Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Grinder

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Grinder »

Καλησπέρα σε όλους, μια ερώτηση για τις 30 ημέρες/ετος παραμονής στη χώρα.

Ξέρετε αν οι μερες καταγράφονται στο σύστημα με την είσοδο και έξοδο από το αεροδρόμιο;

Κάθε φορά που μπαίνω Ελλάδα (από ΗΒ) δινω το διαβατήριο στον έλεγχο κι ενώ έχω το χαρτί της ανυποταξίας πάνω μου δε μου λένε ποτέ τίποτα. Μια φορά μάλιστα το είχα δώσει στον αστυνομικό από μόνος μου και είπε ότι εκείνος δε βλέπει κάτι στο σύστημα.

Στην έξοδο μια από τα ίδια, σκανάρω στο αυτόματο μηχάνημα και περνάω.

Υπάρχει πέριπτωση να μην έχει συνδεθεί το διαβατήριο με το στάτους μου; Δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τις 30 ημέρες είναι η αλήθεια, θα ήθελα να κολλήσω άλλες 1/2 βδομαδες φέτος αλλα φοβάμαι μήπως καταγράφονται αυτόματα οι μέρες

Και έχω θέμα κατά την έξοδο.

Jobsworth

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Jobsworth »

βασιλης έγραψε:Καλησπέρα, έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τους ανυπότακτους εξωτερικού. Αρχικά, πόσο καιρό πρέπει να βρίσκεσαι στο εξωτερικό για να μπορέσεις να κυρηχθείς ανυπότακτος εξωτερικού; Κατάφερα να πάρω μια επιπλέον ετήσια αναβολή, αφού είχε λήξει η 8ετής αναβολή για σπουδές, για να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου στην Σουηδία, και λογικά θα με καλέσουν να παρουσιαστώ πάλι τον Σεπτέμβρη. Αν φύγω τώρα για το εξωετικό και βρω δουλειά εκεί μπορώ να θεωρηθώ ανυπότακτος εξωτερικού; Και επίσης, θα πρέπει να έχω κάποιο εισόδημα, ή να συνεχίζω τις σπουδές μου για να θεωρηθώ ανυπότακτος;

Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτά τα ερωτήματα και σε προηγούμενα posts



Το πόσο καιρό πρέπει να βρίσκεται κάποιος εξωτερικό για να καταφέρει να κηρυχθεί ανυπότακτος εξωτερικού νομίζω δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο και εξαρτάται λίγο από την πρακτική της κάθε πρεσβείας. Ενδεικτικά, η πρεσβεία του Λονδίνου ζητάει δικαιολογητικά που να καλύπτουν ένα εξάμηνο για να πιστοποιήσει ότι κατοικείς στο Ηνωμένο Βασίλειο. Το πιστοποιητικό έπειτα αποστέλλεται στη στρατολογία και η στρατολογία σε περνάει στους ανυπότακτους εξωτερικού.

https://www.mfa.gr/uk/eservices/stratologia/bebaiose-anupotaxias-exoterikou.html

Θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με την τοπική σου πρεσβεία για να μάθεις τι ακριβώς χρειάζονται και τι περίοδο θα πρέπει να καλύπτουν τα δικαιολογητικά σου.

Σχετικά με το θέμα σπουδών και εισοδήματος, θα πρέπει να έχεις βιοποριστική εγκατάσταση στο εξωτερικό ώστε να λάβεις τη συγκεκριμένη βεβαίωση από την πρεσβεία - το να σπουδάζεις σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο εφόσον έχεις ήδη εξαντλήσει την προηγούμενη αναβολή λόγω σπουδών δεν αρκεί. Εκτός αν κάνεις κάποιο διδακτορικό, οπότε μπορεί να δικαιούσαι νέα αναβολή λόγω σπουδών.

βασιλης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από βασιλης »

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!
Γιωργος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπερα.

Αν πάρω την αναβολή σήμερα 12/Αυγούστου ώς κάτοικος εξωτερικού, οι 30 μέρες ξεκινουν απο την ημέρα της αναβολής ή από 1η Ιανουαρίου;

Με άλλα λόγια, αν έιχα περάσει 15 μερες στην Ελλάδα πριν την αναβολή, πόσες μέρες μπορώ να μείνω μέτα τις 12/Αυγούστου;15 ή 30;

Υπάρχει κάποιο λινκ σε κάποιο επίσημο έγγραφο; Δεν μπορώ να βρω κάτι

Ευχαριστώ
Jobsworth

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Jobsworth »

Γιωργος έγραψε:Καλησπερα.

Αν πάρω την αναβολή σήμερα 12/Αυγούστου ώς κάτοικος εξωτερικού, οι 30 μέρες ξεκινουν απο την ημέρα της αναβολής ή από 1η Ιανουαρίου;

Με άλλα λόγια, αν έιχα περάσει 15 μερες στην Ελλάδα πριν την αναβολή, πόσες μέρες μπορώ να μείνω μέτα τις 12/Αυγούστου;15 ή 30;

Υπάρχει κάποιο λινκ σε κάποιο επίσημο έγγραφο; Δεν μπορώ να βρω κάτι

Ευχαριστώ


Καλησπέρα φίλε μου,

Υποθέτω όταν λες αναβολή εννοείς ανυποταξία εξωτερικού, σωστά;

Αν ναι, μπορείς να δεις εδώ - κεφάλαιο Η, άρθρο 54:

https://www.stratologia.gr/el/nomothesia

'... Επιτρέπεται η είσοδος και η παραμονή στην Ελλάδα, χωρίς έλεγχο της στρατολογικής κατάστασης, για χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις τριάντα ημέρες, συνολικά ή τμηματικά, κατ' έτος, ανυποτάκτων του εξωτερικού.'

Αυτό το 'κατ' έτος', εγώ προσωπικά το ερμηνέυω ως 30 ημέρες για όλο το ημερολογιακό έτος 2022 - δηλαδή δεν θα πρέπει να υπερβείς τις 30 ημέρες παραμονής στην Ελλάδα μέσα στην περίοδο 1/1/2022 - 31/12/2022.

Chris

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Chris »

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν θα επαναληφτεί Κάτι αντίστοιχο με εκείνο του Νόμου 4361 ΦΕΚ 10 Άρθρο 12 (2017) ΚΑΙ Άρθρου 19 του Νόμου 4609/2019 (ΦΕΚ 67/Α/3-5-2019) (2019) Όπου στο ένα είχαν απαλλαγή προστίμου όσοι υπηρετούσαν μέχρι 31/12/2017 και στη άλλη μέχρι 31/12/2019;

Γιωργος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Γιωργος »

Ευχαριστώ πολύ Jobsworth.

Υποθέτω όταν λες αναβολή εννοείς ανυποταξία εξωτερικού, σωστά;

Ναι, σωστά.

Το άρθο το είχα διαβάσει αλλά πάλι δεν ήμουν σίγουρος.
Λέει ότι επιτρέπεται η είσοδος και η παραμονή στην Ελλάδα για 30 ημέρες στους ανυποτάκτους εξωτερικού αλλά όλο εκείνο το διάστημα, δεν ήμουν ανυποτάκτος Εικόνα.
Αν ίσχυει αυτό, θα είχε πρόβλημα οποιοδήποτε έκανε αίτημα για ανυποταξία, αν είχε μείνει ήδη 30 μέρες.
Anyway, θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για να είμαι 100% σίγουρος.

Johns21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 26, 2022 1:59 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Johns21 »

Καλησπέρα,

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικου στην Δανια. Έχω παρει την βεβαιωση τον Ιανουάριο του 2021 και ζω εδω για 4 χρόνια. Θέλω να κατεβω στην Ελλαδα για 5 μερες την αλλη εβδομαδα. Έχω έρθει συνολικά 14 μερες φέτος στην Ελλαδα οπότε δεν νομίζω ότι υπαρχει καποιο προβλημα, αλλα την τελευταια φορα που περασα στο αεροδρόμιο με σταματησαν και με ρωτουσαν πραγματα για 1 ώρα (τελικα τους έδειξα το Δανέζικο ΑΦΜ μου και με αφησαν, δεν ήθελαν τα χαρτια πρεσβείας). Για να μην έχω αντίστοιχα θέματα πήρα την πρεσβεία και μου είπαν οτι το χαρτί μου βεβαίωσης πρεπει να το ανανεώνω κάθε 6 μήνες. Πήρα την στρατολογία και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να το ξαναβγάλω, αλλα να παρω χαρτί απο την Δανέζικη πρεσβεία που να διαβεβαιώνει ότι δεν έχω παει πανω απο 30 μερες Ελλάδα φέτος (πράγμα που η πρεσβεια λέει δεν βγάζει).
Δεν ξέρω τι να κανω... Ειμαι τρελα μπερδεμένος, πραγματικα.

ypodiopos19

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Δε χρειαζεται να ξαναβγαζεις το χαρτι κάθε 6 μηνες για να αποδεικνύεις τα αυτονόητα... Ο λογος της βεβαιωσης ειναι να αλλαξει το στατους σου στη Στρατολογία σε Εξωτερικού, το οποιο απαξ και αλλάξει, δεν γυριζει σε Εσωτερικού σε καμία περίπτωση από μόνο του - μόνο αν διακόψεις την ανυποταξία με αίτησή σου ή αν σε συλλάβουν για την ανυποταξία συγκεκριμένα.

Τι λογική έχει να βγάζεις ένα χαρτί κάθε 6 μήνες αν θέλουν να τσεκάρουν διαστήματα 30 ημερών; Αν ηταν έτσι, ας ζητούσαν κάθε 29 μέρες ανανέωση...

Επειδή γενικά η συγκεκριμένη διαδικασία είναι εντελώς στον αέρα και εξαρτάται από το που θα πέσεις (το να σε αφήσουν επειδή έδειξες δανέζικο ΑΦΜ επίσης δεν προβλέπεται πουθενά... ), το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να κρατάς τα εισιτήρια για περίπτωση τυχαίου ελέγχου και όσον αφορά το αεροδρόμιο, να πετάς πάντα μέσω Σένγκεν να τελειώνεις... Υπάρχουν τόσες πτήσεις μέσω Γερμανίας π. Χ. Που δεν υπάρχει κανένας λόγος να πηγαίνεις απευθείας από εκτός Σένγκεν και, ενώ είσαι τυπικός και νόμιμος, να σε πρήζει ο κάθε άσχετος αστυφύλακας στα σύνορα...

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

Ζήτησε από τη στρατολογία να σου στείλουν με email πρόσφατη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού. Και να τη δείξεις στο αεροδρόμιο εάν ζητηθεί...
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

Εάν η αστυνομία ζητάει από εσένα να αποδείξεις πόσες μέρες πραγματικά έχεις παραμείνει στην Ελλάδα για το 2022... Και αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το αποδείξεις... Αλλά ούτε τρόπος η ίδια αστυνομίας να το επιβεβαιώσει... Πολύ απλά θα τους κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση του νόμου 105... Είναι υποχρεωμένοι να τη δεχτούνε...
parc

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από parc »

Χαιρετώ!

Αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στο παρακάτω, θα ήμουν υπόχρεος. Εχω τσεκάρει το σάιτ της στρατολογίας αλλά δεν είναι ξεκάθαρα τα πάντα. Επίσης, δε θα πάρω από τώρα τηλέφωνο στην στρατολογία γιατί δε θεωρώ οτι επείγει τώρα... Επίσης, δε μου αρέσει να πάω να τους πω τώρα ότι σκοπέυω να βγω ανυπότακτος εξωτερικού ενω η αναβολη λήγει 31-12-2022.

Δουλεύω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να εκπληρώσω τη θητεία μου γιατί αν λείψω 12 μήνες θα είναι καταστροφικό για την καριέρα μου. Οπότε θα περιμένω να με καλέσουν, λογικά στην ΕΣΣΟ Μαρτίου ; τότε θα κλείσω ραντεβού στην πρεσβεία να πάρω το χαρτί ανυπότακτου εξωτερικού, θα επικοινωνήσω και με τη στρατολογία και θα δικαιούμαι 30 ημέρες/έτος παραμονής στην Ελλάδα. Καποια στιγμη θα μου επιβληθεί και πρόστιμο 6.000 ευρώ.

Όταν θα φτάσω στο 33ο στρατολογικό μου έτος, θα εξαγοράσω τη θητεία μου 11 μηνες * 810 ευρω και θα υπηρετήσω 20 μέρες.

Ερώτηση: Με το πρόστιμο 6000 ευρω τί γίνεται; Δεν το πληρώνω ποτέ εφόσον σκοπεύω να εξαγοράσω; Ή πρέπει να το πληρώσω και αυτό πριν εξαγοράσω;

Επίσης, μετά την εξαγορά θα έχω λευκο ποινικο μητρώο;

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Όλα είναι απαντημένα στις προηγούμενες σελίδες.
Άβαταρ μέλους
aris13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 9:42 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από aris13 »

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς τι επιπτώσεις υπάρχουν σε περίπτωση που κάποιος ξεπεράσει τις 30 ημέρες παραμονής στην Ελλάδα;
davinder1998
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2022 10:49 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από davinder1998 »



Ηρθε και η σειρά μου να ρωτησω. Λοιπον, ειμαι κατοικος Καναδα εδω και 3 χρονια. Πριν ερθω εδω ειχα αναβολη η οποια εληγε τον ιανουαριο του 2022. Οταν εληξε πειρα μια αναβολη για κοινονοικους λογους. Εληξε και αυτη. Ο μονος τροπος που ειχε μεινει για μενα να κανω για να γλυτώσω το στρατο μεχρι να γινω μονιμος κατοις εδω για 7 χρονια ειναι να γινω ανυποτακτος. Πηγα πρεσβια στο Τοροντο, εκανα την αιτηση και μου ηρθε απαντηση με 6.000 ευρω να πληρωσω.

Εστειλα στον αδελφο μου το χαρτι πηγε και ρωτησει στην στρατολογια να το πληρωσει με δωσεις, αυτο που του ειπαν ηταν πω; Εφωσον δεν θα γυρισω ελλαδα ποτε, δν χρειαζεται να τα πληρωσω καν. Εαν τα πληρωσω, θα μου ξανα ερθει το χαρτια να πληρωσω παλι 6000.

Τι να κανω; Να το αφησω το θεμα; Παρολο που μου λειγει το διαβατηριο το επομενο ετος αλλα μου ειπαν αυτο δν χρειαζεται να ανυσηχω γιατι απλα θελει την βεβαιωση μονιμος κατοικος εξωτερικου. Τι να κανω; Εχει κανεις το ιδιο θεμα; Παρακαλω βοηθηστε.

Να προσθεσω, ναι, δεν θα γυρισω ελλαδα. Μονο να βλεπω τους δικους μου και 30 μερες μου αρκουν.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες