Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από oldsoldier »

Σίγουρα μπορείς να μην πας; Χρειάζεται κάποια διαδικασία με δικαιολογητικά;
cuervo

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από cuervo »

oldsoldier έγραψε:Σίγουρα μπορείς να μην πας; Χρειάζεται κάποια διαδικασία με δικαιολογητικά;
Kαλά κάτσε να σε καλέσουν πρώτα.Εικόνα Οι λόγοι είναι πολλοί, οικογενειακοί, οικονομικοί.
Ατσάλης

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Ατσάλης »

Καλησπέρα

μου ήρθε μέσω ΑΤ ΦΑΠ για "μετεκπαίδευση" οπλίτη.

Το ίδιο διάστημα θα είναι πρώτα ο Θεός μερικών ημερών το 2ο παιδί μου και έχω άμεσο κώλυμα τόσο λόγω ανατροφής τους όσο και λόγω της γέννας.

Γνωρίζω ότι προβλέπονται για στρατιωτικούς βέβαια μακροχρόνιες άδειες για ανατροφές και γεννήσεις των τέκνων τους.

Παράλληλα εργάζομαι στα βαρέα κι ανθυγειινά και τα πενιχρά μου εισοδήματα είναι το μόνο εισόδημα της οικογένειας μου, και η απώλειά του εκείνη την εβδομάδα είναι τουλάχιστον αδιανόητη για τη συντήρησή μας. Παράλληλα εκπονώ κάποια διατριβή και ο φόρτος που έχω είναι ήδη υπέραρκετος.

Η επίκληση "ανωτέρας βίας" είναι τουλάχιστον ασαφής στη διατύπωση γι'αυτό ζητώ διευκρινήσεις από κάποιον ειδικό για το τί προβλέπεται για να ζητήσω εξαίρεση και από που. ΚΕΠ; Τί χαρτιά χρειάζονται;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Τηλεφώνησε στη Μονάδα που πρόκειται να παρουσιαστείς να δηλώσεις ότι δεν μπορείς και τι χρειάζεται να καταθέσεις στην Αστυνομία.
someone

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από someone »

Καλημερα σας, μου ηρθε ενα χαρτι για να παω στο ταχυδρομειο να παραλαβω κατι συστημενο απο τον στρατο, οχι σημερα ομως αλλα αυριο, υπαρχει περιπτωση να ειναι μετεκπαιδευση, ο βαθμος μου στον στρατο ηταν σιτιστης.
Γιάννης

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Γιάννης »

Μου ήρθε και μένα να παρουσιαστώ στις 1/10 στο 25 ΛΔΒ. Ξέρετε τι παίζει και γενικά πιο ειναι το πρόγραμμα?
arnold13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 1:24 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από arnold13 »

γεια σας θελω να ασχοληθω λιγο παιρετερω με την εκπαιδευση μιας κ τελειωσα 35μκ... να γραφτω στη λεφεδ αττικης η στη λεσχη καταδρομεων κ ιερολοχιτων;
arnold13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 1:24 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από arnold13 »

ευχαριστω για την απαντησηΕικόνα... τα αλλα π ανεφερα δεν ειναι τοσο καλα;
Άβαταρ μέλους
Pavlosz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 11:23 pm
Επάγγελμα: Πολίτης
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Pavlosz »

Καλησπέρα παιδιά,

Καταρχήν κατοικώ στην Αγγλία από το 2013 (1 χρόνο για μεταπτυχιακές σπουδές και τα υπόλοιπα εργάζομαι) και έχω ολοκληρώσει τη θητεία μου τον Ιούλιο του 2012.

Σήμερα, με ειδοποίησε η μητέρα μου ότι την πήραν τηλέφωνο απο τη Κω και της είπαν ότι με κάλεσαν για 3ωρη μετεκπαίδευση στις 15 του Ιουνίου.

Δε μπορώ να πάω γιατί, όπως είπα, εργάζομαι στο εξωτερικό. Μήπως ξέρει κανείς τι χαρτιά θα πρέπει να στείλω για να απαλλαγώ από την εφεδρεία; Σκέφτομαι να ζητήσω από την Ελληνική πρεσβεία στο Λοδίνο μια βεβαίωση που να λέει ότι βρίσκομαι εδώ απο το 2013 για τους εξής λόγους και ότι τη χρειάζομαι για επιστρατευτικούς λόγους... Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο; Αν ναι, ξέρετε περίπου πόσο παίρνει για να βγει η βεβαίωση;

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο τη πρέσβεια να ρωτήσω πάντως.

Και κάτι άλλο, είμαστε υποχρεωμένοι όταν τελειώνουμε το στρατό να ειδοποιούμε τη στρατολογική υπηρεσία ότι μένουμε εξωτερικό;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι είσαι υποχρεωμένος να ενημερώνεις τη Στρατολογία.

Παλαιότερα επίσης ήσουν υποχρεωμένος να έχεις το ΕΦΠ ακόμη και αν πήγαινες ολιγοήμερες διακοπές στο εξωτερικό.

Πάρε τηλέφωνο τη Πρεσβεία και στη Στρατολογία για να δικαιολογήσεις το λόγο μη παρουσίασης στη μετεκπαίδευση για να μην έχεις μετά τρεχάματα με ποινικές διώξεις.
Άβαταρ μέλους
Pavlosz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2018 11:23 pm
Επάγγελμα: Πολίτης
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Pavlosz »

Νάσσο, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Καταρχάς, να ενημερώσω ότι είχα παραλείψει εντελώς το να ενημερώσω τη στρατολογίαγια την αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας. Το είχα ξεχάσει τελείως.

Τη προηγούμενη εβδομάδα, λοιπόν, προσπάθησα, χωρίς επιτυχία, να επικοινωσήσω με την Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο. Τους πήρα καμιά δεκαριά τηλέφωνα, προσπαθούσα κάθε μέρα, έστειλα μέιλ, έψαξα για διαθέσιμο ραντεβού (τίποτα διαθέσιμο) και δεν έλαβα καμία απάντηση απολύτως! Σε κάνει να αναρωτιέσαι αν υπαρχεί κανείς στη Πρεσβεία που να εργάζεται!

Οπότε, επικοινώνησα με την Μονάδα Μετεκπαίδευσης (με κάλεσαν για υποχρεωτική μετεκπαίδευση στις 15 του Ιουνίου), τους εξήγησα τη κατάσταση και, πράγματι, ήταν πολύ φιλικοί και με διάθεση να βοηθήσουν. Τους πρότεινα, λοιπόν, προσωρινά, μέχρι να καταφέρω να πάρω τη βεβαίωση απο τη Πρεσβεία, να τους στείλω κάποια έγγραφα που έχω στη διάθεση μου που αποδεικνύουν ότι μένω εξωτερικό απο το 2013. Μάλιστα, μου πρότειναν να τα στείλω μέσω μέιλ.

Τους καλούσα σήμερα βέβαια, και δεν απαντούσαν, αλλά θα συνεχίσω τις προσπάθειες και τις επόμενες μέρες, αφήστε που έχω αποφασίσει, να στείλω καλού κακού τα έγγραφα που έχω ταχυδρομικώς.

Μία ερώτηση μόνο, η εκπαίδευση που έπρεπε να παρευρεθώ, ήταν τρίωρη μόνο, μήπως γνωρίζει κανείς τι κυρώσεις υπάρχουν σε περίπτωση που δε πας; Μου είπαν από τη μονάδα, ότι θα έχω πρόστιμο 300 ευρώ. Από ποινικές διώξεις, τι μπορεί να συμβεί;

Ευχαριστώ πολύ

lazaros

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από lazaros »

Γεια σας.Εχω τρια χρονια που τελειωσα την στρατιωτικη μου θητεια, και μου ηρθε χαρτι ΦΑΠ για ασκηση 6 μερες. Το θεμα ειναι οτι επειδη θα πιασω δουλεια συντομα. Γινεται να μην παω;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Πρέπει να ενημερώσεις τη Μονάδα που σου έστειλε τη πρόσκληση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης