Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ο_Διδάκτορας

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Ο_Διδάκτορας »

Καλησπέρα παιδιά,

σε συνέχεια του θέματος, σήμερα κατέθεσα τα χαρτιά μου για να πάρω την αναβολή για

διαπρέποντες επιστήμονες εντός Ελλάδος, μιας και η νομοθεσία έχει αλλάξει και συμπεριλαμβάνει

και του Διδάκτορες από ελληνικά πανεπιστήμια.

Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος πρόσφατα που έχει καταθέσει τα χαρτιά του για τέτοιου είδους

αναβολή και τι απάντηση έχει πάρει κάθως και τον χρόνο ανταπόκρισης στο αίτημα για αναβολή.

Να αναφέρω ότι το βιογραφικό μου καθώς και η ερευνητική μου παρουσία είναι σε ένα πολύ καλό επίπεδο ιδίως για τα ελληνικά δεδομένα με αρκετές δημοσιεύσεις σε περιοδικά και αρκετά συνέδρια.

Σε πείπτωση της μη χορήγησης μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους;

Σας ευχαριστώ πολύ,

κύριος_Δ.

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από κύριος_Δ. »

Τελικά τι έγινε με τα χαρτια;
neoplan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 5:28 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από neoplan »

Είχα κάνει εγώ αίτηση αρχές του 2019. Ανεξαρτήτως πότε την κάνεις η επιτροπή συνέρχεται τον Μάρτιο και η απόφαση για μένα βγήκε αρνητική στις Ιούλιο με υπογραφή του υφυπουργού.

Στο βιογραφικό μου είχα μεταξύ άλλων βραβεύσεις σε διαγωνισμούς,3 υποτροφίες,20 δημοσιεύσεις,300 ετεροαναφορές, συμμετοχή σε ευρωπαικά έργα, συστατικές, ενεργές συμβάσεις κλπ.

Σε κάθε περίπτωση σου δίνεται η δυνατότητα αναβολής για κοινωνικούς λόγους.

Ο_Διδάκτορας

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Ο_Διδάκτορας »

Τελικά τι έκανες;Μπήκες μέσα;

PostDoc

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από PostDoc »

Καλησπέρα φίλε,

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα. Εγώ τώρα μαζεύω τα έγγραφα και λέω να τα καταθέσω μέσα στον Ιούνιο. Η αναβολή μου είναι μέχρι Δεκέμβριο αλλά λέω να την σπάσω να το τρέξω από τώρα γιατί είμαι σε ερευνητικό πρόγραμμα από ΙΚΥ και θέλω να σιγουρέψω από τώρα την όλη πορεία του. Ήθελα να σε ρωτήσω, βγήκε απόφαση για εσένα ή όχι ακόμη; Όσο περιμένεις απόφαση, είσαι νόμιμα εκτός στράτευσης, σωστά;

Ο_Διδάκτορας

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Ο_Διδάκτορας »

Καλησπέρα,

όχι ακόμα δεν έχει έρθει κάποιο αποτέλεσμα.

Νομίζω ότι θα έρθει μέσα στον Ιούλιο.

Εννοείται ότι μέχρι να έρθει η απάντηση είσαι εκτός ενόπλων δυνάμεων.

PostDoc

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από PostDoc »

Ευχαριστώ για την απάντηση και καλή επιτυχία με το αποτέλεσμα! Όταν έχεις νέα, ενημέρωσε.
PI_EITS_NTI
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 11:53 am
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από PI_EITS_NTI »

Χαιρετώ κι εγώ με την σειρά μου.

Θα ήθελα αρχικά να ρωτήσω αν τελικά έλαβες κάποια απάντηση, ελπίζω να προχώρησε θετικά το θέμα σου.

Βρίσκομαι σε μια αντίστοιχη φάση. Θα τελειώσω το διδακτορικό μου καλώς εχόντων τον Μάϊο και θα καταθέσω τα απαραίτητα για την συγκεκριμένη αναβολή, σαν επιστήμονας εδώ στην Ελλάδα.

postdcsuk

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από postdcsuk »

Καλησπερα παιδια, ειχα κανει και εγω αιτηση ως κατοχος διδακτορικου, και μου την απορρίψανε πριν μερικες μερες. Τωρα λογικα θα μπορω να ζητησω για κοινωνικούς;

Εχω ακόμα ενα χρόνο για να παω 33 να το εξαγοράσω και δεν ξερω μπορω καπως να το καθυστερησω, η να παω ανυποτακτος;

PostDoc

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από PostDoc »

Από όσο ξέρω, η αναβολή κοινωνικών λόγων μπορεί να παρθεί μόνο μία φορά, άρα αν δεν την έχεις πάρει, μπορείς σίγουρα. Και μετά καμία για ψυχολογικούς και έπειτα το εξαγοράζεις. Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει απάντηση; Είχες ενεργό συμβόλαιο που δεν ξέφευγε του χρονικού πλαισίου της εν λόγω αναβολής; Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια τη δίνουν αυτή την αναβολή και μέχρι να βγει και η δική μου απόφαση, το έχω λίγο στο μυαλό μου.

PostDoc

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από PostDoc »

Να ενημερώσω πως σήμερα μου ήρθε θετική απάντηση και εγκρίθηκε η εν λόγω αναβολή. Απ' ότι κατάλαβα, αν τους πας μία βεβαίωση μεταδιδακτορικού ερευνητή (εγώ ήμουν εσωτερικού κιόλας) με ημερομηνία περάτωσης της έρευνας που δεν ξεπερνά το χρονικό όριο που θέτει ο νόμος, ενώ παράλληλα έχεις και ένα αντίστοιχο βιογραφικό με κάποιες δημοσιεύσεις, τότε σου δίνουν την αναβολή. Γράφω την εμπειρία μου για όσους αγωνιούν για το αποτέλεσμα που περιμένουν, ώστε να έχουν μία πιο σφαιρική εικόνα - βλέποντας μόνο τις αρνητικές απαντήσεις που πήραν οι υπόλοιποι, εγώ προσωπικά είχα πελαγώσει αρκετά. Καλή επιτυχία σε όσους περιμένουν αποτέλεσμα!
PI_EITS_NTI
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 11:53 am
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από PI_EITS_NTI »

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω:

Καταλαβαίνω ότι η αναβολή έχει διάρκεια όση και σύμβασή σου στο ερευνητικό έργο, σωστά;

Είχα πάρει τηλ. Στην στρατολογία και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ εξυπηρετικοί, απλά ακούστηκε κι η λέξη "εφάπαξ απαλλαγή" απλά μου εξήγησαν ότι η διάρκεια κρίνεται εξ ολοκλήρου από την επιτροπή που συγκαλείται. Αυτό λοιπόν που μου λείπει σα πληροφορία είναι πώς καθορίζεται η διάρκεια της εν λόγω αναβολής και τελικά, υπάρχει περίπτωση αν έχω μόνιμη σύμβαση σε κάποιο ερευνητικό-διδακτικό πλαίσιο να πάρω απαλλαγή;

Καλή τύχη!

PostDoc

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από PostDoc »

Στη δική μου περίπτωση μου έδωσαν για αρχή ενάμιση χρόνο περίπου και έπειτα μπορώ να επανέλθω με νέα αίτηση για το υπόλοιπο διάστημα που μπορώ να πάρω βάσει νόμου (μέχρι τα 33 δηλαδή). Νομίζω ότι μεγάλο ρόλο παίζει η διάρκεια της σύμβασής σου, όπως και στην αναβολή διδακτορικού (π. Χ. Αν ζητήσεις αναβολή για διδακτορικό με μίνιμουμ 3 χρόνια, αλλά η αναβολή που μπορείς να πάρεις βάσει νόμου είναι έως 2 χρόνια, δεν στη δίνουν). Όλα αυτά βέβαια είναι δικά μου συμπεράσματα από την εμπειρία μου. Ελπίζω να βοήθησα! )

sharpedge
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2022 10:45 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από sharpedge »

Παιδιά καλησπέρα και καλή Ανάσταση!

Πρόκειται και εγώ να κάνω αίτηση αναβολής για "διαπρεπείς επιστήμονες" εσωτερικού όμως το οποίο πλέον είναι εφικτό. Η αναβολή του διδακτορικού μου (το έχω πάρει) λήγει τον Δεκέμβριο. Πότε πρέπει να κάνω αίτηση αναβολής; Γενικά την δίνουν εύκολα; Είμαι σε 4ετές ευρωπαϊκό πρόγραμμα, έχω ήδη κάνει τον 1ο χρόνο και στην ουσία θέλω την μέγιστη αναβολή (μέχρι τα 33 μου δηλαδή). Με αγχώνει λίγο το πως θα κρίνουν την έρευνα μου. Έχω δημοσιεύσεις, παρουσίασεις σε συνέδρια, διδασκαλία μαθημάτων σε μεταπτυχιακό.

blackbird11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2022 6:13 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από blackbird11 »

Καλησπερα, τελικα έκανες την αίτηση; Και εμενα ληγει η αναβολη του διδακτορικου στις 31 Δεκ αυτου του ετους.Τα χαρτια που θελουν πρεπει να εχουν εκδοθει μεχρι 2 μηνες πριν απο την καταθεση τους. Η καταθεση θα γινει λιγο πριν την ημερα καταταξης στο στρατοπεδο η οποια ειναι αγνωστη. Θα με καλεσουν στην Α' ΕΣΣΟ ή στη Β';

Επισης, το συντομο postdoc μου εχει τελειωσει πλεον και εργαζομαι σε start-up που εχει άμεση σχεση (ουσιαστικα δουλευω με τους ιδιους ανθρωπους αλλα στο Industry Πλεον) με την ερευνα μου στο phd και postdoc, στην οποια εχω ερευνητικη θεση. Ειναι υποχρεωτικο να ειμαι ερευνητης σε πανεπιστημιο;

Αν εχει κανεις παρομοια εμπειρια, ας με κατατοπισει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blackbird11 την Δευ Νοέμ 07, 2022 6:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες