Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Το να βγεις ΜΚΕ ειναι οντως no brainer αμα εργαζεσαι χρονια στο εξωτερικο και μπορεις να αποφυγεις να δωσεις 10κ για την εξαγορα θητειας.
blackbird11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2022 6:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από blackbird11 »

ak19 έγραψε:Αμα δεν μπορεις να βγεις ΜΚΕ, τοτε μετα το διδακτορικο σου θα βγεις ανυποτακτος εξωτερικου θα σου βαλουν το προστιμο των 6κ ευρω. Το θεμα ειναι αν μπορεις να βγαλεις την ανυποταξια στα 33 σου και να μην πληρωσεις το προστιμο ανυποταξιας αμα κανεις εξαγορα θητειας. Καλυτερα να ρωτησεις εναν δικηγορο για αυτο.

Επισης το να πηγαινεις μαξ 30 μερες τον χρονο Ελλαδα αμα δουλευεις στο εξωτερικο δεν ειναι τοσο κακο.



δεν ειναι οι 30 μερες λιγες, απλα επειδη ειναι οριακές μπορει να δημιουργησει προβληματα, ειδικα τωρα που η κατασταση με τις αεροπορικες ειναι ακομα χαλια...

Κατι αλλο, γνωριζει κανεις σε ποια ΕΣΣΟ θα με καλεσουν; Η αναβολη ληγει 31 Δεκεμβριου. Υπαρχει περιπτωση να στειλουν χαρτι Ιανουριο για να μπω αμεσως στην Α' ΕΣΣΟ;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Νοέμ 08, 2022 9:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

ak19 έγραψε:Το να βγεις ΜΚΕ ειναι οντως no brainer αμα εργαζεσαι χρονια στο εξωτερικο και μπορεις να αποφυγεις να δωσεις 10κ για την εξαγορα θητειας.


Ακριβώς αυτό. Τώρα αν κάποιος κάνει διδακτορικό, μπορεί να πάρει αναβολή ως τα 33.

Άβαταρ μέλους
ak19
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 5:50 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ak19 »

Επισης για ανυποταξια εξωτερικου καλο θα ηταν καποιος να συμβουλευτει δικηγορο.
Στην περιπτωση μου ρωτησα ενα δικηγορικο γραφειο στην Αθηνα και μου ειπανε οτι το στρατολογικο γραφειο στο οποιο υπαγομαι εχει κανει μηνυση σε βαρος μου στο στρατοδικειο λογω της ανυποταξιας.

Μπορω να βγω ΜΚΕ σε 2 χρονια, αλλα μεχρι τοτε μου ειπαν οτι μπορει να εκδικαστει η υποθεση και να λερωθει το ποινικο μου μητρωο. Οποτε θα κανω προσφυγη μεσω δικηγορου για διαγραφη του προστιμου ανυποταξιας.

Καλο θα ηταν να ρωτησετε καποιον δικηγορο ωστε να μην εχετε θεμα.

Εγω απο ατομα που ειχα ρωτησει μου χαν πει οτι η εκδικαση σπανια γινεται σε ανυποτακτους εξωτερικου, αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να αποφασισει το κρατος.

Massimo7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2022 1:19 am
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Massimo7 »

Καλησπέρα παιδιά,

Ταξιδεύω από Αγγλία για Ελλάδα το Δεκέμβριο και φεύγω 4 Ιανουάριου. Το 2022 θα έχω περασει 33 μερες στην Ελλάδα και σκέφτομαι να ταξιδέψω με ένα δεύτερο διαβατήριο που έχω. Ξέρετε αν διατρεχω κάποιο κινδυνο για έλεγχο στη πύλη ; Ειδικά αν μπω με άλλο διαβατήριο, μπορεί να με ελέγξουν και για ελληνικό;

Ευχαριστω εκ των προτέρων!
kostas123

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από kostas123 »

Ρε παιδια μη τρελενεστε με τις 30 ημερες. Αν ερχεστε απο χωρα της Σενγκεν κανενα προβλημα. Αν δεν ερχεστε απο χωρα Σενγκεν (συνηθως ΗΠΑ η Αγγλια), απλα φροντιστε στο ταξιδι σας προς Ελλαδα η τελευταια πτηση (δηλαδη αυτη που θα προσγειωθει στην Ελλαδα) να ειναι απο χωρα μεσα στη Σενγκεν και η πρωτη πτηση σας οταν φευγετε απο Ελλαδα να ειναι προς χωρα μεσα στη Σενγκεν. Για τους περισσοτερους σας θα σημαινει να προσθεσετε μια πτηση μαλλον μεσω γερμανια/αυστρια/ελβετια/ιταλια/γαλλια/βελγιο/ολλανδια. Ειναι λιγο παραπανω ταλαιπωρια στο ταξιδι και παραπανω κοστος. Η πιθανοτητα να σας κανουν δειγματοληπτικο ελεγχο ειναι απειροελαχιστη (εμενα ποτε δε μου ετυχε) και ακομη και αν κανουν, δε νομιζω να ελεγχουν για ανυποταξιες, πιο πολυ απλα αν εχετε εγκυρο διαβατηριο.
Ksg4uk

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Ksg4uk »

Καλησπέρα σε όλους, συμπληρώνω τα χαρτιά για την κατάταξή μου, αλλά σκοπεύω να πάρω αναβολή για οικονομικούς/κοινωνικούς λόγους.

Μένω μόνιμα στην Αγγλία (για 6 χρόνια, αλλά εργάζομαι μόνο για 1 χρόνο). Μέσω taxisnet μου ζητάει να βάλω τη διεύθυνσή μου στο εξωτερικό.

Ψιλοχαζή ερώτηση, αλλά υπάρχει περίπτωση να με μπουζουριάσουνε και να με φέρουνε Ελλάδα να κάνω το φανταρικό αν τελικά λήξει η αναβολή και γίνω ανυπότακτος;

Ευχαριστό και καλή συνέχεια.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Terminator »

Οχι η Ευρωπαϊκή Σύμβαση περί εκδόσεων του Παρίσιου (1957) που ρυθμίζει τις προυποθέσεις εκδοσης μεταξύ της χώρας μας και του Ηνωμένου Βασιλείου απαγορεύει την έκδοση ατόμων για στρατιωτικά αδικήματα ή πολιτικά αδικήματα. Το μόνο πρόβλημα που πιθανότατα να αντιμετωπίσεις είναι κατα την είσοδο σου στην χώρα μας δεδομένου οτι μπαίνεις απο τρίτη χώρα και σε περίπτωση που πεσεις εδώ σε έλεγχο τροχονομικό τυχαία στο δρόμο μόνο τοτε θα αντιμετωπίσεις προβλημα με τις ελληνικές αρχές εφόσον σου ασκηθεί ποινική δίωξη για ανυποταξία.
Ksg4uk

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Ksg4uk »

Terminator έγραψε: Σάβ Ιαν 28, 2023 4:12 pm Οχι η Ευρωπαϊκή Σύμβαση περί εκδόσεων του Παρίσιου (1957) που ρυθμίζει τις προυποθέσεις εκδοσης μεταξύ της χώρας μας και του Ηνωμένου Βασιλείου απαγορεύει την έκδοση ατόμων για στρατιωτικά αδικήματα ή πολιτικά αδικήματα. Το μόνο πρόβλημα που πιθανότατα να αντιμετωπίσεις είναι κατα την είσοδο σου στην χώρα μας δεδομένου οτι μπαίνεις απο τρίτη χώρα και σε περίπτωση που πεσεις εδώ σε έλεγχο τροχονομικό τυχαία στο δρόμο μόνο τοτε θα αντιμετωπίσεις προβλημα με τις ελληνικές αρχές εφόσον σου ασκηθεί ποινική δίωξη για ανυποταξία.
Οκ, ευχαριστώ! Ναι, γνωρίζω για την επιστροφή στην Ελλάδα, αλλά καλό να είμαι πιο σίγουρος για το θέμα που ανέφερα.
Melom2

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Melom2 »

Χαίρεται,

Αν έχω πιστοποιητικό μόνιμης διαμονής (Αγγλία), λέει στο χαρτί πάνω ότι χορηγείται μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου για έκδοση βεβαίωσης ανυποταξίας εξωτερικού. Το ίδιο το έβγαλα για βγάλω και το καινούργιο διαβατήριο πέρυσι. Έβγαλα άλλο ένα αρχές του 2023, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να έρθω στην Ελλάδα για 30 μέρες το χρόνο σωστά; Δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στην αναχώρηση μου αν κρατάω αυτό χαρτί και η στρατολογία με έχει σαν ανυπότακτο εξωτερικού;

Ευχαριστώ
Swedish
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2023 1:38 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Swedish »

Καλησπέρα. Μένω Σουηδία εδώ και 2 χρόνια αλλά δουλεύω 1. Ήταν να μπω με την Β ΕΣΣΟ τον Μάρτιο αλλά πήρα απαλλαγή για κοινωνικούς λόγους.
Η επόμενη ημερομηνία κατάταξης είναι Ιούλιο (10-15). Το πρόβλημα είναι οτι εκείνη την περίοδο θα είμαι Ελλάδα για καλοκαιρινές διακοπές και θα κάτσω 40-45 μέρες. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις :

1) Υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει η ποινική διαδικασία και να έχω πρόβλημα όταν πάω/φύγω Ελλάδα; Αν ναι, θα με έρθει ειδοποίηση ώστε να με εκπροσωπήσει κάποιος σε δικαστήριο (δεν ξέρω καν αν γίνεται δικαστήριο) ή υπάρχει και το ενδεχόμενη φυλάκισης;

2) Τις επόμενες χρονιές, αν έρχομαι Ελλάδα με Σουηδική ταυτότητα ή διαβατήριο, υπάρχει τρόπος να εξακριβώσουν πόσο καιρό είμαι Ελλάδα;

3) Έχω Σουηδική υπηκοότητα. Υπάρχει επιλογή να κρατήσω μόνο την Σουηδική και να αφήσω την Ελληνική ώστε να μην έχω καθόλου θέματα με τον στρατό;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Terminator »

Swedish έγραψε: Δευ Μαρ 20, 2023 2:40 pm Καλησπέρα. Μένω Σουηδία εδώ και 2 χρόνια αλλά δουλεύω 1. Ήταν να μπω με την Β ΕΣΣΟ τον Μάρτιο αλλά πήρα απαλλαγή για κοινωνικούς λόγους.
Η επόμενη ημερομηνία κατάταξης είναι Ιούλιο (10-15). Το πρόβλημα είναι οτι εκείνη την περίοδο θα είμαι Ελλάδα για καλοκαιρινές διακοπές και θα κάτσω 40-45 μέρες. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις :

1) Υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει η ποινική διαδικασία και να έχω πρόβλημα όταν πάω/φύγω Ελλάδα; Αν ναι, θα με έρθει ειδοποίηση ώστε να με εκπροσωπήσει κάποιος σε δικαστήριο (δεν ξέρω καν αν γίνεται δικαστήριο) ή υπάρχει και το ενδεχόμενη φυλάκισης;

2) Τις επόμενες χρονιές, αν έρχομαι Ελλάδα με Σουηδική ταυτότητα ή διαβατήριο, υπάρχει τρόπος να εξακριβώσουν πόσο καιρό είμαι Ελλάδα;

3) Έχω Σουηδική υπηκοότητα. Υπάρχει επιλογή να κρατήσω μόνο την Σουηδική και να αφήσω την Ελληνική ώστε να μην έχω καθόλου θέματα με τον στρατό;
1) Aμα ενεργοποιούνταν η ποινική διαδικασία τόσο σύντομα για ανυπότακτους σιγουρα δεν θα είμασταν αυτο το μπάχαλο που είμαστε κατα 99% η διωξη για ανυποταξία παίρνεις χρονια να ενεργοποιηθεί. Οταν θα είσαι εσυ στην Ελλάδα το καλοκαίρι πιθανότατα δεν θα έχει πάει καν στον Εισαγγελέα στρατοδικείου η υπόθεση.
2) Εντος Ε. Ε δεν υπάρχουν έλεγχοι στα σύνορα οπότε είναι δύσκολο να εξακριβώσουν πότε μπήκες και πότε βγήκες
3) ρώτα εναν δικηγόρο εξειδικευμένο σε στρατολογικά θέματα να σου πεί σίγουρα τι ισχύει.
nitronite
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2023 7:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από nitronite »

Γεια σας!

Υποχρεούμαι κατάταξη με την 2023 Δ ΕΣΣΟ (10-15 Ιούλιο). Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αν επιστρέψω στην Ελλάδα για λίγες εβδομάδες τον Μάιο, αυτές οι εβδομάδες θα αφαιρούνται από τις 30 (ή 40, επειδή έχουμε εκλογές) ημέρες που μπορούν να βρίσκονται στην Ελλάδα οι ανυπότακτοι εξωτερικού;
stratman

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από stratman »

Δεν νομίζω φίλε να έχεις πρόβλημα, και εγώ το είχα ψάξει γιατι ψάχνω να φυγω εξωτερικο για PhD και δεν με παιρνει ο όρος μεχρι τα 31, άρα θα παω για απαλλαγη μέσω στρατοπέδου. Αλλά αν θες να γλυτώσεις μπερδέματα με προστίματα, χρόνια κλπ γιατι απλά δεν έρχεσαι 3 φορες Ελλάδα στις ημερομηνιες που θα εχεις καταταξη και θα παίρεις απαλλαγη.
Jobsworth

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Jobsworth »

Swedish έγραψε: Δευ Μαρ 20, 2023 2:40 pm
3) Έχω Σουηδική υπηκοότητα. Υπάρχει επιλογή να κρατήσω μόνο την Σουηδική και να αφήσω την Ελληνική ώστε να μην έχω καθόλου θέματα με τον στρατό;
Φίλε μου απ' όσο γνωρίζω δεν επιτρέπεται αποποίηση της ελληνικής υπηκοότητας εφόσον εκκρεμεί στρατιωτική υποχρέωση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης