Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από yandr »

Φίλε μου δεν είναι στάνταρ αυτά τα πράγματα.

Εμένε μου ήρθε για εκπαίδευση μίας εβδομάδας μετά από 6 χρόνια και τίποτα άλλο για τα επόμενα 6.

Μακάρι να πήγαινα κιόλας, καθώς ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου στην Αθήνα, αλλά με πρόλαβαν οι εκλογές και ακυρώθηκε.

koutsoss1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 2:00 pm
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από koutsoss1 »

Καλημέρα φίλοι μου έχω ένα θέμα μου ήρθε χαρτί για μετεκπαιδευση για 4 μέρες στα χάνια και απ'οτι μας λένε δεν θα κοιμόμαστε μέσα... Κάτι τέτοιο ισχύει; Γιατί εγώ παιδιά να χάσω 5 μεροκάματα από την δουλειά και να πληρώνω και ξενοδοχείο δεν μπορώ δύστυχος...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Αν όντως ισχύει το παραπάνω και δεν μπορείς οικονομικά να συμμετέχεις, κάνε το παρακάτω

Όσοι δεν μπορούν για λόγους ανώτερης βίας να καταταγούν για άσκηση ή μετεκπαίδευση. Στην περίπτωση αυτή υποβάλλονται από τους ενδιαφερόμενους στη Διεύθυνση Στρατολογικού του Σχηματισμού που υπάγεται η Επιστρατεύουσα Αρχή που τους έχει καλέσει... /ΔΣΛ, στο τηλέφωνο... (αρμόδιος: ... ), δικαιολογητικά από τα οποία να προκύπτουν οι λόγοι ανωτέρας βίας και η διάρκεια αυτών.

Η Διεύθυνση Στρατολογικού εισηγείται για την αποδοχή του αιτήματος και μέχρι την παραμονή της ημέρας κατάταξης γνωστοποιεί στους ενδιαφερόμενους την απόφαση. Δικαιολογητικά υποβαλλόμενα μετά την ημερομηνία κατάταξης γίνονται δεκτά και εκτιμώνται ανάλογα.


ΓΕΣ - Διεύθυνση Επιστρατεύσεως
koutsoss1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 2:00 pm
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από koutsoss1 »

Το θέμα είναι οτι παρουσιαζομαι 9-11 και δεν προλαβαίνω να μαζέψω δικαιολογιτικα... Δεν ειναι υποχρεωμένοι να μας φιλοξενήσουν κιόλας; Εμείς πρέπει να βρούμε και μέρος να κοιμηθούμε;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν γνωρίζω προσωπικά τι συμβαίνει με τις μετεκπαιδεύσεις (ούτε 1 φορά δεν με έχουν καλέσει). Νόμιζα ότι υπήρχε η δυνατότητα να μείνεις εντός στρατοπέδου.
koutsoss1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2013 2:00 pm
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από koutsoss1 »

Μήπως ξέρει κάνεις τι είναι η ΕΕΑ Εθνική Επιχειρησιακη Αξιολόγηση;
nikoscl
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2014 11:28 pm
Τοποθεσία: σμινητης
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από nikoscl »

Καλησπερα παιδια ειδα οτι η πολεμικη αεροπορια ανακοινωσε.
Άσκηση επιστράτευσης - εκπαίδευσης εφέδρων οπλιτών θα λάβει χώρα τον Σεπτέμβριο, όπως ανακοίνωσε νωρίτερα το Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας.

Η άσκηση ενσωματώνεται στο «ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ 2014» και ημερομηνία κατάταξης έχει οριστεί η 22 Σεπτεμβρίου, ενώ η απόλυση θα είναι την Παρασκευή,26 του ίδιου μήνα.

Η πρόσκληση των εφέδρων θα γίνει με Φύλλα Ατομικής Πρόσκλησης (ΦΑΠ), σύμφωνα με τα προβλεπόμενα, από τις μονάδες της Πολεμικής Αεροπορίας και τα κατά τόπους αστυνομικά τμήματα, προστίθεται στην ανακοίνωση.

ο αδερφος μου τελειωσε το 2004 απο την πολεμικη αεροπορια με ειδικοτητα πυροβολητης αλλα εχει απολυτηριο λευκο λετε να το καλεσουν για την ασκηση που θα γινει ; Και κατι αλλο πριν 2 μερες απο το γεα του εστειλαν ενα φακελο με επαληθευση των στειχειων εφεδρου διευθυνση κλπ και εκει ειχε σημειωμενο την ειδικοτητα το ασμα και οτι εχει λευκο απολυτηριο αυτο και επρεπε να το στειλει πισω παλι σε φακελο ειναι συμπτωματικο αυτο. Γιατι λενε οτι το λευκο απολυτηριο πολυ σπανια σε καλουν ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν εβαλα το αθρο σε λαθος θεση.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό θα το μάθει μέσα στον Αύγουστο ή αρχές Σεπτεμβρίου.
Δημήτρης

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπερα παιδια μου ήρθε χαρτί και καλουμε ως έφεδρος να παρουσιαστώ στηβ μονανα 953 ΛΔκ στην ροδο ξέρει κανείς που βρίσκεται αθτη η μοναφα ακριβώς σε πια περιοχη. Επισης ειναι η πρώτη φορά ππυ με καλουν ως εφεδρο και δεν γνωρίζω την διαδικασια. Ας πουμε πόσες μερες θα μεινω μεσα και τι θα κανουμε μεσα τη περιλαμβανει το πρόγραμμα πρωινό ξύπνημα αναφορες καθαριοτιτες και εκπαίδευση; επισης ρε παιδιά λεει να παρουσιάστω 2 Νοεμβρίου. Εν τω μεταξύ εγω 30 Οκτωβρίου φευγω για καναρια νησια πληρωσα 600 ευρώ μονο τα εισιτήρια δεν γίνεται να επικαλεσυω ανωυερα βια ωστε να παρουσιάστω 10 μέρες αργότερα; ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Τηλεφώνησε στην ΑΣΔΕΝ 210-7675911

και ζήτα τα τηλέφωνα της 95 ΑΔΤΕ Ροδου

petras
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2014 1:57 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από petras »

Υπηρέτησα πριν από 18 χρόνια στον στρατό ξηράς ως Ι1 έφεδρος ΛΧΙΑΣ βαρυοπλίτης. Σήμερα είμαι παθολογικά παχύσαρκος 1.80εκ και +160κιλά με διαβήτη και άλλα θέματα.

Πρέπει να κάνω κάτι σε σχέση με την στρατολογία;

Για παράδειγμα αν με καλέσουν για καμιά εκπαίδευση εφέδρων δεν θα έχω πρόβλημα;

Μήπως λοιπόν εφόσον η σωματική μου κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά να πάω εγώ από μόνος μου (που πρέπει να απευθυνθώ;) και να αιτηθώ κάποια εξέταση/επαναξιολόγηση από τον ΕΣ και κάποια υγειονομική του επιτροπή;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Πρέπει οπωσδήποτε να ζητήσεις επανεξέταση. Επικοινώνησε είτε με τη Στρατολογική Υπηρεσία που υπάγεσαι είτε με το Φρουραρχείο για να σου πουν τη διαδικασία για επανεξέταση.

Αν σε καλέσουν σε μετεκπαίδευση, μπορείς να αιτηθείς εξαίρεσης

Γενικό Επιτελείο Στρατού - Διεύθυνση Επιστράτευσης - Οδηγίες για τους εφέδρους
giorgos_ts
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 15, 2012 5:49 pm
Επάγγελμα: Μηχανικός Οχημάτων
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από giorgos_ts »

Όταν θα παρουσιαστώ, θα παρουσιαστώ με την 8ρα την στολη; Χρειάζεται ξύρισμα-κούρεμα;
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από oldsoldier »

Όσοι απολύονται και παίρνουν πράσινο χαρτί, που σημαίνει ότι θα ξανακληθούν κάποια στιγμή για μετεκπαίδευση, περίπου πότε ξανακαλούνται;
cuervo

Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από cuervo »

oldsoldier έγραψε:Όσοι απολύονται και παίρνουν πράσινο χαρτί, που σημαίνει ότι θα ξανακληθούν κάποια στιγμή για μετεκπαίδευση, περίπου πότε ξανακαλούνται;


Το ποτέ το έχεις ακουστά; Εικόνα Μπορεί σε 1 χρόνο μπορεί σε 3 μπορεί και σε 5 μπορεί και καθόλου, τι ακριβώς ψάχνεις; Έτσι και αλλιώς εθελοντικό είναι και να μην πας δεν τρέχει κάτι.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης