Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
lazaros

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από lazaros »

Γινεται να δηλωσω αντιρρησίας συνείδησης και να εξαιρεθώ, η να προσφέρω με άλλο τρόπο.
makas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 4:40 pm
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από makas »

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ; Έχω παραλάβει ένα γράμμα από την 25 ΕΥΠ δεν είναι ούτε ΦΑΠ είναι ένα απλό γράμμα που λέει ότι με προσκαλούν στην έδρα της μονάδας για ενημέρωση της αποστολής, ένταξης στα οργανικά τμήματα κτλπ με ελεύθερη ώρα προσέλευσης γνωρίζει κανείς τι ακριβώς είναι αυτό; Από τη στιγμή που δεν είναι φαπ για επίστρατος απλά έχω απορία γιατί δεν ξαναλάβει κατι τέτοιο παρά μόνο φαπ οπού και πηγα σε άσκηση για μια βδομάδα στο παρελθόν.
Βαγγέλης

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Γεια σας. Αν και μπήκα ως Ι1, λογω ατυχηματος με βγάλανε Ι4 και υπηρέτησα όλη τη θητεία μου άοπλος ως γραφέας. Αφού απολύθηκα ζήτησα επανεξέταση και επανήλθα Ι1. Ενδέχεται να με καλέσουν για μετεκπαίδευση κάποια στιγμή και αλλαγή ειδικότητας μιας και πλέον είμαι Ι1; Ευχαριστώ.
Νικος

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα μέχρι ποια ηλικία σε καλούν για μετεκπαίδευση υπάρχει κάποιο οριο ηλικιας?
Νεος_εφεδρος

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Νεος_εφεδρος »

Με κάλεσαν για μετεκπαίδευση 6 ημερών για την άσκηση Παρμενίων. Τι πρέπει να πάρω μαζί μου; Θα είμαι κανονικός φαντάρος; Θα μένω μέσα στο στρατόπεδο; Γνωρίζει κάποιος κάτι;
Δημητρης

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα μου ηρθε χαρτι για επιστρατος και δν πηγα γτ δουλευα. μετα μου ηρθε χαρτι προστιμου 1000 στν εφορια και στρατοδικειο μπορω να κανω κατι να μν τα πληρωσω;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Δύσκολο.

Δεν τους είχες ενημερώσει ότι ήταν αδύνατη η παρουσία σου στην άσκηση λόγω δουλειάς;
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nontas »

Καλησπέρα για να παρακολουθήσεις σχολείο εφέδρων γίνεται να είσαι και απλός στρατεύσιμος και να το δηλώσεις; Δεν ξέρω πως γίνεται η διαδικασία.

Επίσης γνωρίζει κάποιος κάθε πόσο καιρό θα υπάρχει μετεκπαίδευση ή θα σε καλούν για ασκήσεις;
Παύλος

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Παύλος »

Γεια σας,

Έχω μια περίεργη (!) ερώτηση.

Είμαι κάτοικος εξωτερικού πάνω από 10 χρόνια. Έχω κάνει τη θητεία μου οπότε λογικά ανήκω στους έφεδρους.

Μάλλον θα με κάλεσαν σε κάποια μετεκπαίδευση που προφανώς δεν έχω πάει αφού έφυγα από τη χώρα με το που τελείωσα τη θητεία μου.

Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργηθούν προβλήματα;

Ευχαριστώ πολύ.

bep195
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 27, 2022 2:40 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από bep195 »

Καλησπερα σας ! Θελω αν ξερει καποιος να μου απαντησει στο παρακατω,
Μου ηθρε χθες ειδοποιητηριο συστημενο απο ελτα αλεξανδρούπολης, αλλα δεν προλαβα και θα παω την δευτερα να το παρω και υποψηαζομαι οτι εχει να κανει με τον στρατο.
Απολυθηκα το '13 με πρασινο εφπ, μου ηρθε νεο εφπ μια φορα το '14 και προπερσι το '20 ολα πρασινα και απο οτι βλεπω στις αποδειξεις και τα 2 αυτα σταλθηκαν απο τα ελτα αθηνας. Το εφπ λεει οτι παρουσιαζομαι διδυμοτειχο οταν χρειατει.
Μενω Δραμα, κεντρο πηγα στα γρεβεννα και ενα μηνα εβρο, τους αλλους 7 μηνες τους εκανα στο κ. Νευροκοπι.(πεζικο)

Θελω να ρωτησω, υπαρχει περιπτωση να ειναι για μετεκπαιδευση η οχι ; Γιατι ξερω οτι σε αυτην την περιπτωση στελνεται στο κοντινοτερο αστ τμημα και σε καλουν αυτοι να ερθεις να παραλαβεις το φαπ.
Μπορει να ειναι κατι αλλο ; Νεο εφπ μετα απο μολις 2 χρονια ; Μηπως αλλαγη χρωματος του εφπ ;

Μονο μετεκπαιδευση δεν θελω να ειναι γιατι δεν υπαρχει ατομο να με αντικαταστησει αν ειναι για πανω απο 2 μερες, που θα ειναι δηλαδη για πανω απο 2 μερες σιγουρα.

Ευχαριστω πολυ !
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Αντικαστάσταση ΕΦΠ είναι. Λογικά έχει και φάκελο για να επιστρέψεις συστημένο το παλιό ΕΦΠ.

Για μετεκπαίδευση σου στέλνουν ΦΑΠ (Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης) στο Αστυνομικό Τμήμα.
bep195
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 27, 2022 2:40 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από bep195 »

Nassos έγραψε: Κυρ Νοέμ 27, 2022 9:12 am Αντικαστάσταση ΕΦΠ είναι. Λογικά έχει και φάκελο για να επιστρέψεις συστημένο το παλιό ΕΦΠ.

Για μετεκπαίδευση σου στέλνουν ΦΑΠ (Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης) στο Αστυνομικό Τμήμα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και εγώ αυτό ελπίζω.
Το εφπ που έχω τώρα γράφει ότι είμαι ανεπαγγελτος, έχει σημασία αυτό ή να το διορθώσω αν όντως μου έρθει νέο εφπ. Και αν το αλλάξω τι ακριβώς να γράψω, Ιδιωτικός υπάλληλος και σε παρένθεση μισθωτός ; Ή κάτι πιο συγκεκριμένο ; Δουλεύω σε ένα τοπικό κανάλι στην ροή.
Και κάτι τελευταίο, η κίτρινη στρατιωτική εντολή που έχω τώρα είναι κενή δεν γράφει τίποτα, ούτε πότε να την καταστρέψω, τι να την κάνω ; Αν και φυσικά δεν ξέρω ούτε αν και η καινούργια θα είναι και αυτή κενή ή οχι
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει το επάγγελμα. Και μένα ανεπάγγελτος γράφει και ας δουλεύω. Στοιχεία επικοινωνίας θέλουν, και ειδικά κινητό τηλέφωνο για ώρα ανάγκης.

Για το δεύτερο που ρωτάς δεν γνωρίζω, καλύτερα επικοινώνησε με τη Μονάδα Επιστράτευσης που είσαι ενταγμένος.
bep195
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 27, 2022 2:40 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από bep195 »

Nassos έγραψε: Κυρ Νοέμ 27, 2022 5:19 pm Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει το επάγγελμα. Και μένα ανεπάγγελτος γράφει και ας δουλεύω. Στοιχεία επικοινωνίας θέλουν, και ειδικά κινητό τηλέφωνο για ώρα ανάγκης.

Για το δεύτερο που ρωτάς δεν γνωρίζω, καλύτερα επικοινώνησε με τη Μονάδα Επιστράτευσης που είσαι ενταγμένος.
Τελικά ήταν όντως αλλαγή εφπ, απλός μου φάνηκε πολύ περίεργο αφού μου είχαν στείλει πέρυσι, πάλι πράσινο ήρθε με τη μόνη διαφορά η μονάδα που θα παρουσιαστώ, ορεστιάδα αντί για διδυμότειχο. Μεγάλη διαφορά... !
Για το τι να κάνω την κενή στρατιωτική εντολή, πήρα στην στρατολογική υπηρεσία αμθ και μου είπαν να την στείλω και αυτή πίσω μαζί με το παλιό εφπ.

Επίσης τους ρώτησα και για το επάγγελμα και μου είπαν να το αλλάξω αν θέλω, αλλά δεν είναι κάτι σημαντικό, όταν σου έρχεται νέο εφπ άλλαζε το που είπαν, αλλά δεν χρειάζεται να το αλλάζεις κάθε φορά που αλλάζεις επάγγελμα. Αν και βέβαια δεν χωράει να γράψω και πολλά, μόνο Ιδιωτικός υπάλληλος θα γράψω και αν χωράει μπορεί να γράψω σε παρένθεση μισθωτός. Άρα είχες δίκιο σε αυτό.

Και τέλος, έχει να γράψεις το κινητό σου μόνο στην απόδειξη που στέλνεις πίσω, στο χαρτί για την αλλαγή στοιχείων έφεδρου δεν έχει να γράψεις κινητό, μόνο "τηλέφωνο" λέει, αλλά αν χωράει θα γράψω και το κινητό
Peltastis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2022 7:53 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Peltastis »

bep195 έγραψε: Δευ Νοέμ 28, 2022 3:13 pm Και τέλος, έχει να γράψεις το κινητό σου μόνο στην απόδειξη που στέλνεις πίσω, στο χαρτί για την αλλαγή στοιχείων έφεδρου δεν έχει να γράψεις κινητό, μόνο "τηλέφωνο" λέει, αλλά αν χωράει θα γράψω και το κινητό
Καλό είναι, όλοι να επικαιροποιούν τα στοιχεία τους στο efedros.gov.gr ώστε να γίνεται πιο εύκολα η αποστολή ΕΦΠ αλλά και η επικοινωνία με το στρατό.
Εκτός από στοιχεία διεύθυνσης και επικοινωνίας που οφείλουν να δηλώνονται όποτε μεταβαλλονται, επικαιροποιουνται και τα σωματομετρικα στοιχεία ώστε σε περίπτωση εκπαίδευσης να υπάρχουν μεγέθη σωστά στις στολές.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης