θητεία αλλά επικοινώνησε και με ένα στρατολογικό γραφείο.

Εξαρτάται και από την ηλικία σου υποθέτω.
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Gia sas Gennithika stin Melvourni Australias kai efiga gia Ellada - Athina apo 7 mexri 18 eton,Exo perasi Periodevon stin Stratologia Tou Rouf.Efiga apo tin ellada to 2002 gia na ertho stin Australia.
Tora to provlima mou einai oti spoudaza stin Melvourni Australias to 2003 alla den oloklirosa tis spoudes epeidi stamatisa.Meta to 2004 Eggrafika stin Kommotiki (Pivot Point College of Hairdressing) stin melvourni,alla distixos kai autes tis spoudes tis stamatisa epeidi exo Reumatoidi Arthritida.Tora apo to Genari tou 2008 tha arxiso sxoleio pali.Tha arxiso Hxolipsia (Audio engineering and sound production)

Pou thelo na katalikso tora einai oti Ton Maio Thelo na ertho stin Ellada,ti Xartia xreiazete na sas steilo Gia na min Me theorisoun lipotakti i na min me Paroun fadaro kai na exo 3 mines Diakopes;

Sas Parakalo an boreite na mou apantisete stis parapano erotiseis tha eimoun eugnomon.

To email mou einai anthonythanos@hotmail.com steilte edo tis plirofories kai oti Xreiazete na matho prin ertho tou xronou giati Den thelo na exo Travigmata kai na trexo apo do kai apo kei.

Sas Euxaristo

Antwnios Thanos
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

Το συγκεκριμένω site δεν είναι επίσημο. Απλά προσφέρει πληροφορίες που είναι δύσκολο να βρει κανείς από αλλού.

Λιποτάκτες είναι όσοι παρουσιάζονται και μετά εγκαταλείπουν το στράτευμα. Εσύ απλά θα κυρηχθείς ανυπότακτος ΕΑΝ έχει λήξει η αναβολή που σου έχει δώσει το ελληνικό κράτος.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επισκευθείς τις προξενικές αρχές ή την πρεσβεία της Ελλάδας στην Αυστραλία για να ρυθμίσεις το θέμα, με την προϋπόθεση να θεωρήσε μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Ρίξε μια ματιά στα άρθρα για αναβολές κατοίκων εξωτερικού, την εξαγορά θητείας και - κυρίως - την ανυποταξία .

Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω και θα ήμουν ευγνώμον αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό.

Πήρα το πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού την προηγούμενη εβδομάδα και επειδή είχα σπάσει την αναβολή μου από τον ιούλιο μπαίνω σε λίγες μέρες < < Μέσα> > .

αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (εκτός του 6μήνου που ισχύει το ποιστοποιητικό) θα ήθελα να το καταθέσω μετά την πρώτη μου μετάθεση για να μην επιρρεαστεί αυτή απο την μειωμένη θητεία.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό και αν πρεπει υποχρεωτικά να καταθέσω το πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού πριν να καταταγώ;

Ευχαριστω!
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Για σας παιδια,
Πρωτα απο ολα, η ιστοσελιδα αυτη ειναι πολη καλη.

Εχω γενειθη και μεγαλωση στην Γερμανία.
Τωρα θα ηθελα να παο στρατο, για να τελειονο και με αυτο.

Μερικες ερωτησεις:

1 ποσο καιρω πρεπη να κανουνε η μονημη κατοικοι εξωτερικου;

2 οταν παω να κανο τα χαρτια μου, μπορω να πο να με βαλουνε να παρουσιαστω στην κρητη, οπου ειναι η καταγογη μου;

3 εχω σπουδασει και εχω τελιωση με της σπουδες μου. υπαρχη ποιθανοτητα να με βαλουνε σε κανενα γραφιο;

Ευχαριστο πολι για της απανατησις, και συγνωμη για τα πολλα ορθογραφικα λαθη.

Δημήτρης απο Γερμανία
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

1. Μειωμένη θητεία

2. Όχι, δεν μπορείς να επιλέξεις που θα παρουσιαστείς.

3. Υπάρχει πιθανότητα, αλλά οι πτυχιούχοι στο στράτευμα (εδώ και χρόνια) είναι η πλειονότητα και όχι κάποια εξαίρεση. Με άλλα λόγια υπάρχουν πολλοί που θα επιδιώξουν το ίδιο.

Η δική μου ερώτηση είναι γιατί θέλεις να υπηρετήσεις, εφόσον μένεις στη Γερμανία;

Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα, Εχω ερθει για παντα στην Ελλαδα και ειμαι του 68 γεννηθης.

Ειμαι παντρεμενος και εχω 2 παιδια.

Τη γινεται εαν δεν παω να τους το πω πως ηρθα για παντα.

Γιαννης

Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Μην τους πεις τιποτα. Σε 4 χρόνια όταν γίνεις 45 δεν θα εχεις υποχρέωση στράτευσης. Στην χειρότερη άμα σε πάρουν χαμπάρι μεχρι τα 45 υπηρετείς μόνο 40 μέρες.
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

35 ειναι το οριο μετα απο το οποιο μπορεις να την εξαγορασεις, οχι 45.
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Δικαιούται Έλληνας υπήκοος του εξωτερικού,

που διαμένει μόνιμα πάνω από 11 η 12 χρόνια σε ξένη χώρα,

να υπηρετήσει την πατρίδα, να εκπληρώσει το χρέος του σε 3 μήνες ;

Υπάρχει το εν λόγο νομοσχέδιο ;

Ευχαριστώ..
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοικος εξωτερικού τα τελευταία 8 χρονια. Τα 4 έκανα τις σπουδές μου και 4 δούλευα. Είμαι σε θέση να πάρω και βρετανική υπηκοότητα με βάση τα χρονια που βρίσκομαι στη βρετανία.

Όμως θα ήθελα να επιστρέψω στην ελλάδα μέσα στους epomenoums μήνες και επειδή δεν έχω κάνει στρατό ήθελα να μου πείτε ποσο πρέπει να κάνω. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να βρω δουλειά στην ελλάδα χωρίς να έχω κάνει στρατό.thx
Anonymous

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Yannis έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοικος εξωτερικού τα τελευταία 8 χρονια. Τα 4 έκανα τις σπουδές μου και 4 δούλευα. Είμαι σε θέση να πάρω και βρετανική υπηκοότητα με βάση τα χρονια που βρίσκομαι στη βρετανία.

Όμως θα ήθελα να επιστρέψω στην ελλάδα μέσα στους epomenoums μήνες και επειδή δεν έχω κάνει στρατό ήθελα να μου πείτε ποσο πρέπει να κάνω. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να βρω δουλειά στην ελλάδα χωρίς να έχω κάνει στρατό.thx
Φίλε αυτό δεν ισχύει. Πολλοί πήγαν στρατό ενώ δούλευαν για αρκετό καιρό. Εδώ που είμαι εγώ υπάρχουν αρκέτοι που διέκοψαν για να πάνε φαντάροι και ξαναπροσλήφθηκαν. Είναι σίγουρα προτιμότερο να έχει ξεμπερδέψει με το στρατιωτικό και σίγουρα θα βρεις δουλειά (αφού έχεις σπουδάσει και Αγλλία) αλλά δεν θα βρεις περισσότερα λεφτά από ότι στην Αγγλία. Νομίζω θα κάνεις κανονική θητεία εκτός αν έχεις βρίσκεσαι σε ειδική κατηγορία (πχ προστάτης, πολύτεκος κτλ)

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες