Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Μike έγραψε:Με όλους εμάς τους "νέους της κρίσης " που φύγαμε εξωτερικό για να μπορούμε να βοηθάμε τις οικογένειές μας πίσω στην Ελλάδα να τα βγάλουν πέρα οικονομικά τι γίνεται; Δεν ξενητευτικαμε από χαρά Ούτε είμαστε διακοπές στα πέρατα της γης αλλά από δυσκολίες για να στιριξουμε όσους είναι πισω! Άπαξ και γυρίσουμε πίσω για 12 μήνες Φανταροι μένουμε άνεργοι!Μας αναγκάζουν να γίνουμε ανυπότακτοι και να μην μπορούμε να επιστρέψουμε ποτέ.



Μην τους κανεις τη χαρη να βγεις ανυποτακτος κ να σε χρεωσουν 6,000 ευρω. Απλα κατεβαινε οποτε σε καλουν για αναβολη υγειας μεχρι την τελικη απαλλαγη (2 ή 3 φορες μαξιμουμ). Πιστεψε με ειναι αρκετα ευκολο, δε σε κρατανε μεσα με το ζορι. Μαλιστα οταν εκανα τη διαδικασια ηταν εκατονταδες παιδια απο το εξωτερικο που την κανανε επισης. Διαβασε τα αντιστοιχα τοπικς του φορουμ (απαλλαγη μεσω στρατοπεδου ή φρουραρχειου) :

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-μέσω-φρουραρχείου_topic8067_page154.html

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τρί Σεπ 15, 2020 10:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ypodiopos19

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Φανταζομαι ο φιλος εννοει εναν νομιμο και τιμιο τροπο να βρεθει μια λυση επωφελης για ολους... Φυσικα μπορεις να "κοροιδεψεις" και το συστημα, αλλα γι'αυτο εχουμε τα χαλια μας ως χωρα...

Για μενα οι εγκατεστημενοι κατοικοι εξωτερικου (καθε προξενειο μπορει να κρινει αντικειμενικα αν καποιος ειναι στην εκαστοτε χωρα διακοπες η αν οντως εχει εγκαταστησει τη ζωη του για βιοπορισμο) θα επρεπε να παιρνουν επ'αοριστον αναβολη μεχρι την επιστροφη τους, η εστω να καταβαλουν μια αποζημιωση στο κρατος σε ετησια βαση για την υπηρεσια που δεν προσφερουν και να μην ασχολουνται αλλο μαζι τους... Ετσι κι αλλιως το να εκπαιδευσεις εναν ανθρωπο που θα επιστρεψει στο εξωτερικο ειναι ασκοπο... Υπαρχει ποτε περιπτωση να ενταχθει σε σχεδιο επιστρατευσης καποιος με διευθυνση στη Μελβουρνη;

Το παραπανω ισχυει ηδη για τους Μονιμους Κατοικους Εξωτερικου, πλην ομως με την αυθαιρετη επταετια, λες και στα 2 η 4 χρονια καποιος ειναι προσωρινος κατοικος η κανει διακοπες... Και φυσικα αυτο επειδη ψηφιστηκε μια αλλη εποχη, δεν πιανει σχεδον κανεναν απ οσους εφυγαν στην κριση της τελευταιας δεκαετιας.

Αντιστοιχως ομως κι ενας εργαζομενος εσωτερικου θα πρεπει να μη χανει τη δουλεια και το μισθο του για να υπηρετησει, αλλα να αποζημιωνεται οπως οι γυναικες στην εγκυμοσυνη... Δηλαδη με κανενα κοστος για το κρατος, απλα με λιγη παραπανω εισφορα σε ολους τους εργαζομενους. Ας ξεκινησουν απο κει αν δε θελουν "να αισθανεται ο οπλιτης οτι χανει το χρονο του"...

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Γεια σας παιδιά. Είμαι ΜΚΕ (7 χρόνια) και θέλω να κάνω τη θητεία που μου απομένει τμηματικά. Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω ξανά την ίδια διαδικασία που έκανα όταν βγήκα ΜΚΕ για να πάρω καινούριο πιστοποητικό ΜΚΕ. Επειδή πλέον είμαι 11 χρόνια στο εξωτερικό μπορεί να μου δικαιολογηθεί το διάστημα που έχω ήδη δικαιολογήσει; Επίσης επειδή δεν ήμουν πάντα σε μία χώρα μπορεί η δικαιολόγηση κάποιων χρόνων να γίνει υπηρεσιακά (να καταθέσω τα χαρτιά στην πρεσβεία που είμαι τώρα και να τα επικοινωνήσουν αυτοί με την πρεσβεία της άλλης χώρας) ώστε να μην πάω σε άλλη χώρα για τη διαδικασία εν μέσω κόβιντ; Έχω ακούσει από πρώην υπάλληλο πρεσβείας ότι γίνεται αλλά για κάποιο λόγο οι πρεσβείες δεν στο λένε.
Dimos

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Dimos »

Τα 7 χρονια μπορω να τα επιλεξω εγω; Η πρεπει να ειναι απο την ημερα της αιτησης και 7 χρονια πισω; Εγω ας πουμε τωρα εχασα τη δουλεια μου, αρα αν κλεισω ραντεβου για Νοεμβρη, δεν θα εχω να αποδειξω payslips για μετα τον Αυγουστο. Αρα μπορω να πς να μετρησουν Απριλη του 2013 με Απριλη του 2020?
τεο2

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από τεο2 »

Παιδιά τι ισχύει για μόνιμους κάτοικους εξωτερικού; Πάνε και αυτοί από 6 σε 8 μήνες αλλά αν υπηρετήσουν παραμεθώριο παραμένει στους 6;
teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Παιδιά ανακοινώθηκε το ΦΕΚ. Αλλάζει κάτι για τους ΜΚΕ; Όπως το καταλαβαίνω εγώ, όχι. https://www.ethnos.gr/ellada/148572_stratiotiki-thiteia-poioi-fantaroi-kanoyn-12mino-poioi-9mino-i-apofasi

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Από ότι μου είπαν από στρατολογία όντως δεν επηρεάζονται οι ΜΚΕ από την αύξηση θητείας (καθώς και όλοι όσοι δικαιούνται εξάμηνο).
teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Dimos έγραψε:Τα 7 χρονια μπορω να τα επιλεξω εγω; Η πρεπει να ειναι απο την ημερα της αιτησης και 7 χρονια πισω; Εγω ας πουμε τωρα εχασα τη δουλεια μου, αρα αν κλεισω ραντεβου για Νοεμβρη, δεν θα εχω να αποδειξω payslips για μετα τον Αυγουστο. Αρα μπορω να πς να μετρησουν Απριλη του 2013 με Απριλη του 2020;


Όχι πρέπει να διατηρείς την ιδιότητα του ΜΚΕ όταν κάνεις την αίτηση. Ακόμα και αν έχεις πιστοποιητικό ΜΚΕ, αυτό έχει διάρκεια 6 μηνών και χάνεις τα δικαιώματα ως ΜΚΕ αν απωλέσεις την ιδιότητα ΜΚΕ.

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

τεο2 έγραψε:Παιδιά τι ισχύει για μόνιμους κάτοικους εξωτερικού; Πάνε και αυτοί από 6 σε 8 μήνες αλλά αν υπηρετήσουν παραμεθώριο παραμένει στους 6;


Δεν υπάρχει καμία αλλαγή, παραμένει εξάμηνη θητεία όπου και να υπηρετήσεις.

GeorgiosP
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2021 10:30 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από GeorgiosP »

Πρίν δύο χρόνια είχα πάρει το χαρτί του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού όπου και συνεχίζω να μένω. Είμαι Ελλάδα τώρα για δύο μήνες και θέλω να διακόψω την αναβολή και να κάνω τις 20 μέρες. Δεν μπορώ να πάρω νέο πιστοποιητικό ΜΚΕ όμως από Ελλάδα και τα ταξίδια αυτή την εποχή είναι περιπέτεια. Ξέρει κανείς τι γινεται σε αυτή την περίπτωση; Πληρώνω κάποιο ποσό επειδή δεν έχω το καινούργιο χαρτί αλλά οφείλω να κάνω και πάλι έξι μήνες;
Δημητρης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπέρα, έχω αναβολή λόγω μόνιμου κατοίκου εξωτερικού τα τελευταία 14 χρόνια. Αν έρθω και δουλέψω Ελλάδα θα ψάξουν να με βρουν;

Ευχαριστω

tattoulis22
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2022 6:54 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από tattoulis22 »

Μόνιμος κάτοικος εδώ και 28 χρόνια. Μια ευκαιρία κοντά στην μόνιμη κατοικία μου αλλά πρέπει να περάσω τα σύνορα. Τι πρέπει να κάνω ; Ισχύει ότι σαν κάτοικος εξωτερικού μπορώ να εργαστώ γύρω στους 6 μήνες σαν δουλειά σεζόν ;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

tattoulis22 έγραψε:Μόνιμος κάτοικος εδώ και 28 χρόνια. Μια ευκαιρία κοντά στην μόνιμη κατοικία μου αλλά πρέπει να περάσω τα σύνορα. Τι πρέπει να κάνω ; Ισχύει ότι σαν κάτοικος εξωτερικού μπορώ να εργαστώ γύρω στους 6 μήνες σαν δουλειά σεζόν ;
Είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού 28 χρόνια και δεν έχεις τακτοποιηθεί ακόμα στρατολογικά; Με ένα πιστοποιητικό από την πρεσβεία έχεις καθαρίσει... Απορώ πως και δεν το έχεις κάνει

ypodiopos19

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

tattoulis22 έγραψε:Μόνιμος κάτοικος εδώ και 28 χρόνια. Μια ευκαιρία κοντά στην μόνιμη κατοικία μου αλλά πρέπει να περάσω τα σύνορα. Τι πρέπει να κάνω ; Ισχύει ότι σαν κάτοικος εξωτερικού μπορώ να εργαστώ γύρω στους 6 μήνες σαν δουλειά σεζόν ;


Με το πιστοποιητικο που αναφερει ο φιλος πιο πανω, μπορεις να εισαι Ελλαδα μεχρι 6 μηνες το χρονο, συνολικά. Αλλα δεν ειναι αυτοματο, πρεπει να το ζητησεις απο την πρεσβεια σου και να λαβεις την αναβολη που προβλέπεται απο τη Στρατολογία. Λογικα με 28 χρονια το παιρνεις ευκολα.

Πολλη προσοχη ομως, διοτι αν μεινεις 6 μηνες + 1 μέρα, η Στρατολογια τυπικα μπορεί να ακυρωσει την αναβολή και μετά μηδενιζονται τα χρονια, θεωρεισαι παλι κατοικος Ελλάδας με φουλ στρατιωτικες υποχρεωσεις, και δεν μπορεις να ξαναπαρεις τετοιο πιστοποιητικό πριν ξαναπεράσουν 7 ή 11 χρονια.

Geo

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Geo »

Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Είτε βρίσκεσαι στην μια κατηγορία με 11 χρόνια διαμονής είτε στην άλλη κατηγορία με 7 χρόνια διαμονής και εργασία, σε περίπτωση που για κάποιο λόγο αποφασίσεις να σπάσεις το ΜΚΕ και να γυρίσεις στην Ελλάδα μόνιμα τι ακριβώς συμβαίνει; Απλά κάνεις τη θητεία σου ή υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει; Εννοώ πάντοτε χωρίς να συμπληρώσεις όλα τα χρόνια για τη κατάσταση του ΜΚΕ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες