Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
davinder1998
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2022 10:49 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από davinder1998 »

Εχω την ιδια ακριβως απορια τωρα. Τελικα το πληρωσες; Τι εκανες; Αν ναι μετα τι εγινε; Αν οχι, σου ηρθε αλλο; Εχουν περασει 2 χρονια τωρα απο το μηνυμα σου. Περιμενω το μηνυμα σου να ακουσω την εμπειρια ως τωρα.
Jobsworth

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Jobsworth »

davinder1998 έγραψε:

Ηρθε και η σειρά μου να ρωτησω. Λοιπον, ειμαι κατοικος Καναδα εδω και 3 χρονια. Πριν ερθω εδω ειχα αναβολη η οποια εληγε τον ιανουαριο του 2022. Οταν εληξε πειρα μια αναβολη για κοινονοικους λογους. Εληξε και αυτη. Ο μονος τροπος που ειχε μεινει για μενα να κανω για να γλυτώσω το στρατο μεχρι να γινω μονιμος κατοις εδω για 7 χρονια ειναι να γινω ανυποτακτος. Πηγα πρεσβια στο Τοροντο, εκανα την αιτηση και μου ηρθε απαντηση με 6.000 ευρω να πληρωσω.

Εστειλα στον αδελφο μου το χαρτι πηγε και ρωτησει στην στρατολογια να το πληρωσει με δωσεις, αυτο που του ειπαν ηταν πω; Εφωσον δεν θα γυρισω ελλαδα ποτε, δν χρειαζεται να τα πληρωσω καν. Εαν τα πληρωσω, θα μου ξανα ερθει το χαρτια να πληρωσω παλι 6000.

Τι να κανω; Να το αφησω το θεμα; Παρολο που μου λειγει το διαβατηριο το επομενο ετος αλλα μου ειπαν αυτο δν χρειαζεται να ανυσηχω γιατι απλα θελει την βεβαιωση μονιμος κατοικος εξωτερικου. Τι να κανω; Εχει κανεις το ιδιο θεμα; Παρακαλω βοηθηστε.

Να προσθεσω, ναι, δεν θα γυρισω ελλαδα. Μονο να βλεπω τους δικους μου και 30 μερες μου αρκουν.



Φίλε μου μπορώ να σου πω τη δική μου εμπειρία αν σε βοηθάει.

Βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού τον Ιούλιο του 2019. Η πρεσβεία μου παρέδωσε έγγραφα από τη στρατολογία που με πληροφορούσαν ότι μετέπεσα στους ανυπότακτους εξωτερικού και ότι μου επιβλήθηκε πρόστιμο 6000 ευρώ. Μετά από 2-3 μήνες, το πρόστιμο εμφανίστηκε στην εφορία και ο λογιστής μου στην Ελλάδα έκανε διακανονισμό ώστε να το εξοφλήσω σε 24 δόσεις, το οποίο και έκανα. Με τους τόκους, το ποσό έφτασε γύρω στα 6400. Δεν μου επιβλήθηκε ποτέ δεύτερο πρόστιμο, ούτε γνωρίζω προσωπικά κάποιον που να του επιβλήθηκε.

Τον Ιούλιο του 2022, συμπλήρωσα τα 7 χρόνια εργασίας και κηρύχθηκα μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Η στρατολογία μου έστειλε ηλεκτρονικά κάποια έγγραφα. Μεταξύ αυτών ήταν και η απόφαση ακύρωσης του προστίμου. Τέλη Αυγούστου 2022, τα 6000 ευρώ και οι τόκοι επεστράφησαν πλήρως στον ελληνικό λογαριασμό που ο λογιστής μου έιχε δηλώσει στο taxis net. Δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια άλλη ενέργεια για να πάρω τα χρήματα πίσω.

Ελληνικό διαβατήριο δε χρειάστηκε να ανανεώσω όσο ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού, αλλά νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες - απλώς χρειάζονται πρόσφατη βεβαίωση από την πρεσβεία ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού σαν δικαιολογητικό. Η ανανέωση του διαβατηρίου και οι 30 μέρες παραμονής στην Ελλάδα που δικαιούσαι σαν ανυπότακτος εξωτερικού δε νομίζω ότι επηρεάζονται από το αν θα πλωρώσεις το πρόστιμο ή όχι.

Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Καλησπερα παιδια,

Σαν ανυποτακτος εξωτερικου (Ηνωμενο Βασιλειο) απο φετος τον Μαρτιο θα ηθελα να παραθεσω τις ακολουθες απαντησεις που πηρα απο την Στρατολογια και το Ελληνικο Προξενειο του Λονδινου:

1) Για ανανεωση διαβατηριου ως ανυποτακτος εξωτερικου χρειαζεται προσφατη δηλωση ανυποταξιας απτην πρεσβεια. Ρωτησα αν μπορω να χρησιμοποιησω την βεβαιωση που εβγαλα τον Μαρτιο και μοθ ειπανε οχι.

2) Επειδη σκοπευα να παω Ελλαδα για 10 μερες τα Χριστουγεννα μεχρι 1η βδομαδα του Ιανουαριου, ρωτησα την Στρατολογια Αντολικης Αττικης αν μπορω να χρησιμοποιησω την βεβαιωση που εβγαλα τον Μαρτιο και μου ειπανε οτι χρειαζεται βεβαιωση ανυποταξιας των τελευταιων 6 μηνων.

Δεν ξερω αν σε αλλες χωρες μπορει καποιος να κλεισει γρηγορα ραντεβου στην πρεσβεια για βεβαιωση ανυποταξιας. Εδω στο Λονδινο ολα τα ραντεβου μεχρι μεσα Γεναρη ειναι κλεισμενα.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Jobsworth έγραψε:Φίλε μου μπορώ να σου πω τη δική μου εμπειρία αν σε βοηθάει.

Βγήκα ανυπότακτος εξωτερικού τον Ιούλιο του 2019. Η πρεσβεία μου παρέδωσε έγγραφα από τη στρατολογία που με πληροφορούσαν ότι μετέπεσα στους ανυπότακτους εξωτερικού και ότι μου επιβλήθηκε πρόστιμο 6000 ευρώ. Μετά από 2-3 μήνες, το πρόστιμο εμφανίστηκε στην εφορία και ο λογιστής μου στην Ελλάδα έκανε διακανονισμό ώστε να το εξοφλήσω σε 24 δόσεις, το οποίο και έκανα. Με τους τόκους, το ποσό έφτασε γύρω στα 6400. Δεν μου επιβλήθηκε ποτέ δεύτερο πρόστιμο, ούτε γνωρίζω προσωπικά κάποιον που να του επιβλήθηκε.

Τον Ιούλιο του 2022, συμπλήρωσα τα 7 χρόνια εργασίας και κηρύχθηκα μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Η στρατολογία μου έστειλε ηλεκτρονικά κάποια έγγραφα. Μεταξύ αυτών ήταν και η απόφαση ακύρωσης του προστίμου. Τέλη Αυγούστου 2022, τα 6000 ευρώ και οι τόκοι επεστράφησαν πλήρως στον ελληνικό λογαριασμό που ο λογιστής μου έιχε δηλώσει στο taxis net. Δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια άλλη ενέργεια για να πάρω τα χρήματα πίσω.

Ελληνικό διαβατήριο δε χρειάστηκε να ανανεώσω όσο ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού, αλλά νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες - απλώς χρειάζονται πρόσφατη βεβαίωση από την πρεσβεία ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού σαν δικαιολογητικό. Η ανανέωση του διαβατηρίου και οι 30 μέρες παραμονής στην Ελλάδα που δικαιούσαι σαν ανυπότακτος εξωτερικού δε νομίζω ότι επηρεάζονται από το αν θα πλωρώσεις το πρόστιμο ή όχι.



Ακριβώς ίδια εμπειρία με εσένα φίλε μου, ολόσωστα όσα γράφεις. Χαίρομαι που ξεμπέρδεψες

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Σεπ 22, 2022 8:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

ak19 έγραψε:Καλησπερα παιδια,

Σαν ανυποτακτος εξωτερικου (Ηνωμενο Βασιλειο) απο φετος τον Μαρτιο θα ηθελα να παραθεσω τις ακολουθες απαντησεις που πηρα απο την Στρατολογια και το Ελληνικο Προξενειο του Λονδινου:

1) Για ανανεωση διαβατηριου ως ανυποτακτος εξωτερικου χρειαζεται προσφατη δηλωση ανυποταξιας απτην πρεσβεια. Ρωτησα αν μπορω να χρησιμοποιησω την βεβαιωση που εβγαλα τον Μαρτιο και μοθ ειπανε οχι.

2) Επειδη σκοπευα να παω Ελλαδα για 10 μερες τα Χριστουγεννα μεχρι 1η βδομαδα του Ιανουαριου, ρωτησα την Στρατολογια Αντολικης Αττικης αν μπορω να χρησιμοποιησω την βεβαιωση που εβγαλα τον Μαρτιο και μου ειπανε οτι χρειαζεται βεβαιωση ανυποταξιας των τελευταιων 6 μηνων.

Δεν ξερω αν σε αλλες χωρες μπορει καποιος να κλεισει γρηγορα ραντεβου στην πρεσβεια για βεβαιωση ανυποταξιας. Εδω στο Λονδινο ολα τα ραντεβου μεχρι μεσα Γεναρη ειναι κλεισμενα.



Δοκίμασε για ραντεβού μέσω myconsullive. Αν δεν έχει ούτε εκεί, υπάρχει email του αρμόδιου τμήματος που θα σε βοηθήσουν αν εξηγήσεις την κατάσταση. Και ισχύει ότι πρέπει να είναι εντός εξαμήνου για ανανέωση διαβατηρίου

davinder1998
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2022 10:49 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από davinder1998 »

Σε ευχαριστω παρα πολυ αδελφε μου. Μετα απο πολυ αναζητηση θα καταληξω να κανω το ιδιο που εκανες. Θα στειλω τους δικους μου σε λογιστη να το κανω και εγω με δωσεις για να τελειωνει η κατασταση. Σημερα μολις ειδα πως το προστιμο μου ηρθε στην εφορια. Ευχαριστω.
kaliantas

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από kaliantas »

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου και μενω στις ΗΠΑ. Σε 2 χρονια θα ειμαι ΜΚΕ. Ηρθα ελλαδα για λιγες μερες αλλα δυστυχως εχω κολλησει εδω επειδη η βιζα αργει να εκδοθει απο την αμερικανικη πρεσβεια (ελπιζω να μην φταιει ο στρατος). Λογικα θα περασω τις 30 μερες παραμονης στην ελλαδα. Ξερετε τι με περιμενει αν συμβει με αυτο; Υπαρχει ελαστικοτητα για τετοιες περιπτωσεις ανωτερας βιας;

Επισης, δεν καταλαβαινω γιατι η αστυνομια μου κανει ολοκληρη ιστορια και με κραταει ποση ωρα εκει καθε φορα στον ελεγχο διαβατηριων οταν ερχομαι και φευγω απο ελλαδα ενω εχω ολα τα χαρτια τακτοποιημενα ως ανυποτακτος εξωτερικου.

Kittes

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Kittes »

Γνώμη μου εάν περάσεις τις 30 ημέρες παραμονής, περιμένεις Ελλάδα να εκδοθεί η βίζα σου και πετάς με ταυτότητα για χώρα σεγκεν πχ Ιταλία και από εκεί περνεις την πτήση για ΗΠΑ, μην πας απευθείας με διαβατήριο Ελλάδα - ΗΠΑ
kaliantas

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από kaliantas »

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Σκεφτομουν να φυγω στις 29 μερες πχ για ευρωπη και να περιμενω εκει την βιζα αλλα θα πληρωνω ενα σκασμο λεφτα στα ξενοδοχεια. Αν φυγω μετα τις 30 μερες δεν θα με τσιμπησουν με την ταυτοτητα; Ετσι και αλλιως το διαβατηριο το εχει η πρεσβεια

Kittes

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Kittes »

Αν πας σε χώρα σεγκεν με την ταυτότητα κανονικά δεν θα σε ελέγξουν, μόνο δειγματοληπτικά μπορεί να γίνει ο έλεγχος, δεν νομίζω να είσαι τόσο γκαντέμης γιατί λογικά δεν θα μοιάζεις και ύποπτος Εικόνα.Αν τύχει έλεγχος τώρα και είσαι και άτυχος και πάνε να ψάξουνε αναλυτικά την στρατολογική σου κατάσταση (απίθανο) , το χειρότερο που μπορούν να κάνουν είναι να μην σε αφήσουν να περάσεις και να σου πουν να περάσεις από την στρατολογία για να διευθετήσεις την κατάσταση, οπότε απλά πας και βγάζεις εισιτήριο για άλλη μέρα και ξαναπροσπαθείς, πόσο γκαντέμης να είσαι να πέσεις πάλι σε δειγματοληπτικό.

Κωνσταντίνος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Καλό απόγευμα,

Με λένε Κωνσταντίνος. Μεγάλωσα στην Ελλάδα, αλλά ζω 13 χρόνια στο εξωτερικό (Ρωσία). Σκοπεύω να επιστρέψω στην Ελλάδα για να πάρω νέο διαβατήριο. Αν καταλαβαίνω καλά, είμαι ανυποτακτος εξωτερικος. Το ερώτημα είναι, αν πληρώσω πρόστιμο 6.000 ευρώ, μπορώ μετά να βγάλω νέο Διαβατήριο και να φύγω από τη Ελλάδα;(Δεν σκέφτομαι να πάρω ΜΚΕ)

Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Καλησπερα παιδια,

Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου (Ηνωμενο Βασιλειο) απτον Μαρτιο του 2022 και πριν ενα μηνα εβγαλα καινουρια βεβαιωση ανυποταξιας τελευταιου 6μηνου για την ανανεωση διαβατηριου.

Σημερα η στρατολογικη υπηρεσια στην οποια υπαγομαι μου στειλε σημειωμα καταταξης για την ΣΤ ΕΣΣΟ 2022 στις 8 Νοεμβριου.

Μηπως εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιο μελος του γκρουπ;

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Ναι, στέλνουν σε ετήσια βάση. Στείλε τους email πως δε θα παρουσιαστείς καθώς δεν έχουν αλλάξει οι λόγοι ανυποταξίας σου
ypodiopos19

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Θα σου στέλνουν καθε χρονο μεχρι να παρουσιαστεις (καμιά φορά και συχνοτερα γιατι δε στελνουν την ιδια περιοδο καθε χρονο).

Το αγνοείς χωρίς να ασχοληθείς περαιτέρω. Δεν αλλάζει κάτι στο status σου, εφ'οσον εχεις βγαλει βεβαιωση παλιότερα, παραμένεις ανυπότακτος εξωτερικού. Και δεν χρειάζεται να ξαναβγαλεις βεβαιωση, παρα μόνο αν θέλεις διαβατήριο (η πρεσβεία σου μπορει να επιμείνει οτι χρειάζεται, αλλά το κάνουν απλώς για το 50αρικο που παίρνουν - καμία τετοια υποχρέωση δεν έχεις).

Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Ευχαριστω για την απαντηση.Για τα τυπικα, Τους εστειλα ενα εμαιλ λεγοντας οτι δεν θα παρουσιαστω επειδη παραμενω αωυποτακτος εξωτερικου.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες