Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημητρης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, μιας και υποθετω οτι ολο και καποιος θα βρεθει που να ηταν σε παρομοια θεση.

Εχω κλεισει πανω απο 11 χρονια στο εξωτερικο, μοιρασμενα σε δυο περιοχες. Μιλησα με το προξενειο της περιοχης μου και μου ειπαν οτι πρεπει πρωτα να παω να παρω μια βεβαιωση απο το προξενειο της πρωτης μου κατοικιας που να πιστοποιει οτι περασα εκει το πρωτο κομματι των τελευταιων 11-12 ετων. Μετα, πρεπει να παω στο προξενειο που αντιστοιχει στη τωρινη μου κατοικια για να τελειωσω τη δουλεια.

Σας εχει τυχει κατι τετοιο; Ειναι στανταρ πολιτικη η απλα επεσα σε περιπτωση; Μου φαινεται τοσο μεγαλη η διαδικασια που καλυτερα μαλλον να παω μερικους μηνες στρατο παραπανω παρα να μπω στη διαδικασια να κανω δυο ταξιδια με τη πιθανοτητα να κατσει και κατι στραβα και να μη παρω και το πιστοποιητικο (εκτος βεβαια εαν το πρωτο προξενειο μου κανει τη δουλεια ταχυδρομικα, αλλα λογικα δεν υπαρχει περιπτωση).

Δηλαδη, αν καποιος αλλαζει πολεις και χωρες καθε δυο χρονια και σε καποια φαση εχει μεγαλη αναγκη να παρει το πιστοποιητικο, τοτε τι γινεται; Θα πρεπει να χασει τρεις μηνες ταξιδευοντας :P

antonis

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από antonis »

mdxx έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχω αναβολή λόγω σπουδών, αλλά σκοπεύω να τελειώσω τώρα τις σπουδές και να ετοιμαστώ να φύγω για δουλειά στο εξωτερικό. Από τα λίγα που είδα μέσα σε αυτό το τόπικ διάβασα κάτι περί ανυποταξίας εξωτερικού.
Μπορεί κάποιος γνώστης επί του θέματος να με ενημερώσει τι μπορώ να κάνω με το θέμα στρατό σε περίπτωση που φύγω στο εξωτερικό για δουλειά μέχρι και τα Χριστούγεννα, αλλά με την προοπτική να μπορώ αν γίνετε να επισκέπτομαι την Ελλάδα για κάποιο χρονικό διάστημα.

Ευχαριστώ πολύ


Καλησπέρα,

Ανεξάρτητα με το πότε θα τελειώσεις τις σπουδές σου, μέχρι να λήξει η αναβολή λόγω σπουδών που (υποθέτω οτι) έχειςδεν σε ενοχλεί κανείς. Δεν είσαι υποχρεωμένος να ενημερωσεις την στρατολογία μόλις πάρεις πτυχίο, μπορείς να πας εξωτερικό και να δουλέψεις. Όταν λήξει η αναβολή σου, αν δεν έχεις συμπληρώσει 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό, σε καλούν και αν δεν παρουσιαστείς γίνεσαι ανυπότακτος. Πρέπει να πας πρεσβεία, να αποδείξεις οτι μένεις και δουλεύεις έξω, ώστε να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού. Αυτό σημαίνει ότι είσαι κανονικά ανυπότακτος (πρόστιμο 6000 ευρώ κλπ). Οι διαφορές είναι: Ότι μπορείς να βγάλεις διαβατήριο και να έρχεσαι Ελλάδα για 30 μέρες/χρόνο χωρίς να σε ενοχλήσουν. Άμα κλείσεις 7 χρόνια εργασίας έξω, μπορείς να γίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, που σημαίνει ότι δεν θα είσαι πλέον ανυπότακτος και παίρνεις αναβολή μέχρι να επιστρέψεις μόνιμα Ελλάδα.

Λευτέρης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Λευτέρης »

Καλησπέρα χρειάζομαι πληροφορίες απο κάποιον σχετικά με στρατό και κάτοικους εξωτερικού.

Τον Νοέμβρη του 2013 πήρα αναβολή λόγω σπουδών έως τις 31 Δεκέμβρη 2015

Απο τις 12 Αυγούστου 2013 ζω και εργάζομαι στην Γερμανία για τους γνωστούς λόγους.

εχω εγκατασταθεί εχω βρει δουλειά κλπ αλλά έρχεται το τέλος της αναβολής μου σε 3 μήνες.

Μου είναι αδύνατο να παω να υπηρετίσω, θα με απολύσουν και τα ενοίκια θα τρέχουν κλπ.

Κάτοικος εξωτερικού δεν μπορώ να δηλωθώ ακόμα γιατι απο οτι μου είπανε πρέπει να εχω κλείσει 7 χρόνια στη Γερμανία.(2,5 έχω μέχρι στιγμής)

Οπότε αν με καλέσουν και δεν παω θα θεωρηθώ ανυπότακτος και θα μου στείλουν πρόστιμο 6000Ε στην εφορία.

Ξέρει κανείς αμα συμπληρώσω μετα απο 4,5 χρόνια τα 7 χρόνια για να Δηλωθώ ως κάτοικος εξωτερικου θα μπορέσω να διαγράψω τα 6000 και να μην τα πληρώσω

Όποιος ξέρει έγκυρες πληροφορίες ας βοηθήσει,

Ευχαριστώ!

Ανυπότακτος εξωτερικ

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος εξωτερικ »

Ναι, αν συμπληρώσεις 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό, βγαίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το πρόστιμο διαγράφεται. Αν το πληρώσεις το πρόστιμο και μετά βγεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, δεν τα παίρνεις πίσω τα χρήματα.

Το πρόστιμο πάει κατευθείαν μέσω της εφορίας, οπότε αν έχεις περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα (καταθέσεις σε τράπεζες, ακίνητα, κτλ.), η εφορία μπορεί να προχωρήσει στην αναγκαστική κατάσχεσή τους, ώστε να πάρει τα 6.000 ευρώ. Επίσης, όσο δεν πληρώνεις το πρόστιμο, αυτό θα προσαυξάνεται, θα τοκίζεται και θα μεγαλώνει.

Ακόμα και αν πληρώσεις το πρόστιμο των 6.000 ευρώ, αν σε καλέσαν σε στρατοδικείο σε δίκη (κλητήριο θέσπισμα), αυτόματα παύει η ανυποταξία σου και σε καλούν να καταταχτείς στο στρατό στην επόμενη ΕΣΣΟ. Αν δεν παρουσιαστείς, σε προκηρύσσουν και δεύτερη φορά ανυπότακτο εξωτερικού, και σου επιβάλλουν και ΔΕΥΤΕΡΟ πρόστιμο 6.000 ευρώ.

Όταν βγεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, όλα τα πρόστιμα διαγράφονται, καθώς και οι ποινικές κυρώσεις (στρατοδικεία, καταδίκες, κτλ). Ωστόσο, για να βγεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού θέλει πολύ χαρτούρα που διαφέρει λίγο από πρεσβεία σε πρεσβεία. Μπες στην ιστοσελίδα της κοντινότερής σου πρεσβείας και δες τι δικαιολογητικά ζητούν, ώστε να τα μαζεύεις από τώρα.

Γενικά, κράτα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ χαρτί αποδεικνύει ότι ζεις εξωτερικό: Λογαριασμούς (ηλεκτρικό, νερό, κτλ.), τραπεζικές καταστάσεις κίνησης λογαριασμού, συμβόλαια ενοικίου, αποδείξεις πληρωμής από δουλειά, και ό, τι άλλο χαρτί αναγράφει πάνω τη διεύθυνση κατοικίας σου.

Καλή επιτυχία!
Γιώργος Μ

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Γιώργος Μ »

Παίδες, να ξέρετε οτι η γραμμή που εκφράζουν τα προξενεία (που δεν είναι δικιά τους αλλά κάποιους τους την έχει δώσει) οτι εργασία με παράλληλη φοίτηση θε θεωρήται βιοπορισμός για την 7ετία είναι αστήρικτη νομικά. Ο νόμος δεν εξαιρεί τους φοιτητές, και μάλιστα λέει απλά "βιοριστικής μόνιμης εγκατάστασης". Υπάρχουν ερμηνευτικές εγκύκλιοι απο το ΓΕΕΘΑ που λένε οτι αυτό δεν περιλαμβάνει υποτροφίες αλλα περιλαμβάνει παράλληλη δουλειά ως πχ βοηθός ερευνητή, αρκεί αυτή η εργασία να επαρκεί απο μόνη της για τον βιοπορισμό. Ο συνήγορους του πολίτη έχει βγάλει έκθεση που εξηγεί νομικά οτι η ερμηνεία τους αυτή δε στέκει.

Μου δώσαν τις ίδιες απαντήσεις προφορικά αλλα να ξέρετε οτι δεν μπορούν να αρνηθούν την κατάθεση της αίτησης. Πρέπει να σας δώσουν αριθμό πρωτοκόλου και μετά αν θέλουν να την αππορίψουν, να το κάνουν γραπτώς. Στη περίπτωση μου είχα βρεί ένα καλό δικηγόρο και τους καταθέσαμε μεγάλο χαρτομάνι μαζί με νομικές προσεγγίσεις. Στη τελική κανείς δεν ήθελε να πάρει την ευθήνη της αππόριψης γιατί ήμουν έτοιμος για διοικητικά δικαστίρια, οπότε μου εκδώσαν το πιστοποιτικό.

Ήθελα να δημιουργήσω δεδικασμένο αλλά πλέον δεν έχω νομικό συμφέρον. Αν θέλει κάποιος να το παλέψει θα βγεί άκρη, αλλά θα χρειαστεί πολύς χρόνος και έξοφα, ιδίως αν καταλήξει η υπόθεση στα δικαστήρια.

Αν θέλετε λεπτομέριες:mixelogj13 at yahoo "teleia" co "teleia" uk

Yon
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:43 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Yon »

Καλησπέρα σας,
Το αγόρι μου έχει 2 υπηκοότητες, Αμερικάνικη κι Ελληνικη, είναι γεννημένος Αμερική και μόνιμος κάτοικός της,37 ετών. Δεν γνωρίζω ούτε εγώ ούτε κι ο ίδιος αν του έχει έρθει ποτέ χαρτί για να καταταγεί στο στρατό στην Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω αν είναι και λιποτάκτης. Μπορεί να παραμείνει στη χώρα (Ελλάδα) μέχρι 90 ημέρες κάθε φορά που μπαίνει στη χώρα χωρίς να έχει πρόβλημα ή 90 ημέρες σύνολο μέσα στο διάστημα ενός χρόνου; Αν μείνει παραπάνω τι θα γίνει; Θα τον κρατήσουν για στρατό; Πότε πλέον δε θα εχει πρόβλημα να παραμείνει στη χώρα όσο θέλει χωρίς να έχει θέμα με τον στατό; Μήπως μπορεί να εξαγοράσει τη θητεία του; Κι αν ναι, πως; Ή δε χρειάζεται καν να ανησυχούμε για το θέμα του στρατου; Γιατί νομίζω δεν έχει καν Α. Φ. Μ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Nassos »

Λιποτάκτης σημαίνει ότι παρουσιάστηκε στο Στρατό και αποφάσισε να φύγει χωρίς να το δικαιούται. Άρα δεν ισχύει αυτό. Είναι ανυπότακτος εξωτερικού. Και αν δεν εχει δικό του ΑΦΜ η Στρατολογία σε συνεργασία με την Εφορία μπορεί να φτιάξει νέο ΑΦΜ και να επιβάλλει το πρόστιμο της ανυποταξίας.

Μετά τα 35 υπηρετεί μερικές ημέρες θητεία και το υπόλοιπο το εξαγοράζει.

Μανος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Μανος »

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήριά με την ιστοσελίδα!

Είχα μερικές ερωτήσεις που δεν βρήκα στα φόρουμ η στις σελίδες, ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε. Η ιστορία μου είναι ως εξής: Μπαμπάς Έλληνας, μαμά ολλανδεζα. Γεννήθηκα Κρήτη και έκανα 10 χρόνια εκεί. Από τότε είμαι Ολλανδία, είμαι τώρα 33. Είμαι ΜΚΕ, έχω το χαρτί. Αλλά για διάφορους συναισθηματικούς λόγους θέλω να κατέβω Ελλάδα.(ναι, ξέρω... ). Λέω να κατέβω τώρα και να κάτσω κάτω από το ραντάρ, μέχρι το 18. Επειδή έχω κάνει κιόλας 6 μήνες εδώ φέτος, έχω πρόβλημα.
- Αν κατέβω με ολλανδική ταυτότητα που έχω, θα με βρουν (δλδ κοιτάνε στα εισιτήρια πότε κατέβηκε κάποιος) ; Και αν έχω δουλεία, οπότε ΙΚΑ - το ψάχνει ο στρατός;
- Από ότι κατάλαβα, το 2018 μπορώ να πληρώσω 5000,- και ξεμπερδεύω, σωστά (η πρέπει να περιμένω μέχρι το 19; Γεννήθηκα το Γενάρη του 83)
- Αν με πιάσουν, τι γίνεται; Κάνω 6 μήνες και πληρώνω 6000,-, η έχω χάσει το ΜΚΕ και κάνω το ολόκληρο (12 μήνες τώρα:), συν το πρόστιμο;
- αν δεν με πιάσουν και πάω να ξεπληρώσω το 18 τα 5000, πως κοιτάνε; Μπορεί να με καταλάβουν εκεί και να πρέπει να πληρώσω τότε το πρόστιμο;
- αν το κάνω σταδιακά, πάω 2 μήνες, πόσο καιρό μπορώ να κάτσω στην Ελλάδα μετά; Από ότι κατάλαβα κρατάω το δικαίωμα ΜΚΕ, οπότε 6 μήνες λογικά.
- αν κάνω 2 μήνες σταδιακά, μετά κάτσω 6 μήνες Ελλάδα και ξανακάνω άλλους 2 μήνες, θα είμαι ακόμα ΜΚΕ;
- αν κάνω 2 μήνες σταδιακά, μετά κάτσω και κλείσω τα 35 ενδιάμεσα, μπορώ να ξεπληρώσω τους υπολοίπους μήνες;

Ξέρω ότι είναι πολλές και αρκετά συγκεκριμένες ερωτήσεις, αλλά αν κάποιος έχει τις απαντήσεις, η έστω και ιδέες η συμβουλές, θα με βοηθούσε πάρα πολύ! Ευχαριστώ εκ των προτέρον!
Βαλάντης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Βαλάντης »

Γεια σας,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το προξενιό. Η ιστορία έχει ως εξής:

To 2002 Φθινόπωρο πήγα στην Γερμανία σε ηλικία 13 ετών. Οι γονείς μου ήταν ηδη κάποια χρονια εκει. Αφού πήγα σε ελληνικό γυμνάσιο και λύκειο, πέρασα με τους ομογενείς στη σχολή το 2006 Φθινόπωρο. Την σχολη την τέλειωσα τον Νοέμβριο 2012. Αυτός ο χρόνος σύμφωνα με τον νομο N.3421-2005.pdf αρθρο 25, παραγραφος Η, Υπολογιζεται σαν χρονος παραμονης στο εξωτερικο.*παρεμεινα δηλωμενος στο σπιτι των γονιων μου και ασφαλισμενος στην Γερμανια.

Το 2013 Ιανουαριο επιστρεφω γερμανια (οποτε δεν παραμενω πανω απο εξι μηνες στην Ελλαδα για να χασω την ιδιοτητα του κατοικου εξωτερικου) και ζω ως τωρα. Στο συνολο δηλαδη φαινεται σαν να μενω πανω απο 12 χρονια στην Γερμανια, αρα δικαιουμαι πιστοποιητικο μονιμου κατοικου εξωτ.

Παω λοιπον στο προξενιο να κανω τα χαρτια για αναβολη επ αοριστου και η απαντηση στο λεπτο ηταν οτι δε θα μου τα δεχτουν απο την στραοτολογια στην Ελλαδα. Ο λογος> Δυστυχώς δεν ήταν σαφής. Επειδή έκανα έγγραφη πριν συμπληρώσω 11 χρόνια στην γερμάνια μου ανέφερε!

Υπαρχει καποιος τετοιος νομος ρε παιδια; Το μονο που βρηκα ειναι το εξης: Όσοι από αυτούς δεν πληρούν την τιθέμενη προϋπόθεση της υποπαραγράφου α΄ της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου και καλούνται για κατάταξη λόγω αρχικής πρόσκλησης της κλάσης τους πριν την ημερομηνία εγγραφής τους στις παραπάνω σχολές, δικαιούνται τη χορήγηση αναβολής του άρθρου 20 του νόμου αυτού και το πέραν του εξαμήνου χρονικό διάστημα παραμονής στην Ελλάδα και σε αυτή την περίπτωση υπολογίζεται ως χρόνος παραμονής στο εξωτερικό.

Εμενα με καλεσαν να καταταγω στο πρωτο ετος, δηλαδη μετα την ημερομηνία εγγραφης. Μηπως εννουσε αυτο;

Και δε ξερω που να απευθυνθω για να παρω διεθκρηνισεις πλεον.

Someone

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Someone »

Καλημέρα είμαι 14 ετών και ζω στο εξωτερικό με την οικογένεια μου εδώ και 3 χρόνια και θα ήθελα να μάθω πως θα ενημερωθώ για την κατάταξη μου και τι χρειάζεται να κάνω. Ρωτάω από τώρα γιατί δεν ξέρω αν χρειάζεται να συμπληρώσω κάποιο χαρτί το οποίο άλλοι μαθητές που διαμένουν ατην Ελλάδα θα προμηθευτούν από το Σχολείο τους.
κοκος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από κοκος »

Δημητρης έγραψε:Φίλε Guest θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την έκδοση βεβαίωσης μόνημης κατοικίας στην Ιταλία;
Σε ποιές υπηρεσίες πήγες, τί είδος ασφάλειας έκανες και που;

Υπάρχει κάποιο σάιτ που θα μπορούσες να μου στείλεις να του ρίξω μια ματιά;

Στο 4) την δήλωση τη συμπληρώνεις στην Ιταλία ή στην Ελλάδα;

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις αναλυτικά πως έπραξες;

Τελικά το πρόστιμο το πληρώνεις κανονικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο Guest δεν εχει ιδεα... Ισως μεχρι το 2011 ηταν ετσι στην Ιταλια. Ειμαι απο το 2004. Αν ηtαν ετσι απλα να βγαλεις residenza και να γινεις μονιμος κατοικος...

Arcronic

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Arcronic »

Καλημερα, ας προσθεσω και εγω την δικη μου θλιβερη εμπειρια.

Ειμαι φοιτητης στην ιταλια απο το 2007, ειμαι ελευθερος επαγγελματιας με δικη μου επιχειρηση απο το 2015, και δηλωμενη στην εφορια μονιμη φωρολογικη κατοικια στην ιταλια απο το 2016.

Συμπληρωσα 11 χρονια στην ιταλια την Αυγουστο, εχω μαζεψει ενα τονο χαρτια που αποδεικνυουν οτι ζουσα και τα 11 χρονια εδω (τραπεζικες αναληψεις, συμβολαια σπιτιου, παρακολουθησεις στο πανεπιστημιο, λογαριασμους στο ονομα μου κλπ).

Μην τα πολυλογω πειρα τηελφωνο στο προξενειο Ρωμης για να κλεισω ραντεβου για να κανω την αιτηση για Μονιμος κατοικος εξωτερικου και η απαντηση ηταν ενα κατηγοριματικο ΟΧΙ και οτι δεν μπορουν να μετρηθουν τα χρονια μου σαν φητητης και μονο τα εργασιμα (μα τι λετε ρε; Αφου το λεει ο νομος για 7 χρονια εργασιας η 11 χρονια κατοικιας στο εξωτερικο (στο σαιτ του προξενειου αλβανιας λεει μαλιστα οτι για τα 11 χρονια πρεπει να εισαι βεβαιομενα εκει για 180 μερες το χρονο. Γιατι αυτα τα διαφορετικα κρητηρια;).

Εχω αναβολη μεχρι τον Νοεμβρη (σε 1 μηνα) και θα ηθελα την γνωμη σας για αλλες λυσεις. Υπαρχει καποιος τροπος να το κυνηγησω περαν του Προξενειου Ρωμης μιας και το προβλημα ειμαι σιγουρος οτι ειναι ο συγκεκριμενος υπαλληλος; Διαβαζοντας παραπανω ανακαλυπτω οτι υπαρχουν οδηγιες απο το ΓΕΕΘΑ για το πως υπολογιζονται τα 11 χρονια και οτι αυτες οι οδηγιες εχουν κρηθει αντισυνταγματικες απο τον Συνηγορο του Πολιτη.

Αν καποιος εχει αυτα τα ερθρα και εκθεσεις θα μου ηταν χρησιμα. Σας ευχαριστω πολυ και ολες οι απωψεις και συμβουλες εινα χρησιμες.

Παύλος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλησπέρα ,

Μια ερώτηση έχω και εγώ...

Έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι το 2020. Έχω αποφοιτήσει απο το 2014 κ το 2016 μετανάστευσα και εργάζομαι στη Γερμανία.

Τα 7 χρόνια εργασίας θα μετρήσουν από το 2020 που λήγει η αναβολή που είχα λόγω σπουδών ή μετρούν από τη στιγμή που είμαι κ εργάζομαι στο εξωτερικό (2016);

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο εαν κάποιος μου απαντήσει.
DimitrisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2019 9:07 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από DimitrisPap »

Καλησπέρα, εχω μια ερώτηση. Με λένε Δημήτρη και είμαι 27. Το 2014 είχα πάρει αναβολή μέχρι το 2019 επειδή σπούδαζα στη Ελλάδα. Το 2017, καθώς τελείωσα τις σπουδές μου, έφυγα για Γερμανία. Σπούδασα για 2 χρόνια και βρήκα μια καλή ευκαιρία/δουλειά και τώρα εργάζομαι και είμαι μόνοιμος κάτοικος Γερμανίας.

Με το στρατό που η αναβολή μου λύγει φέτος τι πρέπει να κάνω; Θα πρέπει να σταματήσω και να χάσω την δουλειά, να φύγω απο την Γερμανιά και να επιστρέψω στην Ελλάδα;

Μike

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Μike »

Με όλους εμάς τους "νέους της κρίσης " που φύγαμε εξωτερικό για να μπορούμε να βοηθάμε τις οικογένειές μας πίσω στην Ελλάδα να τα βγάλουν πέρα οικονομικά τι γίνεται; Δεν ξενητευτικαμε από χαρά Ούτε είμαστε διακοπές στα πέρατα της γης αλλά από δυσκολίες για να στιριξουμε όσους είναι πισω! Άπαξ και γυρίσουμε πίσω για 12 μήνες Φανταροι μένουμε άνεργοι! Οσα εφοδια βιογραφικου και να μας δωσει ο στρατος. Ποιος θα μας δώσει ξανά δουλειά εδω; Μας αναγκάζουν να γίνουμε ανυπότακτοι και να μην μπορούμε να επιστρέψουμε ποτέ.

Ευτυχώς εβγαλαν νόμο να εχουν δικαιωμα ψηφου και οι Έλληνες εξωτερικου.700.000 νεοι ειμαστε οσοι φυγαμε μέσα στην κρίση. Θα δουν και την ανάλογη ψήφο.

Μισθοφορικος στρατός όπως όλοι οι ισχυροί στρατοί και καλή εκπαίδευση όσων εθελοντικά πάνε ώστε να αυξηθεί το αξιόμαχο και όχι οι αγκαριες.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες