Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Grinder

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Grinder »

Καλησπερα,

Σκοπευω να παω Ελλαδα για Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια αλλα εχω ενα αγχος με το οριο των 30 ημερων παραμονης ως ανυποτακτος εξωτερικου.

Ως τωρα εχω μεινει στην Ελλαδα 26 μερες για το 2022.

Οι ημερομηνιες που σκεφτομαι ειναι να κατεβω 24 Δεκεμβρη με επιστροφη 9 Ιανουαριου, που σημαινει οτι για το 2022 θα φτασω τις 34 μερες συνολικα. Ερχομαι απο ΗΒ, οποτε εκτος Σενγκεν.

Φανταζομαι οτι στον ερχομο μου δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα αφου θα ειμαι εντος οριου και δε γνωριζουν ποτε θα φυγω.

Στο γυρισμο ομως, κι ενω προφανως για το 2023 θα εχουν κανει reset οι 30 μερες, φοβαμαι μη φανει οτι τις ξεπερασα το 2022.

Καθε φορα που ερχομαι στο Ελ Βενιζελος δε μου ζητανε τιποτα στον ελεγχο, απλα σκαναρουν το διαβατηριο και φανταζομαι πως πιθανον να μην φαινεται καν η ανυποταξια στο συστημα.

Οποτε εχω αναχωρηση επισης, σκαναρω το διαβατηριο στο αυτοματο μηχανημα και περναω.

Απλα αυτη τη φορα εχω το αγχος μηπως γινει flag στο συστημα οταν παω να το σκαναρω στην επιστροφη κι εχω προβλημα.

Οπως το βλεπω οι επιλογες ειναι:

Κλεινω για τις 24 απευθειας Πηγαινε-ελα και παιρνοντας το ρισκο.

Ποια ειναι η γνωμη σας; Εχει βρεθει κανεις σε αντιστοιχη κατασταση;

Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Καλησπερα φιλε,

Εχω ακουσει απο ενα κοντινο ατομο που ξεπερασε τις 30 μερες παραμονης, οτι του ειπε ο αστυνομος στον ελεγχο (πετουσε για Λονδινο) οτι εχει ξεπερασει το οριο ημερων και απλα τον αφησε να φυγει. Αλλα δεν ξερεις σε τι αστυνομικο θα τυχεις.

Τωρα περι ελεγχου ανυποταξιας οταν φτανεις στο Βενιζελος. Οταν ταξιδεψα τον Απριλη στην Αθηνα απο Λονδινο, σκαναρα το διαβατηριο μου και λογικα επειδη φανηκε οτι ειμαι ανυποτακτος στο συστημα, πηγα σε εναν αστυνομικο απεναντι που με ρωτησε αν ξερω το προβλημα που εχω (ανυποταξια εξωτερικου) και αφου του ειπα ναι Συν οτι εχω χαρτι απο την πρεσβεια με ρωτησε ποσες μερες εχω ερθει το 2022 και με αφησε να περασω.

Οταν γυρισα Λονδινο τον Απριλη σκαναρα το διαβατηριο μου στο αυτοματο μηχανημα και απλα περασα.

Μετα οταν πετουσα απο Αθηνα για Λονδινο τον Αυγουστο ειδε ο αστυνομικος στο συστημα οτι ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου (δεν σκαναρα το διαβατηριο μου στο αυτοματο μηχανημα) και απλα μου παν για το 30μερο οριο παραμονης και μαφησανε να περασω.

Δεν ξερεις τι μπορει να συμβει ειδικα αν ξεπερασεις το οριο παραμονης ως ανυποτακτος εξωτερικου και ταξιδευεις Αγγλια.

Απο την αλλη, ξερω πολλους που ερχονται απο Αγγλια- Ελλαδα μεσω Σενγκεν και δεν ειχαν κανενα προβλημα. Αλλα και παλι μπορει να γινει καποιος δειγματολογικος ελεγχος και να δουν οτι εχεις ξεπερασει το οριο παραμονης.

Εγω δυστυχως δεν μπορω να σου πω με σιγουρια μιας και εγω μεινει Ελλαδα μονο 15 μερες για φετος συν αλλες 5 που θα παω τα Χριστουγεννα οποτε θα ειμαι κατω απτο οριο για φετος.

Το πιο ασφαλες, που θα κανα και εγω αν ειμουν στην θεση σου αν δεν προτρεχει καποιος σοβαρος λογος, θα ηταν να κατεβεις Ελλαδα 28 Δεκεμβρη για να εισαι μεσα στις 30 μερες.

ypodiopos19

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Το να έρθεις απο εκτός Σένγκεν και να φύγεις εντός Σένγκεν, προσωπικά μου ακούγεται το πιο μεγάλο ρίσκο απ'ολα, διότι στο σύστημα θα φαίνεται απλά οτι ηρθες και δεν ξανάφυγες ποτέ... Προφανώς μπορεις να το αποδειξεις με τα εισιτήρια, αλλά μπορεί να μπλέξεις χωρίς λόγο.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Αν θες να ρισκάρεις, κλείσε και τις 2 πτήσεις μέσω schengen και θα είσαι μια χαρά. Το έκανα πολλές φορές στα 7 χρόνια και ήμουν τυχερός (μάλλον) Αν δε θες να ρισκάρεις, κλείσε 28 Δεκεμβρίου. Συμβαίνουν δυστυχώς αυτά μέχρι να γίνεις ΜΚΕ και κάποιες θυσίες είναι απαραίτητες.

Το μεγαλύτερο λάθος θα είναι να έχεις το ένα σκέλος εντός/εκτός schengen, γιατί εκεί θα χρειαστεί εισιτήρια να αποδείξεις τι έχεις κάνει και κινδυνεύεις με μεγαλύτερο μπλέξιμο

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UKCitizen την Τρί Νοέμ 01, 2022 10:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
sv

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από sv »

Τελικα καποιος που να μη βγηκε μονιμος κατοικος εξωτερικου οταν εφτασε 33 αλλα να εξαγορασε; Πληρωσε ΚΑΙ το προστιμο των 6000;
UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Στο σενάριο που περιγράφεις, θα κληθείς σε δίκη μετά τη διακοπή της ανυποταξίας. Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι πάντοτε να βγεις πρώτα ΜΚΕ
sv

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από sv »

Θελει πολλά χρόνια να βγεις ΜΚΕ, μέχρι τότε θα έχω δικαίωμα μόνο 30 μέρες/χρονο παραμονής.

Το σενάριο να πας για σπουδές στο εξωτερικό και να βρεις μετά δουλεια εξω ειναι πολύ συνηθισμένο. Μέχρι λοιπον να συμπληρωσω τα χρονια για ΜΚΕ, φέξε μου και γλίστρησα. Προτιμώ όταν φτάσω 33 να υπηρετήσω 20 μέρες και να εξαγοράσω αλλά δεν ειναι ξεκάθαρο τι γίνεται με τα 6κ.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Δε σε υποχρεώνεις κανείς να μην πας στρατό αν είναι πολλά τα 7 έτη :) 30 μέρες αν δουλεύεις εξωτερικό είναι καλά, μακάρι η δουλειά μου να μου επέτρεπε και παραπάνω άδεια.

Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι θα κληθείς και σε δίκη πέρα από τη θητεία και την εξαγορά, εκτός αν έχεις βγάλει πρώτα ΜΚΕ. Όσο για τα 6000, στην περίπτωση που περιγράφεις, δεν επιστρέφονται εκτός αν υπάρχει κάποιος νόμος που να εξασφαλίζει το αντίθετο όπως το 2019.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UKCitizen την Κυρ Νοέμ 06, 2022 5:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Δηλαδη αν καποιος δεν βγει ΜΚΕ μεχρι τα 33 του και εξαγορασει την θητεια του πρεπει να πληρωσει το προστιμο ανυποταξιας (μαζι με τους τοκους) και τον περνανε σε δικη?
Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Φιλε SV,

Ρωτησα στο προξενειο του Λονδινου τι γινεται στην περιπτωση που καποιος δεν βγει ΜΚΕ μεχρι τα 33 του και κανει εξαγορα της θητειας και μου ειπανε οτι το προστιμο ανυποταξιας πρεπει να πληρωθει.

Αμα το καλοσκεφτει καποιος, αμα δεν βγεις ΜΚΕ ειναι λογικο να πρεπει να πληρωσεις το προστιμο ανυποταξιας το οποιο απο 6κ θα ειναι πολυ παραπανω με τους τοκους.

Εν τελει, θα χρειαστει να πληρωσεις για εξαγορα θητειας και ανυποταξια πανω απο 15κ ευρω και μπορει να σε βγαλουνε σε δικη για την ανυποταξια.

Η μονη εναλλακτικη ειναι να βγεις ΜΚΕ η να ρωτησεις καποιον δικηγορο που εξιδικευεται σε στρατολογικα θεματα.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

ak19 έγραψε:Δηλαδη αν καποιος δεν βγει ΜΚΕ μεχρι τα 33 του και εξαγορασει την θητεια του πρεπει να πληρωσει το προστιμο ανυποταξιας (μαζι με τους τοκους) και τον περνανε σε δικη;


Ναι φίλε μου. Και ο λόγος είναι πως διακόπτεται η ανυποταξία χωρίς να έχει ανασταλεί η οποιαδήποτε διαδικασία (διοικητική ή ποινική) που συσχετίζεται με αυτήν. Μπορείς να ρωτήσεις και δικηγόρο προς επιβεβαίωση.

Για αυτό το MKE είναι no brainer να βγει πρώτα

blackbird11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2022 6:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από blackbird11 »

UKCitizen έγραψε:Ναι φίλε μου. Και ο λόγος είναι πως διακόπτεται η ανυποταξία χωρίς να έχει ανασταλεί η οποιαδήποτε διαδικασία (διοικητική ή ποινική) που συσχετίζεται με αυτήν. Μπορείς να ρωτήσεις και δικηγόρο προς επιβεβαίωση.

Για αυτό το MKE είναι no brainer να βγει πρώτα

δεν ειναι No brainer, ειναι απλα αδυνατον να βγει οταν τελειωνεις το διδακτορικο εξω στα 29 και ξεκινας δουλεια. Δε θα περιμενω μεχρι να κλεισω 7 χρονια εργασιας για να βγω ΜΚΕ και μεχρι τοτε να ερχομαι με περιορισμο 30 ημερων μονο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Νοέμ 08, 2022 9:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Ναι, καλυτερα να ρωτησω εναν δικηγορο. Στο αρθρο που παρεθεσα πριν αναφερει οτι αν κανεις τις 20 μερες θητειας και μετα εξαγορασεις το υπολοιπο, αφαιρειται το αδικημα της ανυποταξιας.

Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

blackbird11 έγραψε:
UKCitizen έγραψε:Ναι φίλε μου. Και ο λόγος είναι πως διακόπτεται η ανυποταξία χωρίς να έχει ανασταλεί η οποιαδήποτε διαδικασία (διοικητική ή ποινική) που συσχετίζεται με αυτήν. Μπορείς να ρωτήσεις και δικηγόρο προς επιβεβαίωση.

Για αυτό το MKE είναι no brainer να βγει πρώτα

δεν ειναι No brainer, ειναι απλα αδυνατον να βγει οταν τελειωνεις το διδακτορικο εξω στα 29 και ξεκινας δουλεια. Δε θα περιμενω μεχρι να κλεισω 7 χρονια εργασιας για να βγω ΜΚΕ και μεχρι τοτε να ερχομαι με περιορισμο 30 ημερων μονο.



Αμα δεν μπορεις να βγεις ΜΚΕ, τοτε μετα το διδακτορικο σου θα βγεις ανυποτακτος εξωτερικου θα σου βαλουν το προστιμο των 6κ ευρω. Το θεμα ειναι αν μπορεις να βγαλεις την ανυποταξια στα 33 σου και να μην πληρωσεις το προστιμο ανυποταξιας αμα κανεις εξαγορα θητειας. Καλυτερα να ρωτησεις εναν δικηγορο για αυτο.

Επισης το να πηγαινεις μαξ 30 μερες τον χρονο Ελλαδα αμα δουλευεις στο εξωτερικο δεν ειναι τοσο κακο.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης