Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ekswterikos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 4:57 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Δημοσίευση από ekswterikos »

Γεια σε όλους και καλές γιορτές! Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού από το 2017. Την βεβαίωση την πήρα από την Ελληνική πρεσβεία στην Αγγλία το 2017 αλλά πλέον είμαι στην Αμερική και δεν έχω πάρει νέα βεβαίωση από την πρεσβεία εδώ. Έχω κλείσει ένα ταξίδι στην Ελλάδα για 15 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργηθεί πρόβλημα κάτα την είσοδο/έξοδο από την Ελλάδα;
TZOYLIANO

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από TZOYLIANO »

Για σας θα ήθελα να ρωτήσω το έξεις είμαι είμαιγεννημένοςστης21/11988 32 χρόνον σε 23 μέρες. κάτοικος της Ελλάδος εδώ 22 χρονιά νόμιμος σχολείου έχω επιχείρηση κλπ.. Εκανα αίτηση για ελληνική ιθαγένεια 3/5/2016 και μου βγήκε η απόφαση 10/1/2018 δεν γνώριζα μέχρι το12/12/2019 πήρα την ταυτότητα. απλά μου έχαν δωσει ένα χαρτί να έλεγχο στο σύστημα να βλέπω εάν θα πάω για δηματολογηση.. Αφού εγώ περίμενα χωρίς να γνωρίζω χωρίς να με ενημερώσουν χωρίς να. Ε πάρουν τηλέφωνο έγραψαν απάντηση ότι δεν με βρήκε και ο στρατόνομια μου έδωσαν 1 χρόνο αναβολή και μετα με έβγαλαν ανυποτακος Περιμένω και πεδι από μερα σε μέρα ευχαριστώ Τη μπορώ να κανωΕικόνα

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

ekswterikos έγραψε:Γεια σε όλους και καλές γιορτές!

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού από το 2017. Την βεβαίωση την πήρα από την Ελληνική πρεσβεία στην Αγγλία το 2017 αλλά πλέον είμαι στην Αμερική και δεν έχω πάρει νέα βεβαίωση από την πρεσβεία εδώ.

Έχω κλείσει ένα ταξίδι στην Ελλάδα για 15 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργηθεί πρόβλημα κάτα την είσοδο/έξοδο από την Ελλάδα;



Ναι, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα, καθώς η αστυνομία δεν φαίνεται να είναι πλήρως συνδεδεμένη με την στρατολογία και καθώς μετά από 2-3 χρόνια μπορεί να σας έχουν ξανακαλέσει και να έχετε περαστεί ως ανυπότακτος εσωτερικού στη δεύτερη\νέα κλήση. Έτσι, σε πιθανό έλεγχο της αστυνομίας μπορεί να υπάρξει κάποιο θέμα. Προσπαθήστε να επικοινωνήσετε με το αρμόδιο στρατολογικό γραφείο για να δείτε εάν σας έχουν ξανακαλέσει μετά το 2017. Εάν σας έχουν ξανακαλέσει, "αναγκαστικά" θα πρέπει να πάρετε νέα βεβαίωση. Εάν δεν σας έχουν ξανακαλέσει, θα ήταν καλό πάλι να κινήσετε την διαδικασία για νέα βεβαίωση ή έστω να προμηθευτείτε κάποιο χαρτί που να δείχνει ότι ζείτε εκτός Ελλάδας. Σε κάθε περίπτωση, χωρίς πρόσφατη βεβαίωση (αλλά ακόμα και με αυτήν), εξαρτάται από το εάν θα σας ελέγξουν και σε ποιον/ποια θα πέσετε.

Γενικά, η "βεβαίωση" είναι μόνο για την έκδοση διαβατηρίου και καταχρηστικά η αστυνομία την χρησιμοποιεί για να πιστοποιήσει το εάν ο ανυπότακτος είναι εσωτερικού ή εξωτερικού. Καθώς όμως το ελληνικό κράτος δεν είναι πλήρως μηχανογραφημένο και δεν υπάρχουν πλήρεις έλεγχοι στα σύνορα, ο νόμος δεν μπορεί να τηρηθεί. Έτσι, ενώ ο αστυνομικός που ελέγχει οφείλει να ξέρει και να μπορεί να αποδείξει εάν ο πολίτης είναι ανυπότακτος και τι κατηγορίας ανυπότακτος, επαφίεται στον πολίτη να αποδείξει ότι όντως είναι ανυπότακτος εξωτερικού και ότι έχει μείνει λιγότερο από 30 ημέρες εντός Ελλάδας.

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

TZOYLIANO έγραψε:Για σας θα ήθελα να ρωτήσω το έξεις είμαι είμαιγεννημένοςστης21/11988 32 χρόνον σε 23 μέρες. Κάτοικος της Ελλάδος εδώ 22 χρονιά νόμιμος σχολείου έχω επιχείρηση κλπ. Εκανα αίτηση για ελληνική ιθαγένεια 3/5/2016 και μου βγήκε η απόφαση 10/1/2018 δεν γνώριζα μέχρι το12/12/2019 πήρα την ταυτότητα. Απλά μου έχαν δωσει ένα χαρτί να έλεγχο στο σύστημα να βλέπω εάν θα πάω για δηματολογηση. Αφού εγώ περίμενα χωρίς να γνωρίζω χωρίς να με ενημερώσουν χωρίς να. Ε πάρουν τηλέφωνο έγραψαν απάντηση ότι δεν με βρήκε και ο στρατόνομια μου έδωσαν 1 χρόνο αναβολή και μετα με έβγαλαν ανυποτακος Περιμένω και πεδι από μερα σε μέρα ευχαριστώ Τη μπορώ να κανωΕικόνα



Μπορείτε είτε να μην κάνετε τίποτα, καθώς η αστυνομία φαίνεται να αδυνατεί να σας εντοπίσει, είτε να προσπαθήσετε να πάρετε κάποια αναβολή. Να ξέρετε ότι υπάρχει διοικητικό πρόστιμο 6000 ευρώ, λόγω της ανυποταξίας σας και μέχρι κάπως να επιλυθεί αυτό το θέμα, που κάποια στιγμή μπορεί να εμφανιστεί στην εφορία σας, μιας και έχετε και επιχείρηση. Εάν δεν κάνετε τίποτα, μπορεί να σας αναζητεί η αστυνομία, να μην μπορείτε να ταξιδέψετε στο εξωτερικό και να εκκρεμεί ένταλμα σύλληψης. Για να πάρετε αναβολή, θα πρέπει να σταματήσετε να είστε ανυπότακτος, δηλαδή να παρουσιαστείτε, και να προβάλλετε κάποιους λόγους για την αναβολή, που μπορεί να συνδέονται με την γέννηση του παιδιού σας, τα οικονομικά σας, την υγεία σας κ. Τ. Λ. Θα ήταν σώφρων, κάποιος από τους οικείους σας να επικοινωνήσει με το αρμόδιο στρατολογικό γραφείο, ώστε να μάθει τι έχει συμβεί και ποια είναι η εξέλιξη της υπόθεσης σας, χωρίς να αποκαλύψει πού βρίσκεστε και τι κάνετε. Η στρατολογία μπορεί να σας παραθέσει και τις επιλογές σας. Μια διαθέσιμη επιλογή θα ήταν να καταταγείτε το 2021 που θα είστε 33 για 20 ημέρες και να εξαγοράσετε την υπόλοιπη θητεία, εάν διαθέτετε τα χρήματα. Επίσης, εάν καταταγείτε μέχρι τέλος του 2020, αίρονται οι συνέπειες της ανυποταξίας: Πρόστιμο κ. Τ. Λ. βάσει νόμου.

Νίκος Γ.

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Νίκος Γ. »

Καλησπέρα παιδιά ,
είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα ότι η αναβολή μου έληξε στις 31.12.2019 και Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με ΜΚΕ Κ τη διαδικασία.

Έχω μια ερώτηση ακόμα και αν γνωρίζει κάποιος Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σκέφτομαι να πάρω αναβολή για κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους για να καθυστερήσω ακόμα περισσότερο το πρόστιμο που θα έρθει κ το δικαίωμα των 30 ημερών το χρόνο.

Η ερώτηση μου είναι γνωρίζει κανείς τι χαρτιά χρειάζομαι ή γενικά το πως είναι η διαδικασία?

Γνωρίζω ότι γίνεται κ ο πατέρας μου με εξουσιοδότηση να καταθέσει την αίτηση στο ΚΕΠ ώστε να μην κατέβω αυτοπροσώπως.

Εργάζομαι με κατώτατο μισθό, το ίδιο Κ ο αδερφός μου εδώ στη Γερμανία. Βοηθούμε όσο μπορούμε τους γονείς μας οικονομικά (έχουν πάρει δάνειο σπιτιού) κ έχουμε έναν ακόμα μικρό αδερφό που πηγαίνει σχολείο ( η μητέρα επίσης συνταξιούχος).

Αν γνωρίζει κάποιος Ευχαριστώ!

Θέμης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Θέμης »

Καλησπέρα,

Εργάζομαι εξωτερικό 3 χρόνια κ σκοπεύω να γυρίσω Ελλάδα το Σεπτέμβριο που λήγει το συμβόλαιο της δουλειάς.

Η αναβολή μου έληξε 31.12.2019 . Πιστεύετε θα μου δώσουν αναβολή για κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους μέχρι τον Σεπτέμβριο/Οκτώβριο αν τους παρουσιάσω το συμβόλαιο της εργασίας μου ;

bmaximus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2019 1:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από bmaximus »

Γεια σας παιδια, Σκέφτηκα να γράψω όλα γνωρίζω μερχρι στιγμής. Μηπως και λύσω καμιά απορία.
  • Στα 19-20 μας καλούνε στρατό. Αν παμε τοτε ολα καλα, το θεμα λυγει εδώ.
  • Αν πάρουμε αναβολή συνήθως ειναι 8 χρόνια για σπουδές. Αν ήδη εισαστε εξωτερικό για πανω απο 12 χρόνια τοτε βγαίνεται ΜΚΕ (Μονιμος Κατοικος εξωτερικού)
  • Αν σας εχουν καλέσει στρατό και εχει λήξει η αναβολή σας η δεν παρουσιαστείτε τοτε ειστε ανυποτακτος εξωτερικού/εσωτερικού.
  • Αν ειστε ανυποτακτος εσωτερικού τοτε νομιζω σας ψαχνει η αστυνομια και εχετε δίωξη (δεν ειμαι σιγουρος)
  • Αν ειστε ανυποτακτος εξωτερικού τοτε παίρνετε ενα τηλ στη στρατολογια που ανήκεται ή στελνετε καποιον, να παει και να σας δηλώσει ως εξωτερικού.
  • Στη συνέχει θα σας επιβλήθεί πρόστιμο 6000 ευρώ μέσω ΔΟΥ (συμβουλή μου να εχετε βγάλει οποιαδήποτε χρήματα απο τραπεζες, που ειναι στο ονομα σας)
  • Σε αυτο το σταδιο μπορείτε να εισέρχεστε στην χώρα μεχρι 30 ημερολογιακές ημέρες εντός χρόνου 1/1-31/12 με χαρτί απο την πρεσβία της χωρας στην οποια διαμένετε. Το συγκεκριμένο χαρτί ισχύει για 6μηνες.
  • Οσο ειστε ανυποτακτος εξωτερικού μπορεί να σας επιβληθεί ακόμα ενα πρόστιμο 6000 ευρώ, και να σας ξανα καλέσουν. Αυτο μπορεί να γίνετε μεχρι να αλλάξει το στατους της κατάστασης σας. Επίσης μπορεί να σας καλέσουν στο δικαστήριο, για τις διαδιακίες δεν γνωρίζω καλύτερα να μιλήσετε με δικηγόρο.
  • Εφόσον συμπληρώσετε 12 χρονια διαμονής στο εξωτερικό ή 7 χρονια διαμονής και συνεχής δουλειας στο εξωτερικό, τοτε μέσω της πρεσβίας σας μπορείτε να βγείτε ΜΚΕ και αυτοματα φευγουν τα προστιμα και οποιεσδήποτε κυρώσεις.
  • Σε περίπτωση που πληρώσατε το πρόστημο, και έχετε βγει ΜΚΕ τοτε μπορείτε να διακδικήσετε επιστροφή των χρημάτων εφόσων δεν εχει περάσει εναμιση χρόνος (δεν ειμαι σιγουρος για το εναμιση, μπορει να ειναι 3 χρονια, ρωτήστε στη στρατολογία. Σιγουρα παντως εχει ενα χρονικό περιθώριο μεσα στο οποίο μπορεις να ζητήσεις επιστροφη, μετά οχι)
  • Ξεχνάτε τον στρατό μεχρι να ξαναγυρίσετε μόνιμα Ελλάδα.
Ελπιζω να βοήθησα.
Θέμης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Θέμης »

Bmaximus

Ευχαριστώ για τον κόπο σου φίλε. Όσα έγραψες τα γνωρίζω αλλά και πάλι ευχαριστώ!

menios

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από menios »

Ειμαι σουηδια απο το 2012. Το νοεμβρη του 2013 εκανα ιντερνσιπ σε μια εταιρεια για 8 μηνες και μετα απο δυο μηνες ξεκινησα να δουλευω σαν μονιμος σε εταιρεια μεχρι και σημερα. Το ιντερνσιπ π ναι 8 μηνες (για το οποιο πληρωθηκα) θα μετρησει σαν προυπηρεσια για να γινω μονιμος κατοικος εξωτερικου?
Άβαταρ μέλους
vergogc
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 13, 2020 9:40 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από vergogc »

Ζω και εργαζομαι στο εξωτερικο εδω και 3 χρονια. Περυσι επρεπε να παρουσιαστω, ομως δεν πηγα. Πριν μια εβδομαδα μαζεψα την χαρτουρα που ζητουσε η πρεσβεια, πληρωσα 50 ευρω παραβολο και πηρα βεβαιωση μονιμου κατοικου που ελεγε οτι απο νοεμβριο 2016 ζω και εργαζομαι μονιμα εδω.Ρωτησα αν πρεπει να την αναναιωνω την βεβαιωση και μου ειπαν οχι, αρκει να μην ξεπερασω τις 30 μερες παραμωνης στην Ελλαδα.

Άβαταρ μέλους
vergogc
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 13, 2020 9:40 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από vergogc »

menios έγραψε:Ειμαι σουηδια απο το 2012. Το νοεμβρη του 2013 εκανα ιντερνσιπ σε μια εταιρεια για 8 μηνες και μετα απο δυο μηνες ξεκινησα να δουλευω σαν μονιμος σε εταιρεια μεχρι και σημερα. Το ιντερνσιπ π ναι 8 μηνες (για το οποιο πληρωθηκα) θα μετρησει σαν προυπηρεσια για να γινω μονιμος κατοικος εξωτερικου

Ναι, αν εχουν πληρωθει ενσημα
Άβαταρ μέλους
vergogc
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 13, 2020 9:40 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από vergogc »

bmaximus έγραψε:Γεια σας παιδια, Σκέφτηκα να γράψω όλα γνωρίζω μερχρι στιγμής. Μηπως και λύσω καμιά απορία.
  • Στα 19-20 μας καλούνε στρατό. Αν παμε τοτε ολα καλα, το θεμα λυγει εδώ.
  • Αν πάρουμε αναβολή συνήθως ειναι 8 χρόνια για σπουδές. Αν ήδη εισαστε εξωτερικό για πανω απο 12 χρόνια τοτε βγαίνεται ΜΚΕ (Μονιμος Κατοικος εξωτερικού)
  • Αν σας εχουν καλέσει στρατό και εχει λήξει η αναβολή σας η δεν παρουσιαστείτε τοτε ειστε ανυποτακτος εξωτερικού/εσωτερικού.
  • Αν ειστε ανυποτακτος εσωτερικού τοτε νομιζω σας ψαχνει η αστυνομια και εχετε δίωξη (δεν ειμαι σιγουρος)
  • Αν ειστε ανυποτακτος εξωτερικού τοτε παίρνετε ενα τηλ στη στρατολογια που ανήκεται ή στελνετε καποιον, να παει και να σας δηλώσει ως εξωτερικού.
  • Στη συνέχει θα σας επιβλήθεί πρόστιμο 6000 ευρώ μέσω ΔΟΥ (συμβουλή μου να εχετε βγάλει οποιαδήποτε χρήματα απο τραπεζες, που ειναι στο ονομα σας)
  • Σε αυτο το σταδιο μπορείτε να εισέρχεστε στην χώρα μεχρι 30 ημερολογιακές ημέρες εντός χρόνου 1/1-31/12 με χαρτί απο την πρεσβία της χωρας στην οποια διαμένετε. Το συγκεκριμένο χαρτί ισχύει για 6μηνες.
  • Οσο ειστε ανυποτακτος εξωτερικού μπορεί να σας επιβληθεί ακόμα ενα πρόστιμο 6000 ευρώ, και να σας ξανα καλέσουν. Αυτο μπορεί να γίνετε μεχρι να αλλάξει το στατους της κατάστασης σας. Επίσης μπορεί να σας καλέσουν στο δικαστήριο, για τις διαδιακίες δεν γνωρίζω καλύτερα να μιλήσετε με δικηγόρο.
  • Εφόσον συμπληρώσετε 12 χρονια διαμονής στο εξωτερικό ή 7 χρονια διαμονής και συνεχής δουλειας στο εξωτερικό, τοτε μέσω της πρεσβίας σας μπορείτε να βγείτε ΜΚΕ και αυτοματα φευγουν τα προστιμα και οποιεσδήποτε κυρώσεις.
  • Σε περίπτωση που πληρώσατε το πρόστημο, και έχετε βγει ΜΚΕ τοτε μπορείτε να διακδικήσετε επιστροφή των χρημάτων εφόσων δεν εχει περάσει εναμιση χρόνος (δεν ειμαι σιγουρος για το εναμιση, μπορει να ειναι 3 χρονια, ρωτήστε στη στρατολογία. Σιγουρα παντως εχει ενα χρονικό περιθώριο μεσα στο οποίο μπορεις να ζητήσεις επιστροφη, μετά οχι)
  • Ξεχνάτε τον στρατό μεχρι να ξαναγυρίσετε μόνιμα Ελλάδα.
Ελπιζω να βοήθησα.


Πρεσβεια μου ειπαν δεν χρειαζεται να το αναναιωσω.

Δημήτρης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα! Δύο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει περίπτωση κάποιος να καλεστεί από στρατοδικείο όσο είναι ανυπότακτος;

Αν ναι, γιατί και τι πρέπει να κάνει μετά;

2) Υπάρχει περίπτωση να φάει έξτρα προστιμο από την εφορία λόγω μη έγκαιρης εξόφλησης των 6000?;

Αν ναι, σβήνεται και αυτό όταν γίνει ΜΚΕ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

vergogc έγραψε:Ζω και εργαζομαι στο εξωτερικο εδω και 3 χρονια. Περυσι επρεπε να παρουσιαστω, ομως δεν πηγα. Πριν μια εβδομαδα μαζεψα την χαρτουρα που ζητουσε η πρεσβεια, πληρωσα 50 ευρω παραβολο και πηρα βεβαιωση μονιμου κατοικου που ελεγε οτι απο νοεμβριο 2016 ζω και εργαζομαι μονιμα εδω.Ρωτησα αν πρεπει να την αναναιωνω την βεβαιωση και μου ειπαν οχι, αρκει να μην ξεπερασω τις 30 μερες παραμωνης στην Ελλαδα.



Δεν είναι βεβαίωση μόνιμου κατοίκου εξωτερικού αυτό που πήρατε αλλά μια βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού (η οποία παρέχεται τυπικά για να βγάλετε διαβατήριο). Ανάλογα με το παράρτημα του ελληνικού κράτους που κάνει το προξενείο-πρεσβεία και τα χούγια του υπαλλήλου, μπορεί να σας πληροφορήσουν ότι πρέπει να ανανεώνεται αυτό το χαρτί κάθε έξι μήνες ή όποτε θέλετε να πάτε Ελλάδα ή όποτε τους γουστάρει. Ο νόμος δεν προβλέπει κάτι τέτοιο, γιατί για τον νόμο αυτό το χαρτί δεν υπάρχει καν. Είναι χρέος της στρατολογίας να ξέρει αν ο ανυπότακτος είναι εξωτερικού ή εσωτερικού και να ενημερώνει την αστυνομία ανάλογα. Ο ανυπότακτος είναι εξωτερικού από την στιγμή που δραπέτευσε από το ελληνικό κράτος και έως ότου ξαναμπεί σε αυτό για πάνω από 30 ημέρες σε ένα ημερολογιακό έτος είτε αυτές είναι συνεχόμενες είτε όχι. Είναι καθήκον των υπηρεσιών του ελληνικού κράτους να βρουν πόσο έχει μείνει ο ανυπότακτος εξωτερικού και αν έχει (ξανα) γίνει εσωτερικού. Επειδή όμως το ελληνικό κράτος δεν κάνει την δουλειά του, πρέπει ο ανυπότακτος να έχει κάποιο χαρτί που να δείχνει ότι ήταν πρόσφατα εξωτερικού και ότι δεν έχει μείνει πάνω από 30 ημέρες, κοινώς την βεβαίωση ανυποταξίας για το διαβατήριο και τα εισητήρια προς Ελλάδα, γιατί πού να ξέρει ο/η καημένος/η ο/η αστυνομικός εάν ο ανυπότακτος είναι εξωτερικού ή εσωτερικού και αν παραβιάζει την νομοθεσία ή όχι...

Ελληνική ατόφια παράνοια, με τους νόμους να καταστρατηγούνται ανάλογα με τα χούγια του δημοσίου υπαλλήλου.

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπέρα! Δύο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει περίπτωση κάποιος να καλεστεί από στρατοδικείο όσο είναι ανυπότακτος;

Αν ναι, γιατί και τι πρέπει να κάνει μετά;

2) Υπάρχει περίπτωση να φάει έξτρα προστιμο από την εφορία λόγω μη έγκαιρης εξόφλησης των 6000?;

Αν ναι, σβήνεται και αυτό όταν γίνει ΜΚΕ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



1) Θεωρητικά, ναι. Εφόσον είναι εξωτερικού όμως, δεν προτιμάται, καθώς μπορεί να δηλώσει κώλυμα, να φυγοδικήσει, να πάει σε δικαστήριο της άλλης χώρας και γενικώς να βάλει σε μπελάδες το ελληνικό σύστημα στρατιωτικής δικαιοσύνης.

Εάν κληθεί κάποιος σε δίκη, θα πρέπει να αποφασίσει αν θα παρουσιαστεί, αν θα παρουσιαστεί αυτοπροσώπως ή μόνο με δικηγόρο κ. Τ. Λ.

2) Εάν δεν πληρωθούν εγκαίρως τα 6000, μπαίνουν οι ίδιες προσαυξήσεις που θα έμπαιναν και σε κάθε άλλη οφειλή. Θεωρητικά, εφόσον εκλείψει η αιτία που μπήκε το διοικητικό πρόστιμο και αυτό και οι προσαυξήσεις του θα πρέπει να διαγραφούν. Ανάλογα με τον υπάλληλο και τον διοικητή της εκάστοτε εφορίας, αυτό μπορεί να γίνει αυτόματα, ή μετά από μία επίσκεψη σε στρατολογία και εφορία, ή μετά από 10 επισκέψεις, ή να χρειαστεί δικαστήριο, για να πεισθούν.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες