Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Απολυθικα 6/4/2008. Ειχα υπηρετησει δοκιμος εδ. Εχουν περασει σχεδον 2 χρονια και ακομα δεν μου εχει ερθει χαρτι για μετεκπαιδευση. Ποτε να περιμενω πανω κατω; Ξερει κανεισ;
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Άμα δεν τους πάρεις τηλέφωνο για να δηλώσεις ότι επιθυμείς να συμμετάσχεις σε ασκήσεις της μονάδος σου, μετά από καμιά δεκαετία ίσως σε ξανακαλέσουν. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Nassos έγραψε:Άμα δεν τους πάρεις τηλέφωνο για να δηλώσεις ότι επιθυμείς να συμμετάσχεις σε ασκήσεις της μονάδος σου, μετά από καμιά δεκαετία ίσως σε ξανακαλέσουν.Εικόνα
ααα τοσο καλα; Μαλιστα. Ευχαριστω.
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Σύμφωνα με τις νέες νομοθετικές ρυθμίσεις στρατολογίας του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας για τους Στρατεύσιμους - Έφεδρους Αξιωματικούς, Υπαξιωματικούς και Οπλίτες που ελήφθησαν χωρίς Δημοκρατική Διαβούλευση με τους Αναγνωρισμένους Συνδέσμους Εφέδρων Αξιωματικών - Οπλιτών, προβλέπονται νέες αυστηρές χρηματικές ποινές και δη είσπραξη μέσω εφορίας 1000? σε περίπτωση που ο έφεδρος δεν παρουσιασθεί στη μονάδα του και 90? εάν δεν αποστείλει την αλλαγή διεύθυνσης του στο στρατ. Γραφείο του ή την μονάδα επιστρατεύσεως του.

Ερωτηματικά δημιουργεί όμως και η Απόφαση αυτή, αφού είναι γνωστό ότι οι Επιστρατευτικές Ασκήσεις Εφέδρων έχουν σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια για να μεταφέρονται τα Κονδύλια των Εφέδρων σε άλλους «Κωδικούς» εις βάρος της επιχειρησιακής ετοιμότητας των Πολεμικών Σχηματισμών των Ε. Δ. Και της Ασφάλειας της χώρας.[... ]

Α) Η μέχρι σήμερα αντιμετώπιση των ενεργών Πολιτών - Οπλιτών Στρατεύσιμων Εφέδρων Αξιωματικών, Υπαξιωματικών και Οπλιτών είναι απαξιωτική και προσβλητική στην προσωπικότητα και τα δικαιώματα από το ΥΠΕΘΑ και τη Πολιτεία.

Β) Η κατάργηση της στολής εξόδου στον ΣΞ των εφέδρων υπαξιωματικών και στρατιωτών.

Η κατάργηση του βαθμού του έφεδρου λοχία ενώ οι περισσότεροι είναι απόφοιτοι ΑΕΙ - ΤΕΙ και Μεταπτυχιακοί υπέρ των ΕΠΟΠ.Η έλλειψη σύγχρονων προγραμμάτων εκπαίδευσης Μάχης, η ελάχιστη διάθεση πυρομαχικών, η Ανύπαρκτη Αθλητική δραστηριότητα καθιστούν τη θητεία «χαμένο χρόνο και αγγαρεία».

Ο εξευτελιστικός μισθός των 8,6? το μήνα για τον στρατεύσιμο έφεδρο, που επιβαρύνει με 600? μηνιαίως την οικογένειά του.[... ]

Γ) Η αποτυχία των προγραμμάτων μετεκπαίδευσης εφέδρων είναι δεδομένη και σε όλους γνωστή, στις παραμεθόριες περιοχές οι κυριακάτικες προσκλήσεις για βολές, θυμίζουν ερασιτεχνικούς αγώνες μαθητών - γυναικών, με το γνωστό σενάριο: Τυφέκιον G3,300μ. Πρηνηδόν - μπρούμυτα,10 φυσίγγια και τέλος.

Χαμένος χρόνος, θυσία στο «θέατρο» ότι κάτι κάνουμε.

Γραφείο Τύπου ΠΣΕΕΔ-ΣΑΚ
(σσ: Τα υπογραμμισμένα είναι έμφαση δική μου)

Άδικο έχουν; Τους είναι τόοοοοσο δύσκολο εκεί στο ΥΕΘΑ να βάλουν μυαλό; Ή μήπως φοβούνται μην και τους πουν στρατόκ@υλους;Εικόνα
evritis309

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από evritis309 »

Ρε παιδιά, έχει κανένας ιδέα με ποια λογική δίνονται τα ΕΦΠ; Έχω πάρει διάφορες απαντήσεις αλλά με καμία δεν σιγουρεύτηκα. Έχω ακούσει ότι παίζει ρόλο το Ι, η ειδικότητα, ο τόπος διαμονής κα. Εγώ πχ είμουν σε όλη τη θητεία μου Ι1, έχω καταγωγή από παραμεθώριο, έκανα πλήρη θητεία κ πήρα λευκό απολυτήριο. Άλλος γνωστός μου με τα ίδια ακριβώς στοιχεία κ ίδια ειδικότητα πήρε πράσινο. Άλλος που ήταν Ι3 (ένοπλο) πήρα κ αυτός πράσινο; Τ ι διάολο, στην τύχη τα δίνουν;
allo

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από allo »

Καλησπερα. Μοθ εχει ερθει το χαρτι για μετεκπεδεφση και μοθ λεν α παροθσιαστο στιν 1/60 μκ. Ποιος γνωριζει να με βωειθισει στο ποθ βρισκετε;
dimos

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από dimos »

Παιδια το χαρτι για τν μετεκπαιδευση μιλαει ξεκαθαρα για μετεκπαιδευση; Τι ακριβως γραφει; Γνωριζετε?
ΝΙΚΟΣ2

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ2 »

Κ εμενα ηρθε για χαρτι να παω στον ρεντη. Ξερεις κανεις τιποτα?
Άβαταρ μέλους
328svea
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2011 4:03 am
Τοποθεσία: Καταδρομέας
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από 328svea »

Χαιρετε,
θα ήθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει περι την μετεκπαίδευση.
Η ειδοποίση ερχετε μονο απο το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου
ή μέσω συστημένου απο τα ελτα ;
Ρωτάω γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό αυτην την στιγμή και με ειδοποιήσαν απο το σπίτι οτι ήρθε ειδοποίηση απο τα ελτα για συστημένο και πέρα απο τον στρατό δεν μπορω να σκεφτώ κατι άλλο (το ίδιο είχε γινει και με το ε. Φ. Π για την αλλαγη στοιχείων).
Παρακαλώ οποιος γνωριζει το οτιδήποτε να μου απαντήσει ειναι ανάγκη
11ο ΣΠ ΤΡΙΠΟΛΗΣ/ΚΕΕΔ/ΣΧΑΛ/1η ΜΑΛ/2α ΜΑΛ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Απ'όσο ξέρω αποστέλεται ΦΑΠ (Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης) στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής σου και σε παίρνουν τηλέφωνο να πάς να το παραλάβεις.
Άβαταρ μέλους
328svea
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2011 4:03 am
Τοποθεσία: Καταδρομέας
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από 328svea »

Nassos έγραψε:Απ'όσο ξέρω αποστέλεται ΦΑΠ (Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης) στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής σου και σε παίρνουν τηλέφωνο να πάς να το παραλάβεις.


Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση, να 'σαι καλα...
11ο ΣΠ ΤΡΙΠΟΛΗΣ/ΚΕΕΔ/ΣΧΑΛ/1η ΜΑΛ/2α ΜΑΛ
Γκεστ

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Γκεστ »

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μάθω:
1) Με ποιά περίπου συχνότητα πραγματοποιούνται οι μετεκπαιδεύσεις των ΔΕΑ,
2) ποιά είναι η διάρκεια μιας μετεκπαίδευσης,
3) πόσα χρόνια μετά την ολοκήρωση της θητείας του ένας ΔΕΑ καλείται σε μετεκπαυδεύσεις και εάν η παρακολούθηση τους παύει να είναι υποχρεωτική μετά απο κάποια χρόνια,
4) άλλες τυχών οποιεσδήποτε υποχρεώσεις που μπορεί να έχει μετά το πέρας της θητείας του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης