Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Daredevil13 έγραψε:Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση. Το θέμα είναι αν πάω για εξαγορά μην βγει κανένα 20χιλιαρο και αν την εξαγοράσω θα χρειαστεί να πάω 40 μέρες ή όχι; Και τελευταίο ερώτημα αν περιμένω μέχρι τα 45 έτη μπορώ να έχω ένα χαρτί με την συμπλήρωση των 45 ετών ότι απαλλάχθηκα από τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.


Πάντως αν ποτέ δεν έβγαλες χαρτί από προξενείο/πρεσβεία, λογικά σε έχουν καταχωρημένο ως εσωτερικού. Κατά τα άλλα ο ypodiopos νομίζω κάλυψε τις ερωτήσεις σουΕικόνα

timossen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από timossen »

Γιατί ο δικηγόρος σε χρεώνει 50 ευρώ για να του πεις καλημέρα, οπότε ήλπιζα ότι κάποιος άλλος εδώ θα έχει περάσει από παρόμοιο στάδιο.

Να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι καλύφθηκα πλήρως. Ειδικά με το κομμάτι του τι γίνεται αν πρώτα καταδικαστείς και μετά βγεις ΜΚΕ. Τέλος πάντων καλό Σαββατοκύριακο.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

timossen έγραψε:Γιατί ο δικηγόρος σε χρεώνει 50 ευρώ για να του πεις καλημέρα, οπότε ήλπιζα ότι κάποιος άλλος εδώ θα έχει περάσει από παρόμοιο στάδιο.

Να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι καλύφθηκα πλήρως. Ειδικά με το κομμάτι του τι γίνεται αν πρώτα καταδικαστείς και μετά βγεις ΜΚΕ. Τέλος πάντων καλό Σαββατοκύριακο.



Σε καταλαβαίνω, αλλά επειδή διακυβεύεται το όνομα σου και το μητρώο σου, ίσως και να αξίζουν τα χρήματα που θα δαπανήσεις.

Έχω την εντύπωση πως αν προκύψει καταδικαστική απόφαση, αυτή δεν παραγράφεται ακόμα κι αν βγεις ΜΚΕ, αλλά δεν είμαι δικηγόρος. Αν προκύψει δικαστήριο πριν βγεις ΜΚΕ, είναι προς συμφέρον σου να εκπροσωπηθείς στο δικαστήριο, ώστε να μην καταδικαστείς ερήμην.

timossen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από timossen »

Καταλαβαίνω τι μου λες φίλε αλλά δεν είναι μόνο τα λεφτά το θέμα. Βασικά είναι το λιγότερο. Κύριο πρόβλημα είναι ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό οπότε πρέπει να μιλάω και να συναλλάσσομαι με δικηγόρους εξ αποστάσεως. Όχι και το πιο εύκολο πράγμα.

Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα, και αυτό που πιστεύω θα συμβεί στην περίπτωση μου, είναι ότι θα καταδικαστώ ερήμην επειδή απλά δεν ήξερα ότι γινόταν δίκη. Μένω στο εξωτερικό, το σπίτι πίσω άδειο, δεν αποκλείεται να στείλουν απλώς ένα γράμμα εκεί και εγώ να το δω τα επόμενα Χριστούγεννα. Για αυτό με νοιάζει τόσο πολύ αν ακυρώνεται μετά η απόφαση.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

timossen έγραψε:Καταλαβαίνω τι μου λες φίλε αλλά δεν είναι μόνο τα λεφτά το θέμα. Βασικά είναι το λιγότερο. Κύριο πρόβλημα είναι ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό οπότε πρέπει να μιλάω και να συναλλάσσομαι με δικηγόρους εξ αποστάσεως. Όχι και το πιο εύκολο πράγμα.

Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα, και αυτό που πιστεύω θα συμβεί στην περίπτωση μου, είναι ότι θα καταδικαστώ ερήμην επειδή απλά δεν ήξερα ότι γινόταν δίκη. Μένω στο εξωτερικό, το σπίτι πίσω άδειο, δεν αποκλείεται να στείλουν απλώς ένα γράμμα εκεί και εγώ να το δω τα επόμενα Χριστούγεννα. Για αυτό με νοιάζει τόσο πολύ αν ακυρώνεται μετά η απόφαση.



Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού 4 χρόνια και δεν ήρθε ποτέ κανένα γράμμα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό για κλήση σε δίκη.

timossen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από timossen »

UKCitizen έγραψε:Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού 4 χρόνια και δεν ήρθε ποτέ κανένα γράμμα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό για κλήση σε δίκη.


Και εγώ από τις απαντήσεις που έχω δει εδώ κάπου στα 4 χρόνια νομίζω τους παίρνει να κάνουν την δίκη. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Ιούλ 03, 2022 7:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

timossen έγραψε:
UKCitizen έγραψε:Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού 4 χρόνια και δεν ήρθε ποτέ κανένα γράμμα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό για κλήση σε δίκη.


Και εγώ από τις απαντήσεις που έχω δει εδώ κάπου στα 4 χρόνια νομίζω τους παίρνει να κάνουν την δίκη. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε.

Το αδίκημα της ανυποταξίας είναι διαρκές.

Για να οριστεί δικάσιμος πρέπει πρώτα να διακοπεί η ανυποταξία με κάποιο τρόπο.

Εάν δεν διακοπεί η ανυποταξία δεν μπορεί να γίνει δικαστήριο.

Τώρα εάν δεν τη διακόψεις εσύ ο ίδιος ή δεν σε συλλάβουνε... Ο μόνος τρόπος για να διακοπεί είναι να συμπληρώσεις το 45ο έτος της ηλικίας σου. Μόλις γίνει αυτό ο εισαγγελέας θα ορίσει δικάσιμο

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

nenos111 έγραψε:Το αδίκημα της ανυποταξίας είναι διαρκές.Για να οριστεί δικάσιμος πρέπει πρώτα να διακοπεί η ανυποταξία με κάποιο τρόπο.

Εάν δεν διακοπεί η ανυποταξία δεν μπορεί να γίνει δικαστήριο.

Τώρα εάν δεν τη διακόψεις εσύ ο ίδιος ή δεν σε συλλάβουνε... Ο μόνος τρόπος για να διακοπεί είναι να συμπληρώσεις το 45ο έτος της ηλικίας σου. Μόλις γίνει αυτό ο εισαγγελέας θα ορίσει δικάσιμο



Πολύ σωστό αυτό και ακριβές σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Ιούλ 06, 2022 9:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
timossen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από timossen »

Φωκιωνας έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα. Πριν 4 μέρες έλαβα αναβολή από τον στρατό ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Έχω όμως ήδη κλήση για Στρατοδικείο για τις 2/6 για ανυποταξια. Ο δικηγόρος μου είπε ότι πρέπει να πάμε στην δική για να δικαιοθουμε αλλά από το ρουφ επιμένουν ότι δεν χρειάζεται γιατί έχει ακυρωθεί η ανυποταξια μου και δεν είμαι πλέον κατηγορουμενος. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Φίλε είσαι σίγουρος; Κάνω παράθεση μια απάντηση που είδα σε αυτό το θέμα μερικές σελίδες πίσω. Το παιδί λέει ότι είχε στρατοδικείο για ανυποταξία λίγο πριν βγει ΜΚΕ.

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

timossen έγραψε:Φίλε είσαι σίγουρος; Κάνω παράθεση μια απάντηση που είδα σε αυτό το θέμα μερικές σελίδες πίσω. Το παιδί λέει ότι είχε στρατοδικείο για ανυποταξία λίγο πριν βγει ΜΚΕ.


Προφανώς στην παραπάνω περίπτωση ορίστηκε ημερομηνία της δικής λίγο πριν ο ανυπότακτος βγει ΜΚΕ.

Εκ των υστέρων αυτός τακτοποιήθηκε στρατολογικά ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού αλλά εφ όσον είχει ήδη οριστεί δικάσιμος η υπόθεση πρέπει υποχρεωτικά να εξεταστεί στο ακροατήριο.

Σε αυτή την περίπτωση ο εισαγγελέας θα αναγνώσει την απόφαση της στρατολογίας με την οποία αυτός βγήκε ΜΚΕ και απλά Ο πρόεδρος θα θέσει τη δικογραφία στο αρχείο σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Είτε παρουσιαστει ο κατηγορούμενος στο δικαστήριο είτε όχι ή απόφαση θα είναι ίδια καθόσον το αξιόποινο της ανυποταξίας Εξαλείφεται και παραγράφονται οι ποινικές συνέπειες

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Ιούλ 07, 2022 10:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
katoikos_ekswterikou
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2022 2:25 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από katoikos_ekswterikou »

Γεια σας,

Εχω και εγώ ταλαιπωρηθεί αρκετά με τη στρατολογία και περιμένω να κλείσω τα 11 χρόνια στο εξωτερικό για ΜΚΕ. Γενικότερα μία από τις καλύτερες συμβουλές που βρήκα ήταν από το κάτωθι δικηγορικό γραφείο Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση. Επίσης για την βεβαίωση αν θυμάμαι καλά πρέπει να χορηγείται κάθε έξι μήνες.Ορίστε και οι πληροφορίες για το γραφείο με πολύ στοχευμένη γνώση στους ΜΚΕ και το πρόστιμο των 6000? + προσαυξήσεις:

https://epapadopoulos.com/exagora-stratiotikis-thiteias-apalagi-monimoi-katoikoi-exoterikou-anipotaxia/

Καλό κουράγιο σε όλους!

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

katoikos_ekswterikou έγραψε:Γεια σας,

Εχω και εγώ ταλαιπωρηθεί αρκετά με τη στρατολογία και περιμένω να κλείσω τα 11 χρόνια στο εξωτερικό για ΜΚΕ. Γενικότερα μία από τις καλύτερες συμβουλές που βρήκα ήταν από το κάτωθι δικηγορικό γραφείο Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση. Επίσης για την βεβαίωση αν θυμάμαι καλά πρέπει να χορηγείται κάθε έξι μήνες.Ορίστε και οι πληροφορίες για το γραφείο με πολύ στοχευμένη γνώση στους ΜΚΕ και το πρόστιμο των 6000? + προσαυξήσεις:

https://epapadopoulos.com/exagora-stratiotikis-thiteias-apalagi-monimoi-katoikoi-exoterikou-anipotaxia/

Καλό κουράγιο σε όλους!



Για τη βεβαίωση της ανυποταξίας, είναι λάθος ότι πρέπει να χορηγείται κάθε 6 μήνες. Επίσης δε βλέπω καμία ιδιαίτερη πληροφορία στο link που παρατέθηκε

νεοςς

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από νεοςς »

Καλησπέρα στην ομαδα,

Θα ηθελα να ρωτήσω σχετικά με τον παρακατω νομο εαν ισχυει το ότι εαν οι γονεις σου ειναι υπάλληλοι δημοσίου, δεν μπορεις να βγεις μονιμος κάτοικος εξωτερικού

και ας εχεις κλεισει 7 χρόνια δουλειας στο εξωτερικο.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

νεοςς έγραψε:Καλησπέρα στην ομαδα,

Θα ηθελα να ρωτήσω σχετικά με τον παρακατω νομο εαν ισχυει το ότι εαν οι γονεις σου ειναι υπάλληλοι δημοσίου, δεν μπορεις να βγεις μονιμος κάτοικος εξωτερικού

και ας εχεις κλεισει 7 χρόνια δουλειας στο εξωτερικο.



Δεν έχει καμία απολύτως σχέση τι επάγγελμα κάνουν οι γονείς σου.

βασιλης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από βασιλης »

Καλησπέρα, έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τους ανυπότακτους εξωτερικού. Αρχικά, πόσο καιρό πρέπει να βρίσκεσαι στο εξωτερικό για να μπορέσεις να κυρηχθείς ανυπότακτος εξωτερικού; Κατάφερα να πάρω μια επιπλέον ετήσια αναβολή, αφού είχε λήξει η 8ετής αναβολή για σπουδές, για να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου στην Σουηδία, και λογικά θα με καλέσουν να παρουσιαστώ πάλι τον Σεπτέμβρη. Αν φύγω τώρα για το εξωετικό και βρω δουλειά εκεί μπορώ να θεωρηθώ ανυπότακτος εξωτερικού; Και επίσης, θα πρέπει να έχω κάποιο εισόδημα, ή να συνεχίζω τις σπουδές μου για να θεωρηθώ ανυπότακτος;

Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτά τα ερωτήματα και σε προηγούμενα posts

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες