Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bep195
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 27, 2022 2:40 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από bep195 »

Peltastis έγραψε: Δευ Δεκ 05, 2022 8:02 pm
Καλό είναι, όλοι να επικαιροποιούν τα στοιχεία τους στο efedros.gov.gr ώστε να γίνεται πιο εύκολα η αποστολή ΕΦΠ αλλά και η επικοινωνία με το στρατό.
Εκτός από στοιχεία διεύθυνσης και επικοινωνίας που οφείλουν να δηλώνονται όποτε μεταβαλλονται, επικαιροποιουνται και τα σωματομετρικα στοιχεία ώστε σε περίπτωση εκπαίδευσης να υπάρχουν μεγέθη σωστά στις στολές.
Καλησπερα, βασικα ειναι efedros.army.gr.
Το ειχα δει αυτο, αλλα διαβασα ενα pdf με τις οδηγιες και μου φανηκε καπως μπερδεμενο, ας πουμε ειναι υποχρεωτικο μετα την επικαιροποιηση να τυπωσεις το εφπ ή μπορεις να το παραληψεις, και αν το τυπωσεις το αλλο τι γινεται, ποιο θα ισχυει μετα ; Θα συνεχισει να σου ερχεται ταχυδρομικος το εφπ ; Και αν συνεχισει και σου ερθει μια μερα μετα αφοτου το τυπωσες μονος σου ποιο θα ισχυει ;
Στο faq δεν αναφερει τιποτα απο αυτα, δεν το εχουν ξεκαθαρισει ή τουλαχιστον εγω δεν βρηκα κατι.

Για το αλλο που λες, δεν υποτιθετε οτι ηδη εχουμε στολη αν χρειαστει να παμε για μετεκπαιδευση ή για οτι αλλο ;
Ghost7

Re: Επιστράτευση

Δημοσίευση από Ghost7 »

Μου είχε έρθει χαρτί για μια άσκηση 6 ημέρες τον Οκτώβριο αλλά δεν παρουσιάστηκα !
Ξέρει κανείς τι ποινές έχει ;! Και αν έχει πρόστιμο ποσό είναι να πληρώσω ;!
LamprosA
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 29, 2023 11:55 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από LamprosA »

Μου ήρθε πρόσκληση για μετεκπαίδευση.
Θα ρωτήσω στη Στρατολογία και στο γραφείο προσωπικού της εταιρίας που εργάζομαι τι ισχύει και αν δικαιούμαι απαλλαγή.
Σε περίπτωση που δεν πάρω απαλλαγή επειδή η εκπαιδευση έχει διάρκεια 8 ημέρες τι ισχύει με την άδεια από την εργασία μου;
Θα χρεωθώ τις ημέρες από την κανονική μου άδεια ή η εταιρία είναι υποχρεωμένη να παρέχει άδεια μετ'αποδοχών;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Εφεδρεία (κλήση εφέδρων για μετεκπαίδευση)

Στην περίπτωση, της κλήσης εφέδρου για μετεκπαίδευση, για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί η στράτευση του ως εφέδρου, ο εργαζόμενος έχει τα ίδια δικαιώματα μ’ αυτά που θα είχε σε περίπτωση ασθενείας του.

Η κλήση για εφεδρεία θεωρείται ανυπαίτιο κώλυμα όπως και η ασθένεια.

Αν δηλαδή ο εργαζόμενος έχει συμπληρώσει 10ήμερη εργασία δικαιούται σύμφωνα με τα άρθρα 657 – 658 του Α. Κ. Αποδοχές 1 μήνα ή 26 ημερομισθίων (για ημερομίσθιο) σε περίπτωση συμπλήρωσης 1 έτους υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη, ή το 1/2 των παραπάνω σε αντίθετη περίπτωση.

Ο εργαζόμενος για το διάστημα της κλήσης του για εφεδρεία δικαιούται «εφεδρικό επίδομα» από τον ΟΑΕΔ, αρκεί βέβαια να έχει συμπληρώσει 150 ημέρες ασφάλισης στο προηγούμενο ημερολογιακό έτος από την κλήση για εφεδρεία.

Από τις αποδοχές ασθενείας που λαμβάνει ο εργαζόμενος, ο εργοδότης έχει το δικαίωμα να εκπέσει τα ποσά που ο εργαζόμενος λαμβάνει ως επιδότηση από τον ασφαλιστικό φορέα.

Το επίδομα αυτό δικαιούται ο εργοδότης να το εκπέσει από τις αποδοχές που πρόκειται να χορηγήσει στον εργαζόμενο και γενικότερα ο χειρισμός αυτού γίνεται όπως και η κανονική ασθένεια τόσο για τον υπολογισμό των εισφορών (υπολογίζονται στο σύνολο των αποδοχών) όσο και για λοιπά ασφαλιστικά θέματα όπως η συμπλήρωση και η υποβολή της Α. Π. Δ.(η εφεδρεία δηλώνεται στην Α. Π. Δ. Ως ασθένεια, τύπος αποδοχών = 08).
NIKOS86
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 15, 2023 8:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από NIKOS86 »

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα γινουν φετος κανονικα οι μεγαλες ασκησεις του σεπτεμβριου οκτωβρίου. Ποσο καιρο πριν σου ερχεται το χαρτι; Θελω πολυ να συμμετέχω και θα ηθελα να εχω το νου μου. Μηπως αν ημουν τυχερος θα επρεπε να εχει ηδη ερθει; Θα μπορουσα με καποιον τροπο να δηλώσω πως επιθυμώ να συμμετέχω ;
Ευχαριστω πολυ
visitor

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από visitor »

Γνωρίζει κανείς γενικά τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα της μετεκπαίδευσης; Προφανώς δεν θα είναι ίδιο για κάθε μονάδα αλλά αν υπάρχει κάτι που είναι κοινό σε όλες πχ.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από mech82 »

visitor έγραψε: Πέμ Αύγ 24, 2023 4:17 pm Γνωρίζει κανείς γενικά τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα της μετεκπαίδευσης; Προφανώς δεν θα είναι ίδιο για κάθε μονάδα αλλά αν υπάρχει κάτι που είναι κοινό σε όλες πχ.
Εξαρτάται από το όπλο σου, την ειδικότητά σου, το βαθμό σου, τη μονάδα που θας πας, το είδος και τη διάρκεια της άσκησης και χιλιαδυό άλλα. Αν πήρες ΦΑΠ μιλάς με τη ΜΕ που σου έστειλε και θα σου λύσουν τυχόν απορίες.
Themokratos

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Themokratos »

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε σήμερα το χαρτί για 6 ημέρες μετεκπαίδευση στην παλιά μου μονάδα στον Έβρο. Επειδή δεν φαίνεται να μπορώ να το γλυτώσω, θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να διανυκτέρευω εντός μονάδας ή θα μπορώ να μείνω και εκτός. Φυσικά πρώτα προσπάθησα να επικοινωνήσω με την μονάδα μου αλλά σήμερα δεν μπόρεσα να βρω κάποιον/α αρμόδιο. Επίσης σε περίπτωση που έχεις μωρό και η γυναίκα σου δουλεύει, οπότε το κρατάς εσύ τί γίνεται; Ενδιαφέρουν κάποιον αυτά ή απλά μας υποχρεώνουν να παρατήσουμε τα πάντα για να πάμε να παίζουμε τους φαντάρους στα 32 μας!
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από mech82 »

Themokratos έγραψε: Δευ Αύγ 28, 2023 4:00 pm Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε σήμερα το χαρτί για 6 ημέρες μετεκπαίδευση στην παλιά μου μονάδα στον Έβρο. Επειδή δεν φαίνεται να μπορώ να το γλυτώσω, θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να διανυκτέρευω εντός μονάδας ή θα μπορώ να μείνω και εκτός. Φυσικά πρώτα προσπάθησα να επικοινωνήσω με την μονάδα μου αλλά σήμερα δεν μπόρεσα να βρω κάποιον/α αρμόδιο. Επίσης σε περίπτωση που έχεις μωρό και η γυναίκα σου δουλεύει, οπότε το κρατάς εσύ τί γίνεται; Ενδιαφέρουν κάποιον αυτά ή απλά μας υποχρεώνουν να παρατήσουμε τα πάντα για να πάμε να παίζουμε τους φαντάρους στα 32 μας!
Εφόσον σε κάλεσαν σε ενεργή μονάδα και όχι εφεδρική, υπάρχει αρμόδιος για θέματα εκπαίδευσης/επιχειρήσεων που λέγεται 3ο Γραφείο. Ο λοχαγός του 3ου σίγουρα ξέρει ήδη τι προβλέπει το πρόγραμμα εκπαιδεύσεως σας, και αν αφορά διαμονή εντός στρατοπέδου (οπότε θα μπορείς ίσως να παίρνεις έξοδο/ΔΝ κάθε μέρα που δεν έχει νυχτερινή εκπαίδευση) ή καταυλισμό/σκηνάκια (που μάλλον ξεχνάς την έξοδο για τη διάρκεια της άσκησης). Το αν διατίθεται να σου δώσει αυτές τις πληροφορίες τηλεφωνικά είναι άλλο ζήτημα.

Τα προσωπικά σου προβλήματα δεν απασχολούν τη μονάδα από τη στιγμή που θα παρουσιαστείς (δεν υπάρχει καν χρόνος μέσα σε 6 μέρες να εξεταστούν και να αξιολογηθούν τέτοια ζητήματα για το σύνολο των επιστρατευόμενων). Για αυτά μιλάς με τη διεύθυνση επιστράτευσης, στο τηλέφωνο που πρέπει να υπάρχει στα συνοδευτικά του ΦΑΠ μήπως τυχόν μπορείς να αποφύγεις συνολικά την επιστράτευση.

ΥΓ. Υπάρχει το ενδεχόμενο (ανάλογα τις ημερομηνίες που έχεις κληθεί και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είσαι Έβρο aka κόπωση μονάδων σε συνδυασμό με δημοτικές εκλογές) η επιστράτευση σου να ακυρωθεί ούτως ή άλλως (προσωπική εκτίμηση είναι αυτό) οπότε όχι βιαστικές κινήσεις.
Themokratos

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Themokratos »

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όπως είπα προσπάθησα να επικοινωνήσω με την μονάδα και δεν απαντάνε, αλλά φυσικά θα ξαναπροσπαθήσω. Μέχρι τις 29 Σεπτεμβρίου εξάλλου έχουμε έναν μήνα. Επίσης άκουσα και από άλλους ότι υπάρχει πιθανότητα οι ασκήσεις των τελευταίων ημερών του Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου να ακυρωθούν.
manoslakos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2023 7:33 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από manoslakos »

Τα φαπ μοιραστηκανε οριστικα ή εχει ακομα; Να περιμενω μεχρι τις 31/08 μηπως μου ερθει; Μακαρι να συμμετεχω
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από mech82 »

manoslakos έγραψε: Τρί Αύγ 29, 2023 7:39 pm Τα φαπ μοιραστηκανε οριστικα ή εχει ακομα; Να περιμενω μεχρι τις 31/08 μηπως μου ερθει; Μακαρι να συμμετεχω
Λογικά έχουν ειδοποιηθεί ήδη όλοι για τις μετεκπαιδεύσεις/ασκήσεις που είναι προγραμματισμένες για αυτήν την περίοδο. Εκτός και αν είχες λάβει κάποια προειδοποιητική ενημέρωση τον προηγούμενο καιρό, περιμένεις άδικα.
Efedros92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 4:04 pm
Ενδιαφέροντα: Na zw makria apo stratopeda kai tin vlakeia pou tous dernei ekei mesa.
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Efedros92 »

Καλησπέρα,

Έλαβα και εγώ ΦΑΠ για 29/9 Έβρο.
Είμαι 31 ετών και όπως οι περισσότεροι έτσι και εγώ έχω οικογένεια, εργασία και υποχρεώσεις που φυσικά ο στρατός αγνοεί.

Κάλεσα το νούμερο που είχε για απαλλαγές και εκεί απάντησε ένα άλλο νούμερο, που με ενημέρωσε πως όσα δικαιολογητικά και αν παραδώσω που λένε ότι δεν μπορώ να λείψω από την εργασία μου, δεν θα γίνουν δεκτά γιατί όπως είπε "όλοι δουλεύουν".

Όλοι εκτός απο εσάς είναι η απάντηση μου.

Θα μας τρέχουν να κάνουμε για άλλη μια φορά τη δουλειά τους με πρόσχημα την υποχρέωση μας στην πατρίδα.
Την υποχρέωση μου την εκπληρώνω κάθε μήνα με 400€+ σε κρατήσεις εφορίας. Δεν έχω και δεν νιώθω να έχω καμία άλλη υποχρέωση, πόσο μάλλον να κάνω την δουλειά των μισθοφόρων που επέλεξαν να είναι εκεί, να πληρώνονται για την παρουσία τους και την πιθανότητα να τους χρειαστούμε.

Καμία απολύτως λογική.
Themokratos

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Themokratos »

Φίλε μου και εγώ μαζί σου. Δεν υπάρχει αυτό που ζω από την ημέρα που έμαθα ότι πρέπει να παρουσιαστώ στον Έβρο! Μετά από 8 χρόνια που υπηρέτησα για να παριστάνω τον μάχιμο. Με τρελές υποχρεώσεις να τρέχουν. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει το "όλοι δουλεύουν και όλοι έχουν οικογένεια" γιατί υπάρχουν άτομα που όντως θέλουν να κάνουν τέτοιες ασκήσεις. Ας πάνε αυτοί. Ούτε μάχιμος είμαι, ούτε θέλω να γίνω στα 33 μου. Τελείωσαν αυτά μια δεκαετία περίπου πριν. Επίσης μίλησα με άτομα της σειράς μου και δεν τα κάλεσαν. Δλδ με κλήρωση διαλέγουν;
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Efedros92 έγραψε: Τετ Αύγ 30, 2023 4:16 pm Καλησπέρα,

Έλαβα και εγώ ΦΑΠ για 29/9 Έβρο.
Είμαι 31 ετών και όπως οι περισσότεροι έτσι και εγώ έχω οικογένεια, εργασία και υποχρεώσεις που φυσικά ο στρατός αγνοεί.

Κάλεσα το νούμερο που είχε για απαλλαγές και εκεί απάντησε ένα άλλο νούμερο, που με ενημέρωσε πως όσα δικαιολογητικά και αν παραδώσω που λένε ότι δεν μπορώ να λείψω από την εργασία μου, δεν θα γίνουν δεκτά γιατί όπως είπε "όλοι δουλεύουν".

Όλοι εκτός απο εσάς είναι η απάντηση μου.

Θα μας τρέχουν να κάνουμε για άλλη μια φορά τη δουλειά τους με πρόσχημα την υποχρέωση μας στην πατρίδα.
Την υποχρέωση μου την εκπληρώνω κάθε μήνα με 400€+ σε κρατήσεις εφορίας. Δεν έχω και δεν νιώθω να έχω καμία άλλη υποχρέωση, πόσο μάλλον να κάνω την δουλειά των μισθοφόρων που επέλεξαν να είναι εκεί, να πληρώνονται για την παρουσία τους και την πιθανότητα να τους χρειαστούμε.

Καμία απολύτως λογική.
Είναι πραγματικά αδιανόητα πράγματα αυτά. Πραγματοποιω τη διδακτορική μου διατριβή, εκείνη την περίοδο έχω τρεξίματα με συνέδρια και έρευνα αλλά και μαθήματα και μου λένε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι, είναι υποχρεωτικό. Ελπίζω να ακυρωθεί λόγω εκλογών. Δηλαδή δεν βλέπουν ποιους καλούν;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες