Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Duakang
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2023 9:49 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτος εξωτερικού ερώτηση

Δημοσίευση από Duakang »

Σάσα χαιρετώ, είμαι Κύπρο με μόνιμη εργασία και διαμονή τουλάχιστον 8 έτη. Είχα αναβολή πριν 5 χρόνια και επειδή η γυναίκα μου ήταν έγκυος δεν πήγα ποτέ να παρουσιαστώ. Πιστεύω ότι με βγάλανε ανυπότακτο εσωτερικού επειδή δεν δήλωσα κάτι στη πρεσβεία από φόβο άρα στην Ελλάδα νομίζουν ότι ακόμα είμαι εκεί. Ξέρω ότι και βεβαίωση μονίμου κατοίκου μπορώ να πάρω λόγο χρόνων εργασίας αλλά ακόμα και κυπριακή υπηκοότητα λόγο γάμου.
Οι ερωτήσεις μου είναι 2
1) αν πάω επιτέλους στην πρεσβεία να δηλώσω τα χρόνια εργασίας μου και βγω ΜΚΕ αλλά και γάμο και γέννηση υπάρχει πιθανότητα οι ελληνικές αρχές να με καλέσουν να παρουσιαστώ στην Κύπρο η ακόμα και να με συλλάβουν αφού υπάρχει ελληνικός στρατός στην Κύπρο;
2) αν κάνω αίτηση για κυπριακή υπηκοότητα θα μου πουν να κάνω στρατό στην Κύπρο αφού δεν έκανα Ελλάδα;

ΥΓ ευχαριστώ για τον χρόνο σας, δυστυχώς Ελλάδα δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα καθώς στα 18 μου οι γονείς μου με εγκατέλειψαν στο έλεος του Θεού
Lefpsilos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 12, 2023 2:11 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτος εξωτερικού ερώτηση

Δημοσίευση από Lefpsilos »

Duakang έγραψε: Κυρ Μάιος 07, 2023 10:02 pm Σάσα χαιρετώ, είμαι Κύπρο με μόνιμη εργασία και διαμονή τουλάχιστον 8 έτη. Είχα αναβολή πριν 5 χρόνια και επειδή η γυναίκα μου ήταν έγκυος δεν πήγα ποτέ να παρουσιαστώ. Πιστεύω ότι με βγάλανε ανυπότακτο εσωτερικού επειδή δεν δήλωσα κάτι στη πρεσβεία από φόβο άρα στην Ελλάδα νομίζουν ότι ακόμα είμαι εκεί. Ξέρω ότι και βεβαίωση μονίμου κατοίκου μπορώ να πάρω λόγο χρόνων εργασίας αλλά ακόμα και κυπριακή υπηκοότητα λόγο γάμου.
Οι ερωτήσεις μου είναι 2
1) αν πάω επιτέλους στην πρεσβεία να δηλώσω τα χρόνια εργασίας μου και βγω ΜΚΕ αλλά και γάμο και γέννηση υπάρχει πιθανότητα οι ελληνικές αρχές να με καλέσουν να παρουσιαστώ στην Κύπρο η ακόμα και να με συλλάβουν αφού υπάρχει ελληνικός στρατός στην Κύπρο;
2) αν κάνω αίτηση για κυπριακή υπηκοότητα θα μου πουν να κάνω στρατό στην Κύπρο αφού δεν έκανα Ελλάδα;

ΥΓ ευχαριστώ για τον χρόνο σας, δυστυχώς Ελλάδα δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα καθώς στα 18 μου οι γονείς μου με εγκατέλειψαν στο έλεος του Θεού
Καλησπέρα,

Αν και νέος σε αυτό το forum το παρακολουθώ στενά και γνωρίζω αρκετά καλά τις σχετικές νομοθεσίες.
Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην Ολλανδία αρχικά και αργότερα στην Κύπρο (5+ χρόνια).

Σχετικά με την πρώτη σου ερώτηση είχα και εγώ την ίδια ακριβώς ερώτηση πριν έρθω Κύπρο και για αυτό το λόγο επικοινώνησα με την Στρατολογία το 2019. Η Στρατολογία με βεβαίωσε πως η Κύπρος δεν διαφέρει σε τίποτα από οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και μπορείς να απευθυνθει΄ς κανονικά στο Προξενείο είτε για ΜΚΕ είτε για Βεβαίωση Ανυποταξίας. Μέχρι σήμερα (απο το 2019) δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε πήγαινε κανονικά για ΜΚΕ και θα είσαι μια χαρά.

Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την αρχή διαβατηρίων της Κύπρου.

Καλή συνέχεια
Lefpsilos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 12, 2023 2:11 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Lefpsilos »

nitronite έγραψε: Τρί Μαρ 21, 2023 7:06 pm Γεια σας!

Υποχρεούμαι κατάταξη με την 2023 Δ ΕΣΣΟ (10-15 Ιούλιο). Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αν επιστρέψω στην Ελλάδα για λίγες εβδομάδες τον Μάιο, αυτές οι εβδομάδες θα αφαιρούνται από τις 30 (ή 40, επειδή έχουμε εκλογές) ημέρες που μπορούν να βρίσκονται στην Ελλάδα οι ανυπότακτοι εξωτερικού;
Καλησπέρα,

Όχι δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

Οι μέρες ξεκινάνε να μετράνε εφόσον κηρυχθείς ανυπότακτος και αυτό μπορεί να γίνει μέχρι και 6 μήνες μετά την από την ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστείς.

Καλή συνέχεια
JadedG

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από JadedG »

Πόσες ημέρες περίπου κάνει η στρατολογία να εκδώσει την βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού αφού η πρεσβεία στείλει τα δικαιολογητικά; Το ίδιο ισχύει και την αναβολή ΜΚΕ, ή αργούν παραπάνω για την αναβολή; Ευχαριστώ!
Serifaton

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Serifaton »

“ Σημειώνεται ότι υποτροφίες ή αντιμισθία στο πλαίσιο (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών ή διδακτορικών) σπουδών ή στο πλαίσιο απόκτησης ιατρικής ειδικότητας δεν μπορούν να συνυπολογιστούν ως εισόδημα, καθώς αφορούν σε παροχή υπηρεσιών ή εργασίας που είναι υποχρεωτικές για τη λήψη του πτυχίου ή την απόκτηση της ειδικότητας. ”

Καλησπέρα σε ολους. Διαβάζω αυτό σε σάιτ ελληνικών προξενείων στις ΗΠΑ. Δεν υπήρχε πουθενά αυτό πέρυσι. Τι φάση; Κυνηγάνε και τους γιατρούς τώρα;
Duakang
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2023 9:49 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτος εξωτερικού ερώτηση

Δημοσίευση από Duakang »

Lefpsilos έγραψε: Παρ Μάιος 12, 2023 2:33 am
Duakang έγραψε: Κυρ Μάιος 07, 2023 10:02 pm Σάσα χαιρετώ, είμαι Κύπρο με μόνιμη εργασία και διαμονή τουλάχιστον 8 έτη. Είχα αναβολή πριν 5 χρόνια και επειδή η γυναίκα μου ήταν έγκυος δεν πήγα ποτέ να παρουσιαστώ. Πιστεύω ότι με βγάλανε ανυπότακτο εσωτερικού επειδή δεν δήλωσα κάτι στη πρεσβεία από φόβο άρα στην Ελλάδα νομίζουν ότι ακόμα είμαι εκεί. Ξέρω ότι και βεβαίωση μονίμου κατοίκου μπορώ να πάρω λόγο χρόνων εργασίας αλλά ακόμα και κυπριακή υπηκοότητα λόγο γάμου.
Οι ερωτήσεις μου είναι 2
1) αν πάω επιτέλους στην πρεσβεία να δηλώσω τα χρόνια εργασίας μου και βγω ΜΚΕ αλλά και γάμο και γέννηση υπάρχει πιθανότητα οι ελληνικές αρχές να με καλέσουν να παρουσιαστώ στην Κύπρο η ακόμα και να με συλλάβουν αφού υπάρχει ελληνικός στρατός στην Κύπρο;
2) αν κάνω αίτηση για κυπριακή υπηκοότητα θα μου πουν να κάνω στρατό στην Κύπρο αφού δεν έκανα Ελλάδα;

ΥΓ ευχαριστώ για τον χρόνο σας, δυστυχώς Ελλάδα δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα καθώς στα 18 μου οι γονείς μου με εγκατέλειψαν στο έλεος του Θεού
Καλησπέρα,

Αν και νέος σε αυτό το forum το παρακολουθώ στενά και γνωρίζω αρκετά καλά τις σχετικές νομοθεσίες.
Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην Ολλανδία αρχικά και αργότερα στην Κύπρο (5+ χρόνια).

Σχετικά με την πρώτη σου ερώτηση είχα και εγώ την ίδια ακριβώς ερώτηση πριν έρθω Κύπρο και για αυτό το λόγο επικοινώνησα με την Στρατολογία το 2019. Η Στρατολογία με βεβαίωσε πως η Κύπρος δεν διαφέρει σε τίποτα από οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και μπορείς να απευθυνθει΄ς κανονικά στο Προξενείο είτε για ΜΚΕ είτε για Βεβαίωση Ανυποταξίας. Μέχρι σήμερα (απο το 2019) δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε πήγαινε κανονικά για ΜΚΕ και θα είσαι μια χαρά.

Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την αρχή διαβατηρίων της Κύπρου.

Καλή συνέχεια
Σε χαιρετώ,
Μίλησα με προξενείο και στρατό, και μου ήπαν τα εξής:
Παίρνω ΜΚΕ από την πρεσβεία, και μετα περνώ αναβολή χωρίς ημερομηνία λήξης εφόσον μένω εξωτερικό ο μόνος όρος είναι η μη παραμονή στην Ελλάδα για περισσότερο από 6 μήνες. Μετά μου είπαν ότι σταματάω να είναι ανυπότακτος λόγο ΜΚΕ και ούτε πρόστιμο θα υπάρχει.
Ισχύει αυτό ; Και πια διάφορα δηλαδή εγώ ως ΜΚΕ με έναν ανυπότακτο εξωτερικού
Lefpsilos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 12, 2023 2:11 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτος εξωτερικού ερώτηση

Δημοσίευση από Lefpsilos »

Duakang έγραψε: Παρ Μάιος 26, 2023 7:20 pm
Lefpsilos έγραψε: Παρ Μάιος 12, 2023 2:33 am
Duakang έγραψε: Κυρ Μάιος 07, 2023 10:02 pm Σάσα χαιρετώ, είμαι Κύπρο με μόνιμη εργασία και διαμονή τουλάχιστον 8 έτη. Είχα αναβολή πριν 5 χρόνια και επειδή η γυναίκα μου ήταν έγκυος δεν πήγα ποτέ να παρουσιαστώ. Πιστεύω ότι με βγάλανε ανυπότακτο εσωτερικού επειδή δεν δήλωσα κάτι στη πρεσβεία από φόβο άρα στην Ελλάδα νομίζουν ότι ακόμα είμαι εκεί. Ξέρω ότι και βεβαίωση μονίμου κατοίκου μπορώ να πάρω λόγο χρόνων εργασίας αλλά ακόμα και κυπριακή υπηκοότητα λόγο γάμου.
Οι ερωτήσεις μου είναι 2
1) αν πάω επιτέλους στην πρεσβεία να δηλώσω τα χρόνια εργασίας μου και βγω ΜΚΕ αλλά και γάμο και γέννηση υπάρχει πιθανότητα οι ελληνικές αρχές να με καλέσουν να παρουσιαστώ στην Κύπρο η ακόμα και να με συλλάβουν αφού υπάρχει ελληνικός στρατός στην Κύπρο;
2) αν κάνω αίτηση για κυπριακή υπηκοότητα θα μου πουν να κάνω στρατό στην Κύπρο αφού δεν έκανα Ελλάδα;

ΥΓ ευχαριστώ για τον χρόνο σας, δυστυχώς Ελλάδα δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα καθώς στα 18 μου οι γονείς μου με εγκατέλειψαν στο έλεος του Θεού
Καλησπέρα,

Αν και νέος σε αυτό το forum το παρακολουθώ στενά και γνωρίζω αρκετά καλά τις σχετικές νομοθεσίες.
Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην Ολλανδία αρχικά και αργότερα στην Κύπρο (5+ χρόνια).

Σχετικά με την πρώτη σου ερώτηση είχα και εγώ την ίδια ακριβώς ερώτηση πριν έρθω Κύπρο και για αυτό το λόγο επικοινώνησα με την Στρατολογία το 2019. Η Στρατολογία με βεβαίωσε πως η Κύπρος δεν διαφέρει σε τίποτα από οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και μπορείς να απευθυνθει΄ς κανονικά στο Προξενείο είτε για ΜΚΕ είτε για Βεβαίωση Ανυποταξίας. Μέχρι σήμερα (απο το 2019) δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε πήγαινε κανονικά για ΜΚΕ και θα είσαι μια χαρά.

Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την αρχή διαβατηρίων της Κύπρου.

Καλή συνέχεια
Σε χαιρετώ,
Μίλησα με προξενείο και στρατό, και μου ήπαν τα εξής:
Παίρνω ΜΚΕ από την πρεσβεία, και μετα περνώ αναβολή χωρίς ημερομηνία λήξης εφόσον μένω εξωτερικό ο μόνος όρος είναι η μη παραμονή στην Ελλάδα για περισσότερο από 6 μήνες. Μετά μου είπαν ότι σταματάω να είναι ανυπότακτος λόγο ΜΚΕ και ούτε πρόστιμο θα υπάρχει.
Ισχύει αυτό ; Και πια διάφορα δηλαδή εγώ ως ΜΚΕ με έναν ανυπότακτο εξωτερικού
Καλησπέρα,

Ναι ισχύει αυτό που σου είπε η Πρεσβεία. Οταν βγεις ΜΚΕ σταματάς να είσαι ανυπότακτος και διαγράφετε και το πρόστιμο της ανυποταξίας.

Η ανυποταξία (εσωτερικου και εξωτερικου) είναι ποινικό αδίκημα παρόλο που στην ανυποταξία εξωτερικου υπαρχει μια παραπάνω ελαστικότητα απο τις αρχές. Σαν ΜΚΕ διαγράφετε το αξιοποινο της ανυποταξίας, δεν υπάρχει ο περιορισμός των 30 ημερών και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Επίσης, σαν ΜΚΕ η θητεία μειώνεται στους 6 μήνες οποτε η εξαγορά θα κοστίσει λιγότερο.

Εφόσον λοιπον μπορείς να βγείς ΜΚΕ τοτε καλό θα ήταν αν αποφύγεις την ανυποταξία

Καλή συνέχεια
AIexandros

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από AIexandros »

Γεια χαρά σε όλους μια γρήγορη ερώτηση, το 2020 είχα βγει ανυπότακτος εξωτερικού στην Αγγλία διότι δεν παρουσιάστηκα, και φέτος το 2023 μου ξαναήρθε το χαρτί και παρουσιάστηκα με την εσσο του Μαρτίου.

Αυτήν την στιγμή δεν έχω διαβατήριο εδώ και μερικά χρόνια λόγο ανυποταξίας στρατού. Και θα ήθελα να μάθω αν:

Πάρω αναβολή νόμιμα από τον στρατό θα εχω το δικαίωμα να βγάλω διαβατήριο ώστε να πάω Αγγλία αν και είχα βγει ανυπότακτος εξωτερικού;
Duakang
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2023 9:49 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτος εξωτερικού ερώτηση

Δημοσίευση από Duakang »

Lefpsilos έγραψε: Δευ Μάιος 29, 2023 12:20 am
Duakang έγραψε: Παρ Μάιος 26, 2023 7:20 pm
Lefpsilos έγραψε: Παρ Μάιος 12, 2023 2:33 am

Καλησπέρα,

Αν και νέος σε αυτό το forum το παρακολουθώ στενά και γνωρίζω αρκετά καλά τις σχετικές νομοθεσίες.
Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην Ολλανδία αρχικά και αργότερα στην Κύπρο (5+ χρόνια).

Σχετικά με την πρώτη σου ερώτηση είχα και εγώ την ίδια ακριβώς ερώτηση πριν έρθω Κύπρο και για αυτό το λόγο επικοινώνησα με την Στρατολογία το 2019. Η Στρατολογία με βεβαίωσε πως η Κύπρος δεν διαφέρει σε τίποτα από οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και μπορείς να απευθυνθει΄ς κανονικά στο Προξενείο είτε για ΜΚΕ είτε για Βεβαίωση Ανυποταξίας. Μέχρι σήμερα (απο το 2019) δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε πήγαινε κανονικά για ΜΚΕ και θα είσαι μια χαρά.

Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την αρχή διαβατηρίων της Κύπρου.

Καλή συνέχεια
Σε χαιρετώ,
Μίλησα με προξενείο και στρατό, και μου ήπαν τα εξής:
Παίρνω ΜΚΕ από την πρεσβεία, και μετα περνώ αναβολή χωρίς ημερομηνία λήξης εφόσον μένω εξωτερικό ο μόνος όρος είναι η μη παραμονή στην Ελλάδα για περισσότερο από 6 μήνες. Μετά μου είπαν ότι σταματάω να είναι ανυπότακτος λόγο ΜΚΕ και ούτε πρόστιμο θα υπάρχει.
Ισχύει αυτό ; Και πια διάφορα δηλαδή εγώ ως ΜΚΕ με έναν ανυπότακτο εξωτερικού
Καλησπέρα,

Ναι ισχύει αυτό που σου είπε η Πρεσβεία. Οταν βγεις ΜΚΕ σταματάς να είσαι ανυπότακτος και διαγράφετε και το πρόστιμο της ανυποταξίας.

Η ανυποταξία (εσωτερικου και εξωτερικου) είναι ποινικό αδίκημα παρόλο που στην ανυποταξία εξωτερικου υπαρχει μια παραπάνω ελαστικότητα απο τις αρχές. Σαν ΜΚΕ διαγράφετε το αξιοποινο της ανυποταξίας, δεν υπάρχει ο περιορισμός των 30 ημερών και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Επίσης, σαν ΜΚΕ η θητεία μειώνεται στους 6 μήνες οποτε η εξαγορά θα κοστίσει λιγότερο.

Εφόσον λοιπον μπορείς να βγείς ΜΚΕ τοτε καλό θα ήταν αν αποφύγεις την ανυποταξία

Καλή συνέχεια
Μια ερώτηση τελευταία, είπες για εξαγορά, είναι υποχρεωτικο αυτό ; Εννοώ η εξαγορά της θητείας; Δεν έχω ούτε την δυνατότητα ούτε την θέληση να τους πληρώσω τιποτα
ypodiopos

Re: Ανυπότακτος εξωτερικού ερώτηση

Δημοσίευση από ypodiopos »

Duakang έγραψε: Τρί Μάιος 30, 2023 7:05 am
Lefpsilos έγραψε: Δευ Μάιος 29, 2023 12:20 am
Duakang έγραψε: Παρ Μάιος 26, 2023 7:20 pm

Σε χαιρετώ,
Μίλησα με προξενείο και στρατό, και μου ήπαν τα εξής:
Παίρνω ΜΚΕ από την πρεσβεία, και μετα περνώ αναβολή χωρίς ημερομηνία λήξης εφόσον μένω εξωτερικό ο μόνος όρος είναι η μη παραμονή στην Ελλάδα για περισσότερο από 6 μήνες. Μετά μου είπαν ότι σταματάω να είναι ανυπότακτος λόγο ΜΚΕ και ούτε πρόστιμο θα υπάρχει.
Ισχύει αυτό ; Και πια διάφορα δηλαδή εγώ ως ΜΚΕ με έναν ανυπότακτο εξωτερικού
Καλησπέρα,

Ναι ισχύει αυτό που σου είπε η Πρεσβεία. Οταν βγεις ΜΚΕ σταματάς να είσαι ανυπότακτος και διαγράφετε και το πρόστιμο της ανυποταξίας.

Η ανυποταξία (εσωτερικου και εξωτερικου) είναι ποινικό αδίκημα παρόλο που στην ανυποταξία εξωτερικου υπαρχει μια παραπάνω ελαστικότητα απο τις αρχές. Σαν ΜΚΕ διαγράφετε το αξιοποινο της ανυποταξίας, δεν υπάρχει ο περιορισμός των 30 ημερών και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Επίσης, σαν ΜΚΕ η θητεία μειώνεται στους 6 μήνες οποτε η εξαγορά θα κοστίσει λιγότερο.

Εφόσον λοιπον μπορείς να βγείς ΜΚΕ τοτε καλό θα ήταν αν αποφύγεις την ανυποταξία

Καλή συνέχεια
Μια ερώτηση τελευταία, είπες για εξαγορά, είναι υποχρεωτικο αυτό ; Εννοώ η εξαγορά της θητείας; Δεν έχω ούτε την δυνατότητα ούτε την θέληση να τους πληρώσω τιποτα

Δεν ειναι υποχρεωτική, αλλά σε τακτοποιεί μόνιμα ως προς τα στρατολογικά, αφού υπηρετήσεις και τις 20 μέρες βασικής εκπαίδευσης. Παίρνεις απολυτήριο στρατού ουσιαστικά.

Αλλιώς αν επιστρέψεις στην Ελλάδα μέχρι τα 45, είσαι εκ νέου υπόχρεος πλήρους θητείας. Μετά τα 45 δεν υπάρχει πρόβλημα.
Duakang
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2023 9:49 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Duakang »

Σε ευχαριστώ πάσα πολύ, όχι δεν έχω σκοπό να επιστρέψω Ελλάδα. Άρα θα μείνω με το ΜΚΕ χωρίς να πληρώσω κάτι και στα 45 μου απλά τελείωσε το θέμα.
zcranso
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2023 6:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από zcranso »

Βλέπω μερικοί να λέτε πως θα κληθείτε στη Δ ΕΣΣΟ με ημερομηνία 10-15 Ιουλίου. Δεν έχω βρει πουθενά αλλού αυτήν την ημερομηνία. Είναι επιβεβαιωμένο;

Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού για βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού στην Πρεσβεία του Λονδίνου και χρειάζεται τάμα οπότε θα με βοηθούσε να ξέρω από πότε και μετά να έχω το ραντεβού ώστε να είναι μετά την ημερομηνία κατάταξης.
vaskunito

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από vaskunito »

Καλησπερα,
ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου απο το 2009

Σημερα μου ηρθε Κλητηριο Θεσπισμα για Ανυποταξια σε Ειρηνικη περιοδο.
Στις 01/01/2023 συμπληρωσα το 45 ετος της ηλικας μου (βαση το πως το υπλογιζει ο στρατος. Γεν. Νοεμβ.1978)

Υποθετω αυτο ειναι το κομματι της ποινικης αντιμετωπισης (διοικητικο προστιμο δεν εχει ερθει ακομη)

Μπορειτε να μου πειτε τι κυρωσεις μπορει να εχει το παρπανω (διαβασα καπου για φυλακιση 2 ετων κτλ). Ειναι κατι συνηθισμενο;

Ευχαριστω
NikTourn
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2023 3:20 am
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από NikTourn »

Καλησπέρα και από εμένα. Εν συντόμως, κατοικώ και εργάζομαι στο ΗΒ τα 8 τελευταία χρόνια, εκ των οποίων το ένα σπούδασα, επομένως και δεν προσμετράται στην 7ετία βιοποροστικής κατοικίας για την εκδοση ΜΚΕ εγγράφου.16 Αυγούστου 2023 συμπληρώνω τα 7 εργάσιμα που απαιτούνται για το ΜΚΕ, αλλά δυστυχώς κατάφερα να βρω ραντεβού στην πρεσβεία τον Οκτώβρη.12 Δεκεμβρίου του '22 κατέθεσα τα χαρτιά μου για την βεβαίωση ανυποταξίας και στις 20 Δεκεμβρίου η στρατολογία ενέκρινε το αίτημα. Το νέο έτος έχω μέχρι στιγμής παραμείνει στην Ελλάδα για 27 ημέρες. Θέλω να γυρίσω για λίγες ημέρες αρχές Αυγούστου και λόγω απερίσκεψιας όλα τα προηγούμενα ταξίδια μου ήταν απευθείας από ΗΒ. Επομένως θα μπορούσε να υπάρξει πρόβλημα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα παρακάτω:
1) Έχω διαβάσει αρκετά σχόλια περί πρόσβασης στην χώρα μέσω Σενγκεν και καταλαβαίνω πως υπάρχει κίνδυνος, παρολαυτά αρκετά μειωμένος. Επίσης πάντοτε υπάρχει ο κίνδυνος τυχαίου τροχονομικού ελέγχου.
2) Νωρίτερα φέτος εκδόθηκε μια ΦΕΚ λόγω εκλογών στην οποία δήλωναν, πως οι ανυπότακτοι εξωτερικού απαλλάσσονται από τον έλεγχο. Ξέρετε αν αυτό σημαίνει πως αν διεξεχθη κάποιο ταξίδι εκείνες τις ημερομηνίες, δεν προσμετράται στις 30 ημέρες;'Η αν απλά απαλλασσόμαστε από τον έλεγχο για εκείνες τις ημέρες; Αν ισχύει το πρώτο, τότε οι 27 μερες μου είναι 22 και το προσεχές ταξίδι καθίσταται δυνατό.
3) Έχω διαβάσει μηνύματα τα οποία ανέφεραν πως οι στρατολογικές αρχές αργούν να ειδοποιήσουν τις αρμόδιες συνοριακές αρχές εώς και 6 μήνες; Και αν ναι, τότε οι μέρες αρχίζουν να μετρούνται μετά απο αυτήν την ημερομηνία ή οι αρχές κάνουν backtrack όλες τις ημέρες παραμονής κατά την διάρκεια του ημερολογιακού έτους;
Οι γνώμες που έχω λάβει για το ρίσκο παραμονής στην Ελλάδα διίστανται. Το ρίσκο φαίνεται να υφίσταται αλλά παραμένει υπαρκτό.

Κάθε απάντηση, ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
KuriosVas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 27, 2023 6:28 pm
Τοποθεσία: Uk
Επάγγελμα: Bartender
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από KuriosVas »

Καλησπέρα ζω και εργάζομαι στο Λονδίνο από το 2016 και έχω πρόσφατη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού από την πρεσβεία η ερώτηση μου είναι η εξής γνωρίζω ότι μπορώ να πάω 30 μέρες το χρόνο Ελλάδα αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής γνωστός μου είπε οτι βγενει απόφαση από το πεντάγωνο όσοι στρατεύσιμοι δεν παρουσιαστούν ο στρατός τους αναπληρώνει με τους ανυποτακτους και φοβάμαι τώρα να ταξιδέψω έχω σκοπό να πάω στρατό μετά τις σπουδές μου αν τυχόν πάω και με κρατήσουνε θα καταστραφώ και επίσης ξέρει κανείς τι συμβενει με την απαγόρευση εξόδου ; Διάβασα στο forum ένα παλικάρι και αυτός ανυποτακτος πήγε Ελλάδα και έμαθε εκεί ότι είχε απαγόρευση εξόδου αν κάποιος γνωρίζει κάτι στο θέμα πείτε μου σας παρακαλώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης